Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Pato2012 ale te pasze, co teraz dajesz, nie są niskocukrowe 😉 ani niskoskrobiowe. To są normalne zbożowe pasze...
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
28 lipca 2020 12:37
lillid dziękuję za wyprowadzenie z błędu  🙂
lillid, jak nie są?
Sport Plus to pasza niskoskrobiowa i niskocukrowa: "posiada niski udział skrobi i cukrów".
Ta druga już nie, ale obie nie mają podanej konkretnej zawartości.
Mebio Sport Plus 15,2% skrobi i cukru (?)
Mebio Sport granulat <20% skrobi, <20% cukru
Gdzie Wy to widzicie? Bo sprawdzałam właśnie na stronie i informacji nie widzę, a sądząc po składzie niskoskrobiowe nie są bazując na jęczmieniu i kukurydzy...
lillid, https://cordeo.pl/pasze-i-suplementy/pasze/st-hippolyt-mebio-sport-plus-20-kg.html tu np. jest, ale tak faktycznie to o tym, że ta pasza ma skrobię poniżej 20 to wiem od dietetyka z Hippo, który mi układał dietę dla wrzodowca potrzebującego sensownej energii
epk ok, czyli to musli faktycznie jest z niskim NSC. Ale granulat to już kompletnie nie 😀
Jak nie skoro ma poniżej 20%?
Pati2012, - a może warto rozważyć kwestie tego, jak wygląda trening? Skoro w pracy dętka, a chętny do ruchu w lesie 😉 Często konie w lesie idą na luźniejszej wodzy, a na placu są trzymane - może za dużo ręki w działaniu? Może zbyt monotonna praca, nie dobrane ćwiczenia? Taka sugestia tylko 🙂
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
28 lipca 2020 16:30
keirashara zdecydowanie nie jestem osobą trzymającą mocno za paszcze 😉 treningi sa urozamicone, z różnymi dobrymi trenerami
Czy ktoś wie co nie stało z sieczkami od podkowy? kiedy bedą dostępne? na stronie pojawia nie " brak produktów" 🙄
Kunia, Z tego, co mnie poinformowal bardzo niemily pan w trakcie anulowania zamowienia "oni i tak rezygnować bedą z tych sieczek" wiec wyraźnie to to 😉

Pati2012, jak juz znajdziesz to daj znac bo moj z opisu jest podobny, je rownie podobnie. Dietycy z Hippoveta polecili structur energeticum na 2h przed treningiem ale cena mnie zabija.
Aktualnie kupilam worek unipasza na ktorym kon byl bardzo fajnie "nafukany" i zamierzam wprowadzic jako dodatek energetyczny.
Na moim owies nie robi kompletnie wrazenia jeśli chodzi o energie niestety.
Przetestowałam ostatnio struktur E i nie jestem zachwycona. Wygląda jak miał, a koń wcale jakoś żywszy niż zwykle nie był, no jadł jednym zębem. Po brandonie xp widzę lepsze efekty.
Moon   #kulistyzajebisty
29 lipca 2020 08:09
Jeśli chodzi o "energole" paszowe, to sprawdźcie sobie jeszcze musli Magic Horse'a o kreatywnej nazwie... Torpeda :P
https://magia.sklep2.pl/torpeda-musli-10-kg-p-35.html
- worek 10kg, można zamówić na próbę, wtedy nawet portfel nie jęczy :P

Ja po tym mam Kulka... Torpedę 😍
Ale też nie wiem, czy Kulisty jest miarodajnym egzemplarzem do testowania takich rzeczy, bo on dość dobrze i widocznie reaguje na zmiany paszowe 😉
Pati - mam nieco inny przypadek, bo konia tyjącego z powietrza, ale potrzebuję dla niego "szybkiej" energii. On nie jest do pchania, ale czasem - właśnie np.: w gorące dni - nieco zamula jak na mój gust 😉. Robiłam różne eksperymenty, korespondowałam też z różnymi dietetykami (ostatnio z Saracena) i stanęło na opcji sieczka+ balancer (bez owsa i innych pasz zbożowych). Jak dla mnie balancer (mój dostaje dla koni sportowych, nisko cukrowy i niskoskrobiowy) to najlepsza opcja zarówno kosztowo jak i pod względem energii, którą koń potem ma. Do tego elektrolity, nawet jak się tylko trochę spoci (u nas Foran Equi Lyte, bo ma dodatek witaminy E i cynk, dla nas kluczowe rzeczy 😉 ). Dietetyk z Saracena poleciła też ich mesh Recovery (z elektrolitami), ale jeszcze go nie testowałam, więc nie mam zdania na jego temat. Ważne jest też pilnowanie wagi konia - u nas jest tak, że jak mi koń nawet trochę  przytyje to od razu energia siada (zresztą to też mi dietetyk z Saracena napisała).  I to właśnie taka na placu, gdzie trzeba się trochę wysilić, w terenie to on sobie może na prostej nawet cwałować :P.
Dodatkowej energii może także dodać olej.
wruda moja tyjąca z powietrza dostaje elektrolity cały czas bo bez nich jak jest tylko trochę cieplej jest umierająca  😁
Nam bardzo się sprawdziło Mebio Sport Plus ale moja chyba nie jest dobrym wyznacznikiem bo ona wykorzystuje paszę w 200% i nawet mało tego dawałam a widziałam rezultaty.
Przychodzę do Was z ciekawą obserwacją. Mój koń nigdy nie miał tendencji do szczególnego pocenia się - właściwie tylko latem, ewentualnie pod wpływem stresu. Jeśli ten pot już był, to zawsze "czysty" - wodnisty, nigdy się nie pienił, koń wysychał szybko.
W ostatnim czasie zaobserwowałam, że kobyła zaczęła się pocić, i to całkiem paskudnie - zaczęła się pienić punktowo pod ogłowiem i między nogami. Zaniepokoiło mnie to, bo nigdy wcześniej tak nie było, a treningi w ostatnim czasie były naprawdę na chillu i nie było mowy o poceniu ze stresu.
W związku ze zmianą potrzeb żywieniowych wywaliłam z diety kobyły owies (dostawała jakieś 800 pełnego owsa dziennie, czyli homeopatyczne ilości...) i z dnia na dzień problem potliwości się unormował (w sensie wróciliśmy do stanu normalnego).
Nadmierne pocenie się złożyło mi się w czasie z podawaniem koniowi owsa. Stąd przypuszczenie, że owies mógł się do tego przyczynić.
Czy ktoś z Was ma podobne obserwacje lub ma pomysł, z czego to może wynikać?
lillid, nie jestem pewna na 100%, ale gdzieś mi sie po głowie kołacze, że "pienistość" potu zależy od podaży białka w diecie i właśnie jak koń ma dużo, czy wręcz za dużo białka to zaczyna się pocić obfitą pianą.
Klami pewnie jest związek, przy czym pasza, na którą zamieniłam owies, ma od owsa tego białka znacznie więcej... za to o zoptymalizowanym składzie aminokwasowym, czyli zmniejsza udział procesów katabolicznych (gdzie białko niewykorzystane na budulec zostaje przekształcone na cząsteczki węglowodanów i finalnie na energię).
W teorii na paszy takich metabolitów jest mniej, w praktyce... nie sądziłam, że to robi aż taką różnicę 🙄
Czy ktoś dawał pasze Hippolyta i na przykład spróbował/zmienił na Hövelera?
Chodzi mi o paszę dla koni tyjących z powietrza - czy ktoś ma porównanie?  👀
Euphorycznie, Hmm. Porównanie jak porównanie, ale tak, zmieniałam z Hippolyta (albo Saracena, nie pamiętam teraz) na Hovelera. Tylko, że nic to nie dało - koń jak był gruby, tak został gruby. 😉 A to dlatego, że w pensjonacie "ogólne" karmienie było aż za dobre. Skończyło się na tym, że obcięłam koniowi wszystkie "dobroci". Teraz koń zachowuje wagę tzn, nie jest spasiony, ale źle też nie wygląda. Nie dostaje dodatkowych pasz obecnie.

Ogólnie Hoveler to nie jest jakaś super-hiper pasza. Wymagające konie mogą "nic nie poczuć", że się tak wyrażę. Ja byłam dość zadowolona z Krautera oraz z meszu, ale żeby pasza dawała cudowny efekt "wow" to nie wiem... 🤔 


Czym objawia się wrażliwość na skrobię? Słyszałam, że konie mogą "być wrażliwe na skrobię" - ale co to tak naprawdę oznacza? Tj. jakie mogą być przesłanki ku temu?
Sankaritarina a miałaś może Pur.Mash?
Bardzo mi się też podoba sieczka z tymotki Derby. Takich cosi nie odszukałam się w ofercie Hippolyta.  👀
Pur.Itan też mnie ciekawi bo zdaję się, że ma lepszy skład pod względem cukru i skrobi niż Brandon XL i nie jest granulatem.

A co do skrobi to jest traktowana jak cukier bo podczas trawienia jest rozkładana przez enzymy do cząsteczek cukru jeśli dobrze pamiętam.
Euphorycznie, - preAlpin Aspero jest z tymotką
Euphorycznie, seria pasz Hoveler wrzodowych, ma bardzo fajny skład. U mnie się nie sprawdziło, bo na ponad 4kg paszy mój koń schudł, gdzie na Brandonie przy 2,4kg wygląda bardzo ładnie.
Dziewczyny a co polecicie na rozbudowę muskulatury? Koń chodzi 5-6 razy w tygodniu. Jest na brandonie xs + brandon xp, dostaje codzień wysłodki buraczane na zmianę z meszem.  Dorzuciłam więcej brandona xs to przytył, co da się wyczuć warstą tłuszczu na żebrach, a chodzi mi o to żeby nabrał więcej mięśni w linii górnej i na zadzie. Jakieś pomysły?
mindgame, nie ma innego pomysłu jak praca prawidłowa i dopasowane siodło.
Jak jest masa to trzeba zrobić rzeźbę 😉
ok, jeszcze nie świruje od nadmiaru paszy, to będę cierpliwie czekać 🙂
Problem mam też taki, że koń nie rzuca się na paszę i nie zjada wszystkiego ze żłobu, albo je na raty bo wybiera siano/słomę. Więc jak wsypię więcej to wcale nie znaczy, że wszystko zje. Ostatnio to resztki z kolacji dorzucałam do meszu żeby jednak dojadł. To samo z wysłodkami, dostaje ich garść przed zalaniem, bo nie raz zostawały, a jak skiną to do wywalenia.
mindgame, moje doświadczenia z XS są takie , że koń nie je chętnie,choć ja podawałam samego XS to jadł,ale jak namieszam z czymkolwiek innym to wybiera i zostawia XS.
mindgame same wysłodki nie są smakowite, możesz dodać otrębów pszennych. Poza tym źle zbilansowane lub niezbilansowane wcale mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Badania krwi robiłaś? Może trzeba uzupełnić makro-, mikroelementy? Przy budowaniu i prawidłowym funkcjonowaniu mięśni niezbędny jest udział witamin z grupy B, a także E i selenu (którego w naszej szerokości geograficznej jest za mało).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się