Jakie pasze dajecie swoim koniom?

zembria, a lubią tą pasze wredne niejadki? 🤣
azazu93, moja wybredna pogardziła
PannaDziewanna, mój koń zrobił już chyba doktorat z nic nierobienia i ta sieczka jest dla niego ok, dostaje 3/4 miarki dziennie 😀
Fokusowa, Oooo super ! Dzięki 😀
Słuchajcie a mamy kogoś kto karmi Hoveler Puritan?
https://hrsfeed-sklep.pl/hoeveler-hoveler/28-hoveler-original-puritan-20-kg.html

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 kwietnia 2023 09:10
Perlica, Moja koleżanka chciała tym karmić, to jej wszystkożerne konie nie chciały tego jeść 🤷
Perlica, mój koń też nie chciał tego jeść 😂 ale moja jest wybitnie grymaśna
Chociaż pasza pachnie całkiem przyjemnie. Mam jeszcze z pół worka, jak chcesz to Ci mogę wysłać trochę na próbę.
Źle się wyraziłam, chodzi mi o rzeczywiste dawkowanie na danym koniu.
Moje konie zawsze wszystko jedzą 😉
kasztankaija   Love you more and more and more.
21 kwietnia 2023 09:58
Perlica, ja karmiłam swojego Ślązaka puritanem, ale nie pełnoporcjowo (mieszałam z owsem). Koń miał piękną, błyszczącą sierść na tej paszy. Podawałam równolegle też mesz z tej samej serii.
kasztankaija, ja mam ten mesh, ale jakiś mi się on wydaje dość dziwny wizualnie, więc wróciłam na Saracena mesh🤣\

BUCK   buttermilk buckskin
21 kwietnia 2023 12:36
Perlica koleżanki wrzodowy i chudy koń tylko na tej paszy wygląda ok
kasztankaija   Love you more and more and more.
21 kwietnia 2023 12:50
Perlica, fakt, mesz wygląda jak błotko, ale koń się zajadał 🙂 aktualnie jesteśmy na Nubie (i mesz, i musli, i sieczka).

Chętnie bym wróciła na to musli z Hovelera, ale dostaję Nubę prosto do stajni za free. No i widziałam, że Hoveler też mocno podniósł ceny, ale to chyba jak wszyscy już...
Dzięki dziewczyny. Nęci mnie ta pasza z uwagi na to bardzo niską energię vs Reelve na który teraz znowu wróciłam.
Cena nie gra u mnie aż tak dużej roli, bo moja klacz je pół miarki , pomimo, że jest monsterem, to tyle jej starcza.
kasztankaija   Love you more and more and more.
21 kwietnia 2023 15:17
Perlica, mój smok też zjada porcje jak dla chomika, ale mimo to skusiła mnie dostawa prosto do stajni 🙂 ale samo musli polecam.
Komuś koń nie tył na Saracen condition improver? Do tego jeszcze sieczka i siano non stop. Zastanawiam się czy czekać jeszcze na efekty czy zmieniać podejście.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
02 maja 2023 21:53
Perlica, u nas jedna z klaczy je Pur.Itan i zaczełą się ładnie poprawiać. Dostaje 4 x dziennie (co 6 godzin) ok 250-300 gram + garść sieczki. Chodzi tylko po padoku, bo jest hodowlana.
polecam podajnik paszy automatyczny. nasze konie sa karmione 8 razy na dobę. Co 3 godziny.
stoją non stop w boksach ? bo nie wyobrażam sobie takiego systemu na wybiegu 🙂
trzymam konie na wolnym wybiegu 24 h już ponad 10 lat. Mają wiatę a w niej poidło i podajniki paszy. Żłoby są ok 2,5 metra od siebie. Na dodatek jest efekt pozytywny dodatni. Gdy dostawały 1/8 dziennej dawki (200-300 gram) na raz , to cwana kobyła wyjadała swoja porcję szybko i szła do żłobu siwego i wyjadała jego owies. Teraz podajnik wyrzuca ok 12 gram co 25 sekund, więc zanim kobyła zje swoje i dojdzie do żłobu siwego to i tam już jest pusto. Więc oba konie stoją grzecznie i przeżuwajai czekaja na następny kęs. I jak jest w literaturze podane, ze przeżuwaja 1 kg owsa ok 800 razy, to dzięki tym podajnikom jeden kęs przeżuwają ok 30-35 razy co daje 2400 ruchów żuchwą na 1kg owsa. I nie ma już owsa w kupach, bo jest dobrze przeżuty i strawiony. I nie rozrzucają dookoła żłobu. I kilka razy więcej śliny więc ph w żołądku spada (polecane dla koni wrzodowych). I oszczędność na tarnikowaniu bo zęby same się ścierają.
I to wszystko sam wymyśliłem. Nie ma na świecie drugiego takiego podajnika.
i pojechaliśmy do kolegi i cały dzień konie chodziły po podwórku dookoła nas i nie mogłem się napatrzeć jak pięknie wyglądają. a owies dostaja tylko w zimie. A ja jeszcze żydzę i im przykręcam jak jest cieplej. Najwięcej to dostawały ok 2400 g kobyła małopolka i ok 2000gram arab. Tylko wtedy gdy były największe mrozy. Gdy temperatura sie podnosiła to zmniejszałem dawkę. Przez 6 miesięcy zjadły 600 kg owsa. Teraz już nie dostają owsa. Mają trawę do listopada.
Jakie musli polecacie dla koni? Ważne żeby było bez owsa bo owies jest podawany w stajni. Ja sobie robię mieszankę owies, musli i sieczka + witaminy.
Aktualnie jest na musli firmy PANTO, ale skład mi jakoś nie podchodzi, znacie jakieś z lepszym składem?
Aniii95, bezowsowe ze średnią energią bardzo mi się się sprawdzało eggersmann F musli.
Ale jeśli ty dajesz owiesto ja ci polecam balancer do owsa w formie musli z firmy Equine nutriplan. Imho najlepszy na rynku jeśli chodzi o jakość i przyswajanie witamin.
Aniii95, la rosslet
Aniii95,
Ja ze swojej strony mogę polecić balancer Mebio Active Balance
Fajny skład, ładnie pachnie, konie chętnie jedzą
Cena i dawkowanie też miłe
20kg/116 PLN/ 100g na 100kg masy ciała
LSW przy 2 sztukach może ci się sprawdza, chociaż jakby jedną z tych sztuk była moja ruda to zapewne drugi podajnik by du.ą zastawiła i tak drugi by sie nie dopchał 😁, ale przy większej ilosci koni ja tego nie widze
nie widzisz owsa w kupie ? a to nie ty kiedyś ze mną się sprzeczałeś, że to co widać w kupie to tylko łuska ? i nie widzisz sensu gniecenia owsa ? 🙂
blucha, dokładnie to ta osoba. Co też początkowo narzekała, że podajniki to w sumie bez sensu i żadna oszczędność na owsie.
Uważam że podajniki to fajna rzecz ale nie chodzi mi o oszczędność owsa tylko organizację pracy w stajni. Kiedyś widziałam taki w stajni wolnowybiegowej, jedno stanowisko z podajnikiem paszy, gdzie każdy koń miał taki nadajnik na sobie zaprogramowany i choćby stał cały dzień przy tym podajniku to nie dostał więcej niż było zaprogramowane. O dziwo konie szybko łapały na czym to polega, jedynie zdarzało się że gubiły te nadajniki i wówczas nie mogły jeść dopóki ktoś tego nie zauważył.
Jak zamontowałem te podajniki to chciałem policzyć ten owies w kupie. Ale po kilku minutach babrania w ... znudziło mi się. a to co wygrzebałem to była łuska.
Owsem karmimy zawsze. I trzeba było przyjeżdżac rano i wieczorem. teraz nie ma takiego obowiązku. Wystarczy raz na kilka dni. Ale i tak codziennie jestem.
Co do gniecenia owsa to nie znalazłem żadnego potwierdzenia pozytywnego. Gdzieś tam ktoś napisał że tylko 3% jest lepiej strawny. A minusem jest, że im mniej koń gryzie , przeżuwa tym gorzej. Mniej śliny, zęby mniej się ścierają,
Uważam że podajniki to fajna rzecz ale nie chodzi mi o oszczędność owsa tylko organizację pracy w stajni. Kiedyś widziałam taki w stajni wolnowybiegowej, jedno stanowisko z podajnikiem paszy, gdzie każdy koń miał taki nadajnik na sobie zaprogramowany i choćby stał cały dzień przy tym podajniku to nie dostał więcej niż było zaprogramowane. O dziwo konie szybko łapały na czym to polega, jedynie zdarzało się że gubiły te nadajniki i wówczas nie mogły jeść dopóki ktoś tego nie zauważył.
Amelia,

to jest automatyczna stacja paszowa. Szwedzcy naukowcy to przebadali. Stwierdzili, że jest optymalna do 6 koni. kosztowała kilka lat temu 15 000 euro.
Może nie owies a jęczmień ale u mnie w energii jaką koń ma potem jest zasadnicza różnica czy podam niegnieciony czy gnieciony. Niebo a ziemia.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 maja 2023 10:23
kotbury, Struktura ziaren skrobi w jęczmieniu jest inna, jęczmień wymaga obróbki żeby koń mógł go strawić. W owsie tej sytuacji nie ma.
kotbury, Struktura ziaren skrobi w jęczmieniu jest inna, jęczmień wymaga obróbki żeby koń mógł go strawić. W owsie tej sytuacji nie ma.
zembria, a zęby konia nie czynią obróbki?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się