Dopasowanie siodła

Zmierzę siodło i wyślę więcej zdjęć w środę 🙂
RatinaZ moje pytanie nie ma nic wspólnego z tym, czy Cię lubię czy nie, bo się nie znamy, a chodzi mi tylko o pozostanie przy tym, co sprawdzone i prawdziwe. Twój post był poparty Twoim rysunkiem w paincie, więc mało to było dla mnie wiarygodne. I owszem, w siodłach Prestige nie zmienia się rozstawu łęku o więcej niż 2-3 rozmiary (różni specjaliści mówią różnie), ale koleżanka od Green Stara poszerzała właśnie o 2 rozmiary. Nie wiem, jaką metodą wykonała to Basia Kolczewska, ale mało prawdopodobne, żeby spowodowała taką zmianę geometrii siodła. Green Star nie ma aż takich bananów? Proszę Cię... Kilka pierwszych z brzegu zdjęć tego modelu z Internetu:
[quote author=BaŚ link=topic=95.msg2742054#msg2742054 date=1514196710]
. Nie wiem, jaką metodą wykonała to Basia Kolczewska, ale mało prawdopodobne, żeby spowodowała taką zmianę geometrii siodła. Green Star nie ma aż takich bananów?
[/quote]

No i tutaj się mega nie zgadzamy...ja uważam,że jakby ta osoba miała wiedzę i kompetencję do tego co robi to dobrałaby dobre siodło i idealnie je skorygowała...jeśli zrobiła to co zrobiła to domniemywam,że jednak mogła naruszyć terlice... A jeśli chodzi o moje zanzaczenia w paincie to wstawiam je tylko po to aby być lepiej zrozumianą i to co mam na myśli, nie jest to naukowe opracowanie tematu ,wiec nie rozumiem do końca co Ci przeszkadza.
Jest jeszcze kwestia z jakiego rozmiaru bazowego jest siodło. Ne wszystkie siodła mają oznakowanie i nie wiemy czy było wcześniej już zmieniane.
bera7, generalnie Prestige ma wybity w numeracji pierwotny rozmiar i jeśli zmieniasz rozmiar siodła w Prestige to przebijają nowy rozmiar poniżej starego.

Ja się na dopasowaniu siodeł nie znam i wymienionej w dyskusji osoby też nie znam ale jeżdżę w siodłach Prestige i wiem, że oni mają swoich przedstawicieli którzy pewnie dopasowują też używane siodła bo ode mnie odbierali używane. Może lepiej poświęcić te 400 zł na taką wizytę kogoś od Prestige niż leczyć plecy co wypada znacznie drożej.
Dance Girl przebijają tylko porządne firmy : Equishop i Pan Kostrzewa an pewno co do innych prywatnych osób chyba niekoniecznie...🙁 Wspomniałam o zamieszczeniu zdjeć mojego konie: niestety nie znalazłam Green Stara ( a jestem pewna że go mierzyłam) znalazłam natomiast Rome i Silver Star ( mają podobne panele. Można sobie obejrzeć i porównać 🙂

Zdjęcia giganty!
RatinaZ, dokładnie o to mi chodziło. W Prestige (czytaj Equishop) przebijają numer na siodle. Ja bym się bała kombinować z siodłem poza przedstawicielem producenta. Może to drożej i wygodnicko ale ja jestem księgową a nie rymarzem ...
A czy istnieją w ogóle siodła wszechstronne z płastkimi panelami/terlicą. Mam aktualnie ujeżdzeniowke ktora lezy idealnie. Mi sie w niej jezdzi zle, jeszcze chce cos z klockami pokombinowac no ale umowmy się ze nie jest to siodło do jazdy w teren. W ogloszeniach rv nie znalazlam w sumie nic i przekopuje olx, znalazłam jedno  🙄
W tej książce o dopasowaniu siodeł wyczytalam o roznicy w umiejscowieniu łęku w siodlach ujezdzeniowych - jest cofnięty indopiero teraz koń przestal "zrzucac" mięśnie wokół kłebu, w poprzednich siodlach ubijały się mechanicznie(?) - siodło pracowało przod-tył  i zostawialo sterte kurzu przed łopatką. Problem wyeliminowałam w końcu ithaką ale no.. nie bardzo mi leży. Kassiopeia kentaura wygląda fajnie - niby wszechstronne o profilu ujezdzeniowym, tego niestety i w PL i w czechach nie ma uzywanego do przymiarki :/
drabcio, np. bates wszechstronny ma bardzo płaskie panele, konkretnie mam takie siodło:
http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/343000?
drabcio, Wintec 500 jest płaskie.
Passier Avior
Hmm. Nie lubię takich dyskusji, bo każdy ma swoją teorię, a z własnymi teoriami jest... jak z własnymi teoriami. Miałam kilka Prestigów. Uważam, że część ma po prostu taki kształt zadnich poduszek. Green Star, Silver Star, Golden Star.... Sydney CHYBA też miało... Venezia ma trochę inne, Rialto też miało inne..... Ze skokówek, pamiętam, że Roma miała bardziej płaskie te poduszki, dobrze mi na koniu leżała. GP ma inny kształt poduszek, z tego co pamiętam. Leonardo i Venus też inaczej leżą, mają inny ksztalt zadnich poduszek. Green Star na pewno ma "banany". Silver Stara miałam nówkę-sztukę - kształt poduszek identyczny.
Czy teraz te nowe modele mają inne kształty? Nie wiem, nie sprawdzałam, może mają, ale nie sądzę.


Jeśli już się uczepimy tych tyłów, to ja uważam, że poszerzenie tego siodła może sprawić takie "wrażenie", bo pod jeźdźcem i podciągniętym popręgiem łęk będzie "bardziej" przylegał => tył się podniesie - będzie bardziej odstawał. Ale czy to jest od razu naruszenie konstrukcji siodła? Nie wiem.
Pewnie mnie tu zaraz wszyscy zakrzyczą 😎 ale na pierwszy rzut oka ten Green Star na koniu Koniuszek wcale nie wygląda tragicznie. Środek ciężkości wydaje się być na środku siodła, przedni łęk wydaje się być nienajgorszy. Pytanie, co się dzieje, kiedy koń zaczyna się ruszać. Żeby wiedzieć, jak to usadza i jak się zachowuja poduchy z tyłu - trzeba widzieć konia pod jeźdźcem w ruchu.
Od razu można doczepić się tych zadnich poduch - ja uważam, że z tym się nic nie da zrobić, bo to siodło ma taki kształt poduch i tyle. Można byłoby się zastanowić czy one FAKTYCZNIE nie przylegają. Bo mogą przyleciać 😎 Tylko nie tak, jak nam się wyobraża. Można próbować pokombinować z wypełnieniem i rozmiarem łęku, aczkolwiek pytanie czy to coś da.
Jeśli to siodło jest używane, trzeba byłoby się zastanowić jak je kto wyjeździł. Miałam niedawno siodło (nie Prestige), które było krzywe. Dobre siodło, wszystko fajnie, panele przylegające "całościowo", żadnych suchych plam podejrzanych, koń nie narzekał, ale w miarę upływu treningu, okazało się, że na jedną stronę zagalopowania wychodzą gorzej, ja wiszę na jednej stronie "bardziej". Po renowacji, po całkowitej wymianie wypełnienia i ogarnięciu tego tak, by poprawić dopasowanie do konia - nie, nadal to samo. Teoria była taka, że siodło albo było krzywo uszyte od samego początku - albo ktoś od nowości wyjeździł krzywo. Zdecydowałam się zmienić siodło - o, no szoczek, koń galopuje tak samo "prosto" na obie strony....

Także w każdej sytuacji najlepiej najpierw "pytać" konia i sprawdzać jak koniowi pod danym siodłem...

drabcio, Wintec, Bates, nowe Stubbeny, nie wiem czy nie Butet....
Nie wiem czy czasem siodła ujeżdżeniowe nie miewają "bardziej płaskich" tych paneli, niż siodła skokowe....

Tylko że! Niestety, szperając po rynku używanych siodeł, trzeba pamiętać, że te siodła już ktoś wyjeździł i czasem mogło to być nawet i 20 osób. Ludzie mają różne "przypadłości" - jedni siedzą fotelowo, jedni siedzą w za dużych/za małych siodłach = źle ich to usadza; jedni wiszą mocniej na prawo, drudzy na lewo....
Sankaritarina oj, nie nie absolutnie Cie nie zakrzyczę 🙂
Jeśli już się uczepimy tych tyłów, to ja uważam, że poszerzenie tego siodła może sprawić takie "wrażenie", bo pod jeźdźcem i podciągniętym popręgiem łęk będzie "bardziej" przylegał => tył się podniesie - będzie bardziej odstawał. Ale czy to jest od razu naruszenie konstrukcji siodła? Nie wiem.

Tak też mogło się zadziać...dlatego w którejś mojej wypowiedzi zaznaczyłam,że nie zawsze powiększać łęk,czasami wystarczy korekta wypełnienia, tak aby panele nie uciskały konia...
Od razu można doczepić się tych zadnich poduch - ja uważam, że z tym się nic nie da zrobić, bo to siodło ma taki kształt poduch i tyle. Można byłoby się zastanowić czy one FAKTYCZNIE nie przylegają. Bo mogą przyleciać cool Tylko nie tak, jak nam się wyobraża. Można próbować pokombinować z wypełnieniem i rozmiarem łęku, aczkolwiek pytanie czy to coś da.

Ja uważam podobnie, tylko obecnie się nie dowiemy czy da ,czy nie da, bo z siodłem zrobiono coś czego nie powinno się robić.

Ogólnie ja w siodłach których zdjęcia wstawiłam powyżej nie zdecydowałam się wsiadać. Uważam,że dziura tam jest sporo mniejsza niż ta, o której mówimy... Acykolwiek tey jestem na etapie dopasowywania Prestiga o podobnym kształcie paneli do mojego konia: nic nie poszerzam: w pierwszej kolejności koryguje wypełnienie: odejmuje przód i wypłaszczam środek...zobaczymy jaki bedzie efekt: oczywiście zamieszczę zdjęcia.
Mocno za wąskie siodło da się jakoś uratować podkładkami, czy tylko poszerzeniem łęku? Tak z ciekawości pytam, bo a nuż to kto inny ma rację, a nie ja :P
budyń, a czy za ciasne obuwie da się skorygować grubą skarpetą? 😉
Moon   #kulistyzajebisty
27 grudnia 2017 22:43
budyń, podkładkami to jeśli już uratujesz za szerokie siodło 😉
No właśnie tak też myślałam, a ktoś mi mówi, że nie wie jaki łęk ma siodło, bo zawsze korekcja podkładką. A siodło wąskie jak pierun 😁
budyń, to że niektórzy kładą co się da to już mnie nie dziwi. Sama wiele lat jeździłam w siodle, które miało za wąski kanał z tyłu na mojego konia. Nieświadomie.

Oprócz szerokości siodła w łęku, jest jeszcze kwestia w łopatkach. Kobyła na którą szukam siodła może nie ma jakoś super szerokiego miejsca przy kłębie (33 wg Prestige) ale jest szeroko ożebrowana. I zbyt wąskie siodło podjeżdża jej do góry i lewituje. Opiera się na poduszkach i przystulicy.
Większość siodeł jakie widzę w ogłoszeniach ma budowę prostą ^ a ja potrzebuję czegoś bardziej wyprofilowanego, co będzie miało wypełnione poduszki + szerszą cześć poniżej.
Jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć to jak zmierzyć rozstaw łęku u konia? Uznajmy, że krzywikiem dopasowałam kształt i obrysowałam go na kartce. W którym dokładnie miejscu mam zmierzyć tą odległość rozstawu łęku?


masz fajny filmik.
bera7 widziałam dzisiaj takie siodło w ogłoszeniach http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/304175
Ogólnie to taki kształt można uzyskać w siodłach z wełnianym wypełnieniem, które da się w ten sposób w przednich poduszkach ułożyć. Szukałabym marek siodeł robionych na wełnie z polskim przedstawicielstwem.
Dysponuje ktoś siodłem wintec z klockami ujezdzeniowymi/klockami do isabell lub skokowymi? I mógłby mi je zmierzyć? Myślicie że próba dopasowania klocka od siodła skokowego (bo krótszy) do ujezdżeniówki ma jakikolwiek sens? Nigdzie nie ma krótkich na rzepy do ujeżdżeniówki  😫
BaŚ, szukam ujezdzeniowki.  I z tyłu nie banany, bo będzie się bujać. Mam wstępnie upatrzone 3 siodła,  ale muszę przynajmniej jedno swoje sprzedać żeby szukać dalej.
bera7, ratomki sa bardzo wygodne i maja panele nie banany 🙂
bera7, przy koniu, którego opisujesz to chyba jakiś monoflap najprędzej.
Libeerte, ratomki jak patrzyłam mają zwykle zamknięty przedni łęk. Niestety przy długim i zaznaczonym raczej będzie ciężko o pasujący.  celuje w otwarte.  serio jak mam kilka wytycznych co będzie pasować na konia i dodam moje preferencje  to z kilkudziesieciu siodeł zostaje kilka. I jeszcze jak odrzucić te poza zasięgiem cenowym to nie wielki wybór zostaje.  Mam nadzieję,  że znajdę szybko pasujące i obie będziemy zadowolone.

Dance Girl dzięki, popatrzę. Choć nigdy w takim nie miałam okazji jeździć i ciekawa jestem jak z moim komfortem.

Klopsik,
ile masz wzrostu ? jakiego rozmiaru siodła używasz obecnie? nie pytałabym o marki siodeł, tylko o możliwość przebudowy siodła wg kształtu grzbietu, tzn ile jest kieszeni, przez które można zmienić wypełnienie, a idąc dalej jakie jest wypełnienie, bo plastycznie uformowanie paneli gwarantuje wełna naturalna
Wg mnie, łęk powinien być szerszy, a uzupełnienie paneli w przedniej części mocniejsze, żeby przejść do bardziej, niż zwykle wypełnionej części środkowej paneli, a następnie należałoby ująć w końcowej części paneli, siodło powinno się dobrze osadzić na grzbiecie równomiernie go obciążając. Każde inne uformowanie paneli, będzie obciążało grzbiet nierówno😉
Doradźcie mi proszę, bo nie daje mi to żyć i spokojnie jeździć  😵 :kwiatek:

Koń był dość konkretnie nabudowany, siodło leżało idealnie. Rok przerwy - mięśnie poleciały, wszystko za szerokie. Skorygowałam podkładką z futrem i na moje oko wszystko było ok. Koń znów się nabudował (jeszcze nie do takiego stanu jak wcześniej, ale różnica bardzo duża), podkładka już funkcji swojej nie spełniała i...pojawiły się suche plamy, które spędzają mi sen z powiek. Co tu nie gra?









I nasze plamy...

Czy ktoś dysponuje ujeżdżeniowym winteciem albo skokowym, ew małą wersją (pony?) i mógłby zmierzyć klocki?  👀 Nigdzie nie potrafię znaleźć tabelki  :kwiatek: :kwiatek:
Kayra   Kucusiowy wariat :P
29 grudnia 2017 23:03
drabcio, mam ja ujeżdzeniowego poniaka wintec pony 500 🙂 mogę zmierzyć jutro.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się