Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Amanda666 No jeśli naprawdę jest okropnie otyły (czyli 9/9 w skali oceny BCS konia) to każdy dodatkowy ciężar byłby niewskazany, bo szczególnie kręgosłup dostaje po tyłku, nie dość, że brzuchal ciągnie w dół, bo nie ma mięśni które go podtrzymają (tzn. mięśnie oczywiście istnieją, ale są kompletnie "niedorozwinięte" 😉 ), to jeszcze ciężar od góry dodatkowo "dociska" w dół. Szkoda, że masz związane ręce tak naprawdę, bo nie jesteś osobą decyzyjną. Ja bym delikwenta od razu odcięła od owsa, siano do woli, ale z drobno-oczkowych siatek (tu argumentem może być też to, że w sumie wtedy tego siana mniej żrą i mniej marnują, kolejny argument "ekonomiczny" ), skonstruowanie najprostszego Paddock Paradise lub tworu przypominającego go w jakimkolwiek stopniu, chociażby rozmieszczenie wody daleko od miejsca podawania żarcia w ciągu dnia, kiedy są na padoku (mniejsza degradacja pastwisk, w sumie też argument), do tego umiarkowany ruch na lonży parę razy w tygodniu (wg. "metody" fizjoterapeutki końskiej, z którą gadałam), po wzmocnieniu mięśni i lekkim zrzuceniu wagi zamieniłabym to już na spacery pod siodłem, najlepiej po górkach, nawet w stępie na początku, ewentualnie lonże wymiennie ze spacerami, jakby mi brakowało w tygodniu czasu albo pogoda byłaby naprawdę okropna (u mnie jest cholerna glina, i jak popada odrobinę to jest takie błoto, że się nalewa do wysokich kaloszy + jest okropnie ślisko i mam obawy o wywrotki z koniem...). Ale w tym wypadku to utopijne wizje. :<
Nie mam na chwilę obecną aktualnego zdjęcia, ale w niedzielę zrobię i pokaże wam opasa  😀 dzięki za wszystkie odpowiedzi 😉
Ja mam podobny problem.Koleżanka pojechała do pracy w dalekie kraje i zostawiła mi klacz lat 4.Klacz po tatusiu PKZ, a po mamusi SP.Do tej pory stała u ludzi, którzy karmili ją gniecionym owsem plus siano do oporu.Na pastwisko wychodziła.Opas niemożliwy.Ma 148 wzrostu, a popręg 160 dawno za krótki.Od razu obciąć jakiekolwiek treściwe?Samo siano z siatki i ta prawie trawa na pastwisku wystarczy?W ogóle, to będę musiała krew jej zbadać, bo chyba ma Cushinga.Niby mam lata praktyki, ale tym razem mnie zatkało.
Możecie bić ale jak chcecie odchudzić konia dając siano do oporu ? U patologicznego obżartucha oporu nie ma.Zeżre każdą ilość. Siano trzeba podawać w mniejszych ilościach ale często. W warunkach pensjonatowych raczej nierealne niestety. Siatka ? Obżartuch dochodzi szybko do perfekcji. Trochę spowalnia ale tylko trochę.
To w poprzednim miejscu pobytu dostawała ten nieszczęsny gnieciony owies.Od 10 dni klacz jest u mnie i męczy się z siatką z sianem.Dodatkowo dostaje witaminy i biotynę  plus mesz
raz w tygodniu
,bo mimo zapasienia włos i kopyta matowe i łamliwe nieco.
Siano można jeszcze namoczyć - wtedy traci trochę na wartości, do tego siatka z malymi oczkami i ruch - choćby wode przestawić daleko od siana, zawsze to kilka kroków 🙂
Klacz czteroletnia raczej nie będzie miała syndromu Cushinga, poza tym ta choroba często nie wiąże się z otyłością i inne badania diagnostyczne się wykonuje - jest to zazwyczaj przypadłość koni starszych i wiąże się z problemami z przysadką.
Verificationcat, meszem raz w tygodniu nic nie poprawisz. Ja bym u otyłego konia odstawiła taki dodatek kompletnie - zostawiając jedynie dobre i sprawdzone suplementy
Podstawowe pytanie co koń aktualnie robi? (pracuje, nie pracuje? Jeśli tak to jak często i jak intensywnie?)
pracuje...godzinę dziennie w wozie drewienka do kominka wozi.
Zamówiłam weterynarza na badanie krwi i ogólne (gorzej, że wet. w euro).
Verificationcat jak będziesz robiła badanie krwi to warto określić z niej też cynk, miedź i selen (oprócz morfologi, wskaźników nerek i wątroby).

Gnieciony owies sam w sobie złem wcielonym nie jest. Zależy ile tego owsa dostawała.
Nie określiłaś jak otyła jest. Jeśli kobyłka ma tatę zimnego to może po nim sporo genów odziedziczyła i dlatego jest sporawa? Ma wyraźne depozyty tłuszczu za łopatka? Jak szyja? Żebra wyczuwalne?
Nota bene - czy do koni zimnokrwistych tyczą się te same kryteria metody BCS co do koni szlachetnych?

Tak jak pisze Gaga - odstaw mesz, zainwestuj w dobre suplementy i cierpliwości, jeśli chodzi o poprawę jakości sierści i kopyt.  🙂


Majowa u mnie siatka 5 cm oczka akurat bardzo spowalnia. Mój pożeracz porcję, która mieści się do siatki i starcza na CAŁĄ NOC  (rano zostaje jeszcze resztka!) wciągał bez siatki w godzinę, maks półtorej...
Pozwolę sobie jeszcze wrócić do mojego wałacha, który nie pogodził się ze swoim ''nowym ja'' :P ale jest wałachem na pewno, wet potwierdził 🙂
Zaczęliśmy naszą dalszą walkę o masę i tłuszczyk. Konia odseparowałam, chodzi tylko z drugim wałachem i problemu spalania i tracenia energii na głupoty już nie ma. Do tego do diety dołączyłam wysłodki buraczane oraz musli kondycyjne.
Chciałam was zapytać jak długo czekaliście żeby koń się poprawił? Żeby zakryły się żebra itp? Wiadomo, to zależy też od konia, ale chciałabym się dowiedzieć jak to było u waszych kopytnych 🙂
Carmen23, wysłodki podajesz z otrębami?
nie, same wysłodki
Carmen23, to uważaj, bo zaburzysz stosunek Ca:P i efekt nie będzie dobry. Poza tym otręby to dodatkowe białko, które da masę. Poczytaj o bilansowaniu diety i żongluj dostępnymi paszami, żeby w miarę to wyważyć.
o to dziękuję za tą uwagę, nie wiedziałam że trzeba jeszcze bilansować jakoś wysłodki 🙂 coś czytałam, że to musli kondycyjne ma wszystko co trzeba, wszystkie minerały, witaminy itp itd, ale to moze przy diecie bazującej tylko na tym musli i niczym więcej
Carmen23, pasze gotowe w workach są zbilansowane. Głowa producenta żeby tak było. Jak karmisz wysłodkami zaburzasz bilans Ca:P i najłatwiej go przywrócić otrębami pszennymi.
Warto zgłębić temat, bo jest dość istotny. Czasem konie źle przyswajają białko i wtedy jest większa gimnastyka. (jeden mój pensjonariusz miał biegunki po otrębach, prawie osiwiałam z jego karmieniem).
Czy mogę zbilansować wysłodki otrębami ryżowymi, czy raczej wysłodki+otręby pszenne i na dodatek ryżowe?
Equigrav
z tego co wiem ryżowe nie zbilansują wysłodków więc trzeba jednak uderzać w pszenne 🙂
Plamkakochanie, dlaczego nie zbilansują?
_Gaga znajoma mi powiedziała, że mają taki sam stosunek wapnia do fosforu  👀
i karmiąc wysłodkami muszę dawać pszenne do bilanoswania a ryżowe mogę dawać dodatkowo..
Plamkakochanie, stosunek Ca:P w paszach niezbilansowanych:
Wysłodki buraczane: 12:1
Otręby pszenne : 1:12
Otręby ryżowe: 1:30
Czyli można bilansować tylko otrębami ryżowymi?
Jeśli daję wysłodki i otręby ryżowe to nie powinnam już dawać pszennych?
Jak karmisz wysłodkami zaburzasz bilans Ca:P i najłatwiej go przywrócić otrębami pszennymi.
Warto zgłębić temat, bo jest dość istotny. Czasem konie źle przyswajają białko i wtedy jest większa gimnastyka. (jeden mój pensjonariusz miał biegunki po otrębach, prawie osiwiałam z jego karmieniem).


Powtórzę, co już kiedyś pisałam. Ja dając wysłodki mam w mieszance suplementów Ca, ponieważ po badaniu siana wyszło, że jest niedomiar Ca.

Przyjęło się tutaj, że jak daje się wysłodki, z automatu trzeba uzupełniać otrębami. A to nie jest prawda.
Plamkakochanie, a otręby ryżowe masz bilansowane czy zwykłe?
trusia dokładnie, jak kogokolwiek spytam to podawanie wysłodków= podawanie jednoczesne otrąb pszennych

_Gaga zwykłe chyba, takie: http://div-feed.eu/otreby-ryzowe-arrozza-worek-145-kg-p-7.html
trusia - dokładnie - dlatego warto robić badanie siana🙂 Natomiast, jeśli ktoś siana nie bada to zwykle zakłada się, że jego Ca:P jest poprawne.
Plamkakochanie możesz bilansować czym chcesz byle matematyka się zgadzała🙂
Carmen23 jeśli stosujesz gotową zbilansowaną paszę to mieszanie w to na własną rękę pasz gospodarskich może zaburzyć potencjalne pozytywne działanie paszy gotowej.
Najlepiej skonsultować się z producentem paszy - powinien doradzić co ewentualnie dodać do diety, żeby wspomóc efekt, a nie zniweczyć.
Wysłodki buraczane (takie zwykłe) oprócz niekorzystnego wapnia  / fosforu mają jeszcze ogromną ilość żelaza, które zaburza wchłanianie innych minerałów. Nie wnikam w magnezy, sody i inne 😉 Jeśli nie stosuje się odpowiedniej suplementacji to uważam, że na podtuczenie konia lepiej podawać otręby ryżowe (bilansowane),a jeszcze lepiej mesz, siemię lniane lub makuch lniany. Dodadzą do diety cennych tłuszczów.
Plamkakochanie  o jaa, nie sądziłem, że są gdzieś jeszcze tańsze ryżowe niż w agrokompleksie :O
k2arola Może orientujesz się ile powinnam podawać otrębów ryżowych na ile wysłodków?

Equigrav z tego co wiem to pod tamtym linkiem są najtańsze, ale nie są bilansowane więc stąd też pewnie ta cena 😉
Tylko co w przypadku bilansowanych wysłodków i nie bilansowanych otrębów ryżowych?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się