M jak mieszkanie czyli wszystko o urzadzaniu:)

Mundialowa bzwbk się obija ale potem kredyt prowadzą spoko, nadal mają totalny brak dodatkowych kosztów i ubezpieczeń?
mundialowa, Suuper!  😍 To już ta końcowa pozytywna, tak? To już łatwiej będzie się Wam czekało na resztę decyzji, mając jedną pewną  😉

Ja do końca nie wiem jak to tam wewnątrz banków przebiega, ale od czasu informacji o wstępnej pozytywnej decyzji zrobiona była wycena nieruchomości, potem jeszcze kazali wysłać wyciąg z wpływów na konto bo sprawdzają czy aby na pewno nie mamy dzieci i nie pobieramy 500+  🤔 Dziś mam nadzieję, że w końcu dostanę zaświadczenie z ZUSu o niezaleganiu i wtedy będziemy tylko czekać...
Te wyciągi z konta też nas mierziły, dziwnie tak się komuś spowiadac gdzie i na co wydajesz kasę :/
madmaddie   Życie to jednak strata jest
26 kwietnia 2017 07:08
mundialowa, jakie Wam wypada oprocentowanie?
ja ostatnio przeglądałam oferty wynajmu mieszkań i się załamałam. naprawdę czasami nawet taniej jest wziąć kredyt, spłacać i mieć coś swojego, niż wynajmować mieszkanie w Katowicach. A w Sosnowcu w ogóle tanio jak barszcz mieszkania idą, ale kto by chciał mieszkać w Sosnowcu :P
także kończę jeszcze rok studiów i będę składać wniosek, bo to paranoja jest.
madmaddie, Święta racja. Ja mam świetne porównanie, bo na osiedlu na którym chcemy kupić domek, jest już jeden który ktoś kupił żeby dać pod wynajem właśnie. Cena jaką sobie życzy za sam wynajem (bez opłat) jest 3x wyższa niż wyjdzie nam rata kredytu...  😁

edit: niezbyt jasno napisałam, więc wyjaśnię, że jest to identyczny domek, wybudowany przez tego samego dewelopera
escada, dla nas BZ WBK wypada najgorzej - najwyższe opłaty początkowe i koszty kredytu.

Qaida, tak, ostateczne warunki, na jakich mogą nam udzielić kredytu. Teraz mamy 30 dni na decyzję. Ale czekamy jeszcze, bo początkowe koszty trochę nas odstraszają. Ale fakt, jakoś nam lżej teraz czeka na kolejne decyzje. 😉 Choć do pośrednika muszę i tak zadzwonić, żeby aneksować umowę z deweloperem.

madmaddie, szczerze? Nie mam pojęcia. 😁 Przy doborze oferty patrzyłam głównie na koszty początkowe, koszty całkowite, wysokość kredytu (bierzemy na mieszkanie i wykończenie), wysokość raty oraz to, czy bank wymaga ślubu. 😁 Pod tymi względami najlepiej wypada Millenium, potem mBank i na końcu BZ WBK.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
26 kwietnia 2017 10:57
o, dzięki 🙂 ja paczyłam głównie na ing.

Qaida, ja jeszcze nie znam wszystkich zasad brania kredytu hipotecznego, aleee wrzucałam w kalkulatory takie dane, że wychodził mi tysiak miesięcznie raty. Plus czynsz i opłaty - no maks z zapasem wyjdzie mi też tysiąc, ale teraz np. mieszkam w takiej kamienicy że ten czynsz jest dużo niższy. No ale z zapasem. To dwa tysie są.
A za wynajem takiego samego mieszkania- od 1400 do 2000 plus media. Gdzie ja żyję.
madmaddie, to po ile te mieszkania w Sosnowcu? Ja brałam kredyt wysokości 144 tyś na 30 lat. Rata 1200zł
madmaddie, tak na marginesie dodam, że jak my liczyliśmy w kalkulatorach, to raty wychodziły max. 1200, a przy tych samych założeniach w Expanderze jednak raty wyszły wyższe. Nie ma co za bardzo wierzyć kalkulatorom. 😉 Są fajnym odniesieniem na samym początku pomysłu wzięcia kredytu, ale potem wiele rzeczy wychodzi w praniu. Chociażby opłata za uruchomienie kredytu, która w BZ WBK w naszym przypadku wyniosła ponad 6 tys. zł. 😵 Nie mówiąc już o tych wszystkich ubezpieczeniach...

bera7, dziwne, bo u nas kredyt na sporo więcej, okres spłaty ten sam, a rata ok. 100 zł wyższa.
mundialowa, ja mam kiepski %. Ale nikt nie chce mojego kredytu przejąć mimo, że spłacany regularnie i terminowo.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
26 kwietnia 2017 16:47
bera, w Sosnowcu kupisz 60 m2 za 70/80 tys. Ale ceny są różne i się zmieniają.

mundialowa, wiem 🙂 ale sobie wrzucam w kalkulatory, żeby się zorientować. no i w pracy mi się nudzi :P
madmaddie, patrzę na olx ale takich rewelacji to nie widzę.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
26 kwietnia 2017 17:12
madmaddie to ciekawe co piszesz, bo ja mieszkam w Sosnowcu i za mieszkanie, kawalerkę 32m płaciliśmy 80 tysięcy...Fakt, że kilka lat temu, ale jednak to spora różnica cenowa. Szkoda, że wtedy nie było mieszkań 60m za taką cenę.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
26 kwietnia 2017 17:26
oczywiście, że są droższe. ale te tańsze istnieją. trzeba wziąć przecież mnóstwo czynników pod uwagę. 😉
madmaddie, ale to mieszkanie w starej kamienicy (ciekawe czy ocieplone) z ogrzewaniem z pieca, czyli jak sobie nie napalisz to masz zimno. Nie ma CO więc masz nieogrzewaną łazienkę. To bardzo nietypowe dlatego tanie, ale patrząc na przykrój typowych mieszkań wcale nie są dużo tańsze od innych miast.
Moi rodzice mają wodę ogrzewaną termą elektryczną i w miesiącach kiedy nie korzystają z wężownicy tylko z elektryki przy 3 osobach koszt prądu wzrasta o 200-250 zł miesięcznie. To bardzo drogie rozwiązanie.
madmaddie, tylko to jest pojedyncza oferta w tej cenie. Średnie ceny z ostatnich dwóch lat na otodom to ok. 135tyś. za podobne mieszkanie. Więc albo ktoś potrzebuje kasy na już albo to mieszkanie ma jakąś znaczącą wadę.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
26 kwietnia 2017 17:40
ależ ja mam tego świadomość, nie napisałam, że wszystkie tyle kosztują, są tańsze. tak wiem, że kamienica. Ja sama się rozglądam za czymś w nowszym niż przedwojenne budownictwie, z ogrzewaniem miejskim i raczej środkowe. coś tam wiem o tych mieszkaniach :P

w Katowicach tanie są mieszkania np. w Janowie, który jest a)daleko od centrum, b) kamienice są stare. A Śląsk to przecież teren szkód górniczych
Mundialowa a to dziwne, my mieliśmy spora prowizję ale licząc całość z ubezpieczeniami itp to wychodziło najtaniej właśnie w bzwbk. Blisko było pkosa i pko bp, cała reszta jak doliczylismy ubezpieczenia i inne to w skali całości były droższe nawet o 70-100 tys. Czyli połowę wartości naszego kredytu. Mamy tylko ubezpieczenie nieruchomości, żadne inne nie były tu obowiązkowe a w innych bankach od niskiego wkładu własnego, od śmierci, od utraty pracy... Wolelibyśmy wywalić kasę na prowizję bo była tańsza niż suma ubezpieczen.
Libella, osiągnięty efekt na ścianie to tapeta a'la ombre czy tak na zdjęciu tyko wyszło?  👀

Buyaka hehe, nawet nie zauważyłam, że tak wyszło 😉 to szara farba, jednolita, tylko tak światło musiało padać 🙂
Ach, doczekalismy sie! W pierwszym tygodniu sierpnia przyjedzie nasz domek!!! 😅 😅 Gdyby nie te cholerne urzedy i czepialstwo pewnej panci byloby wczesniej, bo dawno ruszylibysmy z robotami ziemnymi. Niemniej jednak 3 miechy zleca zanim sie obejrzymy. Az nie moge uwierzyc 😍
Nasturcja-Renata   Moi trzej mężczyźni :)
28 kwietnia 2017 06:13
Pandurska gratulacje  🙂 To teraz możesz zacząć szukać  różnosci do domu  😉
Nasturcja-Renata Dzieki. Tja, chcialabym szukac roznosci, ale niestety sie nie da. Nasz budzet zjadly nadprogramowe koszty za roboty ziemne i bede sie cieszyc, jak nam starczy kasy na wszystkie drzwi  😂  Ale powoli, powoli wszystko sobie ogarniemy. Meble zabieramy ze starej chalupy (oprocz kuchni) i wyposazamy tylko jako tako pokoj Pauliny.
No i ja sie doczekalam wstapienia do watku  😜 Jak wszystko pojdzie po naszej mysli, to w czerwcu wchodzimy z remontem.

I teraz zaczyna sie myslenie, prosze o porady!

Kuchnia
- ze zmywarka - jakie macie zlewy? Jedno, dwukomorowe? Jakie duze?
- z wyspa - jak szeroka wyspa jest wygodna zeby cos na niej polozyc (w sensie gary np) i swobodnie jesc obiad? Chce z jednej strony szafki, z drugiej blat z krzeslami. No i jaka wysoka, tak samo jak szafki?
- lodowka - zabudowana czy nie? Jakies plusy zabudowania oprocz estetyki?

Jak dlugo czeka sie na kuchnie z Ikei?
O czym warto pamietac przy planowaniu kuchni? Jakies udogodnienia warte uwagi?

Jaka suszarka do prania? Jakies bajery typu pompa ciepla czy sobie darowac?

Rozbieral ktos z was piece kaflowe?

Jeszcze pewnie bede miala milion pytan  😁
maleństwo   I'll love you till the end of time...
28 kwietnia 2017 09:12
Pandurska, gratsy! U nas, jak dobrze pójdzie, pod koniec maja będą fundamenty. Ae może nie powinnam zapeszać, bo to się tak lubie sp***...

nerechta, ja mam zlew jednokomorowy. I często, mimo zmywarki, jest załadowany i potem 2-3 zmywarki idą (mamy malutką). Jakby były dwie komory, to by dwie były po sufit... Ale to pewnie kwestia organizacji (choć przy Kalinie czasem pakowanie trwa godzinę, bo co dwa talerze leci się zmieniać bajkę/ ściągać z parapetu/ ratować psa...).
nerechta, mam zlew jednokomorowy z ociekaczem. Przy zmywarce mi w zupełności wystarcza. Jeśli chodzi o lodówkę to ja zdecydowałam się na zwykłą bez zabudowy. Bałam się, że w razie gdyby mi się zepsuła za np. 5 lat to będę ograniczona wymiarem w wyborze kolejnej. Albo wymyślę sobie jakieś bajery a zabudowa to uniemożliwi. Choć pewnie wystarczy wywalić szafkę 😉 W każdym razie to też chyba taniej wychodzi.
Warto pamiętać o zachowaniu ciągu i wygodzie gotowania. Przynajmniej jedno miejsce gdzie masz miejsca trochę by się rozłożyć z produktami.
Piec rozbieraliśmy, co chcesz wiedzieć?

Maleństwo a dlaczego nie wkładasz wprost do zmywarki? Ja garnek czy talerz opłukuję i wrzucam do zmywarki, jak jest pełna wo włączam. Mój mąż wkłada do zlewu i tam zostawia co mnie doprowadza do szału.
nerechta - Po 6 latach ze zmywarka 60tka i zlewem jednokomorowym moim marzeniem byl zlew 1 1/2 komory. Mimo wszystko myje duzo warzyw, duzo gotuje i czasami cos tam w tym zlewie stoi i mnie wkurza, ze nie mam szybkiego dostepu do mycia.
- nie wiem jak w Ikea, ale szerokosc wyspy chyba zalezy tylko od ciebie, tzn. my wybieralismy (choc mamy "polwysep 😉- btw. pamietaj, ze fengshuiowo gotowanie na wyspie nie jest za fajne jesli cie to interesuje). Wysokosc mamy takze standardowa, bo 86cm Mozna sobie dokupic takie male podwyzszonko-blacik i zazwyczaj takie rozwiazanie widzialam u znajomych z wyspami.
-zabudowa to chyba kwestia gustu. Wiele osob nie zabudowuje lodowek side-by-side, bo chyba trudno o takie do zabudowy. My wzielismy w zabudowie, ale to chyba tylko kwestia gustu.

Poza tym przemysl, gdzie np. chcesz trzymac suche produkty i przyprawy, albo kapuste kiszona od mamy 😀 Wyobraz sobie proces gotowania i gdzie chcialabys siegac po to wszystko. Pomyslalabym tez o dobrym wyciagu lub inna opcja skutecznego usuwania smrodkow z gotowania.

malenstwo Loo!! Mega! Jak dostaniemy na dniach pozwolenie, to nasz gosciu moze wejsc z robotami ziemnymi i laniem plyty juz za 10 dni (ma okienko). Bardzo trzymamy kciuki, zeby glupie urzednicze babsko sie pospieszylo!
O, super - glownie ciekawi mnie czy na cos trzeba uwazac, od czego zaczac (ponoc jest jakis jeden "luzny" kafel?) i czy dziure w kominie trzeba latac jakos specjalnie?
smartini   fb & insta: dokłaczone
28 kwietnia 2017 10:23
nerechta, Apropos kuchni - powinno się ją projektować 'w trójkąt'. Czyli tak, żeby zlew, lodówka i kuchenka tworzyły trójkąt , wtedy pracuje się w kuchni optymalnie (mniej łażenia, wszystko pod ręką). Do tego zmywarka blisko zlewu przeważnie po lewej stronie (dla praworęcznych 😉 ). My mamy 1,5 komorowy zlew w domu, ja mam teraz w mieszkaniu jedno i szlag mnie trafia. Jak tylko się doczekam swojego M4 to będę robić zapewne ikeowskie 1,5 (tyyle dodatków zlewowych mają <3)
Zabudowa lodówki musi być dobrze zrobiona, bo lubi się luzować/blokować/wypaczać. Pięknie wygląda ale musi być precyzyjnie 🙂
Do tego pamiętaj o dobrym oświetleniu stanowisk pracy 🙂
Wyspa - jeśli chcesz przy niej jeść to z jednej strony szerokość(głębokość) blatu 'do pracy, z drugiej + na strefę jedzenia.
Polecam znaleźć sobie książkę w PDFie Neufert -podręcznik projektowania

na chomikach i innych takich krąży a w dziale 'kuchnia' będziesz miała wszystko - optymalne wysokości blatów, szafek, szerokości ciągów komunikacyjnych, ile potrzeba cm na wygodne miejsce do jedzenia dla jednej osoby itp. 😀
Mnóstwo fajnych 'norm' w wersji obrazkowej 😀
takie obrazki np
maleństwo   I'll love you till the end of time...
28 kwietnia 2017 10:28
bera7, bo najczęściej zmywarka czeka na wyładowania jeszcze 😉 Mówiłam że to kwestia organizacji :p
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się