Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Rozglądam się za paszą dla koni otyłych. Klacz ogolnie tyje z powietrza 🙈
https://www.forhorses.pl/original-bt-hefe-press-25kg-hoveler-p-1306.html
Taką znalazłam, bardzo mało się jej daje i tu moje pytanie, czy ktoś stosował i dało rezultaty?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 lipca 2023 08:44
azazu93, Tylko to raczej dodatek białkowy dla koni wymagających podtuczenia będzie niż pasza dla grubasków 😉
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
06 lipca 2023 08:51
azazu93, sprawdź sobie lite lean balancer spillersa. To koncentrat dla koni ze skłonnościami do ochwatu. 100g na 100kg konia. Mamy w stajni kilka koni na koncentrach spillersa i dobrze się sprawdzają
azazu93, dla otyłych to raczej Saracen shape up, Brandon xl, Hippolyt equigard.
Wiesz w ogóle czemu koń tyje z powietrza? Robiliście badania? Konia koleżanki bo po badaniach i dobraniu diety pięknie dało się odchudzić wcale nie na głodowych dawkach.
epk, klacz dopiero do mnie wjeżdża więc badania będę robić. Szukam czegoś z polecenia co działa. Shape up u koleżanki w ogóle nie zdziałało nic. Niestety do Hippolyta jestem na maxa zrażona, w zeszłym roku (dobrze przetrzymywane na paletach,w suchym, w terminie itd) 7 worów paszy poszło do śmieci, bo każde musli zaraz po otwarciu było pokryte pleśnią

donkeyboy popatrzę na tą pasze 🙂
zembria, właśnie do tego służy ten balancer.
Sprawdza się świetnie w praktyce ,a odchowane na nim konie wyglądają świetnie i mają dobre rtg, co dla mnie jest mega ważne.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 lipca 2023 09:11
Perlica, Tak, a to nie jest balancer nadający się dla roczniaka. Weź policz sobie choćby wapń.
azazu93, ale Ty chcesz, żeby pasza odchudziła konia? Bo jak inaczej rozumieć, że „nie zadziałało” u koleżanki?
azazu93, no akurat po wielu próbach różnych pasz wspomniana koleżanka odchudziła konia przy karmieniu equigardem + jeszcze czymś drugim z Hippo. Natomiast oczywiście to nie pasza odchudziła a regularna praca i pasza dobrana tak, żeby dostarczyć energii przy niskiej podaży skrobii i cukrów.

Pasze Hippo mają krótki termin ważności i zawsze pilnowałam, żeby nic mi nie zostawało na kolejny miesiąc i sprawdzałam daty na opakowaniu, żeby pierwsze schodziło mi to, co mam z najkrótszą datą.
Fokusowa, samą paszą nie odchudze konia... ale odpowiednia pasza + robota już powinno dać rade. Normalnie należy rozumieć że "nie zadziałało" = nie było efektu.

epk jak wspominałam, pasze miały jeszcze dobry termin i były spleśniałe - akurat ,mieliśmy wtedy zamówienie na więcej osób, nie że te 7 worów trzymałam tylko dla siebie
azazu93, rozumiem brak efektu, ale napisałaś tak, jakby koleżanka oczekiwała schudnięcia przez samą zmianę paszy. Najwyraźniej koleżanka miała źle dobraną ilość paszy do ilości pracy.
A po co w ogóle pasza temu koniowi? Potrzebuje do supli, nie ma energii?
Fokusowa, energii ma dosyć, tak jak pisałam klacz dopiero do mnie wjeżdża. Wiem że teraz jest na dwóch miarkach gniecionego owsa. Wydaje mi się to sporo za dużo jak na konia który wraca do roboty dopiero co po źrebaku i wygląda jak pączek. Możliwe że źle napisałam ale tak to jest jak coś się pisze na szybko, miedzy pracą a chwilką luzu, wybacz.
Chcę jej dawać coś do żłoba żeby się nie rzucała jak inne dostają + coś co wspomoże powrót jej do normalnej kondycji masy ciała. Myślę o podawaniu nawet samej sieczki + dwa razy w tygodniu mesz
azazu93, jak wraca po źrebolu to może po prostu była na pastwiskach z trawa po kolana i jak wejdzie w tryb padok/box/siano/ robota to może sama zrzucić.

Imho na wyrost nie ma co zmieniać, tylko trzeba najpierw dać miesiąc, dwa żeby zobaczyć jak reaguje na wstawienie w pracę. Jedyne co to zawsze warto zrobić badania i uzupełnić ewentualne niedobory.
BUCK   buttermilk buckskin
06 lipca 2023 10:55
azazu93 jeśli chodzi tylko o cos w żłobie (znam to) to basic eggersmann, albo basic Baileys, kubeczek taki mały jogurt, do tego garść sieczki Dengie i koń ma coś w żłobie, a tyć nie tyje na pewno 😉 albo któreś w witamin w pelecie i/lub Baileys nuggets garstka
kotbury, a czy ja gdzieś napisałam że zmienię jej żarcie z dnia na dzień? Nie, rozglądam się za czymś co wspomoże robotę. O badaniach też już pisałam.

BUCK dzięki, o coś takiego mi właśnie chodziło 🙂
azazu93, mój koń (niestety nie ma wymówki źrebaka, to wałach 😂 ) też jest.. „dobrze wykorzystujący paszę”.. tak to ładnie nazwijmy. Ze względu na konieczność podawania suplementów, których nie chce żreć samych, to dostaje 1/3 miarki Mebio Basic i trochę sieczki Dengie Healthy Tummy na dzień (1 posiłek). Suplementy zjada, zadowolony jest, bo michę dostaje, a nie tyje na tym.
azazu93, U mojego tyjącego z powietrza (który jeszcze był w takim trochę "areszcie", bo mógł wychodzić tylko na kwaterkę i lekko pracować, więc siłą rzeczy za wiele się nie ruszał) całkiem się sprawdzał Brandon XL w ilości "garść" na karmienie albo sieczka w ilości "garść".
Ale tak naprawdę to wydaje mi się, że cokolwiek takiego podstawowego/niebogatego w skład w ilości "garść na karmienie", to powinno zdać egzamin. Eggersmann Basic, Mebio Basic, Baileys podstawowy.... Karmiłam takie większe kuce kiedyś takimi podstawowymi paszami w ilości homeopatycznej i jakiegoś wielkiego efektu przytycia od tych pasz nie zauważyłam (ale też konie spędzały całe dnie na dużych padokach typu "prawie-łąka" i coś tam pracowały🙂😉.
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
06 lipca 2023 16:35
Pytanko za 100 pkt- czy ktoś z tu obecnych karmił swojego zwierza Equifirst Sport Cube? Jak się sprawdziło? Jakie obserwacje?
Czy to możliwe, że są 2 różne rodzaje worków Hartoga lucerny mix? Skład na worku a na stronie sklepu się różnią.
Screenshot_20230706_164951_com.android.chrome.jpg Screenshot_20230706_164951_com.android.chrome.jpg
IMG_20230706_164841.jpg IMG_20230706_164841.jpg
Cześć! Szukam fajnej paszy dla Arabka, który przez RAO strasznie spadł nam z masy; pracuje 2-3x w tygodniu, raczej typ leniuszka, nie może jeść owsa. Obecnie na PŻ Airway, ale to balancer - objawowo pomógł nam pokonać RAO, niestety nie możemy podtuczyć chudzielca. Badania krwi mamy wzorowe, nie musi być to pasza typowo dla RAOwców 🙂
Mozii, O matko, nie wiedziałam, że te pasze są jeszcze na rynku 🙂 X lat temu karmiłam Equifirstem, ale takim najbardziej podstawowym (co za super czasy, 40 zeta za worek, jakoś tak....) i było bardzo spoko tj. koń wyglądał dobrze, cenowo było dobrze. Ale tego sporta to nie kojarzę. A chcesz jakiś zastrzyk energii czy jak?

darkangel89, Jakieś coś typu "build up"...? Brandon XS?
darkangel89, - mebio build-up? Mojej mamy RAO-wiec na nim stoi i wygląda dobrze 🙂
azazu93, - u mojego tyjącego z powietrza w robocie sprawdza się natur solo. Jeśli chodzi o paszę "takie nic, trochę sieczka" to zerknij na agrobsa alpen grun muesli, zamówiłam to raz zamiast meszu i skojarzyłam się po otwarciu. Niby 15kg, ale wychodzi tego dużo objętościowo, to taka sieczka z dodatkami, na prawdę super wygląda, pachnie, akurat przyszła, jak mieliśmy przerwę przez siodło odesłane do poprawek i całkiem nieźle ten mój fakap zamówieniowy wyszedł 🙂
Brandon XS ponownie zmienił skład i energetyczność. Zaraz wszyscy się pogubią. Tym razem 8,8MJ
Czardasz, ja stanęłam na 11 MJ a to 8 odkryłam już dobre dwa miesiące temu jak nie więcej. Nawet chyba pisałam tutaj 😅
Brandon XS ponownie zmienił skład i energetyczność. Zaraz wszyscy się pogubią. Tym razem 8,8MJ
Czardasz,
Dramat… i myśl tu człowieku, że Twoj kon ma super zbilansowana dietę, bo przeciez układana przed dietetyka…
Ja już się serio pogubiłam, dlatego mam pytanie. Kiedys XS był świetna pasza dla wrzodków, koni po operacjach itp. Potem był hejt, że skład się zrobił kiepski. A jak jest przy najnowszej aktualizacji składu? Dalej tak źle. Przede mna kolejna paleta do zamówienia o mocno sie zastanawiam, czy czegos nie zmienic.
karolina_2906, według oficjalnej informacji zmianie uległa tylko nazwa izomaltozy/palatynozy na PalaSyrop oraz węglan kobaltu zamieniono na formę otoczkowaną.
Aczkolwiek z tą energetycznością mam zagwozdkę bo jeszcze do niedawna miał chyba około 12MJ? Obecnie zauważyłam laktofermentowane płatki jęczmienne, których wcześniej nie było-ale nie wiem od którego momentu konkretnie się pojawiły.
Brandon przecież na samym początku był oparty o mieloną lucernę, słonecznik i otręby z siemieniem lnianym.
Zmiana niby niewielka, ale ciągle coś.
Czardasz, zawsze były te płatki, bo kiedyś karmiłam tą paszą jak miałam wrzodowca
Perlica, to może ja już zwariowałam 🤣
Ja generalnie nie wiem co tam się zmienia bo XS nie karmię ale jednak zmiany muszą być bo ta energetycznosc zmienia się co trochę. Mam koleżankę co tym karmi i ma już dość bo co zamawia (a zamawia większe ilości) to nie wie jak energetyczną paszę dostanie. To chyba jedyna pasza o której skład trzeba by pytać dystrybutora najlepiej co miesiąc przed zamówieniem.
No właśnie w kwestii energetycznosci to jakies jaka sa. Pamietam, ze jak zaczynałam, to było cos w granicy 8, i podbijaliśmy piszą energetyczna. A potem w pewnym momencie miała tyle mj, co ta energetyczna wlasnie..
Co polecacie na zastępstwo brandona? Rozważam marstall gastro
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się