Interpretacja zdjęć- koń+jeździec :)

wczoraj natomiast pojeździłam chwile z palcatem pod kciukami i wszystko super, ręka jest prosta, tylko irytuje mnie fakt że nie mogę szybko zareagować kiedy koń wyciąga mi wodze  🤬
No właśnie to ćwiczenie chciałam Ci podpowiedzieć, ale skoro je znasz... to stosuj! 🙂 Jest skuteczne.
Jesteś na tak zaawansowanym poziomie jazdy, że w pewnych kwestiach nikt poza samą Tobą Ci nie pomoże. Musisz po prostu wziąć się w garść, nakrzyczeć na siebie co kilka minut "wyprostuj nadgarstki!!! i tyle. Da się. Trzeba się zmusić do skupienia uwagi na tych rzeczach, które są do poprawy.
Julie pewnie masz rację co do tego że sama muszę się pilnować.
chcemy sprobować pojechać jakieś ujeżdżenie ale wiem że z takimi rękami nie mam co się pokazywać na czworoboku, do tego ręcę powinny być wyżej i blisko i siebie a wtedy kompletnie nie mogę konia ustawić na pomoce, ucieka od kontaktu, obawiam się że musimy zacząć od zera bo pewnie kon przyzwyczaił się już przez 8 miesięcy od kiedy jest mój do niskiej i szerokiej ręki i kiedy ja ręce podnoszę i zbliżam do siebie wzajemnie koń "podnosi się" razem z nimi i widać że jest zagubiony.
To ja też prosiłabym o ocenę i poprawę 🙂 Niestety tylko takie zdjęcia posiadam, nie ma mi kto ich robić ;c

Wiem, że patrzę w dół - na zdjęciu w kłusie poprawiałam wodze, a na tym w galopie... nie mam pojęcia dlaczego xD

Czy ktoś nie chciałby ocenić zdjęć Cheerful? 🙂 Chciałabym też wstawić swoje, ale nie będę się wpychać przed interpretacją.
Mogę spróbować 😉

Cheerful sama widzisz że patrzysz w grzywę, więc pamiętaj żeby patrzeć daleko przez siebie, przez uszy konia. Jest bardzo istotne ze względu że pochylona głowa skutkuje pojawienie się garba, brak równowagi, lecenie ciałem do przodu itd. więc o tym myśl przez całą jazdę. Tak samo na wszelkich drągach, cavaledkach, przeszkodach wzrok nigdy w ziemie tylko daleko za daną przeszkodę. Zwróć też uwagę na woltach czy np nie patrzysz do środka koła zamiast przed siebie. Piszę tyle na ten temat bo sama się zmagałam/zmagam z nieprawidłowym ustawianiem własnej łepetyny szmat czasu 😉 i do tej pory mam najbardziej trener się czepia mojej głowy 😵

A co do reszty to pamiętaj o zamkniętej ręce, kciuk na wodzy. Nadgarstki zbyt położone, powinny się układać jak łopatki konia. Mimo, że ręka zamknięta to luźna w łokciu, dająca koniowi tyle wodzy ile potrzebuje (chyba że zaczyna się jakąś konkretną pracę nad koniem, ale chyba to jeszcze nie na to czas). I stopa powinna być ustawiona przy wewnętrznej krawędzi strzemienia.

edit. literówka
Bardzo dziękuję 😀 Ja się właśnie zmagam z nadgarstkami i głową najbardziej, ciągle o tym zapominam. Ciągle ten wzrok leci na grzywę, choć staram się pilnować 🤬 A dłonie otwarte, bo coś przy wodzach majstrowałam!
Ja chciałabym spytać czy ktoś może polecić mi ćwiczenia na poprawne ustawienie nóg i cofnięcie łydki ?  😡
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
01 lipca 2014 20:38
Myśl, że klęczysz w siodle.
Cheerful ja bym dodała, że w galopie na tym zdjęciu złapałaś się kolanem, przez co pięta poszła w góre🙂 Wygląda jakbyś trzymała się konia łydkami, spróbuj puścić luźno nogę na dół🙂
Zdjęcie wycięte z filmiku, mogę prosić o interpretację? 🙂

Mogę ponownie prosić o interpretację? :P
To ja pokażę swoje zdjęcia. Bardziej zależy mi na tym, abyście powiedzieli mi jak wygląda koń na tych zdjęciach, czy to dobry kierunek, czy nie. Nie umiem sama ocenić czy kontakt jest prawidłowy, jak z kręgosłupem. Ja się uczę cały czas, również pod czyimś okiem, więc wiem w większości jakie błędy popełniam. Jako że kiedyś przez długi czas jeździłam w szkółce rekreacyjnej, nie miałam pojęcia co to koń na kontakcie, więc tego też dopiero się uczę. Tak więc? Jak na początki pracy konia może być, czy robię jakiś duży błąd?






Met   moje spore
01 lipca 2014 22:07
Cheerful, chudy ten koń mocno
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
01 lipca 2014 22:25
Ulala: zwróć uwagę na ręce i ich prawidłowe ułożenie: pozamykane palce, pięść nad kłębem i pięść między dłońmi, wyobrażenie że w dłoniach wieziesz szklanki z wodą (aby w pionie były).

Nie nadużywaj wewnętrznej wodzy (1sze zdjęcie) , trzymaj zewnętrzną.
Met koń wcale nie jest chudy. Jak już to ma słabo rozwinięte mięśnie
Szczególnie na żebrach.
Windziakowa, a co chcesz interpretować? Na jednym zdjęciu? No widać, że źle siedzisz i źle rękę trzymasz. Chyba najważniejsze dla ciebie na dziś, żebyś tułów utrzymywała prosto i pionowo.
ElaPe,  Dzięki, wiem że mam z tym problem, staram się pilnować, ale nadal często zapominam. A co można powiedzieć na temat konia? Czy jego ruch, ustawienie( "ciała"😉 idzie w dobrym kierunku, czy nie ?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
02 lipca 2014 16:27
Nadużywając wewnętrznej wodzy spowodujesz że koń będzie krzywy i będzie ci wrzucał zad do środka i wywalał łopatkę zewnętrzną. Tak że musisz jak najprędzej się tym zająć.
Dziekuje, bede o tym pamietac i zwracac na to uwage
Facella   Dawna re-volto wróć!
02 lipca 2014 21:27
Ja chyba ślepa jestem, ale dla mnie ten koń nie jest "mocno chudy"... Ani nawet chudy. Mięśni owszem, mógłby nabrać, ale dupsko ma okrągłe, niejeden chudy koń by mu pozazdrościł takiej "chudości".

Spytam tutaj, bo więcej osób zagląda niż do "poprawnego dosiadu". Co zrobić, żeby siedzieć tyłkiem w siodle? Mimowolnie napinam pośladki i przywodziciele (i pewnie coś jeszcze, o czym nie wiem) i nie potrafię ich rozluźnić. O ile w galopie jeszcze to się udaje, tak w ćwiczebnym już nie bardzo. Przez to latam, zaczynam się pochylać, podkurczać nogę i gubić oparcie w strzemieniu. Próbowałam skupić się na tym, żeby obniżać nogę, opierać ją mocno na strzemieniu - bez sensu, zaczynam wtedy praktycznie wisieć nad siodłem na strzemionach i noga ucieka w przód. A nawet jak mi się wydaje, że już siedzę i nie latam, to i tak słyszę od Trenera "siądź w siodło". Ale... jak? Wtedy, kiedy mi się wydaje, że siedzę, czuję tak: napięte mięśnie brzucha, lekkie odchylenie do tyłu i lekkie cofnięcie łydek (tylko że ja je mam chyba na stałe za bardzo z przodu  😡 i to "lekkie cofnięcie" to chyba jest ich właściwe miejsce), kolano jakby niżej i "wbite" w siodło udo. Dobry to jest kierunek? Trener mówi, że mam siedzieć ciężarem ciała w siodle. A ja nie umiem...
Facella, a uda i pośladki masz luźne? Bo masa ludzi siedzi na "nabitych" udach nad siodłem. Napięcie brzucha też nie pomaga - tylko część mięśni brzucha powinna być napięta.
Ano, to trudne w jeździectwie, że trzeba się nauczyć zupełnie nieznanych wcześniej zależności luźne-napięte. Typu: użyć łydki a udo pozostawić możliwie luźnym. No co dzień chodzimy i stoimy (albo siedzimy na krzesłach) = ruszając dolną częścią nogi mocno napinamy górną. Czasem mi się wydaje, że właściwi tonus to można poćwiczyć na leżąco 🙂 ew. w basenie. No i w siodle 🙂
Szczególnie na żebrach.

😁
Moim zdaniem jest trochę za chudy + nieumięśniony. Irokez ładnie maskuje braki w szyi, ale wyobraźcie go sobie bez grzywy.
Ja chyba ślepa jestem, ale dla mnie ten koń nie jest "mocno chudy"... Ani nawet chudy. Mięśni owszem, mógłby nabrać, ale dupsko ma okrągłe [...]
... z "daszkiem" na szczycie. No popatrz że na drugie zdjęcie.

Tragedii nie ma, ale przydało by się go trochę przytuczyć i umięśnić.

Cheerful, Poza wpatrywaniem się w grzywę, stopa głębiej w strzemię i staraj się przykładać łydkę, a nie piętę. Zegnij trochę bardziej ręce w łokciach (unieś ciut wyżej).

Ulalala, Żeby stwierdzić czy jest lepiej trzeba by było zobaczyć jak było wcześniej.
Ogólnie rzecz biorąc wygląda to w miarę poprawnie, ale koń lepiej/szybciej dojdzie Ci do ręki jak to samo co powyżej: Zegnij trochę bardziej ręce w łokciach (unieś wyżej).
Nie masz jakiegoś zdjęcia nie w półsiadzie, tylko w kłusie anglezowanym lub ćwiczebnym?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 lipca 2014 09:18
Facella A nie mylisz przypadkiem koni? Chudy (i to dosyć mocno chudy moim zdaniem :/ ) jest koń Cherfull, a ty chyba myslisz o koniu Ulalala, który wygląda normalnie.
Dziękuję za wszystkie uwagi 🙂
Dodam tylko, że na chudość czy grubość tego konia nie mam wpływu - nie jest mój, a dzierżawiony. Natomiast właścicielka jest pokroju "ja wiem lepiej co jest dobre dla mojego konisia, a co nie", więc trudno cokolwiek zaradzić. Poza tym koń jest raczej z tych co trudno na masie przybierają + jest jeszcze dość młody.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 lipca 2014 17:33
Cheerfull jak młody to tym bardziej powinien być więcej karmiony. Potrzebuje wszystkiego więcej na wzrost. Spróbuj pogadać z właścicielką. Nie koniecznie mówię tu o kupowaniu jakiś drogich pasz, ale siano do woli i trochę więcej owsa na pewno tu się przyda  🙂 Powodzenia  :kwiatek:
Julie z wcześniej, z samego początku naszej jazdy mam filmik krótki. Sprzed roku.

Jeśli chodzi o kłus, znalazłam kilka zdjęć, każde jest inne, i na każdym jest inny błąd moim zdaniem.

Zdj nr 1. wydaje mi się że jest bardzo bardzo sztywny
zdj nr 2 . ledwo co się rusza
zdj nr 3. zostałam za ruchem konia
zdj nr 4 tu podobno koń akurat machnął głową, dlatego jest zwinięty w precelek, a ja nie wiem co robiłam z rękami.Być może starałam się zachować napięta wodzę. Nie wiem.

Ogólnie staram się skupić na tym żeby mieć stabilną rękę, na której koń może się oprzeć, nie majdruję np wewnętrzną , czy też nie piłuję na zmianę aby koń się na siłę zganaszował. Każde jego ustawienie szyi, głowy, zależy od niego samego, ja staram się iść równym tempem, nie za szybko , ze stabilną ręką. Ale tak jak mówiłam uczę się, więc wychodzi jak wychodzi. To była jazda bez pomocy z dołu, tak więc tyle tylko co sama pilnowałam siebie.


Facella   Dawna re-volto wróć!
03 lipca 2014 20:23
Facella A nie mylisz przypadkiem koni? Chudy (i to dosyć mocno chudy moim zdaniem :/ ) jest koń Cherfull, a ty chyba myslisz o koniu Ulalala, który wygląda normalnie.

O rany, dokładnie to, myślałam, że chudy ma być koń Ulalala, przepraszam  😵 :kwiatek: I zgadzam się, koniowi Cheerfull przydałoby się przytyć. Było późno, ja byłam zmęczona i czytałam po łebkach, przepraszam.

halo, ciężko mi tak na sucho powiedzieć, czy mam spięte udo. Pośladki na pewno. Na uda zwrócę uwagę następnym razem.
Dzisiaj się okazało, że jak się wyprostuję wręcz przesadnie, to siedzę. Ale nie umiem wtedy użyć łydki  🙄 Jakbym nie była w stanie napiąć mięśni. Ale to jest do przepracowania, przynajmniej wiem mniej więcej, w jakim kierunku dążyć.
Czyli tak: wyprostować się, nie napinać tyłka i uda, nieco napiąć brzuch i cofnąć łydki (tzn. mieć je w linii ramię-biodro-pięta, podejrzewam, że ona jest u mnie zaburzona i cofnięte łydki są na swoim miejscu...).
Facella, tak. Brzuch napiąć na tyle, żeby być wyprostowanym i "wciągać się" w siodło, ale nie na tyle, żeby pochylał tułów.
Bardzo proszę o opinie,wiem że mam problem z upilnowaniem głowy i ręce coś mi nie pasują, z góry dziękuje za wszystkie rady 😉 niestety nie mam lepszych zdjęć


  🤬

patid1220, za małe zdjęcia i niewiele widać. ale konik jak z obrazka 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się