Dopasowanie siodła

siodło leży kiepsko...tylne panele totalnie odstają... Patrz na moje: pierwsze zdjęcie zaznaczone jest miejsce w którym siodło źle leży. Na drugim zdjęciu porównanie po korekcie.
Tak, siadło ogolnie i aż tak nie lewituje. Zastanawia mnie tylko czy ten środek ciężkości jest tam, gdzie powinien.
olq, skoro tył odstaje to jak niby środek ciężkości ma być tam gdzie powinien?
:kwiatek: jak pisałam to moja pierwsza ujeżdzeniówka-pytanie jest natury ogolnej - czy przy wysokim przednim lęku , bo koń bardzo mocno wykłębiony, środek ciężkości ma prawo byc w miejscu jak na zdjęciu? Przyleganie paneli zostawmy, bo nie tego dotyczy moje pytanie.
Dla jasności- koń w tym siodle nie pracuje, to tylko przymiarka.
:kwiatek: jak pisałam to moja pierwsza ujeżdzeniówka-pytanie jest natury ogolnej - czy przy wysokim przednim lęku , bo koń bardzo mocno wykłębiony, środek ciężkości ma prawo byc w miejscu jak na zdjęciu? Przyleganie paneli zostawmy, bo nie tego dotyczy moje pytanie.
Dla jasności- koń w tym siodle nie pracuje, to tylko przymiarka.


Tylko chodzi o to że przyleganie paneli ma decydujący wpływ czy siodło leży na koniu dobrze czy nie...nie ma czegoś takiego jak siodło leży dobrze w połowie...nie możesz wymagać,że siodło bedzie miało środek cięzkości w dobrym miejscu i bedzie dobrze usadzało jezdzca skoro tyl lewituje...tak naprawdę z każdym krokiem konia bedziesz mu zmieniać środek ciężkości bo będziesz latać razem z siodłem...to samo tyczy się zakładania podkładek,jeśli spróbujesz coś tam podłożyć to możesz totalnie zmienić położenie siodła względem środka cięzkości...wg mnie to siodło lezy źle i nie odpowiemy Ci na Twoje pytanie bo się po prostu nie da.
olq, - mi się wydaje, że powinnaś szukać siodła takiej budowy:



Przypatrz się na kształt paneli, jest zupełnie inny. Miejsca na kłąb też jest tu sporo (mój akurat prawie go nie ma, ale to nie przeszkadza), siodło jest szerokie (mój koń to 36/37 wg. prestiga). Łęk jest wysoko, a środek ciężkości poprawnie. Siodło było sprawdzane przez trenerkę i fizjo, a koń przez dwóch niezależnych fizjo odkąd w nim chodzi. To akurat jest albion slk, ale nie jest to jedyne siodło w takim kształcie, podobnie leży wintec isabell new i pewnie kilka innych siodeł.

Proszę nie być za brak dziubka i zdjęcie golonego konia na dworze, było ciepło, stał tam minutkę do foty, żeby mi trenerka potwierdziła, że siodło dobrze leży, bo na hali średnio widać na telefonie, fota w dniu zakupu.
:kwiatek:
Właśnie albion skl ma być moim następnym strzałem🙂
Jakie macie dlugosci tybinek w swoich ujezdzeniowkach? Ja mam 44 cm w kiefferze i 168 cm wzrostu, krotkie nogi. Tybinka za dluga. Jaka mam wybrac jak bede kupowala nowe siodlo? Jakie wy macie?
Ja mam 39 cm, wzrostu ponad 170 cm
Nie wiem czy to właściwe miejsce...

Czy wiecie kto w Warszawie profesjonalnie zajmuje się dopasowywaniem siodeł?
Zależy jakie: często w Wawie bywa Pan Ząbczyk (Passiery i Sommery) ,ale można bardzo polecić MD siodła (Michał Dobrowolski) oraz mogę polecić: Equilibrium - fizjoterapia koni (Ania też bardzo profesjonalnie pomoże)
A czy MD poszerza/zwęża/dopycha czy tylko doradza?
Raczej nie 🙁 ale ponieważ Pan Michał bardzo profesjonalnie i dokładnie opisuje co potrzeba w siodle zmienić, możesz z takim opisem wysłać siodło do kogoś kto będzie w stanie dane poprawki zrobić. Pan Ząbczyk niektóre siodła może zrobić na miejscu,niektóre i tak musi zabrać do siebie do Krakowa...A jaki masz konkretnie problem i z jakim siodłem? co potrzebujesz w Nim zmienić? Może będzie łatwiej mi doradzić.
:kwiatek:
A potrzebuję dość różnie - siodeł mam kilka - jedno zwiężyć, jedno poszerzyć, w trzecim zmienić wypełnienie i ciut dopchać tył😉 Taki trochę pełen przekrój.

A z p. Ząbczykiem próbuję się umówić - narazie niestety nieskutecznie.
czy to siodło pasuje na tego konia? Wydawało mi się że jest ok ale po jeździe duża sucha plama:/
hmmm.....a nie jest za bardzo na przodzie? weź je cofnij trochę... Mam wrażenie jakby problem leżał nie w siodle a w osiodłaniu...
Witam, czym może być spowodowane wysuwanie się czapraka spod siodła?  Już drugie siodło które mierze ma taką tendencje. Pierwsze wydawało się za szerokie po dołożeniu podkładki z korekta przodu problem zniknął. Ale siodło które aktualnie mierze wydaje się że łęk jest ok a mimo to siodło nie leży dobrze mam wrażenie że leci do tyłu no i czaprak wyjeżdża. Mogłabym włożyć szerszy łęk ale wtedy pewnie będzie już na kłębie bo teraz jest 3 palce u góry i 1,5 po bokach.


Czym spowodowane? Niedopasowaniem 😉 Wstaw zdjęcia, to będzie można coś powiedzieć.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
14 października 2017 20:05
Witajcie
Przymierzałam dziś ujeżdzeniówke Passiera , siwa dobrze zareagowała na siodło fajnie szła .
Ale nie jestem pewna co do długości tylnych paneli , jest dość krótkim arabem .
Niby granica siodła wypada na ostatnie zebro .
gajara18, wg mnie na tych zdjęciach siodło leci do tyłu. Może za wąskie jest?
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
14 października 2017 21:11
bera7 Siodło jest szerokie 34 łęk a Siwka potrzebuje ok 30-32
Miała luzy na łopatkach , siodło było dopasowywane indywidualnie do konia sprzedającej mogło to trochę zmienić ławki.
Od czego są podkładki :-) Siwka chodzi raz czy dwa razy w tygodniu stricte rekreacyjnie .
gajara, łęki między producentami się różnią, to raz. Dwa - wg mnie również to siodło leży lekko pod górkę. Wydaje mi się, że mogłoby być minimalnie szersze (jest dość dużo miejsca nad kłębem), ale do tego przydałoby się zdjęcie, na którym będzie widać łopatkę (jej kąt nachylenia) i siodło z przodu. Jeśli dobrze poznaję siodło (wydaje mi się, że wiem, czyje ono jest), to koniec paneli się delikatnie unosi i nie powinno wystawać poza odcinek piersiowy (dotychczasowy użytkownik siodła też miał króciutkie plecy - jeżeli się nie mylę i to rzeczywiście to siodło, o którym myślę). 😉 Dałabym mu szansę, ale nie bez korekty jego balansu (na szczęście tu sprawa jest prosta, bo p. Ząbczyk Passiery robi na miejscu w stajni). Natomiast nie bardzo widzę tu zastosowanie dla podkładki (podniesienie tyłu poprawi równowagę, ale może przy okazji spowodować, że zacznie cisnąć z przodu).
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
15 października 2017 07:39
sumire to jest to samo siodło co na samej górze było prezentowane :-)
Ono się unosiło ale to zostało skorygowane .
Cześć,
tak połowicznie w temacie - czy obecnie działa w Warszawie ktoś, kto ma na sprzedaż siodła używane (szukam ujeżdżeniówki), dojeżdża do stajni i ewentualnie jest w stanie pomóc z dopasowaniem?
Pan Paweł Kostrzewa generalnie pasuje nowe Prestige, ale z tego co wiem, ma też używki różnych firm, tylko raczej nie w ilościach przemysłowych. Dojeżdża Warszawa i okolice.
Sumire nie mylisz się 🙂 siodło jest moje...z bólem serca ,ale jednak moja waga sprzed ciąży jakoś nie chce do mnie powrócić (ech te dzieci),więc siodło szuka nowego właściciela... Nie chcę się nadmiernie w jego temacie wypowiadać bo jestem jedną ze stron i nie będę lokować produktu  😀.  Jeśli chodzi o jego długość to fakt araby są ciężkie,ja mam świadomość że siodło mogłoby być o 1cm ,1,5 cm krótsze (zresztą taką opinie uzyskałam od moje fizjoteraupetki u której leczylismy plecy) niemniej jednak no w 15,5 to już podejrzewam,że mało kto się zmieści i wtedy na arabach nie jezdziło by ok 80 % jezdzców...Jest to tak naprawdę jedno z najkrótszych siodeł jakie miałam okazję mierzyć na arabskie plecy ( a mierze wszystko cokolwiek wpadnie mi w łapy tak dla samej siebie i dla poszerzania siodlarskich horyzontów).
Jedno tylko powiem,że gajara bardzo dobrze w nim wyglądała, dużo lepiej niż ja się w Nim prezentowała (jest drobniejsza 🙂 )
gajara siodło leci na tył. Jeżeli da się je dopasować to spoko, w przeciwnym wypadku zniszczysz młodemu koniowi plecy.
O popsucie pleców jest naprawdę łatwo, niestety.
Wtrącę się z moim przypadkiem 😉
Po 1 czy to siodło jest za długie:



I jeśli tak to jest opcja zachować siedzisko 17-17,5 ale żeby panele były krótsze? Czy trzeba zawsze brać małe siedzisko?

Po 2 o czym świadczy unoszenie się tyłu siodła (klapanie)? Oczywiście tym, że panele nie leżą (powinny być bardziej dopchane??) ale czy czymś jeszcze? Czy można to jakoś skorygować czy siodło jest do wymiany?
Panele ogólnie leżą tak (popręg jest podciągnięty)





Niestety, z podkładką czy bez, na podciągniętym popręgu mogę podnieść tylny łęk o ok. 2 cm, więc można sobie tylko wyobrazić co się dzieje w kłusie anglezowanym :/
gllosia siodła mają różne kształty paneli i o to tu chodzi, nie zawsze tylko o dopchanie/ujęcie ale i kształt. Są siodła na krótkie grzbiety, z odpowiednio krótszymi panelami i wtedy nie zawsze trzeba rezygnować z większego siedziska.
gllosia miałam ten sam problem.Jedyne siodło,z ktorych mierzyłam, którego tył siedzi na grzbiecie to wintec na nowych panelach.Daj znać jak znajdziesz skokówke która będzie wam dobrze leżała.
palemka, aha.. czyli nie jest łatwo dopasować?  😵

Czy ktoś zna odpowiedzi na moje pytania 👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się