Maści i odmiany

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!  :kwiatek: Trochę mnie uspokoiły, hoduję sobie karuska bez odmian od odsadka i trochę mnie przeraziła perspektywa wysiwienia 🙂
A jak to jest jeśli chodzi o dziedziczenie siwizny?
Jeśli mamy kasztankę, której rodzice są maści gniadej a w 5 pokoleniu występuje maść siwa to oznacza,że siwizna mogłaby być przekazywana właśnie od pradziadków? Czy kasztanka może być w siwiźnie?
Jeśli pokryjemy kasztankę w siwiźnie to jakie jest prawdopodobieństow przekazania siwizny?

Czy robiąc testy krwi pod kątem maści będzie można stwierdzić tą siwiznę?
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
25 marca 2016 21:45
Dzięki za wszystkie odpowiedzi!  :kwiatek: Trochę mnie uspokoiły, hoduję sobie karuska bez odmian od odsadka i trochę mnie przeraziła perspektywa wysiwienia 🙂


Nie dziwię Ci się, nie ubliżając siwkom i bez jakichkolwiek podstaw ze strony rodziców mojego konia, raz mi się przyśniło że mi wysiwiał, normalnie obudziłam się zlana potem jak po koszmarze.
WildHorses, a to zależy od maści ojca tylko i wyłącznie. Od strony matki źrebak dostanie gen maści kasztanowatej, bo klacz ma wyłącznie takie - więc pytanie, jaki jest ojciec i co zostanie przekazane od niego. Jeżeli jest siwy, to źrebak będzie siwy.
Za "w siwiźnie" to odpowiada inny gen, z tego, co mi wiadomo, ale tu niech już ktoś mądrzejszy się wypowie, jak to dokładnie jest.
emptyline   Big Milk Straciatella
27 marca 2016 19:10
Murat-Gazon, dlaczego piszesz, że jeśli ojciec będzie siwy, to źrebak automatycznie też? Przed sekundą tłumaczyłam, że wcale tak nie jest...
espana, mój błąd, ale tak czy inaczej cała reszta się zgadza.
emptyline aaaa ok, mój błąd, nie wzięłam pod uwagę, że ojciec nie musi być homozygotycznie siwy  😁  :kwiatek:
Ogier nie będzie siwy, będzie cremello, więc  źrebak 100 % izabel, ale zastanawia mnie ciągle ta siwizna i jej dziedziczenie. 
Nie chciałabym izabela w siwiźnie. W ogóle może taki być?
Szczerze to nawet nie jestem pewna czy klacz jest kasztanem czy kasztanem w siwiźnie. Oczywiście opisana jest jako kasztan. Posiada kilka skupisk siwych włosów i w piątym pokoleniu był siwek. Poszukuję informacji jak się dziedziczy siwiznę, ale nie za wiele znalazłam. Będę wdzięczna za jakieś informację, chętnie linki do jakiś źródeł  :kwiatek:
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
05 kwietnia 2016 07:51
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
05 kwietnia 2016 17:23
Treść jest niedostępna
Co to może być za maść?
http://www.bazakoni.pl/delicja-aramir-dobrawa
Na izabela, w sensie rozjaśniony kasztan, nie wygląda, z rodowodu nie może być nic innego
Ogurek: według mnie wielu przodków z linii męskiej to Izabelę. Trzeba brać poprawkę na to że najpierw kłamie internet, a potem kłamie monitor jeśli chodzi o barwy zdjęcia.
Oglądałem dzisiaj tego konia, stąd pytanie. Nie wymieniła jeszcze sierści, ale ma zdecydowanie więcej takiego koloru jak na zadzie czy pod okiem na fotce z bazykoni, grzywa jak po balejażu czy jak to się nazywa. Aramira kojarzę, i na pewno dostala od niego Ccr ale wg mnie nie jest homozygotą ee. Możliwe?
emptyline   Big Milk Straciatella
29 kwietnia 2016 19:56
ogurek, izabel na 100-kę, może przydymiony po prostu,
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
18 maja 2016 20:38
W jednej ze stajni urodziła się zebrula, jaką maść wpisuje się w paszporcie takim małym cudakom?
ogurek mam nieco podobną i jest przydymioną izabelką i też balejaż w grzywie  😉






Biczowa
masz fotkę?  😀
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
19 maja 2016 00:38
Foty nie wstawię ale link mogę 😉 klik

I chyba zdechła bo była sekcja jakiejś zebruli u mnie na uczelni 🙁
Ciapek z internetu
CUDO ! Wygląda jakby mu ktoś trochę kropek pędzlem domalował 🙂 Ciekawe jaki ma ogon i grzywę.
W ten weekend mialam w pracy zawody kucykowe i wpadl mi w oko dosyc ciekawy malowaniec:

Co może wyjść z gniadej matki+karo srokatego ojca?
gniady, kary, kasztan, gniado-srokaty, karo-srokaty lub kasztanowato-srokaty

Witam, a co może wyjść z matki jasno kasztanowatej i ojca siwego. tzn jest ogierek i ma maść kasztanowatą w siwiźnie. MA 10miesiecy i wciaz jest kasztanowaty- jeśli miałby być siwy to czy juz by był ? czy wciaz sie łudzic ze wysiwieje?
moni006, - jak ma 10 miesięcy to jak najbardziej może wysiwieć. Jak jest w siwiźnie w tym wieku, to jest niemal pewne, że wysiwieje 😉
w paszporcie napisane ze kasztan w siwiźnie- czyli będzie siwy czy zostanie kasztanem w siwiznie- ale bardziej w siwiźnie niż siwy. Jezu mam nadzieje ze rozumiecie ^^
Masz może zdjęcie? Przydałoby się. M. in. wokół oczu dobrze widać siwienie.
nie mam zdjęcia. Mielismy rok temu klaczke po ojcu siwym i matce kasztance - zrebak byl gniady i juz w 2-gim miesiacu bylo widac ze bedzie siwy a w 4tym byl calkiem siwy. a tu kasztanek jak byk.
Tu jak fajnie malowany grubasek:
http://olx.pl/oferta/ogierek-CID103-IDfIrDz.html
Orientuję się ktoś jakiej maści jest ta klacz?
emptyline   Big Milk Straciatella
30 września 2016 20:00
Tarant ale nie wiem na jakiej maści.
Siwotarantowata
Chyba, że te duże łaty to nie brud 😉 to wtedy siwo-srokato-tarantowata
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się