Derki

lusia722, - high neck odpadają, zostaje decathlon 🙂
Co jest dla was objawem, że czas konia ogrzać? Samo stroszenie sierści czy coś więcej?
Ja zawsze macam konia czy jest ciepły. Po ciele, chrapy i jak ktoś polecał pod ogonkiem. Na razie koń ciągle ciepły. Gorzej z tymi golonymi bo mimo derek kaszlą.  🤔
Ja dzisiaj pierwszy raz od dłuższego czasu wzięłam swojego prosto z padoku (zawsze stoi już w boksie jak jestem) i był zimny pomimo derki 300g.. Chyba jednak szybciej będę musiała go zapakować w coś grubszego..  😵
Sonkowa, starszawy Czesiek właśnie zaczął wychodzić w padokówce 400g. U nas jest teraz 0-3 stopnie, wieje i pogoda jest deszczowa, a koń spędza większość dnia na dworzu.
U nas podobnie. Wydaje mi się, że przez ostatnie lata jak stał we Wrocławiu to nie marzł tak bardzo. Jak go rok temu ogolilam to ani trochę nie zarosł do wiosny. Teraz prawie nie widać, że był golony..  😵
Jest kiepsko z pogodą w tym roku.
Moja tamtą zimę w większości stała w 200g,a ostatnio jak wiało i lało to wróciła z padoku aż się trzęsła mimo już co prawda trochę spranych 400g(myślę że bliżej już tej derce do 300).
Mój też marznie dużo bardziej w tym roku  😉
Wilgoć to najgorszy wróg ciepła, a w tym roku wody jest aż nadto... Stąd szybsze marznięcie koni...

Z powodu zmiany stajni na ciepłą z murowaną halą - jutro po raz pierwszy golę konia... i nie mam pojęcia w co go ubrać. Stoi teraz w 150 gr, ale wystarczyłaby mu taka na polarze (niestety przegrała z błotem, a pralnia nieczynna)... i nie wiem czy po ogoleniu te 150 wystarczy :/ Mam w zanadrzu 350... ale jak teraz go w to wpakuję (jest ok 5 st na plusie w ciągu dnia), to co założę w mrozy...
Wiem, muszę po-testować samego konia, ale mam zagwozdkę bo nigdy zwierzaka nie goliłam
Swoją ścieżką okaże się czy w ogóle da się ogolić 😉
_Gaga, - mój golony i odrośnięty stoi w 200g, przegrzany nie jest. Znowu w zeszłym roku nic powyżej 200 nie miał. Mi się 200-250 bardziej sprawdzają niż 300, bo w murowanej, cieplejszej stajni zwykle więcej nie potrzeba, 300 to na dwór/na super mrozy.

I potwierdzam, przy otwartych drzwiach i wilgoci chłopak marznie bardziej, niż w największe mrozy rok temu 😉 Za to mam wrażenie, że z racji kontuzji i lekkiego roztrenowania, a teraz lżejszego treningu i słabszej kondycji, to marznie też bardziej... albo wiek powoli.
Nicto zacznę od tego 150 - to na prawdę 150 / 170 takie (Avalanche Pro). Jak będzie marzł, to mu może polar tylko na początek pod spód założę ... Zobaczymy 🙂
Mój golony ma praktycznie zimna szyje i nos i uszy, pod derka jest taki w miarę ciepły. Stoi aktualnie w 200 gr a pod tym cienka bawełna na polarze. Szyja mu jednak mocno zarasta. Myślicie, że wpakować go w 400 gr? Boje się, że w mrozy już go nie będę miała w co ubrać...
Ja też się tego obawiam. 400g planowałam na mrozy jak go drugi raz ogole ale muszę wpakowac go już teraz... Nie wiem w co ubiorze go później... Nigdy nie chodził w niczym grubszym niż 300g.. 😵
domcia406, może jakiś kaptur mu najpierw dopnij? Mój mniej marznie (będąc ogolony) z kapturem.

Sonkowa, u mnie lekko na minusie będzie pewnie z góra tydzień-dwa (w Anglii jest większa wilgotność powietrza i zimno jest dużo bardziej przenikliwe, mocniej odczuwalne). Wypuszczam wtedy na dwie/trzy godziny na zbronowany mały padoczek (na pastwiskach jest glina i wraz z przymrozkami gruda jest obrzydliwa) i ubieram polar pod tą padokówkę 400 gram.
W nocy mamy lekkie przymrozki i Czesiek śpi w 350g z kapturem, a pod nią ma jeszcze thermatex na cordurze.
Trzeba będzie to ubiorę go grubiej. Mam jeszcze schowaną derkę 550g. W Pl, mimo dużo chłodniejszych zim, nigdy nie musiałam tak ubierać konia...

Edit. Literowka
Pytanie od czapy  😉 czy zakładanie na noc do boksu samej derki polarowej ma sens?
Koń chodzi cały dzień na padoki - obecnie w derce plandeka na polarze, raz zdarzyło mi się, że musiałam go przebrać w grubszą (zimówkę, nie wiem 150 g?). Stajnia murowana, stosunkowo ciepła, ale boks angielski. Koń jak na razie rano ciepły, a stoi na golasa. Przypadek taki, że chłopak zapomniał się ofutrzyć na zimę - wcześniej stał w cieplejszych klimatach, a do tego ze względu na przebytą chorobą nie należy do tłuściochów.
zielona_stajnia, - jak najbardziej ma sens, nocą jest najzimniej, jak ma go kto rano rozebrać, to nie zaszkodzi.
A ja bym po prostu zostawiła w tej samej derce co chodzi na padok bo to prawie to samo, tylko że z warstwą przeciw deszczową. Polar oblepi się ściółką, jak będzie wilgoć to namoknie  😉

U nas dwa dni po 10 stopni, więc mój ogolony, ale odrośnięty w 100g + kaptur 100g. Jak znowu spadnie do 1 stopnia do dostanie 200g + kaptur 200g. Mam już przyszykowaną 300g z kapturem jak temperatury spadną poniżej 0. W zeszłym roku 300 ubrałam może przez 5 dni, a w tym już widzę, że zdecydowanie wcześniej będzie mi potrzebna.
zielona_stajnia ja bym w polarze nie zostawiła. Zawsze takie próby kończyły się u nas porwaną derką..

A derka Bucas Power Turnout Classic rzeczywiście jest taka super i koń może w niej latać niezależnie od temperatury? Może to nie byłoby głupie rozwiązanie...
[b]czeggra1/b] kaptur zamówiłam, ale szukam jakiegoś rozwiązania zanim dojdzie. Niestety nie spojrzałam, że czas oczekiwania, to jakieś dwa tygodnie  🤦
[b]Sonkowa/b] ja rok temu pakowałam w 400 jak było sporo poniżej zera... mój koń zawsze był zmarźlakiem, ale w tym roku wyjątkowo źle znosi tą pogodę.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
11 grudnia 2017 11:43
Ja tam nic nie mówię, bo mój kucyk stoi w 300g + coś pod spodem.
Mam jeszcze pytanie odnośnie tej derki
http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/330505?q=&kategoria=14&rodzaj=0&stan=&lokalizacja=&sortuj=0&widok=0&strona=

Widzę, że jest stajenna ale w ogłoszeniu jest napisane, że nie przemaka. Ktoś moze potwierdzic? Wszystkie rzeczy, które miałam z Tattini były porządne i cena kusi...  🙄
Sonkowa, to jest zdecydowanie derka stajenna. Ewentualnie, na dwór, mogłabyś na nią założyć padokówkę bez wypełnienia.
Stajenna, nie ryzykowałabym wyjścia na dwór w niej. Co do Tattini - niestety, muszę Twoją tezę podważyć 🙁 Mam wrażenie, że trochę delikatne te rzeczy są - ale na detale, "ładność", wykonanie, kroje nie można narzekać.

zielona_stajnia, Powiem Ci szczerze, że odkąd zaczęłam derkować, to średnio widzę sens zakładania polarowych derek celem ocieplenia konia  👀 No - i nie mówiąc już o ubrudzeniu/oblepieniu słomą/etc. Ale może komuś się sprawdza. Też bym ubrała to co nosi na padok. Ewentualnie może jakaś lekka stajenna... (50gr? 100?)

_Gaga, Sam Ci powie czy mu zimno 🙂😉) Moim zdaniem 150/170 to trochę mało - ale znowu moim zdaniem, 350 to trochę dużo. Ja nie wiem co wsadzę w mrozy, bo moje derki kończą się na 350, ale stajnię mamy zimną i trochę na odludziu - wiatry mają gdzie się rozpędzić, więc lepiej niech ten mój koń ma grubsze derki... Naprawdę byłam w szoku, kiedy koń był taki.... chłodnawy parę dni temu po 200 gr.
Ani myśli zarastać, więc chyba grubości mu odpowiadają....
Kastorkowa   Szałas na hałas
12 grudnia 2017 05:28
Sankaritarina wbrew pozorom jak przyjdą mrozy i pogoda będzie stabilna (słońce) to może być mu cieplej niż teraz przy tak dużej wilgoci w powietrzu, braku słońca i wietrze.
_Gaga, Sam Ci powie czy mu zimno 🙂😉) Moim zdaniem 150/170 to trochę mało - ale znowu moim zdaniem, 350 to trochę dużo.

Wczoraj po goleniu w stajni był pod derką ciepły. Dziś o 6 rano było 6,5 st. Czyli będzie cieplej w dzień i chyba te 150 powinno póki co wystarczyć. Stajenny ma go macać - zobaczymy.
Swoją ścieżką szukam jakiejś 200 / 250 gr z podniesioną szyją (tylko w tym kroju się nie obciera). Ktoś coś?
Gaga Premier Equine  😉

tulipan, a coś tańszego? 😉
Waldhausen  🙂
Albo Horsenjoy Aristo =>


Wprawdzie mam ją krótko, więc nie powiem o trwałości, ale wygląda całkiem fajnie.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
12 grudnia 2017 17:01
[quote author=_Gaga link=topic=43.msg2738365#msg2738365 date=1513065604]
tulipan, a coś tańszego? 😉
[/quote]

Gaga próbuj upolować Felixa Buhlera, pojawiają się na r-v używki w niemal idealnym stanie - jakość ich wykonania porównywalna do Bucasa i PE.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się