Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

Iskra de Baleron, no, są jaja. Pani z ARiMR powiedziała, że do zgłoszenie muszę mieć dwa numery- pensjonatu (siedziba stada) i nowego właściciela (nr producenta). Dzwoniłam do obecnego właściciela konia- nie ma numeru i nie będzie go wyrabiał, bo agencja u nich mówi, że właściciele trzymający konie w pensjonacie nic nie muszą zgłaszać, wyrabiać... Mówiłam pani z mojego ARiMR, że przyjadę i napiszę pismo, że taki i taki koń został sprzedany w tym dniu takiej osobie i pojechał do pensjonatu (nazwa), żeby w razie czego nie było, że to ja zaniedbałam swoje obowiązki (no, bo pani podkreślała, że mam tylko 7 dni...) to mi powiedziała, że bez numerów to oni i tak nic takiego nie przyjmą. Wystawiłam w systemie dokument przemieszczenia. Wisi z błędami, bo brak wszystkich danych ale nie mam innego pomysłu jak to zgłosić.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
03 kwietnia 2023 09:00
tarisa, Z tego co rozumiem to koń pojechał do pensjonatu i to w pensjonacie powinni posiadać numer stada więc nowa właścicielka konia dobrze powiedziała-ona ie musi nic robić, jednynie poprosić w swoim pensjonacie o podanie numeru stada. Jeśli wiesz co to za pensjonat to dzwoń do nich a nie do właścicielki konia albo od niej wyduś co to za pensjonat.
anetakajper   Dolata i spółka
03 kwietnia 2023 09:20
tarisa, Dzwoniłam do swojego armiru. Jeżeli 7 dni minie dopiero 07.04 to poczekaj do 07.04.(wtedy każdy powinien mieć już siedzibę stada wg ustawy) Jeżeli termin mija Ci zaraz to zgłaszaj. Próbuj z błędami- żeby tylko armir zanotował to zgłoszenie. musisz zostawić ślad, że Ty chciałaś się wywiązać.
Jeżeli system nie puści ci dokumentu to pisz pismo do armir. z odpowiednią datą żeby zmieścić się w terminie wyrejestrowania.

Zostało 4 dni na zarejestrowanie, a zgłoszonych jest zaledwie 15 % koni.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
03 kwietnia 2023 09:30
tarisa, na stronie Związku Hodowców jest informacja, że do dokonania zmian w paszporcie też będzie wymagane podanie poprzedniej i obecnej siedziby stada, więc i tak to nieuniknione. Nowa właścicielka nic nie zdziała bez tego więc niech nie cwaniakuje. Ty wyślij z błędami plus dodaj (jeśli to możliwe w załączeniu umowę sprzedaży).

anetakajper no nieźle, myślałam, że ludzie bardziej się postarają przecież to idzie całkiem sprawnie. Niewiedzą albo olali zwyczajnie.
Tak, jak wcześniej było przez kogoś wspomniane, przepraszam nie pamiętam kto, a za leniwa jestem, żeby cofnąć się.
W przypadku gdy mojej klaczy rodzice nie posiadają numeru paszportu, to w rubryce ojciec/dawca nasienia zostawiamy puste pole.
Podobnie było podobno przy bydle.
anetakajper   Dolata i spółka
03 kwietnia 2023 10:11
TRATATA, a znając życie to pierwsze co przylecą na kontrol do tych co mają zarejestrowane 😎 No bo nieistniejących stajni nie da się zweryfikować :/

Z bydłem i trzodą po przejściu na system też były cyrki.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 kwietnia 2023 10:16
dzikadermi, Mi babka w ARiMR kazał usunąć nawet imiona rodziców.
Muszę w koncu zarejetrowac konie, jakie mam miec dokumenty jadac do ARiMRu by załozyc numer producenta?
Post został usunięty przez autora
Post został usunięty przez autora
Już wyjaśniam dlaczego usunęłam posty, miałam błąd który okazał się być spowodowany tym, ze nie zaznaczyłam ze posiadacz jest właścicielem… tylko zaznaczyłam na początku właściciel i nie chciało przejść
tajnaa, Paszporty i dowód osobisty 🙂
siwaaa, zadnych aktów notarialnych, map itp?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
03 kwietnia 2023 12:01
TRATATA, a znając życie to pierwsze co przylecą na kontrol do tych co mają zarejestrowane 😎 No bo nieistniejących stajni nie da się zweryfikować :/

anetakajper, a to to na pewno, nie nam żadnych wątpliwości, że tak właśnie będzie.
tajnaa, zaznaczasz tylko nr działek "swoich" gdzie konie chodzą i mają boksy. Jak na sąsiada to nic nie wpisuj.
Ciekawa jestem jak będzie wyglądać taka kontrola. Czy skupia się na większych stadach czy pojedyncze przydomowe koniki tez będą sprawdzać. I co z tymi wszystkimi kucykami bez jakichkolwiek papierów których jest pełno po wsiach.
siwaaa, to lepiej mapki chociaz wziac, bo nie pamietam nr działek 😀 Dzięki!
anetakajper, dzięki. Dokument jest w systemie ale z błędami, niezatwierdzony. Jaka różnica w pomocy ze strony Twojego arimr a mojego... U mnie pani na koniec rozmowy powiedziała, że mam wyjątkowo trudną sytuacje i tyle pomocy.
TRATATA, tak, do pensjonatu. Wiem gdzie. Rozmawiałam z właścicielem - jest w trakcie wyrabiania numeru, czeka.
Ale że jeśli przyjdzie kupiec i rzuci mi 100k na stół, ale nie ma numeru stada i producenta to nie można mu konia sprzedać? To jakiś żart?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
03 kwietnia 2023 13:04
tarisa, no to może zdąrzy i wszystko będzie git. Aby numer siedziby ogarnęli to już z górki a jak w Twiom ARiMR nadal będą chcieli numer producenta nowego właściciela konia to poproś o podstawę prawną, na podstawie której owa właścicielka musi taki numer posiadać. Nie musi go posiadać i tyle.

Fokusowa, no nie żart, tak jest w przypadku innych zwierząt gospodarskich od wielu lat to i koniarze muszą przywyknąć. Dobrze, że jeszcze psów i kotów nie trzeba ale i na to przyjdzie czas pewnie 😁
TRATATA, a co ze sprzedażą za granice?
Rejestrował ktoś już konia z zagranicznym paszportem? Jedna agencja twierdzi, że wszystkie konie z takim paszportem muszą mieć zmieniony paszport na polski (lub jakąś wklejkę czy coś takiego) bo bez tego nie można ich zarejestrować. A taka zmiana oczywiście kosztuje.
Mnie się wydaje to kompletną bzdurą ale kto wie...
anetakajper   Dolata i spółka
03 kwietnia 2023 13:40
megi007, oczywiście że tak. Mam zarejestrowane 2 konie . Co za problem.
Rejestrujesz/opisujesz w PL ozhk. Składasz do ozhk wniosek https://dzhk.pl/wp-content/uploads/2023/03/Zgloszenie_import_druk_dla-ozhk_1_03_2023_PW.pdf

Dostajesz paszport z ozhk i w ciągu 7 dni rejestrujesz go jak polskiego konia w IRZ
megi007,
zgłaszasz takiego konia do OZHK (powinnaś to zrobić po kupnie tak notabene😉😉,
przyjeżdża przedstawiciel OZHK, dokonuje identyfikacji konia (tzn. czy czip i opis się zgadza z koniem, a tym samym czy dokument faktycznie należy do konia), zabiera paszport na podstawie którego rejestruje konia w PZHK i odsyła Ci paszport z naniesioną zmianą właściciela.
Koń ma być zarejestrowany w PZHK jako taki, który przebywa na terenie PL (nie wyrabia się nowego paszportu).
Gdy PZHK dokona wpisu do bazy - Ty zgłaszasz juz konia normalnie w IRZplus.

Swoją droga na stronie gov czy arimr - wszystko jest ładnie rozpisane. Są instrukcje pisemne i obrazkowe, obrazkowe schematy działania, podręcznik użytkownika... no wszystko 🙂 Myślę, że Ci, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości - warto by tam zajrzeli. Są to pewniejsze źródła niż "koleżanka, koleżance powiedziała, że jej koleżanka" 😀
Potwierdzam anetakajper i ancyk. U mnie doszło jeszcze najpierw przepisanie na mnie, plus opis kuca. Poszło szybko i sprawnie. Wypada pochwalić wzhk. Później normalne zgłoszenie do IRZ, jak z polskim paszportem. Wygląda, że zgłoszenia przeszły jak trzeba. Bez dokładniejszego wypełniania (tylko imię, nr id, data ur. i data przybycia - o ile pamiętam, to wszystko co było konieczne).
Dzięki za odpowiedzi. Pytam w imieniu znajomych. Swoją drogą to niezłe koszty zarejestrowania kilkunastu zagranicznych koni w polskim związku. Ponoć krzyczą sobie ponad 300zł od sztuki za tą przyjemność.
megi007, dlatego ja rejestrowalam od razu w ARiMR obchodzac PZHK. Może kiedyś się do mnie zgłoszą, narazie zostało mi parę tys w kieszeni.
Mi weszły zagraniczne paszporty po wpisaniu ich jako dokument zastępczy 😅 w innym przypadku wywalało błąd. Kiedyś to ogarnę żeby wyrobić w PZHK polskie odpowiedniki… a narazie grunt ze wyrobiłam się w czasie :P
marchewkowa, paszport koń ma jeden… tak jak i ueln.
Nie wyrabia się polskich paszportów dla koni z paszportami zagranicznymi 🤐

Matko ale będzie rozpierducha w tym rejestrze 🤣

Ten co to wymyślił żeby „Kowalski” sam nanosił konie do rejestru powinien mieć po premii 😜
Iskra de Baleron,
Tak tak, chodzi mi o przetworzenie/zaakceptowanie(wiecie o co chodzi😅😉 tego paszportu i wpisaniu go na legalu do rejestru 🙈

Edit. Ale z bydłem/świniami etc tez jest tak ze ludzie sami wypełniają tak? I chyba jakos to funkcjonuje
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się