Prawidłowa sylwetka konia

Niby głupie się z tym ogonem wydaje, ale sporo w tym prawdy, uniesiony jest ok ale warto też patrzeć czy jest uniesiony symetrycznie. NP u nas mieliśmy arabka, który notorycznie chodził z ogonem na lewo odstawionym. Wszyscy mówili, że on tak ma, chodził spięty bo to taki nerwus nakręcający się, gdy trafił na osobę potrafiącą go rozluźnić nagle okazało się, że i ogon wrócił do równego położenia, mimo, że lekko uniesiony to wygląda zupełnie inaczej🙂
Krzywy ogon w ogóle ukazuje, czy koń jest równy - czy nie ma np. przekrzywień w miednicy, problemów z kręgosłupem, itd, itp
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
30 stycznia 2014 15:25
A jak mój koń ma rzep ogonowy tak jakby zawinięty do środka w takie coś -> ), to źle?
Biczowa, ale zawsze w jedną stronę, czy zawija się w zależności od kierunku jazdy/lonżowania?
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
30 stycznia 2014 15:51
Cały czas taki sam łuk
Wiesz, zwykle, jak koń ma przekrzywiony ogon w jedną, konkretną stronę, to nie są to dobre wieści 🙁
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
30 stycznia 2014 17:40
On to ma szczęście, ślepy, krzywy... 🙁
Super wątek 🙂
Myślę, że fajnie byłoby do pierwszego postu wkleić opis ze zdjęciami prawidłowej postawy konia w każdym chodzie 🙂
Libeerte Jeśli wspólnymi siłami takie odnajdziemy to ja chętnie wkleję. Wbrew pozorom nie tak łatwo znaleźć idealne zdjęcia 🙂 W zeszłym roku szykowałam prezentacje dla obozowiczów, co ja się naszukałam piaffu, który sprosta moim wymaganiom!

Biczowa A on jest ślepy na jedno oko? Jeśli tak, to dobrze kombinuję, że skrzywienie może być z tym związane?
Chyba jesteś przewrażliwiona, uniesiony ogon jest oznaką rozluźnienia i pracy grzbietu,o ile koń nie rzuca nim wściekle na boki albo nie wiruje jak śmigło helikoptera   🙂

Gdyby tak sztywno był przyklejony do zadu i nie ruszał się w ogóle,to byłby większy powód do zmartwienia


Trochę mnie uspokoiłyście... Jak patrzę teraz po zdjęciach to większość koni faktycznie nosi w ten sposób uwagi... Nigdy na to nie zwróciłam uwagi, dopiero jak dostał mi się konik u którego zwracam uwagę na każde skinięcie uchem, to ten ogon rzucił mi się w oczy, teraz się czuję głupio, że nigdy nie zwracałam na ten ogon u koni uwagi  🤬
eterowa   dawniej tyskakonik ;)
31 stycznia 2014 20:13
O co powiecie o tym? Zdjęcie niestety fatalne 🤔
Co do tego ogona to też mnie zastanawia - mam zwierza od 5 lat i od zawsze chodzi z uniesionym i skrzywionym w prawo. Prześwietlany miał kręgosłup i brak tam nieprawidłowości. Czy to może być od mojego skrzywienia w trakcie jazdy?
A teraz faktycznie zwróciłam na to uwagę. Przeglądam wszystkie możliwe zdjęcia nie tylko swoje i na większości ogon jest np. taki a przy skoku na większości taki
Czy to jest to prawidłowe ułożenie ?
Na prawdę jest coś takiego jak prawidłowe ułożenie ogona??  😲 Przecież inaczej nosi go koń z wysoko osadzonym ogonem, inaczej z nisko. Nawet długość rzepu ogonowego ma wpływ na wygląd ogona w ruchu. Ba - rasa ma na to wpływ, czy płeć nawet, usposobienie... wszystko Rodzaj ruchu ma znaczenie - ogon w każdej fazie skoku jest gdzieś indziej...  Który z prezentowanych poniżej ogierów ma ogon "dobrze"?  🤔
_Gaga, dla mnie temat zaczął się bardzo abstrakcyjnie, bo kogoś zaskoczyło, że koń może miec ogon w górze 🤣 Jednak są rzeczy które mogą niepokoic - właśnie wspomniany ogon "przyciśnięty" do zadu w czasie ruchu i ogon, który zawsze jest odchylony na jedną stronę - ukazuje to pewne nieprawidłowości, np. to, że koń jest bardzo usztywniony, "krzywy" itp 😉
ikarina krzywo noszony, czy przyciśnięty gdziekolwiek ogon nie występuje sam. W pierwszym przypadku koń będzie bardzo źle chodził na jedną stronę, w drugim będzie sztywny... z tym, że temat poszedł tak daleko, że się ludzie zastanawiają czy każdy z ogonów ich koni jest "prawidłowo noszony" stąd moje zdziwienie  😉
_Gaga, o, to, to, dokładnie 😉
_Gaga, przy skrzywieniu ogona niekoniecznie musi źle chodzić na którąś stronę. Mój koń miał lekko krzywo noszony ogon, w łukach na prawo było to widać. Przypuszczam jednak, że głównie było to próbą kompensacji asymetrii ciała - ponieważ wyszły w przodzie jednym zwyrodnienia i mocno zakrzywiona linia palca to koń został okuty ortopedycznie na wkładki. I co ciekawe, skrzywienie ogona mocno się zmniejszyło - nie całkiem jednak. Zmiana noszenia ogona nie wpłynęła jednak na chodzenie konia - owszem, był minimalnie gorszy na jedną stronę, ale dość normalnie - jak większość koni 😉, i to niespecjalnie się zmieniło, choć faktycznie przewidywaliśmy to.
galopada_   małoPolskie ;)
01 lutego 2014 09:14
U nas jedna z matek przekazuje ,,arabskie" noszenie ogona. Odstawiony, noszony wysoko. I co zrobić? Obciążniki jakieś zamontować? 😉

zdjęcię w słabej fazie, więc nie do końca prezentuje o co mi chodzi. zazwyczaj ogon był jeszcze wyżej ustawiony w poziomie

Fajny temat 🙂

Tutaj obrazek który jest świetnym komentarzem.


I jeszcze takie które lubię 🙂 wzorowe... nadaje się na lodówkę 😀
świetny sposób trzymania bata. 🙄
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
02 lutego 2014 11:47
Atea ślepy ale nie łączyła bym tych dwóch rzeczy, ślepy bo powypadkowy 😉 ogon taki odkąd go znam a znam go od kiedy skończył 6 miesięcy.
Gaga, galopada No ale to chyba nic złego, że dziewczyny pytają, skoro mają wątpliwości? Sprawę można w dwóch zdaniach wyjaśnić, skoro wiecie jak być powinno 😉

Ja słyszałam od bardzo doświadczonego starego hodowcy, że skrzywienie ogona w prawo lub lewo (przy naturalnym noszeniu, nawet na padoku) wskazuje na skrzywienie w kręgosłupie i możliwe związane z tym problemy zdrowotne. Nie traktuje tej wypowiedzi jak wyroczni, przy koniach i jeździectwie trudno trzymać się jednego autorytetu, nie te czasy 😉 Zastanawiam się, czy u konia epk na skutek zwyrodnienia w przodzie doszło do skrzywień, czy też zwyrodnienie było skutkiem skrzywienia. Skrzywienie było widoczne tylko w łukach?  Bo wtedy ogon staje się po prostu pomagajką i właśnie rekompensuje asymetrię, choć w treningu powinno się to niwelować.
Atea, tak na prawdę to na dawnych, dawnych filmikach widać jest, że ten ogon potrafi ustawiać lekko na prawo - głównie w łukach ale czasem i na prostej. Ponieważ jednak wiem w tej chwili, że już wtedy miał zwyrodnienia trzeszczek trudno powiedzieć co było pierwsze - możliwe, że jednak zwyrodnienia (mimo braku kulawizny) wpływały jakoś na ustawianie się całego ciała - i w efekcie ogon zaczął "pomagać". Trudno to stwierdzić, musiałabym mieć badania z okresu dużo wcześniejszego niż go kupiłam.
sumire - To jest klasyczny sposób trzymania bata.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
02 lutego 2014 17:10
w tym przypadku to coś bardziej wysublimowanego niż "klasyczny" to "Akademijno-Artystyczny"

Dosiad pana na kropku też właśnie jest "Akademijno-Artystyczny" - i wcale nie fotel z garbem, wcale nie.
w tym przypadku "Akademijno-Artystyczny" skojarzyło mi się... z Akademią Pana Kleksa. wyparło to pierwsze skojarzenie, jakie mi się nasunęło - mianowicie z Leninem. 😎
(tak, totalnie nie mam pojęcia, kim jest gość na zdjęciu...)
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
02 lutego 2014 19:27
w tym przypadku "Akademijno-Artystyczny" skojarzyło mi się... z Akademią Pana Kleksa. wyparło to pierwsze skojarzenie, jakie mi się nasunęło - mianowicie z Leninem. 😎
(tak, totalnie nie mam pojęcia, kim jest gość na zdjęciu...)


to Duńczyk Bent Branderup prowadzący tzw. Akademię Artystycznego Jeździectwa
Strasznie nie lubię tego typu demagogów. Potem takie panie wezmą sobie do serca te wszystkie "nauki" i jeżdżą konie o tak:



edit: Albo tak

A co sądzicie...?
Ciekawa jestem czy coś jeszcze wypatrzycie prócz słabej łydki powodującej ciężki przód 😉







Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się