Jakie pasze dajecie swoim koniom?

My generalnie na owsie i balancerze, moja w ogóle żre jak smok i jak na fryza to wg ditetyczki wygląda dobrze, znaczy nie jest upasiona. Miała okres zrywu energetycznego po przejściu do nowej stajni, nawet z jakimiś głupimi pomysłami na treningach,ale już wróciła do normy i tak kusi mnie trochę, żeby takiego mini kopa jednak jej dodać. Jesteśmy na granicy między fajna pracą, a leniem i po tym okresie sporej energii mam teraz niedosyt  😉 Obecnie stopniowo przechodzimy na nową paszę, więc  na razie pytanie luźne, zobaczę jak będzie po jakiś 2 miesiącach na tym i będę najwyżej myśleć.
Szczerze mnie mega dziwią wasze wypowiedzi, bo w życiu nie miałam problemu z energią u koni na owsie.
Rozumiem konie wrzodowe, na paszach ze skrobią/cukrami minimalną chodzące coś wyżej, to może zabraknąć kopa, ale konie na poziomie amatorskim na owsie to marzenie.

Perlica, - zależy od konia i od wieku. Ja bym 3 lata temu powiedziała to samo 😉 Plus mój na większej ilości owsa robi się biegający, zamiast skupiony i z większym kopem. Dużo lepszy jest na małym wspomaganiu paszą. Do tego on musi fruwać żeby zrobić wynik, nie wystarczy że będzie dobrze szedł. Nie wiem po co mam się mordować na trzeci dzień zawodów walcząc o każdy ruch, jak mogę mu dorzucić żarcia i przyjemnie sobie jechać 😉
Ja w ogóle nie podaję owsa, bodajże od siedmiu lat. Kobyła, nawet jak dostawała pół kubeczka, robiła się bardzo nieprzyjemna. Energię ma, ale bez owsa jest ona lepiej przekierowana - nie bezpośrednio pod czachę, gdzie dymi i dzwony nie dzwonią. Plus, moja bardzo dobrze przyswaja wszystko, więc u nas małe ilości mają bardzo duże znaczenie. Inni dają po miarce czy dwóch, a Siwa 150 gram Mebio + siano.

Kiedyś stałyśmy w stajni, gdzie właścicielka nie trzymała się moich nakazów żywieniowych, więc Siwa dostawała owies. Około tygodnia. Codziennie była walka o życie na lonży, bo koń nie radził sobie z tą energią. Potrafiła galopować ponad 30 minut i nie mieć dosyć.

Nie demonizuję owsa, nam jest zbędny. Nie pomagał, ot i tyle.

A my to rekreacja tylko ciut ambitniejsza.
Ja z owsem mam ten problem, że pali styki do tego stopnia, że koń się sam spala i gdy już w końcu wraca komunikacja to jest tsabummmm - jak powietrze spuszczone  z balonika. Nie ma już siły z czego jechać. I nawet naszego rekreacyjnego jechania dupy nie upcham wtedy. Tzn. uocham ale nie ma przyjemności.
Więc karmię pół na pół mebio z owsem, i dodaję jeszcze otręby ryżowe sama, sieczkę z lucerny i wysłodki (plus suple dla zbilansowania).
Perlica ale co tu się dziwić, każdy koń inny i potrzebuje czegoś innego. Mam ciężkiej budowy fryza 172cm w kłębie o bardzo spokojnej głowie/leniuszka. Ruszenie takiego wielkiego cielska wymaga jednak więcej energii niż u szczuplaczka średniego wzrostu.
Gillian   four letter word
10 listopada 2019 11:37
Na mojego owies nie działa, wcale. Równie dobrze mogłabym mu dać wiadro marchewek.
Pisałam ogólnie,o fryzach nie mam pojęcia.
Szczerze mnie mega dziwią wasze wypowiedzi, bo w życiu nie miałam problemu z energią u koni na owsie.
Rozumiem konie wrzodowe, na paszach ze skrobią/cukrami minimalną chodzące coś wyżej, to może zabraknąć kopa, ale konie na poziomie amatorskim na owsie to marzenie.




Bo jeszcze trzeba umieć ustalić tą dawkę owsa  😉
Mam dużego 4ro latka karmię 1/1 owies/pasza i w sezonie ciągle brakowało mu energii. Dodawałam struktura 3x dziennie do jedzenia i nic. Skarmiłam prawie 3 worki i nic :/
Ostatnio zrobiłam test 1,5/1 owies/pasza 3x dziennie przy lekkiej pracy -odpalił po tygodniu z super energią.  To ile ja będę musiała mu dać tego owsa w sezonie  🙄 
anetakajper bo twoje konie nie mieszczą sie w żadnych ,,normach,, ani żywieniowych ani ,,ubraniowych,,  🤣
Lov   all my life is changin' every day.
12 listopada 2019 10:38
Dziewczyny, a jakie macie opinie o Eggersmannie? Trochę o tej marce ucichło, a kiedyś chyba jedne z lepszych pasz. Spadła jakość, większa konkurencja, ceny nie te? Rzadko się teraz spotykam, żeby ktoś Eggersmannem karmił, nie licząc suplementów.
anetakajper to ile teraz dajesz czego? Wagowo, tak pi razy drzwi.
My dobiliśmy do granic absurdu, jesteśmy w optymalnej kondycji żywieniowej na 1 miarce musli dziennie 😲 plus sieczka do każdego posiłku, owsa zero. A jeszcze 8 miesięcy temu to była chuda szkapa, którą wstyd było z derki rozbierać. Mimo, że jadła naprawdę sporo na to, co robiła...
Co prawda mieliśmy regres, teraz wracamy do pracy i uprawiamy tylko jogging, ale nawet jak wrócimy do pełnej normalności, prędko nie przebijemy 2 miarek dziennie.
Koń 180+ w kłębie, ciągle rośnie bo to 4ro latek. Waga ostatnio 667 kg (w ciągu 3 miesięcy w sezonie przytył 30 kg). Moim zdaniem koń jeszcze powinien nabrać bo wystają mu guzy biodrowe, żeber się nie wyczuje.
A wet kazał mi  go odchudzić  bo gruby i że tak powinien wyglądać w wieku 6 lat.
Co daję
Siano do oporu.
Pasze daje w litrach
-rano i południe 1l owsa + 1 litr musli equifirst condition  (w sezonie +1l struktura do karmienia) + marchewka (obecnie w okresie zimowym)
-wieczorem  2l śruty owies/jęczmień/pszenica + 1l Wysłodki Beet Pulp Summer + siemie lniane parzone codziennie + marchewka (obecnie w okresie zimowym) + witaminy forana, elektrolity (wiosna-lato)
W sezonie często robiłam mu 4ty posiłek ze strukturem +1l
chodzi na padoki 5-14. Padok wiosna-jesień dobre ponad 2,5 ha
Zima padok 0,7 ha na 3 konie.
W tym roku w lecie moje konie więcej stały w boksach jak chodziły po trawie bo moja siwa wytrzymuje tylko do 21C, a wiadomo jak było :/
Myślałam, że jak  postoi 1-2 h na padoku to coś skumuluje tej energii.....no nic zero kumulacji :/
Na padoku chodzi, bryka, zaczepia dziewczyny, ale nie jest jakoś nad aktywny.

Teraz ma energii w sam raz bo praca to tylko podtrzymanie kondycji
Lov, przejrzyj wątek, karmiłam Eggersman i wiele razy piałam nad Green Power i Equichamp.
Problem jest chyba z dostępnością teraz.
Widziałam,  że ktoś szuka przedstawicieli dla Eggersmana,  bo było ogłoszenie,  więc pewnie wrócą. Pasze świetne!!!
Swoją droga ciekawe skąd rozstanie Eggersmana z NTB.
anetakajper koń 180+ ważący 667kg i vet kazał Ci go odchudzać? Moja kobyła 168cm ważyła w formie prawie 700kg a u nas w stajni 3 konie powyzej 180 i żaden z nich nie ważył poniżej 700kg. Jeden 183cm, młodziak 5 letni po Florestan, bez mięśni, żebra zarysowane i biodra gołe i ważył 710kg (grubokościsty) za to wałach 12 letni po Hotline, 180cm w formie, chodzący GP ujeżdżenie, umięśniony bardzo ważył 720kg, na delikatnej kości.
Czy ktoś podawał Subli Omnia? Mam konia lekko już grubego z wrażliwym układem pokarmowym. (Wg weta mogę(bo kto mi zabroni) ale nie muszę robić gastroskopii). Niby kupa dobra, ale znów zaczął się brudzić. W wakacje miałam go na trawie i sianie. Raz dziennie dostawał dosłownie garść moczonego owsa z garścią wysłodków, żeby witaminy przemycić i było ok. Teraz dostaje garść owsa i siano do woli i mam wrażenie, że coś jest nie tak. Czy suchy owies dużo bardziej podrażnia układ pokarmowy od takiego wymoczonego?
Kobyła ma 180 + i wygląda jak potwór bez guzów biodrowych na wierzchu,  a na dodatek jest długa jak lokomotywa i waży 700 kg -waga w szczycie kondycji bo teraz może być deczko więcej.
Dziwne jak jestem na zawodach i ważę swoje konie to nikt nigdy nie przebija wagi moich koni 😉 
Udało mi się zmniejszyć fotkę: To wałach

Lov   all my life is changin' every day.
12 listopada 2019 14:47
Klami, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze 😉

Perlica, wracają, stąd moje zapytania 😀
Swoją droga ciekawe skąd rozstanie Eggersmana z NTB.


Ja słyszałam, że był problem z terminowymi dostawami.
Przychodzę do Was z zapytaniem. Skarmiłam 2 worki sieczki Nuby, olejowanej (kokosowej). No piękna była, grube, długie łodyżki, koń jadł o połowę wolniej, miał co porzuć. Sieczka jak ze zdjęcia producenta, z 10-20% wagi było granulatem, reszta sieczką. Zamówiłam tym razem wersję zwykłą, Pure Chaff i mnie wryło jak zaczęłam nakładać. W zeszłym tygodniu przemilczałam, stwierdziłam, że może w trakcie transportu granulat mi się zsypał na jedną stronę i dlatego to tak wygląda, ale nie, wraz z głębokością nie ubywa go wcale kosztem sieczki. Dosłownie mam wrażenie, że daję koniowi trawokulki, bo obok sieczki to ja bym tego nawet nie postawiła, co najwyżej obok paszy z zawartością sieczki. Opis obie sieczki mają taki sam - łodygi plus zgranulowane liście. I przyznaję - Coco Oil Chaff była zajebista, najlepsza sieczka jaką miałam pod względem procesu jedzenie i wielkości (boję się drobnych sieczek, zbyt wiele kolek widziałam, spowodowanych takimi), a to? To tylko mnie się dostał taki worek (drugi nadal zamknięty), czy te sieczki się tak różnią?
Zdjęcie poglądowe. Tak wygląda cała, dotychczas skarmiona sieczka (jakieś 15% worka).

A dlaczego drobna sieczka ma powodować kolkę? To tak jakby drobna trawa miała ją powodować, bo lucerna w zasadzie jest wysokobiałkową trawą.
Lov   all my life is changin' every day.
12 listopada 2019 18:01
Katasia, to raczej ogólnie u NTB, ja miałam bardzo duży problem z terminami niestety.
Gillian   four letter word
12 listopada 2019 18:23
Również nie spotkałam się z kolką po krótkiej sieczce. Daję od X lat i nigdy nic.
A dlaczego drobna sieczka ma powodować kolkę? To tak jakby drobna trawa miała ją powodować, bo lucerna w zasadzie jest wysokobiałkową trawą.

Z tego samego powodu, z którego kategorycznie nie można dawać koniowi takiej drobno posiekanej trawy, np. z kosiarki - przykleja się do jelit i zatyka. Asystowałam przy przypadku z trawy i znam dwa przypadki z drobnej sieczki. Jasne, żaden nie skończył się na stole, ale jednemu było bliżej niż dalej i nie chcę ryzykować.
Nie chodzi tylko o krótko cięte, ale ogólnie o drobne, bardziej te cienkie niż krótkie.

EDIT: Ale chyba trochę odchodzimy od meritum, ta sieczka nie jest dla mnie za krótka ani za drobna, jest w porządku, po prostu jest jej z 15% objętości...
Katasia, to raczej ogólnie u NTB, ja miałam bardzo duży problem z terminami niestety.

Chodziło mi raczej o problemy NTB z dostawami Eggersmanna, a nie z dostawami NTB do Klienta. Zapewne mieli problemy z terminowością do klienta przez nieterminowość dostawcy i postanowili to zmienić rezygnując z tego producenta.
Lov pasze Eggersmanna zdecydowanie mój nr 1 ale no właśnie problem z dostępnością. Na dzień dzisiejszy Galopada ma je w swojej ofercie i oni biorą bezpośrednio od producenta z pominięciem jakiegokolwiek pośrednika. Twierdzą, że dostawy mają regularnie bez problemów.
Sivrite
Mam niestety to samo z ich sieczkami. Wcześniej byłam bardzo zadowolona a teraz to prawie sam granulat...
Lov   all my life is changin' every day.
13 listopada 2019 05:38
Katasia, problemy niestety były również z resztą pasz
Sivrite
Mam niestety to samo z ich sieczkami. Wcześniej byłam bardzo zadowolona a teraz to prawie sam granulat...

O której mowa? Ten sam typ był wcześniej w porządku, który teraz jest praktycznie granulowaną lucerną? Bo myślę, czy wrócić do tej Coco, jeśli to jest przypadkowy worek, ale jeśli wszystkie tak wyglądają, to podziękuję, nie po to kupuję sieczkę.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się