kącik porad prawnych

JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
19 kwietnia 2013 06:24
Zależy jaki to mandat. Jeżeli mandat za parkowanie, a upomnienie przyszło z Urzędu Miasta to 5 lat (przedawnia się na koniec roku).
Jeśli mandat za przekroczenie prędkości, picie w miejscu publicznym wystawiony np przez Urząd Wojewódzki to 3 lata.

edit:
Pewnie ten pierwszy, bo UW nie wysyłają upomnień.
Mandat za jazde bez biletu komunikacja miejską 😁
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
19 kwietnia 2013 10:37
Kinia16322, aaa no to nie pomogę, bo te sprawy trafiają do windykacji, a nie do skarbówki.
Mam pytanie, czy ważne jest zrzeczenie się spadku  na piśmie z 2008?Na korzyść drugiego spadkobiercy.
Mam pytanie, czy ważne jest zrzeczenie się spadku  na piśmie z 2008?Na korzyść drugiego spadkobiercy.


Umowa o zrzeczenie się spadku ( zawarta między żyjącym przyszłym spadkodawcą a jego przyszłym spadkobiercą ustawowym) musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Umowa na piśmie jest nieważna.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
19 kwietnia 2013 10:56


Aby skutecznie zrzec się spadku należy złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się spadku, przed sądem albo notariuszem ustnie lub z podpisem poświadczonym urzędowo. Oświadczenie trzeba złożyć w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym osoba otrzymała informacje o tym, że został jej przyznany spadek. W przypadku, gdy złożenie osobiście oświadczenia o zrzeczeniu się spadku jest niemożliwe, można to uczynić za pośrednictwem pełnomocnika. Osobie takiej należy udzielić pełnomocnictwa w formie pisemnej z podpisem poświadczonym urzędowo. Oświadczenie o zrzeczeniu się spadku jest nieodwołalne.

Jeśli już za życia spadkodawcy jest się pewnym, że nie przyjmie się spadku, można zrzec się dziedziczenia. Zrzeczenie się dziedziczenia następuje na podstawie umowy z przyszłym spadkodawcą sporządzonej w formie aktu notarialnego. W dokumencie można zastrzec także, że zrzeczenie się dziedziczenia nie obejmuje zstępnych osoby zrzekającej się, czyli jej dzieci, wnuków czy prawnuków. Spadkobierca nie może zrzec się spadku na rzecz innej osoby. Może natomiast zbyć spadek, czyli przenieść odziedziczony majątek na rzecz innej osoby. Zbycie spadku jest dokonywane na podstawie umów cywilnoprawnych, między innymi umowy sprzedaży, darowizny, czy zamiany.
Dziękuje  :kwiatek:
Witam wszystkich. W styczniu zalogowałam się na portalu plikostrada.pl, jednak nie udało mi się pobrać stamtąd żadnego pliku. Niedawno dostałam dwa pisma na e-maila, w których była mowa o zawarciu umowy i miesięcznym zobowiązaniu.  NIE wyrażałam zgody na podpisanie umowy, NIE dostałam żadnego potwierdzenia jej zawarcia, a w ostatnim czasie na maila dostaję takie pisma:

Szanowna Pani,

Pomimo otrzymania dwóch wezwań do zapłaty do dnia dzisiejszego nie uiściła Pani zaległej opłaty abonamentowej za udostępniony Pakiet Podstawowy usługi Plikostrada, którą zamówiła Pani w dniu 11.01.2013 przy użyciu adresu email xxxxxxxxxxx@xx.pl

W związku z powyższym informujemy o konieczności przekazania sprawy Pani zadłużenia na drogę postępowania sądowego. Reprezentująca spółkę Smart Tech Connect Ltd. kancelaria prawna specjalizująca się w dochodzeniu roszczeń z konsumenckich umów elektronicznych, przygotuje i wniesie przeciwko Pani pozew w przedmiocie wydania sądowego nakazu zapłaty.

W przypadku podania w trakcie zamawiania usługi fałszywych danych osobowych, kancelaria prawna złoży oficjalne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa z art. 286 kodeksu karnego, zagrożonego karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Organy ścigania prowadzące dochodzenie ustalą dane osobowe abonenta adresu email xxxxxxxxxxx@xx.pl na podstawie informacji uzyskanych od dostawcy usługi poczty elektronicznej oraz dostawcy Internetu ISP dla zabezpieczonych adresów IP. Przypominamy, iż w takim wypadku oprócz konsekwencji karnych, zgodnie z § 5. ust. 5. zaakceptowanego przez Panią regulaminu usługi, będzie Pani dodatkowo zobowiązana do uiszczenia kary umownej w wysokości 200 zł oraz powstałych kosztów sądowych i windykacyjnych.

Niniejszym wyznaczamy Pani ostateczny termin na dobrowolną spłatę zadłużenia wynoszący 3 dni robocze od dnia otrzymania tej wiadomości. W przypadku bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu sprawa zostanie procedowana w trybie natychmiastowym, a jej polubowne załatwienie nie będzie już dłużej możliwe.

Zaległą opłatę abonamentową należy uiścić przelewem bankowym lub dokonując wpłaty na poczcie, używając poniższych danych:

Nazwa odbiorcy: Smart Tech Connect Ltd.
Adres odbiorcy: P.O. Box 450676, Dubaj, ZEA
Rachunek bankowy odbiorcy w Polsce: 59 1750 1312 6860 1000 0000 8153
Tytuł płatności: Opłata za abonament 12 miesięcy - 0000 8153
Kwota: 96 PLN

Gotowy blankiet wpłaty można wygenerować pod adresem [[a]]http://www.plikostrada.pl/wplata.php?wtd=v40mrhJD05hXbK2xZac4wokRwBfxPDHkynk%3D[[a]]

W przypadku pytań prosimy o kontakt poprzez wysłanie wiadomości na adres e-mail pomoc@plikostrada.pl

Z wyrazami szacunku,
Biuro Opłat Abonamentowych
serwisu Plikostrada.pl


Co robić w takiej sytuacji?
Z tego co czytałam w internecie na forach to zwykli naciągacze, jednak jakaś wątpliwość jest.
Proszę o pomoc.
Z góry bardzo dziękuję  :kwiatek:
Dworcika   Fantasmagoria
07 maja 2013 17:13
revoltowiczka., wygląda to jak pobieraczek. Pobieraczek ma na rv swój wątek.
bardzo dziękuję  :kwiatek:
Co robić w takiej sytuacji?

Nie obraź się, ale podawanie swoich danych osobowych firmie, która nie ujawnia żadnej osoby reprezentanta, ma konto w polskim banku a jest (?) zarejestrowana w Dubaju, gdzie podaje tylko adres do korespondencji nie świadczy o nadmiarze rozsądku.

Możesz wytestować na sobie, czy biorą pieniądze tylko od tych co się boją, czy mają opracowany mechanizm uzyskania nakazu zapłaty.
Jeżeli dostaniesz nakaz zapłaty, to musisz (koniecznie w terminie) wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty i musi on zawierać sformułowanie "zaskarżam w całości nakaz zapłaty".
W innym przypadku nakaz uprawomocni się i będziesz mieć problem - chyba, że zapłacisz.
Musisz wiedzieć, że sprytny prawnik (a za tym stoi prawnik) potrafi uzyskać nakaz nawet, gdy nic nikomu nie jesteś dłużna - nawet jak będziesz mieć to w wyroku sądowym - bo nakaz żyje własnym życiem.

Na już to bym wysłał wypowiedzenie do Dubaju, poleconym ZPO i podobnie pod ten poznański adres:

Smart Tech Connect Ltd.
61-706 Poznań
ul. Karola Libelta 1a/2

- a najlepiej wskazać na wadę oświadczenia woli, że nie zawarłaś żadnej umowy - i ktoś powinien Tobie to dobrze napisać. Wtedy, o ile otrzymasz nakaz zapłaty, to go zaskarżysz i będziesz miała podkładkę z jakiego powodu.

Ja jestem ponadprzeciętnie inteligentny - więc z lektury regulaminu wynika mi, że oferowana usługa polega na zapewnieniu anonimowości w jumaniu treści objętych prawami autorskimi (pomimo, że "Usługodawca" całe akapity poświęca wyjaśnieniu, że tak nie jest) - więc ja bym napisał ładny list do prokuratury, potem od UKS - a na końcu do premiera, że taki liberalizm mi się nie podoba i że on ma coś z tym zrobić. Po wszystkim, jakbym odpoczął, to znalazłbym papugę, co w tym bierze udział, zawnioskował o dyscyplinarkę i dążył do pozbawienia prawa wykonywania zawodu.

Możesz iść do jakiegoś prawnika, co ma dyżur społeczny - bo normalny będzie więcej kosztował, niż te miśki chcą.

p.s.
Abonentem domeny jest firma z USA (stan Delaware), a rejestracja i obsługa - firma cypryjska. Firma w Dubaju, Emiraty Arabskie. I żadnych nazwisk.
Any comments.

opolanka   psychologiem przez przeszkody
08 maja 2013 17:01
Nestor jak zwykle jestem pełna podziwu  :kwiatek:
Czy wpisujac na mojej nieruchomosci sluzebnosc, celem dodatkowego zabezpieczenia takiej osoby musze/ powinnam/ warto rozwazyc spisanie testamentu ? (I dodatkowo umotywowac dlaczego decyduje sie wylaczyc te nieruchomosc z ewentualnej masy spadkowej (najchetniej to rowniez do zachowku, co w naszym prawie jeszcze nie jest mozliwe).)
[quote author=baba_jaga link=topic=7527.msg1770918#msg1770918 date=1368114747]
Czy wpisujac na mojej nieruchomosci sluzebnosc, celem dodatkowego zabezpieczenia takiej osoby musze/ powinnam/ warto rozwazyc spisanie testamentu ? (I dodatkowo umotywowac dlaczego decyduje sie wylaczyc te nieruchomosc z ewentualnej masy spadkowej (najchetniej to rowniez do zachowku, co w naszym prawie jeszcze nie jest mozliwe).)
[/quote]


Poruszyłaś kilka spraw z "różnych bajek". Napisz, jaki jest ogólny cel takich posunięć. Jeżeli chcesz wyłączyć nieruchomosć z masy spadkowej (ogólnej) i zabezpieczyć nieruchomość na rzecz określonej osoby po Twojej śmierci - to udajesz się do notariusza i spisujesz testament, w którym czynisz tzw. "zapis windykacyjny" określający że dana nieruchomość po Twojej śmierci przechodzi w ręce określonej osoby.
Zachowek - to jest inna sprawa. Zachowek zawsze nalezy się najbliższym z rodziny i płacony jest w pieniądzu przez spadkobiorcę, który otrzymał testament (można z zachowku wyłączyć osoby z rodziny, ale tylko jeżeli zostaną spełnione określone w prawie przesłanki).
Co do służebności - ona jest ustanowiona i trwa na rzecz oznaczonej osoby, ale nie gwarantuje że własność nieruchomości przejdzie na tę osobę, na rzecz której służebność została ustanowiona.
damarina
Moim zyczeniem jest, by - jesli cos mi sie stanie (nie jestem w formalnym zwiazku i nie mam dzieci) - nieruchomosc stala sie wlasnoscia osob, ktore maja obecnie ustanowiona sluzebnosc.
Testament powinien byc w calosci napisany odrecznie, jesli dobrze pamietam ?
Co do dziedziczenia. W mojej sytuacji, czy rodzenstwo dziedziczy na rowni z rodzicami, czy tylko rodzice ?
Czy kojarzysz jakakolwiek sprawe, w ktorej udalo sie podwazyc zachowek ?
[quote author=baba_jaga link=topic=7527.msg1771481#msg1771481 date=1368174362]
damarina
Moim zyczeniem jest, by - jesli cos mi sie stanie (nie jestem w formalnym zwiazku i nie mam dzieci) - nieruchomosc stala sie wlasnoscia osob, ktore maja obecnie ustanowiona sluzebnosc.
Testament powinien byc w calosci napisany odrecznie, jesli dobrze pamietam ?
Co do dziedziczenia. W mojej sytuacji, czy rodzenstwo dziedziczy na rowni z rodzicami, czy tylko rodzice ?
Czy kojarzysz jakakolwiek sprawe, w ktorej udalo sie podwazyc zachowek ?
[/quote]

Jeżeli chcesz, aby po Twojej śmierci nieruchomośc przeszła na własność określonej osoby - wtedy idziesz do notariusza i aktem notarialnym ustanawiasz testament ("zapis windykacyjny" - wskazujący dokładnie kto dziedziczy nieruchomość po Tobie - może być zapisany notarialnie).
Co do dziedziczenia - jeżeli spisujesz testament, to możesz dowolnie wskazać kto dziedziczy (czy rodzice, czy rodzeństwo czy inne osoby). Jeżeli nie ma testamentu - wtedy zasadą jest że po Tobie (gdy nie masz męża i dzieci ) dziedziczą rodzice (w częściach rownych). Gdy jedno z rodziców zmarło przed Tobą - wtedy jego część przypadać będzie Twojemu rodzeństwu.

Prawo do zachowku najbliższej rodziny wynika z przepisów prawa (można pozbawić kogoś prawa do zachowku przez jego wydziedziczenie (zapisujesz oświadczenie o wydziedziczeniu określonej osoby w testamencie, ale tylko wtedy gdy są spełnione przez nią odpowiednie przesłanki - nie wystarczy, że masz ochotę kogoś pozbawić zachowku).
Kojarzę sprawy, w których udało się podważyć rodzinie wydziedziczenie i wywalczyć należny im z ustawy zachowek.
Hm... nie wiem czy to moje pytanie nadaje się do tego wątku, ale nie jestem w stanie znaleźć takiego który by się nadawał. Czy jest jakiś sposób na zlokalizowanie adresu, gdy zna się tylko imię, nazwisko i nr. tel. kom. na kartę? Wiem że mogę zrobić to drogą urzędową przez policję, ale ostatnia wizyta w tym przybytku i zgłoszenie problemu, skutecznie zniechęciło mnie do następnej wizyty. Jest to dla mnie bardzo ważne, wiec jak ktoś może mi jakoś pomóc, to bardzo proszę :kwiatek:    
opolanka   psychologiem przez przeszkody
12 maja 2013 18:51
Z telefonem na kartę to w ogóle lipa, bo nie jest rejestrowany właściciel. Chyba można namierzyć, gdzie loguje się dany telefon, ale nie wiem czy to rutynowe działanie naszych policjantów.

Raczej nie da się zlokalizować tylko po nazwisku.
opolanka,  no to mnie zasmuciłaś, wszystko idzie mi jak po grudzie, myślałam że jest jakiś sposób 🤔
opolanka   psychologiem przez przeszkody
12 maja 2013 19:16
Specjalistą od ochrony danych osobowych nie jestem, ale wydaje mi się, że niestety nie da się takiej osoby namierzyć.
Możesz poszukać w książce telefonicznej, ale to nie będzie łatwe.
Co do karty telefonicznej jestem pewna.
Eh... czyli lipa, bo ci dranie co mnie okradli, wynajmują bodajże pokój i są zameldowani tymczasowo. Strzelę sobie chyba w łeb, bo na nic lepszego nie zasługuję za moją naiwność i chęć pomocy. Stara baba ze mnie a naiwna jak dziecko we mgle.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
12 maja 2013 19:30
Watrusia, a policja? Rozumiem, że "działają".
damarina
dziekuje za informacje  :kwiatek:

Wiatrusia
Przeszukaj internet po nazwisku i po telefonie.
Moze maja w necie jakies ogloszenia.

Moze z rozmow masz jakis slad czym sie zajmuja, gdzie pracuja, cokolwiek ?
Np. ja moich ostatnich lokatorow bede namierzac przez pomoc socjalna, jesli faktycznie beda unikac spotkania.
E tam działają, ja się nie dziwię że ludzie nie chcą cokolwiek zgłaszać na policji, dla mnie to jest totalna paranoja. Opisywać tego tutaj nie będę, ale w zasadzie nic nie mogę zrobić, bo nie znam dokładnego adresu tych mend. 


baba_jaga, ja wszędzie szukam śladu, ale mam tylko imię , nazwisko i numer tel. kom.
Może ktoś się orientuje co w takim przypadku, ponieważ pani radca prawny z PIPu nie wytłumaczyła mi wszystkiego.

Od 12ego października 2012 roku jestem zatrudniona na umowę o pracę na 3/4 etatu (były aneksy na miesiąc na pół etatu oraz miesiąc na cały etat ale obecnie jest 3/4).
Od 13.03.2013 z powodu ciąży jestem na zwolnieniu lekarskim (100% płatne), które z każdą wizytą u lekarza jest przedłużane.
Firma 19ego kwietnia zlikwidowała moje miejsce pracy i teraz ogłasza upadłość (zgłoszona do sądu, przyznano nadzorcę na tydzień, potem ma się zająć wszystkim syndyk).
Ostatnia wypłatę dostałam miesiąc temu (wypłaty do 10ego każdego miesiąca).
W tym miesiącu brak pensji-w kadrach powiedziano mi, że nie będzie wypłat z powodu upadłości (należy mi się również odprawa w wysokości jednomiesięcznej pensji oraz ekwiwalent za zaległy urlop).
Ponieważ firma zatrudnia powyżej 20 osób, chorobowego nie wypłaca mi ZUS a powinien pracodawca- czego nie robi.
Jestem bez środków do życia. Co mogę zrobić?
Czy czekać na syndyka (wypowiedzenie itd.), czy można wcześniej zgłosić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?
Z tego co wyczytałam w internecie, to można składać wniosek do FGŚP nie wcześniej niż 1 miesiąc i 2 tygodnie od daty ogłoszenia niewypłacalności firmy.
Czy to prawda?
Podobno kobiety w ciąży są pod specjalną ochroną prawną. Jak to się ma w rzeczywistości?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
14 maja 2013 07:28
Tristia, ja się dokładnie nie znam na tym, ale nawet w sytuacji, gdy kobiecie kończy się umowa na czas określony i jest w tym czasie w ciąży / na macierzyński, wypłat dokonuje ZUS.
Zadzwoń do FGŚP (teraz są zlokalizowane przy WUP) może coś Ci doradzą.
Możesz spróbować też zadzwonić do ZUSu, teraz mają jakąś dziwna infolinię, uzbrój się w cierpliwość.
opolanka- Dzięki  :kwiatek:
W ZUSie byłam wczoraj osobiście ale nic mi nie powiedzieli w zasadzie, tylko tyle, że oni póki co nic nie mają do wypłat mojego chorobowego :P
Będę próbować z FGŚP. Ehh masakra.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
14 maja 2013 11:08
Tristia, myślę, że Cie na lodzie nie zostawią, bo aktualne przepisy chronią kobiety w ciąży. Nie wiem tylko jak to jest w przypadku upadłości firmy, ale w FGŚP powinni wiedzieć.
powodzenia 🙂
opolanka- Mam nadzieję. W sumie to mam w życiu fuksa i zawsze spadam na cztery łapy, więc może i teraz tak się stanie 😉
Dam znać jak sprawy się wyklarują.
Czy przechodzil ktos przez sadowa procedure uzyskania widzen z maloletnimi z najblizszej rodziny (nie ma nalozonego zakazu widzen).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się