Podłoże do jazdy - jak zrobić?

Czy ktoś może rozkminił jakiś sposób na izolację gruntu od wysypanego piasku? Chcemy zrobić plac około 20/50 i maty wycenili nam na 40000. Geowłókniny się boje żeby koń kopytem nie zaczepił po jakimś czasie. Plac będzie używany przez dwa konie dziennie.
Ramirezowa   Ania i Urania !
29 maja 2020 07:19
Dolączam do wątku.. wymienilam podloże i mimo obietnic wykonawcy że wybrany piach się super zagęści to się nie zagęścił:/ nie jest bardzo źle, ale nie tak jak chcialam- ciut za kopno. Była firma nr 2, chcą dosypać mączki granitowej lub takich mikro kamyczków. Zgadzać się?


i jak rozwiązaliście ten problem? dosypywaliście coś?
Na lonzowniku powstalo poletko testowe. Firma nr 2 mieszala rozne rzeczy, nic po wymieszaniu nie zlapalo, złapał dopiero taki pomaranczowy piach ale w miejscu gdzie poszla warstwa bez mieszania. Teoretycznie staneło na wymianie na ten pomaranczowy, ale boje sie dla odmiany wyjdzie za twardo. Jestem juz na skraju histerii, czy ktos moze polecic jakis piach? Bo jak znowu bedzie nie tak to sie calkiem zalamie.
Edit: narazie sciagneli mi to „nowe wymarzone” podloże i z poprzednim czuje sie jak w euforii... decyzja jest że sypiemy ten pomarańczowy mocno zagęszczający się. W razie co zbronować mogę codZiennie, wszystko lepsze niż ta piękna kopna plaża.
Dla potomnych- piasek musi być drobnoziarnisty i ostry, absolutnie nie jakieś rzeczne plukane. Musi sie kleić w reku w stabilną kulke. Jak pojawi sie nowy zdam relacje🙂
Edit 2: nowy jest tylko na kawałku narazie, no i pierwsze wrazenie super ale akurat przyszlo oberwanie chmury i pada od 20h - mokry jest ok ale przelany jest sliskim błotem, czy ktoś podpowie czy tak musi być? Nie ma takiego piachu zeby sie zageszczal ale w miare przepuszczal? Ten kopny co sie nie zagęszczał to woda stała nad nim. Wykonawca mowi ze albo tak albo tak 🤦
anetakajper   Dolata i spółka
30 czerwca 2020 06:33
Czy ktoś ma z was lampy solarowe na placu? Jakiej one muszą być wielkości/mocy żeby oświetlić plac 25/50. nie muszę mieć jasno jak w dzień 😉
Czy coś takiego wystarczy? https://www.energomania.pl/product-pol-207-Solarna-lampa-uliczna-LED-z-panelem-fotowoltaicznym-4000lm-VT-ST200.html  1-2 szt?
lardia, Jak masz blisko polecam morski, ale musi być ciągle wilgotny, jak kwarc. Ja mam na padoku zimowym i na placu do jazdy. Im więcej leje, tym jest bardziej twardo. Dodatkowo nie kurzy się.
Czy ktoś może rozkminił jakiś sposób na izolację gruntu od wysypanego piasku? Chcemy zrobić plac około 20/50 i maty wycenili nam na 40000. Geowłókniny się boje żeby koń kopytem nie zaczepił po jakimś czasie. Plac będzie używany przez dwa konie dziennie.

Banery wyborcze albo geotekstylia o wytrzymalosci 20-25n. Niektorzy mowia, ze wystarczy polozyc na zakladke. Nam tak jednak wychodzily do gory, rozwazalismy szpilki, ale w koncu zszylismy i jest git 🏇
Co to jest ewentualenie jak się nazywa.. taka mata duża która wygląda jak podziurkowana plandeka, którą kładą pod podłoża kwarcowe by odizolować podłoże od gruntu? Gdzie to można kupić?  🙇
Pewnie jakiś rodzaj geowłókniny.
Masz zdjęcie?

Bo nie widziałam żeby stosowali dziurkowaną, raczej spotykam się z takimi które zapobiegają odpływaniu wody.
Edit: agrowłókniny wyglądają jakby miały dziurki - mają kropeczki.
Co to jest ewentualenie jak się nazywa.. taka mata duża która wygląda jak podziurkowana plandeka, którą kładą pod podłoża kwarcowe by odizolować podłoże od gruntu? Gdzie to można kupić?  🙇

a nie chodzi Ci czasami o takie duże banery reklamowe? Ogłoszenia widziałam kiedyś na re-volcie.
tak, wygląda to jak pozgrzewany baner. Z dziureczkami wielkości grubszej igly do szycia ręcznego 😉
A to nie siatka mesh/printing mesh?
Które firmy w PL robią podłoża inne niż kwarc - chodzi mi takie ze "zwykłego" zagęszczającego piasku?
Słuchajcie, robię trzecie w swoim życiu podejście do robienia placu i nadal czuję że nie wiem jak się do tego zabrać. Może ktoś coś doradzi? :kwiatek:

Sprawa wygląda tak: w zeszłym roku się przeprowadziliśmy, na szybko został wygrodzony plac, teren wyrównany i nasypaliśmy piachu. Ten piach nie nadaje się sam na podłoże, nie zagęszcza się, jest kopny, ale po zmieszaniu z ziemią jest ok, nie twardo i nie kopnie. Jak jest mokry, to w ogóle luksus, jeździ się super.
No ale jest problem, a mianowicie ulewy, ostatnio ich sporo, latem też bywało kiepsko. Otóż jak doleje za mocno, to wjechać się nie da, bo poza kałużami jest giga ciapa, rozjeżdża się to pod nogami, zasysa i lipa po całości, najgorsze, że schnie wieki, szczególnie jesienią/zimą. Więc bywa że jak doleje to przez kolejne trzy dni wjechać się nie da mimo ładnej pogody 😵
Nie chciałabym wybierać, raczej usypać do góry, bo ten plac i tak lekko niżej jest, więc chciałabym go podnieść żeby mniej wody z reszty terenu spływało. Tylko teraz co? W jakiej ilości? Bo na to pomysłu nie mam. Jestem póki co umówiona jedynie z panem który ma piachy co się zagęszczają, pojadę, zobaczę.
Szalona bez drenażu nie dasz rady.
Znajdź sobie wśród znajomych drogowca czyli kogoś kto projektuje drogi i porozmawiaj o podbudowie i odwodnieniu placu jak to zrobić najsensowniej.
Firmy zajmujące sie robieniem ujeżdżalni albo robią same nawierzchnie albo kosztują miliony
fabapi no profesjonalna firma odpada, mam przydomową stajnię i konie głównie dla przyjemności, więc na wywalenie grubej kasy w błoto nie ma szans. No ale zdaje sobie sprawę że bez żadnego drenażu będzie ciężko. Nie potrzebuje, żeby to zdatne było do jazdy od razu po ulewie, ale nie chcę też czekać tydzień aż to obeschnie. W sezonie jesień/zima ciężko o tydzień bez opadów. Szukam w miarę dobrego półśrodka...
Drenaż wbrew pozorom nie jest drogi.
Większość prac można ogarnąć samemu.
"drogowiec" stanowi klucz do sukcesu - poszukaj - warto !
[quote author=Szalona😉 link=topic=220.msg2949324#msg2949324 date=1603454798]
fabapi no profesjonalna firma odpada, mam przydomową stajnię i konie głównie dla przyjemności, więc na wywalenie grubej kasy w błoto nie ma szans. No ale zdaje sobie sprawę że bez żadnego drenażu będzie ciężko. Nie potrzebuje, żeby to zdatne było do jazdy od razu po ulewie, ale nie chcę też czekać tydzień aż to obeschnie. W sezonie jesień/zima ciężko o tydzień bez opadów. Szukam w miarę dobrego półśrodka...
[/quote]


Jakbym czytała o sobie. Miałam identyczne problemy.
Zebrałam bloto, lekki spad zostal,  tam gdzie zawsze plynela  lub stała wodą, firma ogrodnicza zrobiła mi 3 dreny z podwojnymi rurami drenarakimi, reszta placu przykryłam  najtańszym piachem bez glinki ok10-15cm.Na początku  bylo  kopnie, szczególnie w miejscach drenow,  ale dosypywalam trochę ziemi  i mieszalam. Ten piach co miałam pod spodem był z taką glinka, więc założyłam, że jak się wymiesza, to będzie git. Trochę się nawkurzalam, ale pół roku wszystko się wyrownalo. Wodą.odplywa, podłoże jest fajnie, szczególnie teraz. Trochę trzeba równać, ale konie się nie zapadają.
Koszt roboty ok 3000zl plus materiały  żwir i piach w zależności od metrażu. Mi wyszło 10tys. Nie.liczac dodatkowych ton piachu na reszte palcu, trochę taniej po znajomości i koparki która to rozwozila również po znajomości no i oczywiście  bezcennych roboczogodzin moich i moich znajomych.. Taniej chyba się nie da.
Czy ktoś może mi polecić firmę zajmująca się wykonywaniem podłoży od A do Z?  :kwiatek: Słyszałam dobre opinie o Cartrans, ale szukam też innych dla porównania, będę wdzięczna.
Chodzi o podłoże na placu zewnętrznym.

Edit:
Podpinam się pod pytanie olq o firmy robiące podłoża ze "zwykłego" piachu, a raczej z nie białego kwarcu 👀
Cześć, czy ktoś robił albo słyszał o robieniu podłoża z użyciem starych dywanów lub wykładzin jako warstwy między drenażem a samym piaskiem? Zamiast geowłókniny albo tych plandek wyborczych  🤣
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
29 października 2020 18:08
Szalona😉, mam zamiast typowego piasku przesiana pospółkę. Dobrze odprowadza wodę i mniej się kurzy.
Ile chlorku magnezu dajecie zima na m2 podłoża? Zamierzam zrobic zapasy przed pierwszymi przymrozkami
Cześć, czytam wątek od początku i ktoś wymienił wyłożenie gnojem ścieżki do jazdy, jako opcja "za zero zł" w miejscu gdzie nie ma opcji zainwestować większe pieniądze. Powiedzcie jaki jest efekt takiego zabiegu? Mnie osobiście chodzi wyłącznie o zmniejszenie śliskości błota, bo jest niebezpiecznie, a praktycznie cały czas mokro
Dorhej - gnój raczej spowoduje jeszcze większe błoto i śliskość. Kiedyś się tak wykładało jak podłoże zamarzało, a nie było hal, chlorków itp.
Jak dla mnie masakra. Robi się później z tego warstwa organiczna i jeszcze większe błoto, błoto z gnojem. Mój koń odchorował takie rzeczy mega grudą. Nie polecam.
Ja takie wykładanie gnojem pamiętam w niektórych stajniach, ale nigdy na błoto, a właśnie na zamarznięte w kość podłoże. Tylko, że było to za czasów kiedy mrozy były spore i trwały długo, wraz z nadejściem roztopów musiało to być od razu sprzątane.
Także na błoto, absolutnie nie, no i na obecne zimy też raczej nie.
Ok, już łapię. Dzięki 😉
Czy ktoś korzystał z usług tej firmy [[a]]https://www.facebook.com/Kwarc-pod%C5%82o%C5%BCe-353542895138762/ [[a]] i mógłby się podzielić opinią o finalnym efekcie  :kwiatek:
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
05 grudnia 2020 16:31
Czy chlorek magnezu można wysypać przed mrozami ? I on zapobiega zamrażaniu się podłoża ?
Pierwszy raz kupiłam i nie wiem czy wysypywać czy na zamrożone ?
gajara18 nie wiem jak z chlorkiem magnezu, ale jak sypałam solą to tylko i wyłącznie przed mrozami, jak już zamarznięte to raczej nie puści (zależy też pewnie jaki mróz i wilgotność). Podejrzewam że z chlorkiem magnezu raczej będzie tak samo.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 marca 2021 11:03
Jaki jest przeciętny koszt zrobienia podłoża na placu za 1m3? Bez drenażu, samo podłoże. Mam plac 25 x 60 m i zastanawiam się czy nas stać 😁
Oczywiście rozumiem, że wszystko zależy co się sypie itp. chodzi mi o takie orientacyjne widełki cenowe :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się