Ptaki

Po raz pierwszy robiłam sekcję dzięcioła.
Zdumiewające.  😲

Czaszka jest ..... cieniutka jak papier!! Jak pergamin.
A aparat gnykowy wygląda jak słuchawki do walkmana.
Takie elastyczne , cieniutkie "przewody biegnące pod skórą.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aparat_gnykowy
Pióra w ogonie -te do podpierania się w czasie robienia dziur w dębie, sztywne.
Cała konstrukcja dzięcioła jest leciutka, elastyczna jak ... most z bambusa.
Cud fizyki. Cud.
A ja byłam pewna, że dziecioł w środku jest stalowy.
Ptaki zawsze mnie zdumiewają.
Po raz pierwszy robiłam sekcję dzięcioła.
Zdumiewające.
Czaszka jest ..... cieniutka jak papier!! Jak pergamin.
A aparat gnykowy wygląda jak słuchawki do walkmana.
Takie elastyczne , cieniutkie "przewody biegnące pod skórą.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aparat_gnykowy
Pióra w ogonie -te do podpierania się w czasie robienia dziur w dębie, sztywne.
Cała konstrukcja dzięcioła jest leciutka, elastyczna jak ... most z bambusa.
Cud fizyki. Cud.
A ja byłam pewna, że dziecioł w środku jest stalowy.
Ptaki zawsze mnie zdumiewają.


Robisz sekcje ptaków? Szkoda, że nie jesteś moją sąsiadką  🤣 Dała bym Ci pełno ptasich zwłok  😁 Nawet dudek się znajdzie... Biedne ptaszyska.
Od 4 dni sikorka próbuje dostać się do mojego pokoju przez zamknięte okno. A przynajmniej tak to wygląda.
Mieszkam na wsi, za oknem mam sporą wierzbę i płot, gdzie często przylatują rozmaite ptaki.
Sikorka z płotu przeskakuje na mój parapet, uderza dziobem w okno albo w locie zderza się z szybą klatką piersiową. Potrafi tak od świtu do zmroku z krótkimi przerwami.
Ktoś wie, jak się pozbyć problemu?
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
04 lipca 2011 15:03
Może tak jak na tych ekranach przy drogach- nakleić coś na szybę? Albo postawić coś na parapecie (kwiatek, figurka)?
Na parapecie od strony domu mam sporo rzeczy, ptak się ich nie boi. Uderza w okno nawet, kiedy są rolety...
Rok temu ktoś już pisał o ataku sikorek.
U mnie też te młode walą w szybę .Jedna nawet wleciała i wynosiłam ją.
Minie. Dorosną.
Alten-w skąd masz tyle trupów ptasich??
Ptasi zabójca patrz - [s]mój avatar[/s]  😉

Nic na to niestety nie poradzę... Kicia też trochę łapie, a Pusia rzadko. Te od Pusi i Kici zwykle udaje się uratować, bo przynoszą je do domu  😎

cavaletti Na pewno masz za czyste okna  🤣 A tak poważnie, to tak jak Misskiedis napisała, coś na okno. Są takie specjalne, co łatwo schodzą.
A! Zabójca! Moja kotka też mi zawsze robiła przegląd ptasich trupów.
Mnie się marzy sekcja pingwina.
Kot da radę załatwić?
Nie ja :P Może jakaś uchatka?  🤣
Cavaletti - a to przypadkiem nie jest dorosły ptak i to samczyk?
Ja takiej przygody nie miałam nigdy, ale u mnie właśnie samczyk wróbla wali w okno, być może w poszukiwaniu rywala.
Tak samo widziałam kiedyś samca pliszki atakującego okno.
Dorosły chyba jest... Nie wiem, czy samczyk. Powoli się uspokaja. Nie wali w okno przez cały dzień, tylko kilka razy w ciągu godziny. Poczekam jeszcze trochę, może w ciągu kilku dni przestanie.
Ale przynajmniej zmusza mnie do czyszczenia okien i parapetu co kilka godzin  😁
Jeśli wątek o ptakach to chyba o takich domowych też  😀

ja mam dwie papużki faliste od kwietnia, samczyk jest cały biały i ma brzuszek coraz to bardziej błękitny, a ona jest ziolono żółta🙂 26-28 dni temu wykluł mi się pisklak  😍 niestety z reszty jajek nic się nie wykłuło, 5 zostało i narazie ich nie ruszam tak samo jak pisklaka póki nie wyleci, ale ostatnio sama 2 jajka wywaliła.

mam tu kilka zdjęć pisklaka:
5 dni

15 dni

25-27dni
moneta Co za ptasia piękność  😍 Ten pisklak już duży, wątpię, żeby "coś" się wykluło z pozostałych jajek. Ale 1 to też super  😀

Mój kot chciał wczoraj zamordować kosa, ale jak to zobaczyłam to nie ma szans, żeby mu coś zrobił  😁
Ma ktoś pojęcie co to jest?


Szczegóły tutaj: http://boskawola.blogspot.com/2011/07/orlatko.html
jkbus Ale biedny. Na pierwszy rzut oka gołąb, ale przypomina mi jeszcze jednego ptaka, tylko nazwy zapomniałam.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
13 lipca 2011 19:01
na gołębia ma za duży dziób 😉
może to kruk/wrona, tak po dziobie?
Gołąb, gołąb.
A przypomnę jeszcze taki LINK:
http://ptaki.info/index_ptaki.php
Po lewej stronie, u góry zakładka "gry" .
Zapraszam do zabawy. Fajne, ciekawe, trudne.
czy ktoś z Was moze hodował pawie? Mam w stajni 4 małe pawie, mają coś ok 2 m-cy. Chciałbym rozpoznać ich płeć, ale nie wiem jak 😀 w necie jest mało informacji na temat rozpoznawania płci u młodych osobników. A opcja ze je złapie i "podmucham w piórka" raczej nie wchodzi w gre, bo Kasia - ich mama, wydziobie mi oczy 😀 Znalazłem tylko takie info "Young Peafowl are not easy to sex. If you have a bunch of the same age, by a couple months the males will usually have longer legs. Another tip is the color of the outer primaries. This shows up fairly early." Jak będe w stajni to spróbuje się im lepiej przyjrzeć 😉 Może ktoś mi udzili jakiś wskazówek?

edit: wstawiam fotke, małe w tle, bo Kasia musiała skontrolować co mam w ręce :P

a ja mam takie pytanko jeśli się ktoś zna na papużka falistych 🙂

kiedy moja samiczka zniosła 6 jajek z jednego coś się wykluło, a z czasem dwa jajka wyrzuciła, bo już były stare i potem ja kolejne 3 wyrzuciłam, bo w nich nic nie było, otóż ich obecny pisklak ma koło 40 dni i jeszcze trochę musi przebywać z rodzicami, bo go karmią i śpi w budce więc chyba budki zabierać nie mogę? i w ciągu ostatnich dni zniosła znów 6 jajek i je cały czas wysiaduje? a wiem, że nie powinna, bo muszą mieć przerwę zawsze jakąś, ale co mogłam zrobić kiedy ten młody w nocy w budce śpi?
Może po wielkości pazura poznasz?
Samiec ma na pewno pazur taki do tyłu.Jak ostroga.
Kasia ma. Taki mniejszy?
Masz tam z tyłu samca-zobacz jak ma on.
Zresztą będzie widać za 2-3 tygodnie.
moneta - jak masz zgraną parke, to nawet jak nie ma budki to samica może znieść jajka na dnie klatki. A młodego matka moze wyrzucić z budki jak zechce. A jak mu zabierzesz budke to da sobie rade 😉
Tania - dzięki za rade 🙂 ten pazur to się chyba ostroga nazywa 😉 Zobacze czy jest różnica w wielkosci ostrogi u samca i samicy u dorosłych, jak pojade następnym razem. Moze mi się uda zrobić lepsze fotki 🙂
michal no w sumie racja nie pomyślałam o tym ;D ale póki wysiaduje kolejne jajka to budki nie zabieram 🙂
Pursat   Абсолют чистой крови
25 lipca 2011 18:34
michal, świetne zdjęcie. 🤣 Wrzucaj częściej. Marzy mi się paw, to jedne z najpiękniejszych ptaków. Na pierwszym miejscu są u mnie sroki. Uwielbiam je. 😍
haha, akurat Kasia jest specyficzną pawicą :P jest strasznie ciekawska, nie boi się ludzi, lubi jak się do niej mówi, patrzy na nią, a jak nie to czasem dziubnie w noge, żeby o niej nie zapominać 😀 czasem siada z nami przy stole, mojej koleżance pomagała pisać na laptopie 😀 czasem też siedzi na ogrodzeniu ujezdzalni i patrzy jak jeżdze 😀 ogólnie jest kapitalna 😀 teraz siedziała z małymi w zamknieciu żeby ich coś nie zjadło, dopiero teraz została z nimi wypuszczona, i strasznie ich pilnuje, jak coś ją przestraszy to sie cała puszczy stawia ogon, wyciaga szyje i się drze. Jak tylko wyszło to zaraz Biały (widoczny na dalszym tle na zdjęciu) za nią wyleciał z zagrody dla ptaków i zaczął się zalecać i rozkładać swój marny ogonek 😀 mam zeszłoroczne zdj Kasi z pierwsyzm mężem - Wojtkiem (którego niestety dopadły lisy).

Pursat   Абсолют чистой крови
25 lipca 2011 19:40
Wow, zazdroszczę! 😍 W jakiej stajni stoisz? 😎
Pursat, ja w żadnej, nie mam własnego konia :P to stajnia koło Dobczyc, prywatna mojej koleżanki na 3 koniki (2 swoje, 1 na pensjonacie innej koleżanki którego jeżdze). A jej tata lubi zwierzeta i ma jeszcze 'mini zoo' - m. in. właśnie pawie 😉 jak kiedyś wezme prawdziwy aparat to porobie zdjęcia jakiś ciekawszych ptaków, mam jeszcze sporo ulubieńców np. bażant Dyzio, gadaliwy kakadu Kuba 😀
pawie mi sie strasznie podobaja. a najbardziej podobaja mi sie te piorka, ktore maja na glowie. kojazycie marsjan z wytworni worner? to byly takie jakby ptaszydla wlasnie i mialy na glowie dokladnie takie cos. zawsze mi sie to tak kojazy, i strasznie sie ciesze jak widze pawia. ale jak zima bazanty chodza pod stajnia i takie slady zostawiaja, to tez mowie, ze marsjanie byli 😉
ostatno naszla mnie taka refleksja, ze na ptakach znam sie bardzo malo. szkoda, bo mialam niedawno kilka spotkan 3 stopnia i nie mam pojecia z kim mialam przyjemnosc. najpierw, kiedy rano wychodzilam do pracy, zaciekawilo mnie jakies pukanie. takie nietypowe pukanie. rozejzalam sie i zobaczylam ptaka- idealnie nijakiego, szarego, wiekszego od wrobla i z dluzszym dziobkiem, ktory pracowal usilnie nad slimakiem. stanal przy rozbitych dachowkach i slimakowi skorupke tlukl o te dachowke. jak roztlukl w stopniu zadowalajacym odskoczyl sobie dalej zjesc. ale madry znaczy, skoro wiedzial, ze na twardym lepiej pojdzie.
drugie spotkanie bylo na koniu. ktos strasznie mnie oskrzeczal. jak sie przyjzalam- byl napewno sporo wiekszy od wrobla i mial pomaranczowy brzuch i piers.
potem znalazlam gniazdko. puste. zrobione z mchu, resztek sznurka od snopkow, konskiej i psiej siersci i wlosia, i piorek w srodku. to gniazdo mialo taki ksztalt, jakby gorna czescia mialo byc zaczepione do czegos i wisiec.
a wczoraj spotkalam glupka. glupek siedzial na parapecie w stajennym okienku i byl na tyle glupkowaty, ze dal sie zlapac w reke. wzielam goscia- byl malutki, mial dlugi dziobek dosc i byl szary. idealnie nijaki. na pewno nie wrobel 😉 chcialam mu dac muche ale nie chcial. moze byl za stary juz, a moze to nie jego zarcie. zanioslam go troche dalej, zeby kot go nie spotkal i polecial. nie przedstawil sie.
katija, chetnie bym Ci pomógł w rozpoznaniu tych ptaków, ale z twoich opisów to cięzko będzie 😀 co do drugiego to może rudzik?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rudzik_zwyczajny
najlepiej to dorwać jakiś atlas ptaków polskich i przeglądnąć 😉
michal, ale rudzik to raczej mniejszy od wrobla, a tamten byl spory. wiem, ze szanse na identyfikacje marne.. 🙁
Katija, linkowałam powyżej grę w zgadywanie ptaków.
Otwórz sobie tę niebieską. Poziom zaawansowany.
Znajdziesz tam 200 podstawowych gatunków.
I tam szukaj swojego szarego.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się