Kącik Ujeżdżenia

Czy ktoś wybiera sie na zawody do Wolty 19.05 i ma wolne miejsce w przyczepie?  🏇
Dla zainteresowanych: zmieniły się programy ujeżdżeniowe N1, N2 i N3 - do ściągnięcia ze strony PZJ (pomimo, że data wstawienia pliku na stronie PZJ dalej jest z maja 2010, to są tam nowe programy, obowiązują chyba od kwietnia tego roku).
Każdemu może sie podobać co innego i dlatego mamy 5 sędziów w różnych literach przy czworoboku, żeby średnia ocena była choć trochę obiektywna.


Poprawię pewną nieścisłość.....
Otóż 5 sędziów nie siedzi po to, aby ocenić czy im się podobało czy trochę mniej.
5 sędziów jest tam dlatego, że z tych 5 miejsc widać inaczej bo z innego kąta.

I tak np. zmiana nogi w literze M jest widziana przez każdego sędziego inaczej.
Sędzia siedzący na wprost tej litery widzi zmianę najgorzej. Ci co są z boku będą mieli zdecydowanie lepszy widok.

Piszę o tym dlatego, ponieważ wielu zawodników widząc różnice w punktacji nie ma kompletnie świadomości jak........
punkt siedzenia zmienia punt widzenia.
Szemrana oczywiście masz rację, oni mają ocenić każdy ruch w skali od 1 do 10. Siedzą w różnych punktach, w związku z tym różnie widzą wykonanie poszczególnych elementów. Z resztą o tym kiedyś bardzo obrazowo pisała Dorota Urbańska.

Dziękuję za uściślenie, niemniej w kontekście dyskusji o jeździectwie Michała Rapcewicza, ten fakt nie zmienia sensu mojej wypowiedzi. W dalszym ciągu tych 5 sędziów z różnych perspektyw oceniło jego przejazdy na tyle dobrze, że zobaczymy go na olimpiadzie.
jakby ktoś chciał obejrzeć sobie ujeżdzenie online zawody w Munchen
http://www.clipmyhorse.de/en/live/channel/4/
lostak   raagaguję tylko na Domi
18 maja 2012 13:52
i za jednego konia jedzie beatka stremler na martini🙂
trenerka mojej szefowej, Anna Merveldt na Coryolano, zawaliła zmiany co tempo pod koniec, kurka no!!!!!! uzyskała coś ponad 68%
Jak poszło Beacie Stremler? Oczywiście musiałam wyłączyć na chwilę i nie widziałam wyniku 🙁
lostak   raagaguję tylko na Domi
18 maja 2012 14:54
71,5% bez błędów, ale martini chyba byl w nienajlepszym humorze.
lostak, dzięki  :kwiatek:
Kotki mojhe kochane - jak to jest z tym N-1 i N-2? N-1 jest takie samo zarówno na dressage.pl jak i na stronie PZJ - taki też program jechałam w połowie kwietnia na zawodach, jest jednak mała niejasność co do N-2 - na dressage inny program (z serpentyną o 6 łukach w galopie), a na pzj.pl nieco łatwiejsze kontgalopy - orientuje się ktoś, który program jest aktualny?
pzj jest zawsze aktualny 🙂
dressage to prywatny portal
Ritka tak, ale tam data jest zeszłoroczna... czy nawet jeszcze sprzed 2óch lat, dokłądnie nie pamietam...
No właśnie data pliku jest niby z maja 2010, ale jak ściągniesz plik, to ma nazwę "n-1 2012", to tak dla ściemy chyba 🙂 moim zdaniem ten pzjotowy jest aktualny
dressage już ma aktualne 😉
chwali się, że redakcja dressage czyta jedyne słuszne forum :P 🙂
albo ma dobrych informatorów  😎
Przypadkiem wpadłam dzisiaj na zawody towarzyskie w Kobra Park, koło Zaborowa i jestem pod ogromnym wrażeniem (oczywiście na plus) sędziowania przez panią Wandę Wąsowską ! Obiektywnie, racjonalnie, adekwatnie do rangi zawodów. Przy tym dodawała odpowiednie, pouczające komentarze, zwracała uwagę na strój oficjalny, uczyła przygotowania do startu, super !
a ja byłam dziś na zawodach w Korytach i to co wyprawiał jeden z sędziów to był jakiś dramat...
Anaa, który ? 😁
Hihi, ja po ostatnich zawodach dostałam rozdwojenia jaźni i nic już kompletnie nie wiem. Zazwyczaj na arkuszach od różnych sędziów są dość podobne opinie, czasem rozszerzone o dodatkowe obserwacje z innego miejsca. Ale wczoraj za to samo zagalopowanie miałam od jego sędziego - "bardzo dobre, pod górkę", a od drugiego = "słabe, płaskie"
Pani Wanda dziś super! Konstruktywna krytyka 🙂 i w sumie taka rzeczowa, nic na siłę nie wymyślała i fajnie podpowiadała co jest dobre i na co warto zwrócić uwagę 🙂
Tylko szkoda, że tak się wszystko poopóźniało... 🙁
croopie, zgaduj 😎 do 3 razy sztuka 😉
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
20 maja 2012 20:34
croopie, szkoda że do nas nie podeszłaś. nie poznałaś?  🙂

jechałam na młodej pierwsze ujezdzenie, młoda trudna jak cholera jest i sądziłam że to ujezdzenie to bedzie mega pomyłka, wiocha i jak nie wyskoczę z czworoboku, uda się przejsc z galopu do klusa i bedę miała 40% to będzie cud. Przeżyłam miłe zaskoczenie chociaż ideału nie było.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
20 maja 2012 20:41
Brzask, jestem z was dumna 🙂
ujeżdżenie vs western:

Obejrzyjcie, uśmiałam się do łez  😉
chciałam zapytac,czy na zawodach towarzyskich w ujeżdzeniu mozna miec kaloszki na tył ?
rtk - znane i lubiane 🙂
whisperer13, zawody towarzyskie tylko oppierają się o oficjalne przepisy. Teoretycznie nie można. Ale najlepiej pójśc do sędziego i zapytać. Na towarzyskich nie powinien mieć obiekcji 🙂
Biorąc pod uwagę, że ostatnio na regionalkach popylał dwa konkursy koń w butach to jak widać wszystko można...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się