paszport konia- co i jak?

Mam pytanie - chcę kupić kucyka bez papierów (dorosłego). I chcę mu od razu wyrobić papiery. Wiem, że teraz dostanę paszport "zastępczy" bez mozliwości sprzedania konika do rzeźni, że muszę zrobić badania itd. Ale pytanie mam o co innego. Dzwoniłam do OZHK i kobieta ze świętym oburzeniem mi wciskała że "popełniam przestępstwo" i mam kupić innego konia co ma paszport itd. Jasne, wszystko prawda ale teoria teorią a życie życiem, zwłaszcza na wioskach 😀. Wiem, że ten paszport-dokument zastępczy mi wystawią. Pytanie mam tylko czy lepiej pokazywać im umowę k-s, wpisywać hodowcę zgodnie z prawdą itp czy lepiej powiedzieć, że dostałam tego konia za darmo, nie mam żadnej umowy, nie wiem kto jest hodowcą itp?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
25 marca 2014 08:13
Rowniez mam pytanie: Kupilam hanowerska klacz. Mam paszport, umowe kupna-sprzedazy. Chcialabym przepisac ja na mnie. Nie ma w paszporcie takiej strony do wyrwania jak w paszporcie pzhk. Umowe mam z obecnym wlascicielem konia , a w paszporcie jest hodowca i pierwszy wlasciciel , ktory ja od hodowcy kupil. Nie mam mozliwosci dotarcia do tamtego wlasciciela. Gdzie i jak zglosic ,zeby w paszporcie wpisali mnie? 😉 Da sie?
Druczek powinien byc na stronie (drukujesz, wypełniasz, wysyłasz) i z tego co wiem to juz podpis poprz właściciela nie jest potrzebny
domiwa jaki paszport masz? Jesli niemiecki - to tam się musisz zgłosić ze zmianą właściciela...
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
25 marca 2014 08:24
Gaga Wiesz co , musze sprawdzic jak wroce do domu. Jedyne co wiem jest czerwony jesli to ma znaczenie. Ale sprawdze.
Kurcze ja i kontakt z Niemcem hmn 🏇
czerwony czyli hanowerski
Niemcy po angielsku mówią  😉 poza tym w Polsce jest kilka hodowli koni hann, może ktoś Ci podpowie jak przerejestrować konia 🙂
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
25 marca 2014 08:50
Zebym to ja angielskim sie poslugiwala na taki poziomie 😉

No to musze poszperac w takim razie🙂 :kwiatek:
a ty myslisz, że niemcy na jakim poziomie się posługują? 😀
A mi ktoś odpowie? Mam zagwózdke z tym kucykiem...
esef, OZHK ma obowiązek wystawić Ci paszport z wszelkimi dostępnymi danymi. Pani może być "święce oburzona" ale nie stoi ponad Ustawą o identyfikacji zwierząt 😉
czyli mogę przestawić umowę k-s bez strachu, że zaczną policję na mnie nasyłać? Czy nic nie przedstawiać?
przedstawić. Nie ma podstaw nasyłania policji na Ciebie.
Podstawy do nasyłania policji (inspekcji) są, ponieważ jest to przestępstwo karane karą grzywny do 500zł 😉

Jednak Związek to nie policja i oni są raczej dla hodowców, a nie przeciwko nim 🙂


Domiwa - możesz klacz zarejestrować także w naszym związku.
Jeśli nie ma w paszporcie opisu graficznego - musi być uzupełniony. Musisz też przedstawić tłumaczenie paszportu (przez tłumacza przysięgłego).
[quote author=_Gaga link=topic=3528.msg2049628#msg2049628 date=1395736586]
czerwony czyli hanowerski
[/quote]
Czerwony to niekoniecznie hann, czerwone paszporty mają też przecież konie holsztyńskie i kwpn.
Czy angielskie paszporty u nas obowiązują? Wystawią mi na nie świadectwo stanu konia na czas podróży? Dodam że jest w nich opis graficzny. Czy powinnam wyrobić im polskie? Bo dziwne jest trochę to, że nie ma tam miejsca na szczepienia i zmiany właścicieli.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
26 kwietnia 2014 15:35
Pytanie - jak wygląda sprawa z badaniem krwi u koni, które są opisywane po raz pierwszy? To jakiś specjalny wet przyjeżdża, czy wet pobiera krew a właściciel gdzieś z nią jedzie, czy każde laboratorium to robi??
omnia, chodzi ci o markery genetyczne? W najnowszym Hodowcy i Jeźdźcu jest opis. Z tym, że dziś zalecają badanie cebulek włosów. A z probówek to podobno zgłaszasz do  PZHK, przysyłają probówki, pobierasz krew, wysyłasz priorytetem (nie poleconym) do laboratorium - ma dotrzeć w ciągu 48 godzin.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
26 kwietnia 2014 22:09
Dzięki 🙂. Ale chodziło mi jeszcze o badania na NZK,nosaciznę itp.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
26 kwietnia 2014 23:55
Nie mogę edytować ale już sobie poczytałam. O ja głupia! Przepraszam
Mam takie pytanie, chce wysłać  paszport do  przepisania kosz tego to 11zl tak jest na stronie, ile mam tam wrzucić żeby oni mi go odesłali zpowrotem? Nie umiem sie dodzwonić a chce to dzis załatwić
http://cennik.poczta-polska.pl/usluga,krajowy_przesylka_polecona.html + włóż kopertę. Albo możesz wysłać zaadresowaną kopertę zwrotną ze znaczkiem
O kurde nie włożyłam koperty, ale dałam am w sumie 20zl więc starczy, co robić?
Słuchajcie czy ktoś miał sytuację, że zmieniał właściciela konia po kilku latach od kupna? Egzekwowali karę?
Poprzedni właściciele mojej klaczy nie byli wpisani w paszport, nikogo to nie obchodziło. Żadnych konsekwencji nie wyciągnięto😉
.
glanek, wiem, ale pytałam już Milli o tą sytuację, chcę się zorientować czy jeszcze ktoś może się z tym zetknął, bo nie wiem czy pisać na nowo umowę sprzedaży (mogę to tak załatwić) czy też po prostu iść z tą.
.
glanek, no to spróbuję, trzymajcie kciuki 😀
związki służą dla nas, a nie przeciwko nam 🙂

Robiliśmy markery klaczy ze źrebakiem, żeby wyrobić licencję i żeby źrebak (klacz) otrzymał księgę główną. W marcu przyszły wyniki markerów i paszport niedługo później miał zostać do nas wysłany. Do tej pory nikt go nie widział, nie dotarł do nas a Pan ze związku twierdzi że ma podpisane potwierdzenie zwrotne że został odebrany. Ogólnie trudna rozmowa z tym panem. Zastanawiam się bo wcześniej otrzymaliśmy paszport od innego źrebaka gdzie zostało błędnie wpisane imię i odesłałam go do zmiany po czym do nas wrócił i możliwe że ma 2 potwierdzenia odbioru ale paszportu tego samego konia (z błędnym imieniem i z poprawionym). Pan wydaje się ogólnie 'zmęczony' moimi telefonami i niepomocny w tej sprawie także skanu potwierdzenia raczej nie wyegzekwuje , a nawet jeśli to czy oni tam piszą nr paszportu albo imię konia którego dotyczy? Ktoś wie? I co dalej w takiej sytuacji? Napisać pismo o wystawienie duplikatu do związku? Dalsze rozmowy z tym Panem który opisywał źrebaki są bez sensu bo twierdzi że temat zamknięty i że paszport wysłano  🤔 Pierwszy raz mam taką sytuację.
Zastanawiam się czy to jest możliwe żeby kon fryzyjski nie mial rodowodu a jedynie paszport? Bo powinien miec chyba coś takiego i paszport. Możliwe że nie ma czy bardziej, że zagubił się w akcji icon_rolleyes Dodam, ze będę/jestem 5 właścicielem konia cool

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się