Dopasowanie siodła

Mam prośbę: napiszcie jakich marek macie siodła na swoje araby.Ja mam wintec 2000 z cair.
Mam prośbę: napiszcie jakich marek macie siodła na swoje araby.Ja mam wintec 2000 z cair.


Mam Kieffera Garmich wszechstronne. Wydaje mi się że jest ok, ale fachowcem nie jestem, osoby które jeźdzą znacznie dłużej niż ja twierdzą że pasuje. Chciałabym skożysteć w usług jakiegoś saddle fittera, bo kupiłam używane, chociaż w stanie idealnym. Jeżeli macie namiary na naprawdę dobrego pasowacza który przyjedzie do świętokrzyskiego napiszcie, może być na PW.  🙂
Poza tym polecam ten model, kilkakrotnie ratowało mój tyłek przed opuszczeniem końskiego grzbietu w sposób nagły  😀
Ja po 4 miesiącach poszukiwań w końcu trafiłam na takie, które pasuje możliwie najlepiej. Stanęło na Wintecu Pro Dressage, wcześniej mierzyłam Isabell i też było ok. Jednak mój arabek ma proste plecy i praktycznie każde mierzone przeze mnie siodło sterczało z tyłu. Te dwa Winteci leżą przyzwoicie, a jeszcze Ushia podpowiedziała sposób na powiększenie tylnych paneli i myślę że jak to zrobię to będzie wręcz idealnie.
ushia,  :kwiatek: :kwiatek:

Nie wiem, byc moze ma. Dosłownie wczoraj czytałam kolejny artykuł o dopasowaniu siodła i tam było właśnie o zdrowych plecach i o tych z zanikiem mięśni. Cale swoje zycie chodzil w niedopasowanych siodlach wiec jest to bardzo mozliwe. A ja mam teraz masakryczny problem, zeby cos na nim wglednie lezalo, zazwyczaj konczy sie na 2 podkladkach pod siodlem plus korekta tyłu.. Ogolnie miesnie na grzbiecie, wzdluz kregoslupa, gorna linia mu sie ladnie odbudowaly, ale co zrobic tu przy klebie, to nie wiem..

Kurcze, myslalam ze to 28 jest wlasnie okej, jest to pierwsze siodle pod ktore moge wsadzic te przepisowe 3-4 palce.. Wszystko inne na nim siada bardzo nisko.. Teraz mam tego ujeżdżeniowego Kieffera Action, który ma wycięty kłąb i z dwoma podkładkami całkiem okej leży i siedząc w siodle, mogę wsadzić 2 palce pod, ale nie jestem pewna co do szerokości kanału (czy nie jest za wąskie), a poza tym siodło i tak nie jest moje więc myślałam by powoli za czymś się rozglądać, ale nawet nie wiem w co celować.. W jaki rozmiar łęku itp.. Ewentualnie będę musiała się bujać w skokowym 😀

A Wintec to dobre siodła? One są syntetyczne wszystkie chyba, jakoś nie jestem przekonana.. Na pewno plusem jest cena. A jaki byś mi proponowała rozstaw łęku, to znaczy w co celować? 🤔





Całe lata jeździłam w pełnej nieświadomości.....teraz używam Ikonic , model 1004, mam do dyspozycji 7 rozmiarów łęków, od kwietnia obecny mój koń zmienił 3 razy jego rozmiar, jak zaczynał robotę był tłuściutki, więc łęk szerszy, potem waga poleciała, wiadomo, upały, praca, poleciał 2 rozmiary łęku w dół, po 3 miesiącach pojawiły się ładne mięśnie, znów 1 rozmiar w górę, żadnego problemu, łęk wymieniam ok 3 min, żadnych podkładek, sylikonów i innych patentów, a po Młodym widzę w jakim komforcie pracuje, masażystka (P.Puchała, robi też konie J.Skrzyczyńskiego) chwali plecy, a ja nie mam kłopotu, ani teraz, ani w razie zmiany konia 🙂
cocorado, i niby przypadkiem to napisałaś ...ale tylko przypadkiem handlujesz też  tymi siodłami ....
cocorado, i niby przypadkiem to napisałaś ...ale tylko przypadkiem handlujesz też  tymi siodłami ....


Odbieraj mój post jak chcesz, zaczęłam jeździć na Ikonic sporo wcześniej, jestem przekonana do nich i stąd rozwinął się c.d., każdy ma wybór, czyż nie?
cocorado, nie kwestionuję jakości  tych siodeł,ani możliwości dostosowania łęku itp.  tylko podchodzi to pod reklamę na forum, która jest niezgodna z regulaminem.

Tylko tyle.
Sama testowałam i siedziało mi się całkiem przyjemnie  😉
cocorado, nie kwestionuję jakości  tych siodeł,ani możliwości dostosowania łęku itp.  tylko podchodzi to pod reklamę na forum, która jest niezgodna z regulaminem.

Tylko tyle.
Sama testowałam i siedziało mi się całkiem przyjemnie  😉



tak na prawdę reklamę zrobiłaś mi Ty, używając słowa "handlujesz" 😉 kiedyś bardzo źle sformułowałam post i został on usunięty, a ja dostałam od moderatora ostrzeżenie, z którym się całkowicie zgadzam, regulamin, to regulamin

cieszę się, że masz dobre odczucia, co do jazdy na nich  😉
nie każdemu pasują, bo oczekiwania jeźdźców są bardzo różne, ale my pracujemy z partnerem, a tu się sprawdzają

zresztą, czego bym nie napisała, zawsze może paść zarzut, bo....., ale fakty to fakty, pozdrawiam 😉
Hej. Przesyłam zdjęcia, proszę o ocenę jak leży siodło, co można powiedzieć o grzbiecie mojego konia. Dziękuję. 🏇

Zdjęcia za duże.
Doka - zdążyłam zobaczyć😉

Wydaje mi się, że Twoje obecne siodło ma za szerokie panele w stosunku do "powierzchni nośnej" Twojego konia.

W teorii masz określoną powierzchnię na grzbiecie, na której mają prawo leżeć panele - jak na zdjęciu poniżej, u Ciebie panele wychodzą daleko poza tą powierzchnię, stąd najpewniej bujanie się siodła. Na chwilę powinna pomóc podkładka antypoślizgowa, docelowo powinnać zmienić siodło na takie, gdzie panele nie będą tak szerokie.


Doka - zdążyłam zobaczyć😉

Wydaje mi się, że Twoje obecne siodło ma za szerokie panele w stosunku do "powierzchni nośnej" Twojego konia.

W teorii masz określoną powierzchnię na grzbiecie, na której mają prawo leżeć panele - jak na zdjęciu poniżej, u Ciebie panele wychodzą daleko poza tą powierzchnię, stąd najpewniej bujanie się siodła. Na chwilę powinna pomóc podkładka antypoślizgowa, docelowo powinnać zmienić siodło na takie, gdzie panele nie będą tak szerokie.



Jaka jest szerokość kanału na przedstawionym zdjęciu?

Nie cytuj zdjęć.
Cocorado  kanał jest dość szeroki,na 4 palce,nie wiem dokładnie w cm ,ale 6-8 mi się kojarzy.




Cocorado - na podstawie wstawionego przeze mnie zdjęcia nie da się tu stwierdzić, ani nie dotyczy on tego problemu :kwiatek:
Zdjęcie mialo zobrazować mniej więcej o czym mówię w kwestii paneli.
cocorado mi się źle siedziało w siodle iconic. Do tego nie zawsze trzeba tylko poszerzyć łęk, czasem wystarczy wyjąc wypełnienia troche i poszerzyć kanał a łęk może zostać ten sam mimo iż koń się rozbuduje. Moj koń sporo się rozbudował na plecach i miał wyciągane z siodła wypełnienie. Dopiero od niedawana mam poszerzony łęk jka już nie można za dużo wyciągać wypełnienia z paneli.
ushia   It's a kind o'magic
04 grudnia 2017 10:37
zmiana leku to tylko wstep do dopasowywania siodla, zwlaszcza ze fakt ze kon sie buduje niekoniecznie musi oznaczac zwiekszanie rozstawu leku, rownie dobrze moze byc konieczna zmiana szerokosci siodla...
olq - nie zdążyłam zobaczyć siodła....odniosłam się do zdjęcia Doki :kwiatek:

blackstones - już wyżej napisałam, że wymogi jeźdźców są bardzo różne, moje siodło nie ma dużych trzymających klocków, ma półgłębokie, nie głębokie siedzisko, taki typ siodła musi spasować, ono nie "trzyma"  😉, za to daje dużo swobody. Nie napisałam , że sama wymiana łęku załatwia sprawę, wspomniałam o tym, bo u mojego konia, akurat to było pierwszym krokiem. Mam po dwie kieszenie, wełnę naturalną i mogę regulować do woli, ale z jednym się nie zgadzam, że łęk robimy na końcu, na to nie ma reguły, to zależy od rozwoju konia. Łęk jest bardzo ważny ze względu na grzebień łopatki i przyczepy mm u konia, więc zazwyczaj to sprawdza się jako pierwsze, to jak z butami, najpierw bierze się miarę z rozmiaru stopy, potem reszta, ale chętnie rozwinę temat, z dyskusji zawsze wypływa coś konstruktywnego
gdzie miałaś okazję testować Ikonica?

ushia - co rozumiesz przez zmianę szerokości siodła?
Jak mam dlugosc uda ok. 33-34 cm to jaka dlugosc tybinki w siodle ujezdzeniowym bylaby dobra?
Ile wełny potrzeba mniej więcej (w gramach) do całkowitej wymiany wypełnienia? 👀
cocorado koleżanka ma w stajni. I ja lobię siodła nietrzymające i takie mam. A to ikonica jest poprostu nie wygodne. A korekte tego czy łęk czy wypełnienie trzeba uszczuplić powinien moim zdaniem sprawdzać profesjonalista w tym zakresie. Często osoby jeżdżące sie nie znają na tyle i stwierdzą, że skoro nie pasuje to trzeba łęk wymienić i jest ok, a wcale może tak nie być.
ushia   It's a kind o'magic
06 grudnia 2017 11:27
cocorado - zmiane na szersze siodlo - przy czym "szersze siodlo" nie oznacza "siodlo z szerszym rozstawem leku" 😉

czasami da sie "niby" poszerzyc siodlo wlasnie opisywanym tu uszczupleniem wypelnienia, ale to w niewielkim zakresie i to taka troche proteza 😉

jeszcze sie powywnetrzam - jak mnie wkurzaja ludzie ktorzy nie chca wysylac siodla do przymiarki  😤
ushia, nie napisałam, że sam łęk załatwia sprawę 😉 zadałam pytanie, co rozumiesz przez zmianę szerokości siodła, bo myślałam, że piszesz o zmianie jednego konkretnego siodła, a z tego co zrozumiałam, masz na myśli zamianę na model z szerszym kanałem, chyba 🙄

blackstones, powtórzę jeszcze raz, ilu jeźdźców, tyle oczekiwań, jeśli siedziałaś na jednym modelu, wydaje mi się, że nie powinnaś uogólniać, co do korekty-dopasowania, to jestem po 4 szkoleniach, Belgia, Francja, 2x Niemcy w stajni u samego Larsa Nieberga, następne w styczniu ( i ciągły niedosyt ), tu Ikonic pilnuje swoich ludzi i chyba, to jest w tym najważniejsze 😉 regularna korekta jest podstawą, wystarczy się ze mną skontaktować 😉 na którym modelu siedziałaś tak z ciekawości, mnie samej jedno nie przypada, bo jest za twarde 😉


larabarson, na to nie ma reguły, rozmiar siodła, rodzaj siodła, budowa pleców konia, głębokość - pojemność-szerokość paneli, a nawet waga jeźdźca, oczywiście w różnej konfiguracji, a czasem wszystko razem 😉


doloruu, jeśli mierzyłaś od kolca biodrowego przedniego górnego, to skrócona, jeśli od pachwiny to standardowa,  ale ważny jest  rodzaj dosiadu (przód, środek, tył), często teoretyczny wymiar zaburza dosiad 😉
Cocorado  kanał jest dość szeroki,na 4 palce,nie wiem dokładnie w cm ,ale 6-8 mi się kojarzy.


Wstaw zdjęcia mniejsze,ciekawa jestem...na araba jest masakra..praktycznie nie da się kupić siodła bez korekty..najważniejsze,aby siodło miało płaskie tylnie panele a nie jak większość "w banana" dodatkowo w większości powinno się maxymalnie wypłaszczyć panel w jego środkowej części. Łeki zazwyczaj szerokie 34 wg Prestige i dalej (jeśli jest mniejszy to dziwne i szukałabym przyczyny takiego "opadnietęgo grzbietu". P.S . fajne siodła dla araba to Passiery

A teraz moje pytanie: potrzebuję kogoś kto skoryguje mi wypełnienie w siodle Prestige Hippos ( potrzebuję trochę ująć i wypłaszczyć na środku, być może łęk do poszerzenia,ale to już mogę zrobić osobno w Equishopie . Z Panem Kostrzewą rozmawiałam i miał się odezwac jak będzie w Wawie, niestety mija już miesiąc i nie ma odzewu a potrzebuję już siodło zrobić (podkłądka była doraźnym rozwiązaniem, nie chce ryzykować dalej) Polećcie mi kogoś ,najlepiej w Wawie lub okolicach
Czy korzystał ktoś z usług rymarzy-siodlarzy Tadeusza Przeździeckiego lub Wincentego Borzyma? Obydwaj panowie z Warszawy.
Co prawda pisałam o tym w innym wątku, ale mam w końcu fotkę i chyba ten wątek jest lepszy przy moim pytaniu.  Szukam siodła na tego przedziwnego Pana. Potrzebuje jakiegoś punktu wyjścia,sugestii jakie modele mogą pasować. Kieffery już wiem, że raczej nie 🙂  Jak widać konik tłusty, przebudowany zadem, niby grzbiet nie taki krótki, ale jednak na siodło mało miejsca, na zdjęciu tego dobrze nie widać, ale grzbiet jest lekko zapadnięty/łękowaty/słaby. 

Klopsik Kilka przykładowych z ogłoszeń na olx: https:
//www.olx.pl/oferta/siodlo-ujezdzeniowe-kieffer-CID767-IDqI7oW.html#c0ffb29745;promoted 
https://www.olx.pl/oferta/siodlo-skokowe-duze-klocki-CID767-IDqQVIn.html#c0ffb29745
https://www.olx.pl/oferta/siodlo-pleszew-nowe-okazja-CID767-IDqP68L.html#eb76f7def1
Myślę, że musisz celować w siodło ,,banan", oczywiściwe o odpowiednim rozstawie przedniego łęku.
Mi na takim koniu o podobnej budowie nieźle leżał wintec pro jump.
czy ktoś wie / może wymieniał wypełnienie w panelach i poszerzał kanał w kiefferze. Do kogo mogę udać się z takim problemem? No i jak ew cenowo to może wyglądać
Byłby ktoś w stanie na podstawie tego zdjęcia(jeśli to potrzebne mogę zrobić inne) jest w stanie ocenić czy to odstawanie siodła z tyłu jest w ,,granicy normy,,? Siodło dopasowywane przez naprawdę polecaną dopasowywaczkę, ale jednak mam lekkie wątpliwości..
Mi się wydaje jakby tył w ogóle nie przylegał do pleców :P Zrób więcej dokładniejszych zdjęć.
Btw co to za pasowaczka? Może być na priv 🙂
Moim zdaniem w ogóle sposób, w jaki leży to siodło, nie jest w granicy normy :/
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się