Jakie pasze dajecie swoim koniom?

[quote author=panterka-23 link=topic=25.msg1360628#msg1360628 date=1333542013]
ok masz być może masz rację ale nie czarujmy się, że każdy kto chce dawać paszę będzie badał krew
a po 2 mam konie którym układam dawki i dopasowuję paszę a dopiero po jakimś czasie dadzą się przekonać do badania krwi ....i wyniki są OK 🙂
koniec offa bo będzie zaraz, że reklama
[/quote]

juz tłumaczę, zeby znalezc niedobory, to z tego co pamiętam, należy zrobić testy włosa. ale i tak nie zawsze wyniknie wszystko, a testy krwi pokazują tylko czesc niedoborów, wiecej wiadomo po badaniu włosa, podstawowe bardziej jest badanie siana, ziarna jesli dostaje i gleby. ale nie czarujmy się, nie zawsze siano jest zawsze od jednego dostawcy przez caly rok.

nie sądzę, żeby były złe,  nie jestem specjalistką, ale napewno dorzuciłabym miedzi i biotyny, bo duża ilosc żelaza wyprze miedz. ale oczywiscie mogę sie mylić, mogłam zapomnieć juz trochę 🙂
Zapomniałaś jeszcze o badaniu, wody, powietrza i drewna z ogrodzeń 🙂
Słuchajcie, potrzebuję pilnie wiadomości ile mniej więcej litrów ma jeden worek granulatu 25kg oraz jeden worek sieczki 15kg. Czy w pojemnik 85l zmieszczą mi się ponad 2-3 worki? Albo ktoś może ma ten metalowy pojemnik na pasze alfako, ile worków mieści się w jedną komorę?
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
04 kwietnia 2012 14:00
w 60 l pojemnik wejdą dwa worki =40kg


więc zmieszczą Ci się spokojnie 3x20kg w pojemnik


Zapomniałaś jeszcze o badaniu, wody, powietrza i drewna z ogrodzeń 🙂


ja bym zbadała właściciela xD 🏇
Nie polecałabym badań włosa jako podstawy oceny żywienia- włos rośnie dłużej niż poziom we krwi oraz rośnie stopniowo, czyli odcinając włos do analizy możesz odcinać ta część która rosła gdy żywienie było niedoborowe.

Opowiadanie o analizach siana wrzuciłabym między baśnie - ze względu na koszt nie robi się go nawet w wielkich stadach krów, bo siano i w ogóle pasze objętościowe mogą się różnić ze względu na czas zbioru, stanowisko,nawożenie,skład roślin. A co dopiero,gdy pochodzi z różnych źródeł.

Dając koniowi czy to pasze pełnoporcjową, czy dawkę złożoną z kilku pasz jej ilosc jest oparta o zapotrzebowanie konia- uśrednione,z tabel, dla konkretnego stanu, czy pracy konia.Wtedy powinna pokrywać ilości substancji odżywczych. Mimo to są duże różnice indywidualne i konie żywi się trochę 'na oko' robiąc badania krwi gdy potrzeba, czy zmieniając rodzaj paszy.

Część o miedzi "rozkładaniu na aminokwasach" nic mi nie mówi. Isabelle masz na myśli chelaty? Czy co?
derby dzięki 🙂
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
04 kwietnia 2012 17:16
Edytka, jestem też bardzo ciekawa co tam będzie, ja bym najchetniej widziala tam duzo aromatycznych ziół dla niejadkowych staruszków🙂

Ja mam "jadka", więc mam nadzieję, że w sieczce znajdą się zioła na apart ruchu i wspomagające układ trawienny 😀
No nic, zobaczymy co Pan Podkowa wymyśli
magrat,  pamiętam trzy po trzy, tylko najważniejsze i ogólne założenia z rozmów z dietetyczką końską, na dokładne szczegóły to ja się nie piszę 😉 mogłam się gdzieś walnąć, super by było jakby ktos sprostował jak sie walnęłam 🙂

Edytka,  wydaje mi się, że aby w sieczce bylo dość "cudków" typu mobility, to by musiało byc ich baaardzo wiele i baardzo drogo 😉 na aparat ruchu stosuje cos innego, sieczka której pragnę, powinna przede wszystkim sprawiać, że kon zeżre dodatki 😉

bo kon nawet bosko pachnącej secrety żreć nie chce :/  wczesniej żarła wszystko, teraz sie księżniczka zrobiła od czasu małego stajennego labolatorium...


miał ktoś mesz sukcesa? chodzi mi o cos taniego, na ciepło, do czego mogę dorzucic dodatki i zrobic podwieczorek, z zaparzonymi ziółkami.


co sądzicie o paszach EquiFirst? Najbardziej interesuje mnie Classic Fiber musli i sieczka Classic Fiber all in one.  :kwiatek:
Witam
Nie przebrnę całego wątku, nawet połowy. Jestem właśnie po wizycie weta do kolki! Mam nerwy i nie powiem co jeszcze...
W każdym razie muszę znaleźć jakąś paszę dla klaczy 18 lat, pracującej bardzo mało, z predyspozycją do kolek, ale nie za często na szczęście. Do tej pory nie szalałam z gotowymi paszami. Dostawała owiec (ok 1 kg dziennie), siano do woli, a w sezonie pastwisko. Jak pastwisko to tego owsa nawet kg dziennie nie dostaje bo wydaje mi się, że to łąka wystarczy. Zresztą na siano wtedy nawet nie patrzy, a owies memla jakby chciała, a nie mogła. Kiedyś kupiłam mesz z Sukcesu, ale nie tknęła ani razu. Pieniądze wywalone w błoto.
Czy możecie polecić mi coś, jakąś paszę bezowsowa (tak myślę), a dobrze działająca na jelita?
Kurcze drogie. Jakaś alternatywa? Kompletnie się na tym nie znam, nigdy się tym nie interesowałam. Głupia byłam i tyle...
A może wystarczy moczyć owies 12h przed podaniem? 🙂 Ew. dorzucać sieczkę.
agulaj79, probiotyk em-15 ma w opisie zastosowania profilaktykę kolek. Tylko trzeba konia przyzwyczaić, mój na początku memlał, a teraz wylizuje.
Może do tego wysłodki buraczane? mają dużo włókna, no i olej, najlepiej lniany. Dobrze działa na prace jelit.
Jak podawać ten olej lniany?

Nie odbierzcie mnie źle. Ja tą kobyłkę mam od 17 lat! Nie jestem jakimś laikiem, ale w między czasie pojawiło się wiele nowości na rynku, którymi ja się nie interesowałam bo było ok.
agulaj79, zwyczajnie, wlać do jedzonka 😀. Zacznij od małej dawki - 30-50ml, potem zwiększaj stopniowo. Profilaktycznie wystarczy chyba ok 150  ml, też zależy od wagi konia. Większe dawki, powyżej 250 ml, działają tucząco.
No tak, a ona do chudych nie należy 😉
mój z kolei potrafi szybko przybrać, więc też muszę się pilnować. Ja daję ok 100 ml przez ok 2m-ce wczesną jesienią, zimą i wiosną, z miesięczną przerwą. Do tego olej świetnie działa na sierść. Latem, przy wyższych temperaturach nie podaję. Za to probiotyk i wysłodki daje regularnie.
Czy ktoś miał problem z LINAMIXEM?

Moja klacz kategorycznie odmawia jedzenia, nawet dosmaczonego i dokładnie ywmieszanego z przysmakami :/
Czy kojarzy ktoś, gdzie kupię sito do przesiewania owsa?
Libella,  patent sprawdzony- sito do przesiewania piasku, takie okrągłe z drewnianym "stelazem", zalożone na beczkę. owies wsypywany na to sito, kilka ruchów ręki, zeby sie sito pokreciło na beczce, i w ten miły sposób w beczce są odpady, a w sicie dobry owies.
te sita to w sklepach budowlanych typu castorama.

chyba, że nie o to chodziło :kwiatek:
Sito można kupić na rynku, ale takim gdzie sprzedają m.in płody rolne czy np kury. Ja przynajmniej na takim kupiłam. U nas są dwa tzw rynki/targi i na jednym się kupi na drugim nie. ewentualnie w GS w dziel agro
Dzięki dziewczyny :kwiatek:
Isabelle właśnie o takie mi chodzi! To jutro czeka mnie rajd po sklepach budowlanych w takim razie 😉
My z naszymi 60 ogonami kupujemy gotowy produkt z gospodarstwa mlecznego, wyeliminowaliśmy z jadłospisu owies i podczas przestawiania koni na inne żywienie nie było ani jednej kolki. Stosując wysokowartościowe kiszonki nie musisz stosować probiotyków. Same korzyści.

A co wtedy z białkiem? Kukurydza ma go mniej i gorszej jakości.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
10 kwietnia 2012 16:17
Libella,
ja kupiłam przez allegro, bo u nas na targowiskach nie było 🙁
W razie co mogę poszukać w mailach nazy użytkownika (jest producentem i ma stronkę),
gdybyś miała problem z zakupem.
ms_konik podaj proszę ten link  :kwiatek:
tak czytam o tym oleju.. dajecie naraz te 100 ml i więcej???? konie nie mają woreczka żółciowego, więc więcej jak jedna łyżka stołowa naraz bardzo obciąża..
dobra. nastał ten moment. porządną paszę potrzebuję, ale nie pełnoporcjowo tylko z owsem, bo się robota zapowiada. kon dodatkowo żre oleje, probiotyki, witaminy, biotyny i inne cuda wianki.

dla seniora, na intensywniejsze chodzenie (poprawa umięsnienia -gruba to ona juz jest, pozytywne działanie dla mięsni i układu kostnego) skokowe, okolo 3 razy w tygodniu, planowane starty, ale beż podwyższenia energii, bo jej jest nadmiar.  co brać? może być z wyższej półki.

zastanawiam sie, czy kupic cos typowo dla seniora, czy zwyczajnie dla konia w treningu. czy moze mieszać? mogłabym prosic o pomoc speca?  kiedys juz szukałam, ale założenia poszły w cholerkę, dlatego teraz podejscie do dobrego zarcia nr 2 😉
Kika   introwertyczny burak i aspołeczna psychopatka
10 kwietnia 2012 18:14
Spillers - Conditioning Senior i Competition mix - dzięki temu masz połączenie paszy sportowej - competition z seniorową kondycyjną, która zawiera glukozaminę - conditioning ma wolno uwalnianą energię, nie daje kopa, a senior jest kondycyjny - skarmiając obie masz - jak dla mnie - idealny zestaw - ja tak karmiłam jakiś czas i gdybym ze względu na kopyta nie zrezygnowała z ziarna to trzymałabym się tego;
Kika,  bardzo Ci dziękuję! co dokładnie daje competition? jak dawkować obie pasze? kon dostaje teraz w okolicach 3 kg owsa i energii ma dość.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się