Końskie plecy, grzbiet

xxagaxx, chociaż takie pocieszenie, że siws nie jest az tak eee...... wyjątkowy. 😉
xxagaxx ja miałam podobny problem jakoś w zeszłym roku. Powodem było to że koń mi się nabudował i siodło przestało pasować. Robiły mi się takie dwa wytarte placki wielkości około 5zl po dwóch stronach właśnie na krawędzi czapraka. Jeździłam podobnie z winderenem. Jak przyjechała saddlefitterka to pokazała mi że w momencie jak koń unosi grzbiet to siodło z tylu przylega do konia na bardzo niewielkiej powierzchni. Przez to latało na boki w ruchu i powodowało te wytarcia. Panele były w kształcie takich buł bardziej. Zrobiłyśmy wiec korektę polegającą na spłaszczeniu paneli z tylu, tak aby przylegały większa powierzchnią. Po tej korekcie nic się już nie wycierało.
Kottex, problem w tym ze koń nie jest w ogole nabudowany bo mieliśmy przerwę. Pod siodłem chodzi niecałe 2 miesiące i tylko stępem. I cale zycie ma tendencje do wycierania się. Od derki, wodzy, łydki. Zima to ciężi okres.
xxagaxx,
Jeździłam na siwku który obcierał się wszędzie od wszystkiego. Od czapraka z tyłu tez, ale tylko zimą 😉 przy dłuższej sierści. Może zakładaj czapraki różnej długości to nie będzie sie wycierał w jednym miejscu. Pilnuj żeby czaprak był wciśnięty w siodło no i tez samo wykończenie, lamówka czapraka ma znaczenie. Jak jest taki mocno przylegający to brzegiem to może wycierać.
Moon   #kulistyzajebisty
17 stycznia 2020 07:33
Przeważnie czapraki wywiają się "do konia" po praniach, a jakby tak... wyprany, czysty czaprak założyć na lewą stronę? Żeby właśnie lamówka wręcz nie dotykała skóry?
I wyciera się tylko z tyłu za siodłem? A może jakiś wycięty czaprak miałby inną "geometrię" i by nie tykał wytartych placków?
xxagaxx jeśli koń miał przerwę w pracy, to równie dobrze scenariusz może być taki - siodło zrobiło się za szerokie, pod jeźdźcem przód się zapada, a tył unosi i buja na boki wycierając sierść na krawędzi czapraka.
Też skłaniałabym się do kontroli dopasowania siodła.
lillid, mam dolozone wkladki, siodło leży przyzwoicie. Co roku jest to samo ale w tym roku jest tragedia . Plus koń stepuje. Jak tylkoem dociazasz to z reguły siodło w ogóle soe nie rusza. PProblem powinen byc w takim przypadku w klusie czy galopie.
Tak jak pisze mindgame, zima to koszmar, latem problemow nie ma. Badalam włos, krew, suplementowalam krzem i cynk i rok w rok zima i koń wytarty.
I tak bym kogoś poprosila o dopasowanie siodła tylko kogoś?

Edit. Mozliwe ze jest gorzej bo uzywam dużo dłużej  jednego czapraka  bo koń sie w ogóle nie poci...

Moon ja nie mam z żadnym takiego problemu ale wiem o czym mówisz.
Ja mam w pracy BR, ale nie mogę go znaleźć w sklepach, tylko taki znalazłam klik ale ten, co ja mam jest innym modelem.
Znalazłam jeszcze Waldhausena: klik


Drożyzna. 😀 Ale może jakieś niszowe marki też takie coś robią. Ja to w sumie mam ten czaprak w pracy przypadkiem, został wygrany na zawodach. A teraz się przydał, jeden koń nie pasuje do żadnego siodła, więc czaprak robi jednocześnie za podkładkę. 😀
xxagaxx - mój koń również ma z tym problem, tylko w zimowej sierści. Sztywne czapraki ( np te z eskadrona z takim małym pikowaniem ) odpadają. U mnie wytarcie robi się tam, gdzie jest lamówka. Pod siodłem sierść wygląda normalnie, pod panelami z tyłu tak samo. Siodło dopychane pod tego konkretnego konia i co? :-) Miękki czaprak i obiciera się troszke mniej 🙁
flygirl, dzięki, kupiłam na allegro za połowę ceny cos wtym stylu, ciekawe czy się sprawdzi. Dzisiaj wsiądę na pad Back on Track xD Bo jest prawie jak derka.

KonieAMI, ehhh, czyli nie tylko mój taki zdolny. Ja mam 2 pady Anky i 2 Caballe obcenie w użyciu, bardzo miękkie są.
Zamiast tych czapraków podszytych futrem (bo drogie  😉 ) serio sprawdza się zwykły mattes bez obszycia pod czaprak.
Puma, na allegro sa po 160zl takze nie tak zle. Ale pomysł z mattesem tez super

Wyglada to u nas tak:
Shock wave.dziewczy pytanie czy miały wasze konie z KSS robione fale uderzeniowe w same mięśnie?czy w te zrośnięte wyrostki kolczyste?
Reklama
Hej, może komuś pomogę 😉
Mój koń też w zimie wyciera się od wszystkiego: derka, wodze, czaprak... W tym roku z zupełnie innego powodu podłożyłam pod czaprak żel - glut i tym razem z tyłu czapraka nie ma wytarcia.
Podłączam się  🤣 u nas też pojawiły się wytarcia z tyłu od czapraka, spróbuję dać podkładkę lekko podnoszącą tył (zmniejszę ewentualną przestrzeń z tyłu siodła) plus jest antypoślizgowa... Zastanawiam się tylko czy podkładkę dać na czaprak czy pod czaprak (podkładka Premiere Equine Tech Grip Anti Slip).
a.kaminska jeśli podkładka ma ustabilizować siodło, to tylko położona bezpośrednio na grzbiet spełni swoją funkcję.
Podkładka z korektą tyłu nie służy do "zmniejszania ewentualnej przestrzeni z tyłu siodła" 🙄 tylko poprawy równowagi siodła, jeśli leci na tył.
Jeśli zaś tył się podnosi podczas jazdy, to potencjalne przyczyny są dwie - albo siodło jest za szerokie (rozstaw przedniego łęku), albo ma za mało panela z przodu (albo jedno i drugie na raz). W obu przypadkach siodło dociążone przez jeźdźca zaczyna lecieć na przód i dlatego tył się podnosi.
Zastosowanie takiej podkładki tylko pogorszy sprawę...
Pomijając, że żele nie absorbują wstrząsów i zasadniczo jest to najgorsza rzecz, jaką można wsadzić pod siodło. Służą tylko do stabilizowania wędrującego siodła, jeśli wszystkie inne patenty zawiodły.
Jak już to cienki żel na same plecy aby lekko podnieść czaprak. Ale wymiana czapraków na mocniej profilowane trochę pomaga
Siodło za szerokie z pewnością nie jest, bo jeszcze nie dawno było ciut za wąskie ;P.  Co do dokładania z tyłu to racja, niekoniecznie pomoże - myślę, że musimy zrobić metodę prób i błędów. Podkładka jest antyposlizgowa od spodu, ale zrobiona z pianki.  Co ciekawe wycieranie pojawiło się po wymianie czapraków na cottony z Eskadrona (wcześniej jeździłam w czaprakach trochę "milszych" od spodu.
Mój się wyciera w okresach wymiany sierści (kiedyś gdzieś czytałam na zagranicznym forum że to się dosyć często zdarza), pomaga stosowanie mocniej anatomicznego padu + intensywne psikanie przed każdą jazdą miejsc narażonych na wycieranie sprejem nabłyszczającym do grzywy i ogona (daje poślizg).
Witajcie, jestem z swoim wierzchowcem po diagnozie = sakralizacja  stawu ledzwiowo krzyżowego + zwyrodnienie po stronie lewej stawu kryżowo-biodrowego, czy ktos borykał się z tym problemem?
Myślę że pomoże dobra rehabilitacja.
Czy podkucie konia wpływa na prace grzbietu?
asiołka może wpłynąć. Kucie jednak zmienia motorykę ruchu konia. Jeśli w wyniku kucia koń, który wcześniej bywał sztywny i chodzący od palca, zacznie iść obszerniej i od piętki, grzbiet na tym na pewno zyska.
Witam czy ktoś mógłby polecić jakiegoś dobrego weta ortopedę  od pleców najlepiej z Wielkopolski bądź okolic??

Ktos mialby ochote sie wypowieziec na temat zdjecia rtg tego klebu?
vissenna   Turecki niewolnik
16 sierpnia 2020 15:59
Ktos mialby ochote sie wypowieziec na temat zdjecia rtg tego klebu?


Złamania wyrostków kolczystych kłębu. Koń się wywrócił na plecy?

Tutaj to doktor czas, suplementacja, spacery w ręku na początek...
Za 2 miesiące ponowne RTG do kontroli.
Można spróbować magnetoterapii polem zmiennym (w DE wypożyczaliśmy do tego "maszynę z pętelką"😉.
visienna
Wywrocił się. Wet ktory robil zdjecie mowi ze to zwykle leciutkie zwyrodnienie, mozna jezdzic. Ja uwazam podobnie do Ciebie  🤔
Aha kon ma 4 lata. wet twierdzi ze to nie zlamanie a chrzastki.
vissenna   Turecki niewolnik
16 sierpnia 2020 18:58
😲 😲 😲 😲

Za żadne pieniądze świata nikt nie zmusiłby mnie do siodłania takiego konia!

Szczęście, że to młodziutki konik, układ kostny w pełni twardnieje w 5 roku życia. To oznacza, że faktycznie zakończenia mogły jeszcze nie skostnieć no i jednak szybciej powinien się z tego zaleczyć.

Ja bym sprowadziła masażystę/kręgarza żeby zobaczył czy po tak silnym upadku reszta grzbietu/miednicy jest ok. Bo u takiego młodziaka szkoda byłoby wdrukować mu krzywe łażenie.

Jak koń jest spokojny, to pierwszy tydzień brałabym go na spokojne spacery w ręku. Potem na lonżę/pracę z ziemi jak fizjoterapeuta przyklapnie.

Na moje nie ma co się spieszyć i jak już siodłać, to tak za 2 miesiące jak RTG pokaże, że wszystko jest ok.
viss
ten kon nie ma zadnyh objawow bolowych tak btw. tkliwosci klebu nie ma. Biega i szaleje na padoku.  🤔
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się