Jakie pasze dajecie swoim koniom?

BUCK   buttermilk buckskin
10 marca 2024 22:46
fascinated może RedMill's ma bo produkują i dla wyścigowych
domiwa, napisałaś tak jakby dostawał 3 posiłki i na każdy z nich 2 miarki owsa i do 2 posiłków jeszcze po miarce musli. A teraz piszesz co innego. Ile dostaje na posiłek?

Dzionka, no jeśli koń nie je siana na padoku, a przebywa na nim cały dzień to możesz sobie go futrować litrami żarcia.. zainteresowałabym się dlaczego nie je na padoku.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
10 marca 2024 22:58
domiwa, czyli dostaje 2 miarki Pavo owsa dzielone na 3 posiłki (2/3 miarki na posiłek) i 1 miarkę musli dzielone na dwa posiłki (czyli 1/2 miarki na posiłek)? Też nie wiedziałam czy dobrze przeczytałam, stąd dopytuje. A z ciekawości jaki olej dostaje?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
10 marca 2024 23:01
Chyba tak będzie najszybciej : 🙂
Śniadanie miarka owsa
Obiad pół m. Owsa i pół m. Musli
Kolacja to samo co obiad

Olej dostaje ostropestowy
Ile mniej więcej kredy pastewnej trzeba podawać przy skarmianiu otrębami pszennymi i owsem?
Czy ktoś wie ile MJ ma Omega Fiber Lira/Chrupka? Nie widzę tego info w ulotce produktu
domiwa, - z pasz energetycznych, a nie tuczących sprawdziły mi się:
-Natur Solo Muesli
-Mebio Sport
-Brandon XP przed zmianami, po zmianach trochę tył, ale już były kolejne zmiany także też do sprawdzenia 😉
-na zawody dostawał Struktur Energetikum, może ten bezzbożowy byłby też dobrym tropem?

Mam ślązaka tyjącego z powietrza, a w robocie potrzebowałam mieć go na czymś sensowniejszym niż sam owies. Szczególnie w lecie.
Ja testuje właśnie Natur Solo.
Na pewno PUR Sport
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 marca 2024 08:30
doloruu, Tyle, żeby w całości tego co koń je (wliczając w to objętościowe oczywiście) stosunek wapnia do fosforu było około 2:1 dla koni nie rosnących już.
Moon   #kulistyzajebisty
11 marca 2024 08:36
Dzionka, yhm, może być milion powodów (chyba najpierw zrobiłabym badania krwi), ew. zainteresowała jakością środka na odrobaczanie, a potem - gastro.
Ale piszesz, że ma takie menu od niedawna stosunkowo, może trzeba mu dać chwilę czasu, żeby odbił od stanu bidy.

A co do nie jedzenia na padoku - jest na nim sam, czy ma towarzycho? Może kumple go stresują, lub w ogóle nie czuje się dobrze na tym padoku? Kulisty miał takie momenty, że jak psychicznie się dobrze nie czuł, to jeść nie chciał (potrafił nie dojeść meszu po jeździe np.)
Może też z kolei, też jest takim księciuniem jak mój nomen-omen - księciunio. On jak się naje sianem na padoku, to odejdzie. Postoi, pokontempluje, pobawi się w kantarki z kolegą zza płota. I za chwilę wraca, znowu skubie.
Konisie to stan umysłu... 🙈

Zuzu przy Omega Fiber faktycznie nie ma MJ ale przy Vital Mash jest podane MJ 17,90 i ten Vital naprawde daje ,,kopa,, sprawdzone 🙂
MoonSiana nie je, bo się stresuje nowym stadem. Stoi koło paśnika, ale nie rusza go. Dopiero od tygodnia jest w nowej stajni, więc myślę, że mu przejdzie za jakiś czas. No i planuję mu siatkę z sianem powiesić w tym miejscu padoku, gdzie stoi jak kołek całe dni, może to go jakoś zachęci 😉

Gastro jeszcze nie robiłam, jeśli nie przytyje w ciągu miesiąca-półtora to zrobię. Ale myślę, że przytyje, bo zjada wszystko z apetytem. Krew będzie miał kontrolnie badaną na dniach, zobaczymy co tam wyjdzie.
Ale ogólnie rzecz biorąc takie posiłki jak napisałam wyżej są ok zbilansowane, tak na oko? Czy coś tu byście podrasowały/zmieniły?
(rano 1,5 miarki owsa całego plus chevinal plus dwie duże garście sieczki, obiad miarka namoczonych wysłodów buraczanych, wieczorem tak samo jak rano).
Moon   #kulistyzajebisty
11 marca 2024 09:01
Dzionka, aaaa, no to, moim zdaniem, wszystko jasne, przynajmniej teoretycznie :P (bo jak wiadomo... konisie <3 :P ) - ja bym mu dała czasu trochę. W międzyczasie badanie krwi i ew. suplementacja tego co tam wyjdzie.
Co do jedzenia, to on pracuje pod siodłem jakoś? No najprędzej odbiłyby, jakby siano jadł, mimo wszystko :P
Moon, okej, tak właśnie planuję 🙂 Z tym sianem to wiem, ale on stoi ostentacyjnie dupą do paśnika i patrzy na stadko po drugiej stronie padoku ;P Mam nadzieję, że tydzień-dwa i zacznie żreć po ludzku 🙂
Dzionka, może siano niedobre. W boksie zjada? I czy w boksie dostaje dokładnie to samo?
Moon   #kulistyzajebisty
11 marca 2024 09:20
espana, o właśnie - pytanie czy inne konie jedzą i czy jest to zjadliwe siano.
(Czasem niewyględne siano dla nas, jest pożerane przez konie namiętnie :P )
Piaffallo, BUCK dzięki 😁
Potrzebuje jeszcze porady co do menu jednego z moich koni (angloarab, 13 lat, chodzi pod siodłem 5/6 razy w tygodniu po 1h/1,5h, sa to jazdy raczej lekkie stęp, kłus, galop, w tym dwa razy w tygodniu małe skoki). Koń jest dość "suchy", ciężko utrzymać go w dobrej kondycji. Siano ma do oporu, a wieczorem dostaje treściwe (1kg owsa, 0,9kg otrębów ryżowych od Unipasz, garść sieczki z lucerny oraz probiotyk). Chciałabym jeszcze dodać jeden posiłek rano i myślałam o makuchu lnianym np. 1kg owsa i 0,5kg makuch. Jakieś podpowiedzi co zmienić? Chciałabym żeby w końcu wałach troche przytył, obaiwam się też czy nie będzie za dużej zawartości tłuszczu w jego diecie, ze wzgledu na otreby ryżowe i makuch lniany. Lucerna granulowana, wysłodki odpadają, koń nie chce ich jeść.
Tak, to samo siano i w boksie się na nie rzuca. Konie jedzą, stoją większość dnia nad paśnikiem i żrą.
Ale właśnie dostałam info ze stajni, że podjął szturm na stado i próbuje dołączyć, więc jest szansa, że i jeść zacznie 😍
Sporo tych otrębów ryżowych, zwłaszcza na 1 posiłek. To samo z makuchem lnianym - 0,5 kg to dużo. Ja bym zwiększyła ilość owsa, ewentualnie dodała jęczmienia jeśli jest taka możliwość, podzieliła tę ilość otrębów ryżowych na 2 odpasy, możesz dodać makuch, a w celu zrównoważenia Ca:P zwiększyła ilość sieczki i też podała ją w 2 odpasach.
To może lepiej byłoby w ten sposób?:
rano 1kg owies, 0,5kg otręby ryżowe, 100gr makuch, sieczka
wieczorem 1,5kg owies, 0,4 otręby ryżowe, 100gr makuch, sieczka, probiotyk
Dzionka, ja tam akurat średnio jestem fanką wysłodków. Musiałabyś zobaczyć czy ta dawka da jakiś efekt.
Czy ja wiem czy dajesz "za dużo".... Mój niepracujący emeryt zjadał tak mniej-więcej wiadro trawokulek dziennie + 2x owies (miarka-dwie), 1x granulat (plus jeszcze witminy). Obecnie zjada mniej-więcej: 3 x dziennie 0,25-0,5 miarki owsa, tyleż granulatu, garść musli (z musli lepiej wciąga dodatki 😉 ) + jeszcze tak ze 2 - 3 x w tygodniu mesz. Czekam na wyniki z krwi, ale przez telefon się dowiedziałam, że tylko magnez jest na granicy, a tak to git. No i tak naprawdę, koń zaczął dobrze wyglądać dopiero na tych obecnych "gotowcach"...
Chociaż jak Dzionek jest na świeżo po przeprowadzce, to może faktycznie potrzebuje trochę więcej czasu.

Chyba tak będzie najszybciej : 🙂
Śniadanie miarka owsa
Obiad pół m. Owsa i pół m. Musli
Kolacja to samo co obiad

Olej dostaje ostropestowy

domiwa, W sumie to chyba nie są jakieś zatrważająco duże ilości... a on faktycznie pracuje? Może wystarczy troszkę zmniejszyć ilość tego, co dostaje?

Dostaje olej z zalecenia wet i dietetyka . Ma problemy z nadmiernym piaskiem w pęcherzu i tworzeniem się kryształków.

Pierwszym zaleceniem przy już zdiagnozowanym odkładaniu się szczawianów (kryształki i piasek) powinno być:
1. zakaz sieczek z roślin zawierających kwas szczawiowy
2. Zakaz wysłodków buraczanych w paszy
3.czyste siano/trawa- bez ziół i dodatków
4. bardzo, bardzo ostrożnie z olejami roślinnymi - tylko gdy są koniczne do zbilansowania dawki pokarmowej w kwasy tłuszczowe. Bo inaczej będą wzmagać stany zapalne i prowadzić do jeszcze większego odkładania się szczawianów (kryształki).
5.Przyjrzeć się ilości wapnia i magnezu w diecie.


domiwa,
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
11 marca 2024 10:51
Sankaritarina, pracuje 6 dni w tygodniu, startuje co drugi tydzień średnio. Jest dość intensywnie .

kotbury,
On ma.naprawde proste żarcie. Owies , musli i sieczka( aktualnie spillers Hoof coś tam ) . To wszystko. Teraz ten olej. Nic więcej.
Siano mamy czyste z traw nic tam nie ma dodatkowego.
Sankaritarina, pracuje 6 dni w tygodniu, startuje co drugi tydzień średnio. Jest dość intensywnie .

kotbury,
On ma.naprawde proste żarcie. Owies , musli i sieczka( aktualnie spillers Hoof coś tam ) . To wszystko. Teraz ten olej. Nic więcej.
Siano mamy czyste z traw nic tam nie ma dodatkowego.

domiwa, ale kumasz, że koń z kryształami w drogach moczowych nie może jeść ani grama lucerny i ani grama rzeczy z buraka. Bo to one są przyczyną kryształków.
Nie może jeść pszenicy, niczego z rzepaku (oleje) itd. A wszystko to masz w tej sieczce.
Można śmiało zaryzykować, że ta sieczka jest przyczyną (pogłębia wasze problemy).
Wystarczy garść dziennie, żeby choroba trwała i się rozwijała.

Pytanie co jest w tym musli jeszcze do tego.
blucha, o kurczaki. Chciałam na to przejść z Winter Beet Hippolyt ale jeśli Omega fiber też tak kopie w czajnik jak ten Vital Mash to odlecę na księżyc z moim młodziakiem 🤣
Sorry za post pod postem, ale dzwoniłam do Chrupki i Omega Fiber ma 12 MJ, także nie odlecę 😎
Zuzu., moje po Omega są ok, zdecydowanie spokojniejsze niż po podsypce owsem 😁
Ja po Omega Fiber też nie zauważyłam żadnego walenia w beret 😜
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
11 marca 2024 19:04
Podpowiedzcie proszę, bom chyba głupia, chcemy zmienić paszę naszym gamoniom, ale zastanawiam się czy zawartość tryptofanu nie koliduje ze startami w zawodach?
https://sklep.fdspasze.pl/pl/p/FDS-ANTISTRESS-CUBES-20KG/98?fbclid=IwAR2qv7LbqRZ9uxRC-RWTeOJ_4Iz8GeGTidaXQq2IPkfseug6PZsMDumQU8s
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
11 marca 2024 23:23

domiwa, ale kumasz, że koń z kryształami w drogach moczowych nie może jeść ani grama lucerny i ani grama rzeczy z buraka. Bo to one są przyczyną kryształków.
Nie może jeść pszenicy, niczego z rzepaku (oleje) itd. A wszystko to masz w tej sieczce.
Można śmiało zaryzykować, że ta sieczka jest przyczyną (pogłębia wasze problemy).
Wystarczy garść dziennie, żeby choroba trwała i się rozwijała.

Pytanie co jest w tym musli jeszcze do tego.

kotbury,
Rozumiem choć akurat sieczke z lucerny dostaliśmy w zaleceniach po wynikach moczu. Niekoniecznie akurat ta ale generalnie, żeby dostawal duża garść do każdego posiłku
Musli to zlotowital hodowla ale szukam zmiany
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się