Jakie pasze dajecie swoim koniom?

DrKa, agrovital alergia? Koleżanka właśnie przestawiła na to swojego konia
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
19 stycznia 2024 11:56
Sankaritarina, konie mam na różnych poziomach od surówek do C w skokach. Średnio co dwa tyg jeździmy na zawody. Przez ostatni rok jak podaje Gastro Forte nie mam problemów z końmi, nie wykazują oznak wrzodowych. Nie były badane, bo nie mam takiej potrzeby.

Jedna z naszych klaczy hodowlanych miała wrzody leczone półtora roku temu. Przez około rok dostawała Gastro Forte i Puritan. Teraz stoi tylko na Puritan. Była badana w grudniu (bo chcemy ją ponownie zaźrebić) i żołądek ok.
DrKa, może głupie pytanie, ale tu są kiełki w składzie - to działa tak samo jak kukurydza? Pytam, bo naprawdę nie wiem 😝 pisze, że bezzbożowa
Dzień dobry,
Niestety mojemu wrzodkowi wyszła alergia na liczne składniki pokarmowe - głównie soja, lucerna (dodatkowo kukurydza, owies, pszenica).
Czy znacie może jakieś pasze bez tych składników? Ktoś się z podobnym problemem zmierza?
Jestem też po konsultacji z dietetykiem i dostałam zalecenia Saracen Cooling Pencils, gdzie na jednej stronie opisują jako pierwsze składnik łuski owsa i łuski pszenicy (łuska podobno nie jest alergenem), a na jednej stronie jako granulat wielozbozowy w składzie. �‍♀️
Jeszcze pytanie o smaczne sieczki bez lucerny? Agrobs Pre Alpin czy Dengie Meadow lite with herbs / Dengie Meadow Grass?
Przejrzałam większość ofert i wszędzie coś z alergenów się znajduje 🙁
Bardzo dziękuje.

DrKa, alergie na tak szerokie "spektrum" to często nie tyle realne, trwałe alergie co bardo zły stan jelit i dostające się białka do krwiobiegu (nie tak jak powinny) i to wywołuje zrozumiałą odpowiedź autoimmunologiczną.
Osobiście rozważyłabym przestawienie takiego konia na samo siano - kilka rodzajów, żeby mógł sobie wyprodukować dobrej jakości lotne kwasy tłuszczowe żeby się śluzówka zregenerowała. Nawet bym poszukała - dokupiła mega dobrej jakości siano w kostkach i porcjowała je i wrzucała do żłobu.
Opłatek kiedyś reklamował takie pasze- siano w takich cegiełkach - wrzucało się taką kostkę do żłobu i koń miał zajęcie. A to było nic innego jak dobre siano z suplementami.

Na samym sianie bym konia trzymała z miesiąc. Po miesiącu bym dodała probiotyki i suple z kolagenem (różne typy) i kwasem hiarulonowym, a po 3 miesiącach spróbowała włączyć dobrej jakości oleje.

Ziarno bym zaczęła włączać dopiero po roku - chodzi o cykl roczny (4 pory roku), w tym czasie się sytstem immuno potrafi ciut zresetować.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
21 stycznia 2024 14:56
Tulula, rumianek jest bardzo bezpieczny (jedno z pierwszych ziół dozwolonych np. u niemowlaków) i raczej rzadko robi problemy. Jednak w okolicy dni kiedy podawana jest dawka odczulająca można odstawić - 2-3 dni przerwy nie robią tutaj różnicy w podawaniu.

Co do ostrzeżeń - jak śledzę sobie składy pasz, suplementów itp. produktów dla zwierząt (czy to koni, psów czy gryzoni) to raczej się nie pojawiają informacje mogące - mówią wprost - zmniejszyć popyt i zainteresowanie klienta 😉 Między innymi dlatego zaczęłam x czasu temu w temacie się kręcić, interesować mocniej i finalnie skończyłam na fitoterapii (z planem zrobienia w wieku 30+ lat zootechniki, głównie ze względu na tematy żywieniowe i paszowe, choć literaturę akademicką w tym zakresie już mam w domu i regularnie nadganiam materiał) 🤣 IMO zwyczajnie temat suplementów i mieszanek ziołowych jest trudny - z jednej strony łatwo dostępne surowce, niekiedy turbo tanie (tutaj np. metoda Baru Ziołowego cieszy się ogromną popularnością), a z drugiej jakieś przeświadczenie społeczne, że zioła nie robią krzywdy - cóż.. wszystko zależy od dawki. Od siebie dodam, że też od towarzystwa innych surowców.
kotbury, masz jakiś link do takiego siana w kostkach?
Lullaby, - hartog compact grass, agrobs pre alpin compact. Jakościowo wg. mnie wypadają podobnie (mój koń miewa sraczki podczas zmian siana, więc ratowałam się tym przy planie podróży na zawody bez opcji zabrania zwykłego siana z domu - podawałam kilka dni przed).
Nie jest to najbardziej ekonomiczna opcja jednak, mój rozprawiał się z tym dość szybko (ale w sumie czego on szybko nie zeżre 🙄 ).
DrKa - Agrobs Pre Alpin to takie pocięte siano, dość miękkie i drobne, raczej chętnie jedzone. Bez lucerny będzie jeszcze esparceta - ja brałam z Nature Best i mogę potwierdzić, że robi "magię" z wrażliwym brzuszkiem, a przy tym będzie równie białkowa co lucerna. Jeśli potrzebujesz białka w diecie to zrobi więcej niż agrobs - bo agrobs pre alpin to taki typowy pusty wypełniacz michy, bez większej treści.
kotbury, masz jakiś link do takiego siana w kostkach?
Lullaby, no własnie nie i mi wyleciało jak to się nazywało.
To były naprawdę, naprawdę takie twarde brykiety. I koniom baaaardzo długo zajmowało jedzenie tego.
Nie wiem czy to dokładnie to samo, ale właśnie też kojarzę taką kostkę z PreAlpin. Jest jeszcze takie coś:
https://zdrowy-kon.pl/pl/p/Havens-Brix-14kg-lucerna-z-mieta/575?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=2195848058&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAwbitBhDIARIsABfFYILZJoiN6AKGzhXpOVdyuWv9l0GgSpEEg2VUNbm63m2P9ZQk7RdmfWsaAv4KEALw_wcB

innych "sianokostek" nie kojarzę

Constantia, Dzięki za odpowiedzi!
Większość gotowych mieszanek paszowych moim zdaniem jest słaba, nie wspominając o jakości składników. Ja z tego względu jestem wielką orędowniczką meszu przygotowywanego we własnym zakresie. Rozwiązanie czasochłonne ale przynajmniej mogę w 100% dietę dopasować do naszych wymagań. Ktoś tu jeszcze ma doświadczenie z meszem?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
22 stycznia 2024 19:48
Julia1986, tutaj jest osobny wątek dotyczący meszu, DIY lub gotowych :
https://ogloszenia.re-volta.pl/forum/topic/149/31/
Gdzie kupujecie siemię lniane mielone, tak np. 5 kg lub 10 kg?
Allegro? Jak tak, to bym poprosiła link do konkretnych sprzedawców 😁
infantil, wyjdzie ci chyba trochę drogo.
I przy zakupie 10 kg albo nawet 5 to szybko to co cenne przy mielonym ci się ulotni.

Zastanów się czy nie możesz tego mielonego zastąpić całym albo makuchem.

infantil, ja kupuję zwykłe i, jeśli trzeba, mielę w starym młynku do kawy.
Na allegro, 10kg całe siemię ok 40zl
Nie mogę linka skopiować.
Screenshot_20240124-102105.jpg Screenshot_20240124-102105.jpg
Faktycznie, chyba całe siemię i młynek to będzie lepsza opcja 🙂
anetakajper   Dolata i spółka
24 stycznia 2024 10:47
infantil, jak masz termomixa to też można zmielić 💪
Nie mam 😜
infantil, w Carrefour są opakowania 1 kg całego siemienia w przystępnej cenie, w warzywniakach można kupić na wagę.
BUCK   buttermilk buckskin
24 stycznia 2024 13:22
infantil całe siemię i młynek do kawy, mielisz kiedy chcesz, ile chcesz i na świeżo
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 stycznia 2024 14:53
infantil, Też zadaj sobie pytanie, czego potrzebujesz? Czy zależy Ci głównie na tłuszczu z tego siemienia, czy bardziej na właściwościach samego gluta. Bo jak to drugie to lepiej kupić makuch i zalewać wrzątkiem.
Szukam opinii na temat Stamm30. Dla ogiera, warto?
secretary, wg mnie bardzo warto.
Super się sprawdza dla młodych koni. Wszystkie konie po zajezdzeniu i zdjeciu z łąki na to przestawiam.
Jestem zadowolona.
Szukam probiotyku proszku, czy ten skład będzie w porządku??
Screenshot_20240126_093927.jpg Screenshot_20240126_093927.jpg
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
26 stycznia 2024 12:15
siwaaa, polecam biocell od hippovet
Czy w okolicach Warszawy znajde przedstawiciela pasz Hoveler? Na Allegro ceny rosna, a dodatkowo nie wszystkie pasze sa dostepne (np. Pur sport). Na stronie przedstawiciela na Polske przesylka 22zl za worek 😱 spojrzalam na ceny w Niemczech i tam min. 25% taniej od ceny podstawowej w Polsce, wiec roznica ogromna
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
27 stycznia 2024 21:13
Mam zalecenie podawania ziemi okrzemkowej. Podajecie w ogóle koniom okrzemki ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się