kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

_Gaga, nawet na stępa, miał uraz i musi zejść obrzęk żebyśmy mogli zeobic prześwietlenie, do tego czasu lepiej nie ryzykować.
_Gaga, a mogę użyć jakiś ścierek rozgrzewających z apteki ? Czy raczej bazować na końskim sklepie ?
Aniii95, w takiej sytuacji, nie wolno rozgrzewać (!) Nie pisałaś o urazie.
Obciąć żarcie i chłodzić obrzęk i tyle. Do diagnostyki na pewno nie powinno się robić nic więcej... tylko nie specjalnie rozumiem, skąd 3 tygodniowy postów. Diagnostyka dopiero po takim czasie?
_Gaga, tylko uraz jest na wysokości biodra i obrzęk utrzymuje się na zadzie, nogi tylne nabrały bo stoi i chciałam żeby mu to jakoś zeszło z tych tylnich nóg.
No weterynarz był i powiedział ze prześwietlenie teraz nic nie pokaże i musi zejść obrzęk, conajmniej 3 tygodnie do diagnostyki. Jeszcze przyjedzie do mnie ortopeda, ale tez dopiero po 15.08 do tego czasu nie wypuszczę konia z boksu bo muszę być pewna ze nie doszło do żadnego pęknięcia. 🙁
_Gaga, bo to co ma na tylnich kończynach to są napewno tzw. Zastoiny
Aniii95, - a konsultowałaś z kimś innym? Bo taki całkiem karcer, nawet bez spaceru stępem to jest ryzyko kolki zastoinowej. 3 tygodnie to długo.

Jeśli uraz jest przy biodrze to możesz zawijać/wcierać niższe partie. Wcierki lepiej końskie, choć sunlitan się też spoko sprawdza. Na zmianę grzanie i chłodzenie, nie może być non-stop zawinięty, musi też oddychać i sie schłodzić. Żarcie najlepiej uciąć do zera, jak sieczka to niskobiałkowa (czyli nie lucerna, a siekane siano typo pre alpin aspero, czy bayleis ma siekaną słomę, takie nic, byle "coś" dać jak się piekli przy karmieniu).
Czy nową partie siana (tegoroczny pokos, ale odleżał te swoje wypociny) mogę postawić od razu cały balot pod wiatę czy wprowadzić stopniowo? Bo już mnie przyćmiło 😅
keirashara, ten drugi lekarz specjalizujący się w ortopedii powiedział, że nie podejmie decyzji czy kon może wyjsć czy nie jeżeli go nie sprawdził.
Natomiast ten co był u nas to dał bezwzględny zakaz, mówił ze jeżeli sie okaze pęknięte to nawet przez kilka miesięcy będzie musiał stać w boksie żeby sie poprawnie zrosła kość.
Czekam na specjalistę z tej dziedziny, chociaż nawet i do tego 16.08 to bardzo długo czas.
Jedzenie obcięte do zera, ma siana pod dostatkiem i dostaje rano garść sieczki i wieczorem garść sieczki Dangie Ulster Lite (tylko dlatego żeby sie nie denerwował jak inne konie dostaną jeść) , nic więcej.
Jeżeli już musi stać to jak zapobiegać takim kolkom zastoinowym ? Bardzo mnie zmartwiłaś tym, że przez to stanie może sie narobić jeszcze więcej złego .
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 sierpnia 2023 11:47
Ramirezowa, Ja bym jednak kilka dni mieszała. Przezorny, zawsze ubezpieczony, jak to mówią.
Aniii95, Jeśli chodzi karmienie, to możesz dać do jedzenia "gluta" z mielonego siemienia lnianego, albo z makucha lnianego. Zawsze to doda poślizgu w jelitach i usprawni pasaż treści. Codziennie taki glucik na jeden z posiłków, na pewno dobrze zrobi. Co do nóg, to ja bardzo polecam ochraniacze magnetyczne, Miałam konia u którego robiły się takie właśnie zastoje i super nam pomagały magnetyki ubierane na noc. Po kilku nocach, efekt potrafił się utrzymać 2, czy nawet 3 dni mino nie ubieranie ich. Przy zwykłym zawijaniu nie miałam takiej poprawy.
Aniii95, - no generalnie ruchem, ale rozumiem słabość sytuacji.
Do żarcia jak zembria, pisze, można jakiegoś gluta, czy to samo siemię, czy z wygody jakiś mniej kaloryczny mesz w ilości na poślizg, nie na najedzenie się.
Są jeszcze wibrujące ochraniacze horseware/waldhausena, które mogłyby pobudzić krążenie dolnych parti nóg.
Ramirezowa, możesz dać, prawie każda duza stajnia pensjonatowa ma ciągle inne siano i nic się nie dzieje xD
Dopiero doczytałam, że to uraz biodra. Więc poniżej nieakatualne ale przy innych przypadkach może się przyda więc nie kasuję

Aniii95, jeśli masz obrzęk z krwiaka od urazu to polecam bandaż cynkowy na trzy- 4 dni opatrunek.
https://allegro.pl/oferta/l-r-varicex-s-10cmx5m-opaska-z-pasta-cynkowa-10524177229
Kładziesz to na nogę i na to zawijasz zwykły bandaż, a na zwykły samoprzylepny bandaż.
Po 3-4 dniach wołasz veta i jedziecie z usg (bo do rtg to opuchlizna aż tak nie przeszkada). Nie robisz z tego opatrunku uciskowego tylko dość przyległy, ale bez nadmiernego naciągania.

Mniemam, że jak musi być usg to jest podejrzenie uszkodzenia ścięgna- bo w nodze to się z czego innego nie za bardzo ma jak krew lać do środka i robić obrzęk.

Jeżeli to nie to (nie podejrzenie urazu ścięgna i krwiak zaciemniający obraz) to tak, jak mówi Gaga- zwykła owijka z podkłądką. Aktualnie temperatury nie są aż tak wysokie, żeby to robiło problem większy dla konia.
Jeżeli masz podejrzenie złamania, np. rysika i vet ci kazał czekać aż obrzęk zejdzie to... no może warto z innym vetem skonsultować.
Ramirezowa, możesz dać, prawie każda duza stajnia pensjonatowa ma ciągle inne siano i nic się nie dzieje xD
xxagaxx, Prawda :P Z resztą nie tylko duża - ja w tym roku mam siano od 3 dostawców plus trochę swojego. Ten 40 kostek, tamten 40 kostek... Musiałam zrobić rozeznanie i porównanie. :P
No ale wiadomka, jak jest możliwość, można pomieszać...

Nie wiem do końca gdzie zadać to pytanie - da radę zrobić gastro i bronchoskopię na jednej sedacji? Czy z jakiegoś powodu się tego nie praktykuje?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 sierpnia 2023 11:10
ekhem, Da się, mi dr. Biazik lukneła w płucka, tak przy okazji 😉 Bo gil było słychać przy robieniu gastro. Trzeba tylko wyjąć i przeczyścić endoskop i tyle.
zembria, o, no to super info, zwłaszcza, że właśnie dr Biazik bym chciała ściągnąć. To idę jeszcze do wrzodowego wątku z pytaniem 😉
ekhem, tylko ustal cenę bo z tego co wiem mimo, że robione na jednym znieczuleniu to liczone osobno.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
10 sierpnia 2023 11:35
Kiedyś w którymś wątku trafiłam na super filmik na yt z ćwiczeniami na równowagę dla jeźdzców jako trening w domu, ale nie mogę znaleźć. Co fajnego można zrobić?
jedno z prostszych to stanie na desce która leży na butelce pet z wodą.
Zapytam tutaj, po jakim czasie od zbiorów podajecie koniom świeży owies?
anetakajper   Dolata i spółka
12 sierpnia 2023 18:42
2 tyg przy 13% wilg.
jak rozróżnić kolkę moczowa/zapalenie pęcherza od rui u klaczy? Może śmieszne pytanie ale jestem dość przewrażliwiona a większość życia spędziłam jednak z walachami :P
Kiedyś czytałam tutaj bodajże w wątku o koniach arabskich lecz nie mogę znaleźć a potrzebuje takiego opisu że np koń ma jedno białe kopyto to lepiej sprzedać, jak dwa zostawić sobie itp. O odmianach przesądy jakby. Czy ktoś ma? Będę ogromnie wdzięczna 💐
Jagodziak, "Konia bez odmiany oddać, z jedną sobie chować, z dwiema przyjacielowi, trzema nieprzyjacielowi, czterema sprzedać".
" cztery białe nogi piąta łysina, jak to dobry koń to wielka nowina"
Na fb jakiejś ang stajni znalazłam relacje o dawaniu wody z solą w takie upały. Ktoś tak z was robi ?
espérer, na przykład 2 łyżki soli na 60l... To taka forma elektrolitów po prostu, zatrzymania wody w organizmie w te upały.
Nie bardzo mam pomysł gdzie się udać z tym pytaniem. 🤔 Ma ktoś może jakąś fajną umowę współdzierżawy? Najlepiej z uwzględnieniem prawa do pierwokupu.
NowaJa, Poszperaj w wątku o dzierżawie. Odnoszę wrażenie, że ktoś coś wrzucał.
PS: a w googlach nie ma?

espérer, a faktycznie piły te konie tą wodę? ja bym chyba nie próbowała... elektrolity - tak, lizawka/lizawki - tak, posolić siano - tak, posolić jedzenie - tak, ale picie słonej wody... no nie wiem no.... Ale może się sprawdza
espérer, normalna praktyka jak nie kupisz elektrolitów. Tak samo można posypać żarcie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się