kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
13 września 2018 11:50
O ile się nie mylę nie było wystarczającej ilości nocelgów więc zorganizowano spanie na pryczach w namiotach wojskowych. Nawet nie wiem jak to skomentować.
Spoko, to jest nic, polecieli sobie jeszcze bardziej!
Po 120 kilometrach (ze 160, bądź 90 ze 120 po wtopie z pierwszą pętlą, jak kto woli) Mistrzostwa Świata w rajdach zostały... Przerwane! Ze względu na... uwaga, uwaga... złą pogodę! Jeśli myślicie, że to ten huragan do nich dotarł, to się grubo mylicie, nadal jest na oceanie. Po prostu ich mocno zlało, trasa rozmiękła i praktycznie cała reprezentacja wschodnia została wyeliminowana z powodów metabolicznych, bo nie byli w stanie dostosować swojego tempa jazdy do panujących warunków. Więc co się robi w takim przypadku? Wycofuje się swojego konia z Mistrzostw, jeśli jest nieprzygotowany do takich warunków? Nieeee, przerywa się całe Mistrzostwa, jak ludziom zostało 30 kilometrów do tytułów Mistrzowskich. Jak nasze konie jadą na pustynię na zawody i się gotują, to spoko, tak mają, nieprzyzwyczajone do skwaru na pustyni. Ale jak oni nie potrafią tyłków ogarnąć w deszczu i błocie, to się canceluje całe Mistrzostwa Świata. Oo Afera jak cholera...
Przynajmniej przykryli tym falstart zawodników na pierwszą pętlę. Start został przesunięty z 6:30 na 6:45, jedna grupa wystartowała o 6:30. Że ich tam nikt nie zatrzymał to jestem w szoku, przecież to już wszyscy się rozprężali, wszyscy tam byli, to tylko 15 minut. A do tego jeszcze źle pojechali i nadłożyli 5 kilometrów. Co się robi w takim wypadku? Eliminuje falsartowiczów? Nieee, anuluje się całą pierwszą pętlę wszystkim uczestnikom.
O kurde Sivrite, to jakaś gruba afera  🤔zczeka: 🤔zok:
Ogólnie mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz - wydawało mi się że FEI zawsze robiło na swoim yt transmisje na żywo z ważnych konkursów. Z tego co kojarzę wczoraj było ujeżdżanie (?) i żadnej transmisji nie było. Czekałam do dziś, by obejrzeć któryś z konkursów. Live się pojawił, trwał może z pół godziny i nie było na nim żadnych przejazdów konkursowych, a jedynie rozmowy z rożnymi osobami.
Jeżeli chodzi o temat rajdów, to rzeczywiście okropna sytuacja, współczuję zawodnikom.
Nie. Odkąd jest FEI TV na YT są tylko takie właśnie "zajawki".
Wczoraj (22-0.00) była transmisja na Eurosporcie, dziś też będzie, też o 22.
Dziś GP Special.
Drużynowo wygrali Niemcy, potem USA, Potem Wielka Brytania.
Eurosport transmituje codziennie od 22 live, od 11 nastepnego dnia sa powtorki. Dodatkowo w sobote na tvp sport bedzie relacja z crossu plus gp freestyle 🙂
faith, o której to TVP Sport?
16:50
Czy otręby i wysłodki można podawać jako dodatkowy posiłek lub zamiast posiłku? (jak mesz) 🤔
sathie można, tylko musisz sobie to wkalkulować w dzienną dawkę energii. Wiele osób daje właśnie jako dodatkowy posiłek po treningu - wysłodki to jednak bardziej objętościówka, nie trzeba po wysiłku czekać ze skarmianiem tak długo jak przy zbożach.
No i podawanie wysłodków raz na jakiś czas czy choćby co drugi dzień nie ma sensu - albo robisz codziennie, albo wcale.
No i podawanie wysłodków raz na jakiś czas czy choćby co drugi dzień nie ma sensu - albo robisz codziennie, albo wcale.


O, nie wiedziałam. Czemu tak?
vanille to dotyczy każdej podawanej koniowi paszy - koń ma bardzo kiepsko przemyślany układ pokarmowy i olbrzymie jelito ślepe, które jest swego rodzaju komorą fermentacyjną.
Flora bakteryjna w jelicie ślepym dzięki procesom fermentacji jest w stanie odzyskać energię z włókna i jej skład przystosowuje się do pokarmu pobieranego przez konia.
Jeśli od czasu do czasu do tej komory trafi coś innego, niż zwykle, po pierwsze nie zostanie to właściwie przyswojone, po drugie jest ryzyko masowego obumarcia części bakterii, a w konsekwencji kolki  🙁

Dlatego każdą paszę trzeba wprowadzać do końskiego jadłospisu stopniowo i potem niestety podawać ją regularnie, czyli codziennie.
Nie miałam nigdy własnego konia więc nie decydowałam o żywieniu, robiłam tylko to, co mi 'zlecono'. Z tymi powolnymi zmianami w żywieniu to jasne, ale spotkałam się wielokrotnie z tym, że mesz czy wysłodki były podawane np. 2-3 razy w tygodniu albo właśnie co drugi dzień. Nie sądziłam, że taka wprawdzie regularność, ale nie codzienność też może być szkodliwa. Dobrze wiedzieć
vanille też nie znam konia, który od podawania wysłodków co drugi dzień by zakolkował. Myślę, że jest to skrajność i trzebaby mieć strasznego pecha.
Niemniej na pewno podawanie do drugi dzień lub rzadziej odbije się negatywnie na przyswajalności - te wysłodki przez konia po prostu przelecą.
Ok, dzięki za odp
W ramach dopowiedzenia tej afery...
Już wiem, czemu nikt nie zatrzymał grupy z 6:30. Bo Stewardzi poprowadzili tę grupę... gdzie indziej! Wystartowali więc w innym miejscu, a na domiar groteski... pod prąd! Wyobraźcie sobie ten szok i niedowierzanie, jedziecie sobie radośnie MŚ, a tu Was nagle na trasie konie mijają w odwrotną stronę. I teraz myślicie, to ja się zgubiłam/em, czy oni? Nie! To organizatorzy puścili inną grupę z falstartem 15 minut, z innego miejsca i w złym kierunku. 😀
Wszystkie te wtopy podkreślają jeszcze takie niuanse jak brak wody do lania koni, brak lodu i część rajdowa tego Centrum w Tryonie nadal w środku remontu. Rajdy może i będą główną aferą tych MŚ, ale coś czuję nadchodzące kolejne wtopy.
Czytałam rozmowę z Pawłem Spisakiem, z której wynikało że na miejscu jest chaos więc wygląda na to że nie tylko organizacja rajdów tam kuleje...
Nie. Odkąd jest FEI TV na YT są tylko takie właśnie "zajawki".
Wczoraj (22-0.00) była transmisja na Eurosporcie, dziś też będzie, też o 22.
Dziś GP Special.
Drużynowo wygrali Niemcy, potem USA, Potem Wielka Brytania.


Dzięki za informacje!
smartini   fb & insta: dokłaczone
15 września 2018 11:03
Sivrite, co tam się odjaniepawlilo? O.o swiat koni podaje ze jeden kon rajdoowy uspiony, 50 w klinice?!
Tak, uśpiony. Na nerki. Właścicielowi coś strzeliło nieźle do głowy, żeby biegać 160 kilometrów ciężkiego rajdu 20-letnim koniem.
Trasa jest ciężka, dość górzysta. O tym, jaka będzie pogoda było wiadomo od momentu wybrania Tryon na organizatora WEG - u nich ZAWSZE jest taka pogoda, a jesienią to już w ogóle. Więc nic dziwnego.
Tyle, że to nie poszło o pogodę. Dało się jechać, europejskie pary jechały, bo są przyzwyczajone do zmiennej pogody. Konie z pustyni wyleciały dosłownie hurtem, no a kto jest głównym sponsorem? Emiraty oczywiście... Po anulowaniu pierwszej pętli 17 ekip wniosło petycję o przerwanie zawodów i zorganizowanie ich kiedy indziej i gdzie indziej ze względu na ogromne uchybienia organizacyjne. Nie zgodzono się. Po czym 27 kilometrów przed metą kilkunastu zawodników zawody jednak przerwano... No po prostu wstyd.
53 konie wylądowały w klinice, bo się debilom śpieszyło, za przeproszeniem. Te zawody można było ukończyć, tylko trzeba to było zrobić wolniej. Plotka głosi, że głównym powodem przerwania nie była pogoda, tylko brak większej liczby miejsc w klinice. No i oczywiście wylecenie całych reprezentacji bardzo wpływowych krajów... A jak zostaną zorganizowane ponownie MŚ, to gdzie? Na 90% w Emiratach. Ale wtedy nikt nie będzie słuchał narzekań Europejczyków, że źle i gorąco. Ale ich narzekania, że deszcz i błoto doprowadziły właśnie do przerwania zawodów.
Żółtodziobowe pytanie. Od wczoraj u sporej części koni w stajni pojawiło się łzawienie z ropną wydzieliną. To co najmniej zastanawiające, że te same objawy pojawiły się u wielu koni w tym samym czasie.
U jednego konia ropieje jedno oko, u innego oba.
Jutro będzie weterynarz, ale zastanawiam się, czy działania lecznicze i prewencyjne nie powinny objąć całej stajni.
Co może być przyczyną? Konie ogólnie czują się dobrze, nie ma podwyższonej temperatury czy ogólnego spadku formy, nie ma też innych objawów, jak glut czy kaszel.
dea   primum non nocere
15 września 2018 22:25
Może w sianie jakiś syfek? Miałam takie obserwacje, szczególnie jeśli konie jedzą z dużego balota, że potrafią paszczę wpychać po same uszy w to siano. Jeśli jest kruszące się/pylące, to czasem do oczu naleci.
Obserwowałabym czy nie przejdzie samo (przemywanie tylko, u nas sól fizjologiczna wystarczyła) w dzień-dwa, jak nie przejdzie to się można martwić bardziej.
Też mi to przyszło do głowy, że może jakaś wyjątkowo pyląca partia siana się trafiła. Albo jest w nim coś, co uczuliło.
Łzawienie pojawiło się w dniu, w którym z powodu opadów konie nie poszły na dwór, dziś również zostały w boksach. Może to też ma jakieś znaczenie.
W takim razie płuczemy i obserwujemy. Dzięki dea
lillid, z ciekawości - w czym deszcz przeszkadza koniom, że nie wychodzą? Serio pytam.
Żółtodziobowe pytanie. Od wczoraj u sporej części koni w stajni pojawiło się łzawienie z ropną wydzieliną. To co najmniej zastanawiające, że te same objawy pojawiły się u wielu koni w tym samym czasie.
U jednego konia ropieje jedno oko, u innego oba.
Jutro będzie weterynarz, ale zastanawiam się, czy działania lecznicze i prewencyjne nie powinny objąć całej stajni.
Co może być przyczyną? Konie ogólnie czują się dobrze, nie ma podwyższonej temperatury czy ogólnego spadku formy, nie ma też innych objawów, jak glut czy kaszel.


Ja obstawiam, że to jakiś wirus. Bywam w dwóch stajniach, oddalone od siebie ponad 20 km i w obydwu były te same objawy. W pierwszej 3 tygodnie temu, w drugiej w zeszłym tygodniu. Tylko u nas nie wszystkie konie na raz miały takie objawy, najpierw dwa łzawiły, pojawiała się ropa, później kolejne 2/3 i tak dalej. Po trzech dniach tym pierwszym już przechodziło. Przemywaliśmy tylko oczy, żadnych leków nie dostawały.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
16 września 2018 11:42
Na jaką mniej więcej cenę nastawić się przy badaniu usg stawu kolanowego i pęcinowego?

Ta moja kucka z przeskakującym stawem czeka na usg tego miejaca bo po rtg nie wyszło dosłownie nic.
U mnie w stajni tez slyszalam ze sporej ilosci koni lzawia i ropieja oczy (w lomiankach) mojej kobyle, ani w naszej cz. Stajni nie,wiec sie nie interesowalam za bardzo, ale przy mnie akurat jednego konia wet ogladal i zapewnial ze przy wirusie to na pewno nie jedno tylko dwa by lzawily.
W temacie organizacji w Tryon - właśnie odwołano GP Freestyle. Co jeszcze mi zabierzecie, WEG, co jeszcze?  😁
_Gaga to wydumka właściciela obiektu. Gdybym ja decydowała, konie chodziłyby i w deszczu.
Nie chodzi bynajmniej o bezpieczeństwo koni, a o same padoki - jak jest mokro, ruch na padoku po prostu wzmaga tworzenie się błota.
Zasady są jakie są, ale jedno trzeba przyznać - padoki przez cały sezon są zielone i bez błota. Gdyby były użytkowane cały czas, to przy takiej przestrzeni i ilości koni do wypuszczania chyba nie byłoby już tak kolorowo.
W temacie organizacji w Tryon - właśnie odwołano GP Freestyle. Co jeszcze mi zabierzecie, WEG, co jeszcze?  😁

Dlaczego odwołali ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się