Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

Po pysku wygląda jak mój tarant, który nie do końca chce się ‚wyciapkować’ na całym ciele.

Jesień:


Lato:


W paszporcie jest gniadotarantowaty, na nogach ma czarne plamki. Na całych ciele coś tam prześwituje jakby chciało ale nie mogło... Ojciec gniadotarantowaty, matka gniada.

Edit: dodałam zdjęcie konia i opis.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 marca 2021 12:26
Jest wersja taranta leopard few spots i one mogą wcale nie mieć plamek na sierści jedynie skóra i kopyta są pstrokate. Ta klacz na taką dokładnie wygląda.
Na_biegunach, na oko siwotarantowata, z jakiej masci podstawowej to raczej nikt ci nie powie 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 marca 2021 12:37
Nie musi być siwa wcale, te taranty mają taki właśnie wygląd. Szkoda że nie wiadomo jakiej maści byli rodzice.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
01 marca 2021 13:24
Jest wersja taranta leopard few spots i one mogą wcale nie mieć plamek na sierści jedynie skóra i kopyta są pstrokate. Ta klacz na taką dokładnie wygląda.

O właśnie podejrzewałam taranta, tylko plamek się wydawało mało.
Ciekawe jak odróżnić few spot od wyłysiałego taranta... Trop juz jest  👀 Poszperam w necie  😀
Dziękuję za podpowiedzi  :kwiatek:
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 marca 2021 13:26
Bez rodziców, albo zdjęć z młodości 😉 się nie da chyba. Można jeszcze potomstwo produkować na potęgę i patrzeć czy siwieje 😜
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
01 marca 2021 13:37
Lol, no nie, na potęgę nie. Niemniej rozglądam się za odpowiedni ogierem, żeby otrzymać miłego konia rekreacyjno-leśnego w mocniejszy typie. M. in. Zoltar mi wpadł w oko. Ładnie malowane potomstwo i ciekawie umaszczone. Słyszałam, że źrebaki mają dobry charakter po nim. Temperamencik dama na iście gorącokrwisty  🤣  I marzy mi się nie siwy. Mam dość czyszczenia  :wysmiewacz22:

Gdzie można zrobić test genetyczny  maści i ile to teraz kosztuje?
[quote author=Na_biegunach link=topic=756.msg2965866#msg2965866 date=1614605872]
Gdzie można zrobić test genetyczny  maści i ile to teraz kosztuje?
[/quote]

na podstawie włosa (możliwe, że i na podstawie próbki krwi) w labie w poznaniu -https://labkonie.up.poznan.pl/cennik pierwsze locus 123zł, kolejne 98,60zł, powyżej 4 chyba cena ustalana indywidualnie, ale taki dopisek z poprzedniego roku kojarzę

na podstawie krwi - https://vetlab.pl/ o cennik się nie doprosiłam bo nie jestem vetem  😁

jeszcze laboklin (krew/włos) - https://pl.laboklin.info/genetyka/ w większości przypadków cena za locus 231zł (za niektóre locus 329zł) - cennik gdzieś na końcowych stronach katalogu do pobrania na podlinkowanej stronie

za granicą można zrobić cały panel w wyjściowo niższej cenie, ale dochodzą koszty wysyłki :/
Nie przypomina mie few spota - one zazwyzaj mają tez ciemniejsze punkty, jak mój ogier z zdjęcia:


Żeby był few spot to oboje rodziców musiałoby być tarantami.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
03 marca 2021 00:13
Mam info o jej jednym źrebaku: urodził się kary i wysiwiał. Niewiele pomoże raczej. Nie wiadomo z jakiego ojca, bo kupiona była źrebna.

any, dzięki, uderzę do Poznania  :kwiatek:

falabana, few spot to podwójny tarant z jakim genem Leopard Print czy Appaloosa?

Edit:
Doczytałam wczoraj po nocy i chyba zaczynam ogarniać co testować w wersji budżetowej 😉
Siwy Gg. Jak podwójny to temat maści zamknięty.
Lp. Bez choćby jednego Lp żaden wzór ciapek się nie ujawni, tak?
Ee najlepiej określi % na karego przydymionego.
TinaTigra   ...w życiu piękne są tylko chwile...
08 marca 2021 14:25
Witam. Czy ktoś spotkał się z kasztanem z ciemną grzywą? Ogon inny, jasny, grzywa ciemna.
emptyline   Big Milk Straciatella
08 marca 2021 16:28
TinaTigra, sporo kasztanów ma ciemniejsza grzywę.
Witam. Czy ktoś spotkał się z kasztanem z ciemną grzywą? Ogon inny, jasny, grzywa ciemna.

Ja. Grzywa i ogon sporo ciemniejsze, w słońcu (i czyste  😉 ) prawie czarne.
Do tego pręga grzbietowa i delikatne przyciemnienia w okolicy stawów skokowych.
Kasztanka po dwóch kasztanach, gdyby kto pytał  😎
to dla odmiany spotkałam się z kasztanem z połową grzywy w brązie a połową w siwiźnie 😉 a ogon brąz od rdzwawego po wypłowiały.
mindgame moja w grzywie ma wszystko 😉 włosy ciemnobrązowe tak ciemne, że prawie czarne, jasnobrązowe, rude i białe.
Kasix1997   My little Princess
28 kwietnia 2022 11:51
Witam wątek serdecznie 😉 nie wiem czy zadaję pytanie w odpowiednim miejscu, ale może ktoś obeznany w temacie byłby w stanie mi pomóc. Czy kryjąc klacz bułaną ogierem izabelowatobułanym jest szansa na źrebaka właśnie izabelowatobulanego? Czy maść bułana jest na tyle dominująca, że źrebak w 100% będzie byłany? Załączam zdjęcia klaczy i ogiera który mnie interesuje 🙂
C5070567-A46F-4456-9627-53EE8649972A.jpeg C5070567-A46F-4456-9627-53EE8649972A.jpeg
5AD7427A-1B45-4F02-A1C6-E3EFFED8A677.jpeg 5AD7427A-1B45-4F02-A1C6-E3EFFED8A677.jpeg
Hej, czy ktos mógłby pomóc. Matka kara i jej rodzice również, ojciec siwy a jego rodzice siwek i kasztan. Można mnie więcej oszacować jakie maści na około ile % mogą się pojawić? Pytam z czystej ciekawości, bo nie mogę już doczekać się źrebaka i snuje domysły. Z góry dziękuje za pomoc.
Z jakiej maści podstawowej wysiwiał ojciec? Albo jakiej maści potomstwo już dał ten ojciec i ta matka?
Bez tych informacji można powiedzieć tylko, że jest 50 % szans na siwka.
Cześć, witajcie po latach nieobecności na forum 🙈

poszukuje osoby ogarniającej genetykę maści. Mam pomysł na połączenie klaczy z ciekawym ogierem, chciałabym pogadać z kimś kto będzie w stanie określić czy mój plan w ogóle może się udać 🙂 help!
Jakie maści są możliwe u źrebaka od karej klaczy z kilkoma białymi włoskami na czole i ogiera dunalino (czyli palomino z genem bułanym)? Mogę wysłać rodowód. 🙂

Ogier jest dunalino ale z białymi łatami czyli chyba dunalino tobiano.
CD5BB731-5F1A-4B86-A356-38CEDBC27EDF.jpeg CD5BB731-5F1A-4B86-A356-38CEDBC27EDF.jpeg
Post został usunięty przez autora
Mam pytanie czy ktoś z Was słyszał o czymś takim jak "płatki śniegu" u konia? Chodzi mi o małe plamki białej sierści w sierści podstawowej?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 maja 2024 21:59
anyann, No są takie cosie. Często u kasztanów występują, albo inaczej jak występują to częściej u kasztanów, niż innych maści.
anyann, Tak, znałam klacz z taką maścią. Kasztanka, małe plamki białej sierści, z daleka nie było widać.
Angielskie birdcatcher spots?
BUCK   buttermilk buckskin
13 maja 2024 08:51
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 maja 2024 09:13
Aaa, chwila, pomyliłam, pisałam o tym co ogurek, a płatki śniegu to wariant tarantowatości będzie.
Ogólnie to mam konia kasztanowatego i od jakiegoś czasu bardzo powoli ale pojawiają się takie plamki jak na zdjęciach
plamki.jpg plamki.jpg
plamki1.jpg plamki1.jpg
plamki3.jpg plamki3.jpg
plamki44.jpg plamki44.jpg
anyann, to też może być bielactwo.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2024 07:21
Fokusowa, Bielactwo będzie raczej wokoło oczu i chrap się pojawiało, te plamki co anyann wrzuciła to będzie właśnie birdcatcher.
anyann, Sprawdź czy nie macie niedoboru miedzi, często jest to połączone.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się