Jakie pasze dajecie swoim koniom?

ElSalvador, - nie tylko zęby, wystarczy inne przyswajanie, z wiekiem się zaczyna 😉 Mój dalej masowo raczej dobrze się trzyma, ale od jakiś 2 lat bez dodatku paszy białkowej w diecie leci z mięśni. Jak nie dostaje czegoś "bardziej fancy" niż sam owies to wyraźnie się pogarsza górną linią.
Nie dostaje może tego dużo, bo pół standardowej litrowej miarki paszowej na posiłek (teraz Natur Solo, przez jakiś czas Krauter Pellet), ale jednak dostać musi to lepsiejsze białeczko. Parę lat temu tego nie było, paszowałam sobie dla energii jeśli już, ale na samym owsie też sobie radził dobrze.
Ja muszę pochwalić tutaj paszę Baileys outshine. Kupiłam z koleżanką worek wczesną wiosną żeby podbić trochę kaloryczność posiłków i tłuszcz w diecie (nie chciałam lać oleju bo w pudełkach więcej zostaje go na ścianach niż w brzuchu a też rosnące temp nie sprzyjają laniu czegokolwiek w zapasowe pojemniki). Pasza pachnie i wygląda jak kocia karma ale staruchy że słabymi zębami mają świra na jej punkcie. Mój wybrzydzacz odkąd to dostaje to wylizuje zlob nawet z suplementami w proszku (co zwykle zostawało w żłobie), dostaje tego kubeczek papierowy 330 ml 😅 więc wylizuje wszystko żeby żadnej mikro „kuleczki” tej paszy nie ominąć. Suplementowany jest też farrier formula (od 4 msc), nie wiem na ile ta formuła a na ile outshine ale jak teraz wieczorami zapalę światło w stajni to koń razi mnie po oczach, tak się błyszczy
ElSalvador,
Cenne info. szukam czegoś takiego dla mojego seniora z hrabiowskim podniebieniem.
Hej!
Szukam paszy wysokoenergetycznej dla dwóch koniowatych. 1 dla konia w treningu skokowym, 2 dla kucyka po zakończonym leczeniu wrzodów. Co polecacie? Saracen u dużego kompletnie się nie sprawdził 🙁 a kuca ospała i wybredna
malinowaa   Życie zaplątane w końską grzywę...
26 września 2024 21:20
Cześć! Które otręby ryżowe polecacie? W granulacie do podawania na sucho najlepiej, mam wybrednego tadka u siebie 😄 Słyszałam o Nubie - https://www.nubaequi.pl/pl/dodatki-zywieniowe/95-nuba-rice-5904012340480.html i i Hippolycie - https://sklep.hippovet.pl/produkty/ricelein-wysoko-odzywcze-otreby-ryzowe-25-kg/, ale może ktoś mógłby podpowiedzieć co wziąć 😊
malinowaa, ja dawałam z Mebio bylam zadowolona, chętnie jadły z paszą, efekt przybrania też się pojawił 😀
malinowaa, ja dawałam nubę i efekt był taki se
malinowaa moim zdaniem te hippolyta lub mebio są lepsze 🙂 i chętniej były jedzone niż te nuby
Moja ryżowych nie tknie, chociaż zwykłe żre ale muszę popatrzeć na granulat, może uda mi się coś przemycić.
adriena, może warto spróbować zrobić je na mokro? Ja później do takiej papki dodaje trochę suszonych buraków w proszku
Ja już nie pamiętam czy dawałam, ale moje Nubę jadły 🙂
Swoją drogą - szukam otrębów ryżowych wersja budżetowa - ktoś coś? Oprócz Unipasza...?

ElSalvador, A są też konie, które przez całe życie muszą dostawać wiadra. 😉
Mój małopolak, podczas kontuzji, też zjadał garść musli na dzień. No, małą garść 3 x dziennie. Wyglądał jak baleron i miał energii za pięciu.
Natomiast kiedy poszedł do regularnej pracy i zaczął wychodzić na duże padoki, gdzie faktycznie się rusza, to się szybko okazało, że na garściach na pewno daleko nie zajedziemy.

adriena, mój koń nie tknie ryżowych na sucho, żadnych. Jak wymieszam z paszą - to paszy nie ruszy. Nie, że powybiera - nie podejdzie do żłobu. Ale na mokro, jeszcze z suszem owocowym - wylizuje miskę do zera.
adriena, mój koń nie tknie ryżowych na sucho, żadnych. Jak wymieszam z paszą - to paszy nie ruszy. Nie, że powybiera - nie podejdzie do żłobu. Ale na mokro, jeszcze z suszem owocowym - wylizuje miskę do zera.
epk, mądry koń!
Nie chce się zapchać🙂.
epk, mój niestety tak nie potrafi xd jak stajenna nas oszukiwała z paszą to zasypywała cały pojemnik otrębami a musli używała jako posypkęxddd ale nie miał kolki. Dopiero teraz po interwencji mój koń zachowuje się jak mój koń po kilku miesiach
adriena, może warto spróbować zrobić je na mokro? Ja później do takiej papki dodaje trochę suszonych buraków w proszku
zuza17, oczywiście że dostała na mokro. Nie podchodzą jej ryżowe.

Ona dziennie wciąga 3/4 30l pojemnika robionego na ciepło meszu, siemienia, wysłodków i otrebów pszennych, natomiast ryżowe zbanowała, niestety to wybredna małpa. W sumie nic na siłę, dobrze że otręby pszenne lubi.
adriena, a z nuby otręby ryżowe też są jakieś smakowe lecz nie wiem czy się nadają
Sankaritarina - w jarpaszu masz 25kg za 105 zl. i maja tez agrovitala.
Czy takie zwykłe otręby ryżowe „z wora” trzeba bilansować? I jak tak to czym najlepiej?
Agnes14, ja nigdy nie miałam potrzeby ich bilansowania dodatkowego, ponieważ podawałam pasze z dużą zawartością wapnia (lucerna, wysłodki). Oprócz "markowych" i potencjalnie bilansowanych otrębów podawałam te z Agrovitala. Jeśli wyniki krwi świadczą o zaburzeniu równowagi wapniowo-fosforowej (nadmiar fosforu) to można podawać węglan wapnia. Najtańszy z Jar-pasza testowałam i świetnie się sprawdzał.
Lucernę wciąga.
Zrobimy badania za jakiś czas.
Dziękuję.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
28 września 2024 14:35
Ja już nie pamiętam czy dawałam, ale moje Nubę jadły 🙂
Swoją drogą - szukam otrębów ryżowych wersja budżetowa - ktoś coś? Oprócz Unipasza...?

ElSalvador, A są też konie, które przez całe życie muszą dostawać wiadra. 😉
Mój małopolak, podczas kontuzji, też zjadał garść musli na dzień. No, małą garść 3 x dziennie. Wyglądał jak baleron i miał energii za pięciu.
Natomiast kiedy poszedł do regularnej pracy i zaczął wychodzić na duże padoki, gdzie faktycznie się rusza, to się szybko okazało, że na garściach na pewno daleko nie zajedziemy.

Sankaritarina,
Na allegro są takie sypkie Mar-Rol,75zl już z przesyłką na Smarcie.
lacuna, też polecam Mar-rol, co prawda karmię dopiero pierwszy worek ale są bardzo świeże, pachną niesamowicie i koń uwielbia wymieszane z Omegą fiber 🙂
Szukam paszy niskocurkowej, jako "dosmaczenie" do sieczki dla lekko/umiarkowanie pracującego konia. Gościu całe życie jadł owies i totalnie wypadłam z obiegu. Paszę wykorzystuje dobrze, siano ma dostepne 24/7. Rzuciło mi się w oczy Pavo Care 4 Life. Czy macie może coś godnego polecenia?
ptyśmiętowy glyx wiese musli bardzo chętnie jedzone
Mebio Frutti pięknie pachnie i nie jest suche, mój wciągał aż miło z sieczką.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 września 2024 12:15
ptyśmiętowy, Glyx weise też polecam, pachnące i w zasadzie nadal to sieczka 😉 Jak mój Blondas się na sieczkę samą przed jazdą wypina, to właśnie tym mu ją przyprawiam i wciąga 🙃
Bardzo dziękuję!
Pytanie za milion! Dostałam rekomendacje od żywieniową żeby dorzucić do paszy mojego 0.5 miarki paszy fsd porker standard. Jest to dla prosiąt ale podobno lepsza niż dla koni 😮 słyszał ktoś coś o takim czymś? Ja jestem noga z żywienia i nie wiem jak się do tego odnieść...
A sprawdzałaś co jest w składzie? Z tego co widzę to śruta sojowa i olej sojowy, czyli wywindowane białko i tłuszcze - koń spada z masy/mięśni?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się