jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Klami, nie wydaje mi się aby Trusty były szczególnie "fajne" - dla konia. Są fajne dla jeźdźca. Jednocześnie - kuku wierzchowcowi nie robią. Ale żeby nagle koń zaczął rzucać się na kiełzno, jakby o niczym innym nie marzył - o to bym nie podejrzewała. Ani - że uniknie się konkretnego wk* u konia lubiącego przeprowadzać własną wolę. Trusty pomagają wolę konia "obejść".

Pięknie napisane  🤣
Mam trusta pojedynczo łamanego z blokadą, używałam jako "wędzidła przypominającego" na jedną wielką panią z własnym zdaniem i odczucia mam dokładnie jak opisujesz 😉

domiwa ja mam- daj adres na pw, w poniedziłaek jestem "w mieście", to mogę nadać.
tak🙂 jest w przepisach ze wedzidło moze byc z metalu, plastiku, gumy badz skory🙂 Nie moze btc czanek, portow na jezyk, wielokrazkow itd, zwykłe proste tez moze byc🙂

Magdzior a na czymś takim można jechać? link
A mi się jednak wydaje, że zależy od modelu, nie cała marka wędzideł działa tak samo. Te z portem, anatomiczne nie są na pewno dla konia bezczelne, a wędzidło z blokadą-każde będzie. Trust ma w ofercie masę wynalazków, która na pewno nie wywołają euforii, ale są też kiełzna mające ułatwiać akceptacje. A jak będzie ostatecznie zależy od indywidualnej refleksji pana konia 🙂
adriena, na żadnym kimberwicku nie można.
equi.dream, mam z portem, próbowałam sztangę - też są "bezczelne"  😀iabeł: I dobrze. Bo kontakt to nie wynik "mniam, jaka super zabawka w pysku" ale także mentalna akceptacja przez konia poleceń jeźdźca. Nie każdy bunt wynika z dyskomfortu fizycznego - sam fakt podporządkowania potrafi być dla niektórych jednostek dyskomfortem nie do przejścia. Nie wszystkie konie są pokorne i łase na pochwały. Czasem muszą się wdrożyć, pojąć, że z pleceniami jeźdźca jest całkiem ok - zamiast bujać się w serii buntów i odpuszczeń. Do nauki podążania w harmonii z jeźdźcem i Trusty i Mylery nadają się dobrze. Ze względu na bogatą paletę produktów i przemyślane projekty: można znaleźć  coś dla danego przypadku i zbudować całą linię przejścia nawet do kiełzn maksymalnie "zwyczajnych".
Cóż. Zamówiłam sobie Trusta. Najzwyklejszą raz łamaną oliwkę. Taki rodzaj ścięgierza w wydaniu plastikowym bardzo mu pasuje, ale jak wpada w "ciąg do przeszkód" to zaczynam sie czuć jak rajdowiec w poślizgu. Zobaczymy czy łoś zaakceptuje ten rodzaj metalu w swoim pysku.
Klami, koniecznie daj znać jak wynik eksperymentu.
Z tym, że bunty często biorą się z powietrza zdecydowanie się zgodzę 😉
trafiłam na takie wędzidło :"Wykonane ze stali nierdzewnej.Powlekane krowią skórą. Proste, pełne. " używał ktoś może? jakie działanie ma takie wędzidło?
Zielona Herbatka   Miłośniczka zielonej herbaty! :)
01 czerwca 2014 16:58
Jestem początkującym jeźdźcem (jeżdżę 1,5 roku), dlatego proszę o wyrozumiałość.  😡
Przed chwilą natknęłam się w internecie na takie zdjęcie:


Jak widać koń nie ma ogłowia, tylko samo wędzidło, no i oczywiście wodze.
Jakie są zalety, wady i ograniczenia takiej jazdy? Czemu ona służy?
Czy mogłabym czegoś takiego spróbować, czy powinni się za to brać tylko doświadczeni jeźdźcy?
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
01 czerwca 2014 20:15
agata*- To wędzidło wyścigowe.

Zielona Herbatka- To jest wędzidło bezogłowiowe, ale sama na takim nie jeździłam i nie mogę napisać co i jak. W którymś wątku było o jeździe z takim wędzidłem.
diabeli   Jak idziesz na szczyt to nigdy nie jest z górki!
01 czerwca 2014 22:05
Ja mam w asortymencie takie wędzidło i polecam dla koni bardzo wrażliwych, które jeździ się właściwie tylko dosiadem i które nie przekładają języka 😉 (jak przełożą to wędzidło może wypaść) Z tego co wiem to zostało one stworzone dla koni, które boją się o swoją potylicę. Przypina się je do dolnej szczęki.
Zielona Herbatka   Miłośniczka zielonej herbaty! :)
03 czerwca 2014 13:46
A, czyli nie jest to jakiś szczególny sprzęt? Spoko. 🙂
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
03 czerwca 2014 17:59
EDIT: nie ten watek
Ja zamówiłam ostatnio dla Młodego  wędzidło od Pana Marka Gajewskiego - podwójnie łamane ze stopu sweet iron, na łączniku mam kółeczka, też ze słodkiej miedzi (Jutro postaram się wrzucić fotki) Wędzidło wykonane super 🙂 na początku Młody się buntował, bo nie mógł złapać wędzidła i wozić, potem jak zaakceptował je, było super, ładnie pracował, nie woził mnie, nawet w terenie było świetnie. Ale niestety jakiś czas temu Buntownik powrócił, walczy z wędzidłem  strasznie, wywala język.  Oglądałam i wędzidło i zęby sprawdzaliśmy, nic się nie zmieniło, a koń nie do okiełznania. Zastanawiam się, czy nie wrócić znowu do naszego podwójnie łamanego, co myślicie? Może to być bunt na wędzidło?
Coco, raczej bunt po całości. Brak pogodzenia się z wolą jeźdźca. Szkoda, że nie wykorzystałaś czasu dobrego chodzenia na wędzidle na wdrożenie, że słuchać trzeba - a za to będzie nagroda (bo tak to brzmi). Mogłabyś ew. spróbować kiełzna z portem - na kilka dni, żeby "chwyty" konia nie działały, a potem wrócić do jakiegoś możliwie zwykłego.
Kiełzno jest po to, żeby wola konia zgrała się z wolą jeźdźca, żeby stworzyć harmonijną parę. To wolę konia masz ukształtować - żeby pracował chętnie. Wtedy - cokolwiek założysz - będzie dobrze.
Dziękuję halo 🙂 spróbuje coś pożyczyć na kilka dni. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że on chodzi kilka miesięcy super, otwiera się,  progresuje, po czym potrafi mieć taki tydzień, że wyć się chce.
No nic pracujemy dalej 🙂

Dziękuję  :kwiatek:
Szukam cienkiego wędzidła 13,5 cm pokrytego plastikiem pojedynczo lub podwójnie łamane  ( coś a la happy mouth ) Ktoś może widział ?  👀
Ja używam pojedynczo łamanej oliwki, pustej , grubej 13,5  🏇 Kiedyś miałam oliwke pojedynczo łamaną ,pełną, grubą, ale była bardzo ciężka i koń trzepał głową masakrycznie więc zmieniłam mu na leciutką pustą oliwke pojedynczo łamaną i jest dużo  lepiej !! Więc ja dużo bardziej polecam puste wędzidła od pełnych, ale najczęściej to jezdze bez wędzidła i wtedy jest NAJJ  😁  😅
WOW! bez wedzidla! supcio!  🏇 😅
czy to juz wakacje?  😤
Ja mam wakacje od środy  🤣  😜  😅
ash   Sukces jest koloru blond....
16 czerwca 2014 11:37
a no widać
Zielona Herbatka   Miłośniczka zielonej herbaty! :)
18 czerwca 2014 21:23
Przeglądałam dziś sobie internet w poszukiwaniu podwójnie łamanego wędzidła o nieco westernowym wyglądzie.
Znalazłam coś takiego: http://www.wwrshop.pl/WWR_karta_katalogowa_293-1114.html  😲
Pozostawiam to bez komentarza.  🤔
Zielona Herbatka, tylko zwróć uwagę na sposób trzymania i działania wodzami w  westowej jeździe:
[img]http://www.aqha.com/Showing/World-Show/2010/Classes/Amateur-Western/~/media/Images/Showing/Events/Youth%20World%202012/Class%20Winners/World%20Show%202010/Western%20Classes/Amateur/AmWesternRidingChampion.ashx?w=350[/img].
Wydaje mi się, że tu jednak nie ma stałego kontaktu, często koń reaguje  już na ciężar wodzy 😉
Zielona Herbatka   Miłośniczka zielonej herbaty! :)
19 czerwca 2014 11:51
anai, o ile się nie mylę to tego typu kiełzna działają również w spoczynku.
mam pytanie do osób lepiej obeznanych w temacie. 🙂 czy mieliście do czynienia z tymi wielokrążkami i możecie cooś więcej powiedzieć, który z Waszego doświadczenia jest lepszy/trwalszy? Bo nie za bardzo znam te firmy, a różnica cenowa dosyć znacząca.  😁

wielokrążek 1
wielokrążek 2
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
23 czerwca 2014 09:17
potrzebuje fachowej nazwy tzw rury. nielamanego, putego w srodku prostego wedzidla.
margaritka, wędzidło proste puste
o ile o [url=http://www.equi-point.pl/images/wedz(1).jpg]takie[/url] chodzi
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
23 czerwca 2014 12:14
Trochę inaczej to wyglądało ale chyba tak samo dziala😉
Sprenger nazywa to sztangą... ale nie wiem czy to po prostu nie błąd tłumaczenia w sklepach...
Dla mnie to proste niełamane puste wędzidło i tyle 😉
darolga   L'amore è cieco
23 czerwca 2014 15:36
Czy widział gdzieś ktoś wędzidło o dokładnie takich parametrach (firma bez znaczenia), ale w rozmiarze 12,5?

http://okser.pl/p/115/18018/harrys-horse-wedzidlo-oliwkowe-gold-brass-11-5-oliwkowe-wedzidla-i-kielzna-dla-konia.html

Potrzebuję grubej (ok. 20 mm), pustej oliwki raz łamanej, której ścięgierz jest wykonany ze słodkiego metalu, a ogniwa mają kształt zbliżony do koła (nie jajowate ani "D"😉. Paradoksalnie, znaleźć takie wędzidło nie jest łatwo...  😵
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się