kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

nie no udało się mieć w miarę trawiasty padok. chodzilo mi tylko o owies 🙂
Czy lepiej żeby koń skakał w korytarzu w stronę stajni czy w przeciwnym kierunku (długą ścianę na padoku akurat mam prostopadłą do budynku stajni😉 )
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
24 sierpnia 2011 11:41
Skacząc w stronę stajni niektóre konie się bardziej nakręcają co nie jest zbyt dobre i często kończy się brakiem skupienia na przeszkodzie, zrzutkami itp. Myślę że warto też konia przyzwyczaić do nienakręcania się w skokach w stronę stajni ale zaczęłabym od skoków "od stajni".
Happiowa   córka grabarza
24 sierpnia 2011 14:04
myślę, że warto raz tak raz tak 😉 ja zawsze spotykałam się ze skakaniem od stajni, ale to z powodów technicznych.
A poza tym warto pracować w obu kierunkach - raz na prawo, raz na lewo, co by koń był wygimnastykowany równo w obie strony  😉
Anderia   Całe życie gniade
24 sierpnia 2011 18:27
Po co jest plastron? Mając koszulę ze stójką mogę jechać zawody ujeżdżeniowe bez niego, czy nie bardzo?
Anderia, nie możesz - plastron jest obowiązkowym elementem stroju w uj. Skoki możesz jechać tylko w koszuli ze stójką.
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
26 sierpnia 2011 12:06
Mam bardzo żóltodziobowe pytanie-czy wszystkie konie zawsze powinny mieć lizawki?
incognito, miec powinny, co nie znaczy, ze zawsze beda lizac.
dea   primum non nocere
26 sierpnia 2011 12:50
To moze ja jeszcze dodam, że powinny to być zwykłe, białe lizawki albo białe powinny być do wyboru (jesli daje się inne to oprócz, nie zamiast).
dea, a jesli kon bezproblemowo i chetnie lize ta czerwona (multilisal se), to tez powinien miec do wyboru biala, czy tylko jesli nie bedzie chcial lizac?
dea   primum non nocere
26 sierpnia 2011 13:01
Hmmm... no ja bym dała do wyboru. W zwykłej ma tylko NaCl, w czerwonej też selen (którego może brakować - nie musi) i chyba również żelazo? (którego raczej nie brakuje). Jak będzie bardzo potrzebował NaCl to może łyknąc coś, czego niekoniecznie mu potrzeba. W lecie raczej NaCl będzie potrzebować. Jak już nie liże innej, to znaczy że naprawdę konkretnie przedawkował te dodatki, do tego stopnia, że wytrzymuje bez uzupełniania zwykłej soli. Nie wiem czy na to czekać. Nasze lizały te brazowe. W pewnym momencie przestały. Ja tego nie zauważyłam  🤬 jak poczytałam i zmieniłam na zwykłe, to się rzuciły.
A te ze zwykłej samej soli to tylko takie kwadratowe? Mój do tej pory miał tą sól himalajską, na nią się rzuca, inne lizawki to tak "zlewa" 😉
w czerwonej zelazo jest barwnikiem, jest go 354mg/kg. to duzo? oprocz tego jest magnez 2000mg/kg, mangan 830mg/kg,  cynk 810mg/kg, jod 100mg/kg, selen 10mg/kg i kobalt 18mg/kg.  jak wg ciebie wyglada ten sklad?
z tego co kojarze to miedzi zawsze jest za malo. to moze najlepszym rozwiazaniem bedzie lizawka zielona (lisal m)? zawiera miedz 1200mg/kg i kobalt 60mg/kg.
epk ta himalajska sol, to moze himalaje widziala na filmie. kolor ma taki, bo zawiera duzo zelaza, ale wiesz co jeszcze i w jakich proporcjach w niej jest? bo ja wlansie obejzalam sobie opakowanie- sol himalajska- naturalne mineraly dla twojego konia. jedyny zwiazek opisany to NaCl.
katija, o tym, że to himalaje widziało na zdjęciach to ja wiem, tylko kurde co to ma jeszcze?

No właśnie, a ta z miedzią?
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
26 sierpnia 2011 14:42
Rozumiem-mój teraz ma zwykłą białą kwadratową,przez jakiś czas nie miał, a teraz jak się rzucił to z 10minut lizał 🤔
kiedyś miał jakieś smakowe to też lizał
Ilu centymetrom odpowiada łęk 32 we wszechstronnym siodle Prestige?
Dzień dobry wszystkim 🙂
Moje pytanie, może głupie, jest w zasadzie natury teoretycznej. Raz na ruski rok zdarza mi się wsiąść na konia, który zawiesza się na wędzidle i przy nie do końca umiejętnym prowadzeniu wywozi tam gdzie chce. Jak się go już ustawi na pomoce, nie jest źle, ale właśnie z tym mam gigant problem. Mam jeździć półparadami i dojechać go do wędzidła, tylko mi to nie wychodzi. Jeżeli udaje mi się go ustawić to za chwilę wszystko jest do kitu. Czy mogę coś zrobić żeby go tak jakby przechytrzyć? Czy to jest kwestia odpowiedniego wyczucia, słowem kiedyś wyjdzie? Ostatnio mam chwile depresji, więc albo jestem do bani, albo z czasem dam sobie rade 🤔
Nanc, w tym przypadku forum Ci raczej dużo nie pomoże, chociaż mogłabyś np. zrobić filmik i wrzucić do wątku interpretacyjnego. Rozwiązanie to dobry trener i jeździć, jeździć i jeszcze raz jeździć 😉
Może i niewiele, ale słowa pociechy mile wskazane 😉
Filmiku nie ma kto mi niestety zrobić. A ostatnimi czasy czuję się cofnięta w rozwoju o lata świetlne, więc myślałam, że może jest jakiś myk np. łydka tu, ręka tam, bacik do pomocy, głowa do góry i jedziemy :P
Która przeszkoda jest dla konia trudniejsza i z czego to wynika: oxer, czy doublebar?
LatentPony   Pretty Little Pony :)
28 sierpnia 2011 18:36
Wiadomo - strzemiona mają różne szerokości stopki. Czym "grozi" jazda w zbyt szerokich strzemionach? Rozumiem, że noga może łatwiej wpaść, a po za tym?
jasnowata: oxer jest trudniejszy, doublebar tak jakby się wpisuje w parabole lotu, tak samo jak triple bar (jest łatwą przeszkodą, jesli podjedzie się wystarczająco blisko. ) 🙂
JSBach, dziękuję.
dea   primum non nocere
29 sierpnia 2011 11:22
w czerwonej zelazo jest barwnikiem, jest go 354mg/kg. to duzo? oprocz tego jest magnez 2000mg/kg, mangan 830mg/kg,  cynk 810mg/kg, jod 100mg/kg, selen 10mg/kg i kobalt 18mg/kg.  jak wg ciebie wyglada ten sklad?
z tego co kojarze to miedzi zawsze jest za malo. to moze najlepszym rozwiazaniem bedzie lizawka zielona (lisal m)? zawiera miedz 1200mg/kg i kobalt 60mg/kg.
epk ta himalajska sol, to moze himalaje widziala na filmie. kolor ma taki, bo zawiera duzo zelaza, ale wiesz co jeszcze i w jakich proporcjach w niej jest? bo ja wlansie obejzalam sobie opakowanie- sol himalajska- naturalne mineraly dla twojego konia. jedyny zwiazek opisany to NaCl.


Koń niepracujący powinien zjadać 20-25g soli, pracujący może i 35g potrzebować. Weźmy 30g dla łatwiejszego rachunku.
Fe: 354mg/1000g = ok.11mg/30g (zapotrzebowanie dzienne dla "średniego" konia 400mg - 2,5%) - pewnie można pominąć, pytanie czy to nie wystarczy, żeby konia zniechęcić do lizania soli, jeśli już ma nadmiary żelaza? Np. woda zażelaziona jest zwyczajnie niesmaczna.
Mn: 830mg/1000g = ok. 25mg/30g (znowu norma 400mg - 6,25% i manganu zwykle we wszystkim jest dużo, u nas nawet więcej niż żelaza)
Reszta raczej w śladowych ilościach, nawet jak na mikroelementy, ponieważ rzadko w środowisku występują nadmiary. Miedzi zawsze za mało, ale i tak dałabym do wyboru lizawkę miedziową i zwykłą czystą solną 😉 Może ze względu na cynk w niedoborze na przykład koń na miedź też nie będzie miał smaku. Po co ryzykować odwodnienie ("odelektrolicenie"😉 z braku soli? Swoją drogą ciekawe, którą lizawkę koń lizałby chętniej, mając czystą sól i miedziową do wyboru. Może spróbuję zrobić eksperyment 🙂
Znów się pojawiam 🙂
Mam dwa pytania
Co zrobić by koń nie przekładał języka nad wędzidło?
Czy jest coś takiego jak bunt 4 latka (nie chodzi tu o ludzi, a o konie)? Jeśli tak, to czy taki bunt jest tylko w tym wieku, czy jeszcze później występuje?
Z góry dzięki 🙂
Ja akurat będę kupowała nowe lizawki więc zaopatrzę go w dwie - zwykłą sól i miedziową. Zobaczymy. 🙂
Co zrobić by koń nie przekładał języka nad wędzidło?
zalozyc wedzidlo z lyzka, lub sama gumowa lyzke do wedzidla. i skosnik.
dea   primum non nocere
29 sierpnia 2011 13:56
Ja akurat będę kupowała nowe lizawki więc zaopatrzę go w dwie - zwykłą sól i miedziową. Zobaczymy. 🙂


Będę wdzięczna za podzielenie się na forum obserwacjami  :kwiatek:
ile się czeka na wyniki kału? w sprawie robaków? Wet miał dzwonić do mnie z wynikami (już raz dzwoniłam i obiecał, że zadzwoni) ale cisza 🙁

I gdzie moge znaleść info o metabolicznym rozpadzie mięśni u koni?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się