Odznaki PZJ

A czy poprawkę brązowej ze skoków też trzeba zaliczyć nie później niż w ciągu roku?
Happiowa   córka grabarza
02 maja 2012 08:37
Jechal juz ktos odznake po zmianach??
właśnie? jak jest z tym wsiadaniem? mogą obniżyć ocenę, jeżeli wsiada się patrząc w tm samym kierunku co koń? albo jeżeli koń się kręci?
😲 gdzie jest o wsiadaniu?
Happiowa   córka grabarza
02 maja 2012 10:48
Egzamin praktyczny składa się z trzech części:

a. Opieka stajenna
prowadzenie konia w rekuznajomość i prawidłowe użycie sprzętu do pielęgnacji konia – czyszczenie okrywy włosowej i pielęgnacja kopytsiodłanie i kiełznanie, dopasowanie rzęduwsiadanie i zsiadanie (wprowadzenie konia w ręku na czworobok i zejście z konia po zakończeniu przejazdu, opuszczenie czworoboku z prowadzeniem konia w ręku)

*dodali to tylko do srebrnej i brązowej

to już czytałam, ale jak dla mnie to jest to sprzeczne z programem ujeżdżenia (przynajmniej na srebro). Jest wjazd kłusem, a na końcu "opuścić czworobok stępem na długiej wodzy w A". To jak w końcu? Dwa razy trzeba wejść na czworobok?
Haha, i co, mam wprowadzić konia na czworobok i próbować wleźć z ziemi na mojego gada 174 w kłębie będąc w sztywnych oficerkach?? Hahah. Dobre, chciałabym wiedzieć kto coś takiego wymyślił i wprowadził i do czego to komu?

to może ja się jeszcze zastanowię czy ja chcę te N-ki jeździć i srebro mi tak na prawdę potrzebne ... 😁
haha, dobre 😀
Ja w życiu bym nie wsiadła na konia z ziemi  😉
Nie musi być z ziemi, mają być schodki itp. do wyboru.Nie chodzi o "jedynie słuszny sposób" tylko o pokazanie sprawności, nawet przy pomocy drugiej osoby, jeśli to konieczne.
Chodzi, jak zawsze, o bezpieczeństwo, bo w praktyce na rozprężalniach dzieją się dziwne rzeczy. "Obsługa naziemna" może być zorganizowana (egzamin) w różny sposób - żeby było sprawnie. Uwaga! czworobok będzie 40x20 i kontrgalop (w związku z tym) do linii ćwiartkowej a nie do X.
To w końcu wjazd z kłusa i zatrzymanie (tak jak jest w programie) czy wprowadzenie konia w ręku i wsiadanie na czworoboku? Trochę nieprecyzyjnie to ujęli.
halo, aaa, dobra, schodki 😉 - to już lepiej brzmi 😉
agnesix, na pokazach szkoleniowych był wjazd, a zejście z konia po zakończeniu przejazdu, prowadzenie i wsiadanie again.
o, no tak to już lepiej. Dziwne by było wsiadanie już na czworoboku, a potem ruszanie od razu kłusem...
Wiecie może gdzie i kiedy są odznaki w okolicach warszawy jakoś w połowie czerwca? Szukam i szukam i na stronie pzjotu nic nie mogę znaleźć  😡
Cieszę się, że zdawałam jeszcze na starych zasadach.
Odznaka odbyła się 25 kwietnia, ośrodek musiał dzwonić do pzj'u i prosić o pozwolenie na stary regulamin.
Ale sędziowie i tak przechadzali się po rozprężalni itd, w tamtym roku kontakt mieliśmy tylko bezpośrednio na parcurze albo czworoboku.
Zastanawiam się czy te zmiany są dobre. Kolejny element, stres itd. Ale swoją drogą każdy powinien wyczyścić, ubrać, wsiąść i zsiąść z konia prawda? Heh
A mi się właśnie zdaje, że jest lepiej. Właśnie z tego względu, że ktoś kto jeździ konno musi umieć takie podstawy jak czyszczenie, wsiadanie...
Czworobok jest mniejszy, więc niektórym będzie łatwiej zapamiętać. Wiele się nie zmieniło.
Happiowa   córka grabarza
02 maja 2012 16:18
corralline 9 w Aromerze i 29 w Kozienicach
A mi się właśnie zdaje, że jest lepiej. Właśnie z tego względu, że ktoś kto jeździ konno musi umieć takie podstawy jak czyszczenie, wsiadanie...
Czworobok jest mniejszy, więc niektórym będzie łatwiej zapamiętać. Wiele się nie zmieniło.


Też uważam, że to powinno być oceniane, ale na prawdę dla niektórych ten egzamin i tak już jest bardzo stresujący. Co do czworoboku... no mimo wszystko wolę duży. Wszystko trwa dłużej ale jednocześnie masz więcej możliwości na poprawę, w sensie co schrzanisz a tu już się ściana kończy, już myślisz o następnym elemencie, "gdzie ta literka", "co teraz"... więcej miejsca daje nam trochę więcej swobody. Może i kontrgalop nie będzie musiał być do X ale gdy mamy takie dłuuugie i łagodne odchodzenie i wracanie do ściany wydaje mi się łatwiejsze dla konia.
Ja przed swoją odznaką cały czas układ ćwiczyłam na małym czworoboku ( nie umożliwili srebrnym jazdy na pełnowymiarowym było jak na brąz ) pierwszy raz przejechałam prawidłowe odległości pół h przed egzaminem i stwierdzam że wolałam przerzucić się z mniejszego na większy niż odwrotnie.
No może i tak. Mi tam nie przeszkadza mały czworobok. Może zmienili to też z myślą, że nie wszędzie jest możliwość wystawienia dużego...
Ja jadę za tydzień srebro. Dobrze, że zajrzałam do tego wątku bo nie wiedziałabym o zmianach. Co do ujeżdżenia to dużo wygodniej jest jechać to na dużym czworoboku. Tak jak już ktoś pisał, że więcej czasu i w ogóle. Jeszcze wymyślili wsiadanie i zsiadanie.  👍 dla osób, które wsiądą na konia 174cm z ziemi. Jeszcze na króciutkich strzemionkach. Oby jakiś stołeczek albo schodki były.


Jakby ktoś chciał to 12 maja w stajni Best horses (Podolszyn k. Warszawy) jest egzamin na srebro i brąz.
Ja jutro jadę tą odznakę po zmianach. Strasznie się boję tej nowej części i teorii.
A teoria się zmieniła? Bo porównałam tam tylko moje wydrukowane z tym po zmianach i nic nie widziałam, może ktoś coś zauważył?

To powodzenia! A jaką jedziesz? Mi się zdaje, że teorii nie będą robili jakiejś innej, to raczej zależy od egzaminatorów. Ja jak zdawałam brąz to zadał mi 3 banalne pytania  O__x  A teraz przed srebrem trochę się boję teorii. Najwyżej coś pozmyślam 😀
Z tego co wiem to teoria się nie zmieniła.
Na brąz są 3 pytania, rzeczywiście banalne i nie oczekują jakiś odpowiedzi z kosmosu, na srebro 5 pytań i tu znajdują się bardziej rozbudowane pytania z brązowej + bardziej szczegółowe opisy. Co prawda do tej pory nie wiem co to pozorna zmiana kierunku 👀, no nie do końca potrafię to sobie wyobrazić.
Nie ma co się tak bać teorii ale bagatelizować też nie można, przeczytajcie na spokojnie, zapamiętajcie numery 'pewniaków', pooglądajcie zdjęcia niektórych elementów rządu końskiego, przypomnijcie sobie budowę konia i moim zdaniem powinno być dobrze 😉
POWODZENIA
No właśnie z tymi numerami to też słyszałam, bo czasami się samemu podaje numer 😀 mi by to pasowało...  🙂
corralline 9 w Aromerze i 29 w Kozienicach


Dzięki  :kwiatek:
Dobra odznakę zdałam 🙂. Moi egzaminatorzy to Antoni Pacyński i Tomasz Strumiłło. Z ujeżdżenia miałam 68% same 7 i jedna 3 i dwie 6. Skoki były ok i z pędzącym koniem szybko je przejechałam. A ta nowa część stajenna to też jest banalna. Podchodzi egzaminator i robi się jedną z czynności : czyszczenie konia, czyszczenie kopyt oraz zakładanie ochraniaczy, zakładanie ogłowia i prowadzenie konia. Ja akurat miałam czyszczenie i było ok. Koleżanka miała prowadzenie co było najtrudniejsze. Trzeba było wyprowadzić konia na ogłowiu i przedstawić jak się nazywa i imię zawodnika, przekłusować się z nim, obrócić w dobrą stronę (w prawo) i go ustawić lewa przednia do przodu i lewa tylna do tyłu, prawa przednia do tyłu i prawa tylna do przodu-stojąc przed koniem. Tak więc odznaka zdana bdb. Jeśli ktoś zdaje srebro to również ma tą część.
konie3621, a powiedz mi, na srebro trzeba było jechać na małym czworoboku? ja zdaję za tydzień i jakoś tak nie widzi mi się robienie tego wężyka w galopie na małym. Zrobić to zrobię ale boję się że będzie to kiepsko wyglądało i nie za dobrze ocenią.
Gratulacje! 🙂

Tak, na małym. Wężyk jest podobno do 1/4 a nie do X.
agnesix, żartujesz? O nieee. Już sobie wyobrażam jak na moim wielkoludzie wyjadę na 1/4 i wrócę oraz zrobię to poprawnie. Beznadziejne te zmiany zrobili. Chyba idę sobie szukać ujeżdżeniowego kucyka na egzamin.
agnesix, w programie nadal jest do X, wczoraj program drukowałam. Tylko norma czasu się zmieniła.
No ja też wiem, że jest w programie do X. Ale ktoś tam u góry pisał, że jest do linii ćwiartkowej... Chyba halo.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się