Akwarystyka, czyli Holendry, ryby i rybki

wiecie, że 2009 rok jest Rokiem 100-lecia akwarystyki w Polsce??

mam przegląd filtrów i karm
bede miała przegląd pokarmów wybarwiających - chce ktoś?
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
26 grudnia 2008 16:29
Najbardziej dumny mieszkaniec mojego akwa 🙂 
Averis   Czarny charakter
26 grudnia 2008 17:15
Condina Zdjęcie świetne : )Wygląda jak taka konfrontacja kowbojów w samo południe  😎
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
26 grudnia 2008 19:39
no kurde tylko dzisiaj mnie nastraszyli, że ta samiczka to samczykiem może się okazać :P, ale nie wiem czy im wierzyć... ja obstawiam jednak że to samiczka.....
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 kwietnia 2009 18:07
Na dzień dzisiejszy moje akwarium wygląda tak: 🙂

Kilka tygodni odstana woda, kilka dni był moczony żwir w celu usunięcia osadów i wygotowane drewno. No i kaskadowy filtr był numerem jeden. Wewnętrzny jest już w koszu :P

A samiczka gupika jest w zaawansowanej ciąży ;-)
za mało roslin, zdecydowanie.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 kwietnia 2009 21:54
I tak zamierzam dosadzić przy najbliższym sprzątaniu akwarium...
Na razie musi wystarczyć tyle, ale z czasem będzie więcej 🙂

Czy mogłyby jakieś rybki do tego składu dojść jeszcze?
Co to jest ten kaskadowy filtr?
Wewnetrzne zepsuly mi sie w ciagu dwoch lat jakies 6 razy  🤬
Mam juz tego dosc,naprawde,szczegolnie,ze przy ostaniej awarii,odkrylam pokrywe,zeby moje chlopaki-bojownik i glonojad,mialy troche tlenu.
Oczywiscie znalazlam rybke na ziemi,przyklejona do parkietu.Lezal juz chyba dosyc dlugo,nie bede zaglebiac sie w szczegoly  😎,ale przezyl  🏇
Nigdy nie mialam jeszcze bojownika tak pelnego wigoru i checi do zycia.
To taka mala anegdotka  😉
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 kwietnia 2009 23:08
dominika, to jest coś takiego 😉
http://allegro.pl/item609090333_filtr_kaskadowy_450l_h_5w_60_150l_gwar_gratis.html

Montuje się z tyłu zbiornika, na zewnątrz, więc nie ma aż tak dużej ingerencji w środowisko ryb. Ja mam z węglem aktywnym dodatkowo i takie polecam.
A kaskadowy dlatego, że tworzy się jakby taki wodospad (taki filtr był w akwarium w 'gdzie jest nemo', tak gwoli ciekawostki ;-)

Tylko, że pokrywa zazwyczaj jest niedostosowana do takiego filtra i trzeba wyciąć specjalnie na niej otwór z tylu by wszedł 🙂
Notarialna - wegiel aktywny stosuje sie tylko przy podawaniu rybom leków. na codzien nie powinien byc w filtrze.

Z rybek mozesz jeszcze dolozyc male stadko kirysków - np 4
ile to ma litrów?
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
24 kwietnia 2009 07:52
Popsula mi sie grzalka z termostatem.... i ryby by sie prawie ugotowaly  😤 😤 😤 Ma ktos do polecenia jakis model... do baniaka 100l?
No to pokaże moje akwarium 60l.  😉 Ostatnio przeżyło bardzo poważna inwazję glonów, zarosło prawie doszczętnie ale jak widać udało mi się je stępić. Niestety mam troche kłopot z obsadą, próbowałam już z gupikami ale non stop zdychały, mam plan dokupić neonek ale co do nich? Brakuje mi koloru w akwa a co pójde do sklepu to mi mówią, że z takich małych ryb, które mogą być z neonakmi to praktycznie same czerwone kolory itd...a ja szukam żółtych czy coś, jakiejs rożnorodności... Miałam pięknego niebieskiego bojownika ale niestety pare dni temu padł. Niezwykle dobre okazały się danio lamparcie i pręgowane (czy jakos tak 😉 ) Co byście jeszcze dodali ?  Jeśli chodzi o rośliny to wszystkie na skałkach są rozmnażane z jednego maciupeńkiego mikrozorium, które kupiłam jako pierwsze do akwa ( to po lewej 😉 ) przyznam, że rośnie jak szalone.  Chciałabym coś dosadzić przy filtrze, jakie roślinki dobrze znoszą ciagły ruch wody?




Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
24 kwietnia 2009 09:33
Marzena, 35-40 nie wiem dokładnie jakiej jest pojemności ;-)

Za to wczoraj byłam świadkiem głupoty...
Matka z małym dzieckiem kupić chciała welona. A wiadomo, ze tej ryby nie poleca się początkującym i ma opinie najbardziej syfiącej ryby w akwarystyce. Na jedną powinno przypadać ponad 60 litrów.
Sprzedawca się pyta czy ma apowietrzone, duże i dorze przygtowane akwarium. Na to ona, że nie bo 'złota rybka' będzie pływa w kuli a w kuli ryby dobrze się czują... 😵
Myślałam, że facet ja po mordzie trzaśnie jak to powiedziała 🤔wirek: taki był wściekły.
W pewnym momencie zawahała się czy kupić, ale kupiła. Żal mi tej ryby...

Lukasowa, Ja mam jeszcze parkę gupików razem z 10 neonkami. Ale wiem, ze się tych rybek nie poleca ze względu na dużą 'rozmnażalność'.
No tak ale jak juz napisałam gupików mam już dosyć bo totalnie nie trzymały sie u mnie w akwa nie wiem czemu...
Condina- nie kupuj Hagena.
Ponoc Jager są absolutnie najlepsze na rynku.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
30 kwietnia 2009 19:48
A ja mam problem. Z neonkami.
A dokładniej to na bokach (tam gdzie są srebrne łuski) mają takie krwawe pręgi i przy skrzelach. Parametry wody są w normie, temperatura 23-24 stopnie, woda napowietrzona. Co to może być? grzyb?
ushia   It's a kind o'magic
30 kwietnia 2009 20:20
zadziwilam sie czytajac ten temat  😉
zastanawiam sie czy jakbym sie przyznala jaki mialam akwaria i jakie w nich rybki to byscie mnie zamordowaly czy tylko dotkliwie pobily?

aczkolwiek chyba im az tak zle nie bylo, skoro bojowniki sie rozmnozyly 😉
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
30 kwietnia 2009 20:27
ushia, Wiadomo przcie nie od dzisiaj ze akwaryści to naród nawiedzony 😁
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
30 kwietnia 2009 21:33
Moje neonki przechodzily w Sylwestra ospe i po kuracji przezyly 5 z 6, wiec niezle 🙂
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
19 czerwca 2009 20:08
Akwarium się świetnie trzyma. Niedawno dołączyło nowe stadko w postaci dwóch samców i dwóch samic gupików.
Jedna mi się niedługo 'okoci', a druga już zaczyna przypominać wyglądem grubą beczkę. 😉

A neonki nadal mają owe krwawe ślady, ale nie aż w takim stadium jak wcześniej.
O, może ktoś by mi poradził - mam akwarium 80l, trzymam w nim głównie razbory klinowe(moje ulubione rybki :kocham🙂, dwa gupiki i może będę mieć ze 2-3 kiryski. Razbory nie przepadają za  mocnym oświetleniem - czym moge okleic świetlówke by sie nie odklejało i nie paliło? To taka w akwarium z pokrywą, niby sie nie nagrzewa. Nie mam pojęcia jak przytłumić światło - szczególnie, że akwarium ma dopływ swiatła słonecznego(nieduży - nie robią się glony, ale jednak jest).

I drugie pytanie - co zrobic jak mi pielęgnica wyrywa wszystkie rośliny? 🙄 Mam jedna zebrę, ale jest okropna jeśli chodzi o zachowanie... Olac ją i pogodzić się, ze częśc roślin co chwila pływa po powierzchi czy zostawiać je w koszyczkach jak je kupuje? czy przytwierdzac kamieniami?(ale boję się, że to uszkodzi je i nie będa rosły...).
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
19 czerwca 2009 21:32
Branka, Możesz zaryzykować jakąś zadymioną, ciemniejsz osłonką z plastyku. Albo ciemniejszego szkła. Jednak tutaj musiałabyś kupić coś na wymiar, albo zrobić DIY...
Wiwiana   szaman fanatyk
20 czerwca 2009 15:32
Branka, względem oświetlenia dodałabym coś pływającego po powierzchni - pistię, salwinię, rzęsę, albo liście kryptokoryn.  Bardzo skutecznie zacieniają i nic się nie sfajczy 😉
Względem pielęgnic - spróbuj sadzić rośliny w glinianych doniczkach i obkładać kamieniami dookoła. O ile ryba nie jest bardzo wytrwała, powinny przetrwać.
Dzięki, spróbuję tak zrobić.
Rośliy pływające lubie, to też bardzo chętnie kupię, szczególnie że u mnie dobrze rośnie wszystko co zielone w tym akwarium.
A pielęgnica lubi kopać i wyrywa przy tym rośliny, robi sobie schronienie jak wyryje wąwozy w żwirze- ale kurcze kupiłam jej korzeń taki że sie może chować, zrobiłam schron z kamieni, a ta dalej kopie. Wredna ryba:P Ale mam ją już wiele lat, więc nie chcę jej nikomu oddawać, jest najstarsza ze wszystkich rybek - a kopać kopała zawsze, myślałam że jak założę większe akwarium i jej zrobię schron to się skończy, ale jednak nie.
oo melduję się na wątku. 
Mamy dwa akwaria,  w sumie to 1,5 😉
Jedno 63 l ze składem:
-13 neonków (3 simulans i 10 inessa), 
-5 gupików (2 samce i 3 samiczki) - no i 3 małe robaki gupikowe. Mają z 5mm. Pójda zapewne do koleżanki  🙄
- jedna ampularia,
-2 kosiarki
- 3 glonojady, które czekają na przeprowadzkę do akwarium koleżanki jak tylko podrosną
Drugie akwarium to 25 l z odchodzacym bojownikiem  🙁 Po pierwsze to już wiekowy samczyk a po drugie pół roku temu przeziębił sobie błędnik i od tamtego czasu jest w potwornej kondycji. Praktycznie nie pływa. Tylko za pokarmem żywym.
Marzy nam się akwa malawi, ale mamy jeszcze czas 😉
Na tym temacie się kompletnie nie znam /proszę nie krzyczeć/ ale powinnam znać odpowiedź na pewne pytanie i liczę na pomoc.
- Hodowla koralowców - czy są takie hodowle w Polsce?
- Kto wie coś więcej niż w google?
-Czy ktoś to oficjalnie rejestrował?
-Jak to z tym jest?
Sporo tych  rybek w tym 63 litry. Albo ja jestem spaczona i boje sie, że będe mieć za dużo ryb :P Muszę dokupić jakieś 2-3 kiryski do moich rasbor 🙂
No właśnie "za sporo" przez co poziom azotanów z 0 wybił aż do 20  🤔
Zasadniczo miały być tylko neonki.  🙄 Glonojady chcę oddać koleżance, bo mnie irytują no i beda za duże na to akwa. Kosiarki zostają i te cholerne gupiki. Kupiliśmy 3. Mił być jeden samiec i 2 samiczki. Okazało się,że to  2 samce i 1 samiczka. Nie chciałam żeby ją zamęczyli, więc kupiłam jeszcze jedną samiczkę. Niesty nie ma ona "tego czegoś" i chłopcy traktują ją jak powietrze i uganiają się za ta panią gupikową nr 1, więc dokupiliśmy jeszcze jedną o hmm..bardziej kobiecych gabarytach  🤣 i to był strzał w 10. Tylko,że mamy z tego potomków- 3 małe gupiczątka.
Więc tak czy siak w akwa zostaną tylko neonki, kosiarki i ampularia no i pewnie z 3 neonki.

Branka dokup ampularie zobaczysz jakie pocieszne to zwierzątko i jak ładnie czyści. nie to co glonojady nieroby.
No glonojady sa bezużyteczne 🤣
Ja mam same samce gupików, wtedy nie sie leją i nie rozmnażają bez sensu. No i stadko moich kochanych rasbor 😍 Złożyły mi ostatnio ikrę, ale spadła na ziemie, a kopiąca pielęgnica zasypała jajeczka, hehe. Trochę mnie zdziwiło, że tak sobie złożyły te ikrę, ale ja nie mam warunków na hodowlę, więc nic nie robię w kierunku ułatwienia im rozmnożenia się.
No więc właśnie mnie też hodowla gupików wcale nie pociąga stąd dość mała ilośc rośłin w akwarium,żeby nie miały gdzie się ukrywać. Dotychczas wszystkie małe zostały zjadane, ale te 3 to jakieś ewenementy,że się uchowały  😎
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się