kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

Czasem po wysiłku ale nie tylko boli mnie brzuch. Myślę że to żołądek ale nie jestem pewna bo boli gdzieś na tej wysokości ale lekko w lewo. Poza tym po jakimś czasie promieniuje do lewego ramienia. Co to może być i co z tym fantem zrobić?  Dziś przed  jazdą jakieś 40 minut zjadłam owoce, może to mieć jakiś wpływ?  Żadnej reguły nie zauwazalam. Zazwyczaj samo przechodzi albo idę spać po przebudzeniu nic nie boli.
julka177, zrób sobie EKG. I pewnie gastroskopia by się przydała.
Mam rozbiezne wyniki morfologii, najpierw wychodzi hemoglobina 10,4, reszta w normie, a tydzien pozniej juz 11,7. Jestem w ciazy wiec mam prawo do lekkiej anemii ale gin powiedziala, ze ten pierwszy wynik juz kwalifikuje do podawania zelaza, drugiego nie widziala. Ktos wie z czego moga wynikac takie roznice, moze cos zle robie (na badania kaza mi przychodzic po sniadaniu).
mam dziwne wyniki badań. jak to zrozumieć?

krwinki białe 5,16
krwinki czerwone 4,58
Hemoglobina 13,3

i reszta morfologi w normie

ale
Potas 5,14 (3,5 - 5,1) podwyższony
sód 143 (136- 146)
mocxznik 19
kreatynina 0,74

ferrytyna 9,31 (13- 150)

i 2 tygodnie później
sod 139
potas 4,05
kreatynina 0,9
Zelazo 149,4  (37 145)
transferyna  408,8  (200 - 360)
TIBC 513
UIBC 364

Lekarz kazał powtórzyć badania za 2 tygodnie. Tym bardziej dziwne jest to żelazo, że ja prawie nie jadam mięsa.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
07 sierpnia 2014 20:08
szlachta żelazo jest nie tylko w mięsie.
Wg mnie erytrocyty masz w normie, leukocyty też. Hemoglobina też jest w normie.

Mocznik w jakiej jednostce jest wyrażony? Jeśli mg/dl to też w normie.
Na tych pozostałych parametrach to sie znam wystarczajaco, żeby cokolwiek powiedzieć. Poza tym nie wskazałas jednostek, a różne sa w różnych labach.
Żelazo też nie jest szalenie przekroczone.

A co lekarz na to?Z jakiego powodu robiłas badania?
opolanka, spisywałam na szybko i jakoś jednostki umknęły. mocznik jest w normie 19,0 mg/dl. Tylko te wyniki dotyczące żelaza  i spadająca ferrytyna.

Badania tak ogólnie. Tzn zawsze skarżę się na zmęczenie i takie znużenie, ale lekarze tylko podstawową morfologię robili i wszystko było idealnie w normie i mówili, że przesadzam. Dopiero teraz trafiłam na dokładnego lekarza co chce mnie dokładniej przebadać i powychodziły takie kwiatki.

wiem, że żelazo nie tylko jest w mięsie, ale osoby żywiące się roślinkami zazwyczaj mają go za mało.
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
07 sierpnia 2014 20:23
A tarczyce badał ?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
07 sierpnia 2014 20:26
szlachta, ja sie troche interesowalam żelazem i jego wchłanianiem z powodu niedoboru u mojego dziecka.
tylko, ze sytuacja była odwrotna.
Moze to anemia utajona?
szlachta niska ferrytyna i wysoka transferryna ( zazwyczaj również TIBC) wskazują na anemię z niedoboru żelaza więc możliwe, że tego żelaza było za mało, unormowało się dzięki mechanizmom kompensującym, a wartości transferryny i ferrytyny nie zdążyły się jeszcze wyrównać. Może dlatego tak dziwacznie to wygląda.
Gienia-Pigwa, TSH w normie 2,09 mU/l

ale ferrytyna mi jeszcze spadła, ponad 2 tygodnie temu miałam 9,31 ng/ml a wczoraj 7,09 ng/ml. Hemoglobinę od ponad roku mam w okolicach 13  g/dl

mam jeszcze zrobić lgA
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
07 sierpnia 2014 21:42
Ja przy takim tsh chodze po scianach.  😉 Tarczyca to bardzo kompleksowa sprawa.  Ale nie mowie,  ze u ciebie z nia problem.  Poprostu często jest olewana przez niewiedze lekarzy pierwszego kontaktu. 
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
08 sierpnia 2014 07:57
Gienia-Pigwa- A rodzinny się ucieszył, że mam TSH na takim poziomie (zmniejszyłam dawkę leku i biorę 3/4 tabletki Euthyroxu, bo miałam zawroty głowy). A jak brałam pełną dawkę, to i tak TSH mi latało od poniżej granicy normy, do ok. 1,8. W październiku robię badania i na ich podstawie stwierdzę, czy wrócę do pełnej dawki, czy zostanę przy zmniejszonej. Problem też z tym, że nie wiem, ile ważę.
a ja mam pytanie czy któraś z Was leczy się na endometriozę i zaszła w ciąże?
ovca   Per aspera donikąd
10 sierpnia 2014 08:52
Jakie mogą być przyczyny anemii jeżeli żelazo jest w normie? dodatkowo podwyższone monocyty i limfocyty, mało neurocytów.
A jaki wynik MCV?
ovca   Per aspera donikąd
10 sierpnia 2014 16:47
lenalena MCV 81,3, MCH 26,9
Szlachta, zgadzam się z przedmówczynią. Wbrew pozorom niedobór żelaza. Niedobór w tkankach, nadmiar w obiegu. Transferyna jak transporty tirów na  zablokowanej granicy. Ze względu na ograniczone wchłanianie (przepustowość granicy) żelazo krąży nie wykorzystywane. Ferrytyna odpowiedzialna za magazynowanie nie akumuluje ich w tkankach. Stąd zmęczenie, Niedotlenienie tkanek, mięśni. Dobrze by było oznaczyć poziom kwasu foliowego.
Przejściowo podniesiony poziom potasu. Wg mnie może pochodzić ze słabych, rozpadających się krwinek czerwonych. To też po części robota ferrytyny. Np. ludzie po urazach, rozległych oparzeniach (wiadomo tu ich nie ma, ale daje przykład skąd może wziąć się więcej potasu) mają zwiększony poziom owego. Tu podejrzewam,słabe, pękające krwinki. W wyniku rozpadu, w obiegu pojawia się  więcej potasu, a także żelaza. Coś na kształt wewnętrznej hemolizy. Dobrze by było wykonać rozmaz mikroskopowy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na obraz krwinek czerwonych. Po kształcie, wielkości i barwliwości wiele można wywnioskować.
Facella   Dawna re-volto wróć!
10 sierpnia 2014 18:01
Hamer, skąd się takie coś bierze i jak to leczyć?
mils   ig: milen.ju
10 sierpnia 2014 18:08
Głupia jestem... Czyściłam wczoraj ucho patyczkiem. Z reguły dla mnie to zbyt przyjemne nigdy nie było, ale wczoraj... Ucho zaczęło mnie boleć, pojawiły się szumy, takie pulsujące. Mam uczucie zatkanego ucha. Obstawiam, że powinnam iść do lekarza z tym czy coś sama mogę zaradzić? 👀
ovca   Per aspera donikąd
10 sierpnia 2014 18:12
mils ja zatkane ucho "leczę" kroplami z apteki do czyszczenia uszu, ale jeżeli pojawia się ból i pulsowanie- najlepiej iść do lekarza.
Facella, przyczyn może być wiele, choć skłaniała bym się do dysfunkcji wątroby, wytwarzającej nadmierną ilość transferyny. Ta ,,wykrada" żelazo z wątroby, wpuszczając je do obiegu. Ubywa kradzionego żelaza w wątrobie, a wraz z nim ferrytyny. Stąd przy wysokim poziomie w surowicy, mamy niedobór żelaza i niski poziom ferrytyny.Sama dysfunkcja może wynikać z przebytych zakażeń wirusowych, bakteryjnych (po ciężkich infekcjach, grypie), stosowaniu niektórych leków, uszkodzeń mechanicznych ( uderzenia, kamica żółciowa).Przebadać/przeleczyć wątrobę. Wykluczyć zaburzenia poziomu kwasu foliowego , wit B12. Wykluczyć niedokrwistości innego typu na podstawie mikroskopowego obrazu krwi.
Mils koniecznie idź do lekarza. Patyczki sa strasznie niebezpieczne. Można uszkodzić sobie błonę bębenkową. Każdy lekarz rodzinny powinien umieć ocenić sytuację. Ucho wypłukać, i stwierdzić czy nie doszło do uszkodzenia. Wtedy pokieruje do laryngologa. Może być tak, że zapchałaś patyczkiem jakąś część łuskowiny zbyt głęboko. Stąd ból, i szum w uchu. Wytworzył się stan zapalny.
Edit: Bobek różnica w poziomie hemoglobiny oscyluje wokół 1, to nie jest żaden błąd analityczny/aparatowy. Może to wynikać z czystej fizjologii i rytmu dnia organizmu. Krwinki czerwone zawierające hemoglobinę są zróżnicowanej wielkości. Jeżeli ich rozmiar jest prawie identyczny, to wyniki poziomu hemoglobiny będą bardziej zbliżone. Aparat dokonując pomiaru, pobiera określoną objętość krwi. Zakładając,że krwinki to kulki (nieco spłaszczone, ale przyjmijmy taką umowę), to przy wyrównanej wielkości, upakowanie kulek w pobieranej objętości będzie takie samo, a co za tym idzie poziom hemoglobiny na stałym poziomie. Gdy krwinki są zróżnicowanej wielkości (np część jest większa, zmniejsza się efektywne upakowanie pobieranej objętości. Coś jak puste przestrzenie między większymi kulkami. Za mniejszym upakowaniem idzie zmniejszenie poziomu hemoglobiny.
ovca, trzeba by przeanalizować poziomy transferyny i ferrytyny, samo żelazo może być mylące. Właśnie o tym chyba rozmowa tutaj.  🙂
Ovca, sorry ,że cię ominęłam. Po części dałam już odpowiedź na Twoje pytanie, odpisując Facelli. U Ciebie anemia może wynikać z infekcji wirusowej, przebytej nie całkowicie, lub trwającej. O tym świadczy zwiększony poziom limfocytów i monocytów. Gdyby była przewaga granulocytów, można by mówić o przyczynach bakteryjnych, ale u Ciebie wirus. Stosowanie leków:Jeśli jesteś wrażliwa np. na paracetamol ( wszelkie gripexy, apapy, coldrexy) Lub dłużej stosujesz, dochodzi do uszkodzenia wątroby (odwracalnego do pewnego poziomu) To pociąga za sobą pojawienie sie niedokrwistości czyli anemii. Wszelkie wyżej wymienione preparaty używać z wielką rozwaga i umiarem. Perfekcyjnie rozkładają wątrobę. Nigdy nie zapomnę 18-latka po przedawkowaniu. Doszło do trwałego uszkodzenia. Jedyny ratunek-przeszczep. Mam nadzieję,że się udało i jeszcze żyje.
Mam nadzieje ze ktoś odpisze szybko. Osoba 50 lat z ciśnieniem 216/102. ma w domu captopril. takie skoki sie zdarzaja czasem bez wiekszego powodu. jednak cisnienie etraz mega wysokie, brac tabl czy interweniowac inaczej?
Brać tabletkę to na pewno w pierwszej kolejności.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
10 sierpnia 2014 23:05
mils ja zatkane ucho "leczę" kroplami z apteki do czyszczenia uszu, ale jeżeli pojawia się ból i pulsowanie- najlepiej iść do lekarza.


A na mokre uszy polecam krople ,,Su-ho"- ale ucho nie może być podrażnione, bo wtedy piecze.
Facella   Dawna re-volto wróć!
11 sierpnia 2014 12:36
Orientuje się ktoś, czy do wykonania rozmazu krwi potrzebne jest skierowanie? Ile może kosztować takie badanie?
Facella, nie potrzebujesz skierowania. Ja za podstawowy zestaw płaciłam coś koło 30 zł. Na stronach szpitali/przychodni, w których można wykonać badania odpłatnie najczęściej znajduje się szczegółowy cennik.
Facella   Dawna re-volto wróć!
11 sierpnia 2014 13:08
No właśnie w naszej przychodni nie ma cennika, a wiem, że można... Dzięki.
Może jakieś pobliskie przychodnie mają cennik na stronie? U mnie próbki przewożone są z większości przychodni do szpitala wojewódzkiego i na jego stronie znalazłam cennik, dzięki któremu wiedziałam chociaż w przybliżeniu, ile zapłacę 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się