Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Ekuss: mi wciskali, ze konie to wegetarianie i ze nie daje im sie zadnych produktow zwierzecych. Osobiscie moge ci polecic rzepakowy olej, moj dostaje go cala wiosne i ma super siersc, jako dodatek energetyczny tez sie super sprawdza.
Do mnie dziś dzięki przyszła epona i jestem zachwycona koń ją kocha  😍 i ta cena  😍
croopie www.maxeglo.pl  😉
konwalia, co wzięłaś na początek z Epony?
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
17 czerwca 2012 10:37
Konisko całe dnie na trawie i do tego rano i wieczorem po miarce besterly basic, ale jak chudy był tak jest...wetka powiedziała, że badania krwi są ok, mam zamiar odrobaczyć i zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby ponowne podawanie śruty jęczmiennej w niedużej ilości do jednego karmienia?Podaje ktoś na stałe? Ja z dwa lata temu podawałam to miałam pączka a maśle i zastanawiam się czy by do tego nie wrócić, bo wystające żebra zaczynają mnie irytować.
Wprawdzie konisko ma zakaz zostania tzw pączkiem, ale żeberka jednak mogłyby zostać przykryte...
A ile kg mieści w sobie ta miarka?

Btw, ci co eponę zamówili: stawiacie swoje konie na tym pełnoporcjowo?
Sankaritarina mój koń stoi pełnoporcjowo, a co? Mój ma to jaką jedyną pasze póki co.
Grace Fibre Balance
xxagaxx, I ile dajesz? Jest tam na worku jakaś dokładniejsza dawka?
No bo kombinuję z której półki to będzie pasza -> z takiej "żeby zadziałało, potrzeba niewiele" czy "żeby zadziałało,  potrzeba dużo". Ale może ja znowu za mocno filozofuję. 👀
Golden Oldie wygląda super zachęcająco, dzięki!!!  😅
Czy Equine Sensitive z D&H nadaje się dla pauzującego konia? Porównując skład z Convalescent Diet (czyli paszą z założenia dla konia niepracującego), ta pierwsza ma mniej białka, a więcej tłuszczu i włókna. Mój koń to typ bardzo trudny do utuczenia, dodatkowo chudnie na lato, a bez pracy marnieje- szukam paszy, która sprawi, że nie będzie wyglądał jak siedem nieszczęść po przerwie (jak długo będziemy musieli pauzować- jeszcze nie wiem :zemdlal🙂. Do tej pory (w robocie) dostawał ~4,2 kg owsa dziennie, otręby ryżowe i po miarce Barley Rings D&H i Senior Conditioning Mix Spillersa. (+ siano i świeżą trawę). Czy dobrym pomysłem będzie po prostu obcięcie owsa i zostawienie go na objętościówce z Barley Rings, otrębami (Maxeglo) i np. Equine Sensitive właśnie? Symbolicznie owies na pewno zostawię (chociażby dlatego, żeby nie denerwował się przy karmieniu), więc czy np. dorzucenie kilku garści lucerny do niego będzie dobrym pomysłem?
Dieta mojego konia zawsze spędza mi sen z powiem 😵
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
18 czerwca 2012 08:06
A czemu nie chcesz wziąć paszy dedykowanej koniom pauzującym, czyli Convalescenta? Jeśli chodzi o D&H to moim zdaniem dobra opcja dla kontuzjowanych koni. Jeśli chcesz coś innej firmy i trochę tańszego to polecałabym to spróbować: http://paszaredmills.pl/pl/p/Leisure-Senior-Mix/74 Znajomy kulawiec stoi na tym obecnie w niedużych dawkach i wygląda jak pączek w maśle.
Gru   nic nie dzieje się bez powodu
18 czerwca 2012 08:16
Wendetta spróbuj postawić go na Convalescencie, ale pełnoporcjowo, bo z doświadczenia wiem że konie bardzo dobrze na nim wyglądają, a dodatkowo energia nie rozsadzi go w boksie. Możesz spokojnie zrezygnować z tych innych dodatków, wtedy pewnie całościowy koszt wyjdzie Ci taki sam 🙂 Możesz ewentualnie dodać jakąś sieczkę 🙂
BASZNIA   mleczna i deserowa
18 czerwca 2012 08:36
wendetta, na roztrenowanie sporo fajnych pasz ma tez Epona, wspomniana Golden Oldie nie tylko dla starcow, Irish herbal- ja mam dla swoich obibokow irish Edition P-ale jak Twoj ciezko trzyma wage, to ta moze byc za slaba. Zreszta tam sporo pasz ma obnizone wartosci energii, bialka-dowalic objetosciowki-sieczka, trawokulki!! i niech sie roztrenowuje 🙂.
Koniczka, oczywiście, pierwszy do głowy przyszedł mi Convalescent 😉 ale prównując sobie składy w katalogu doszłam do wnisoku, że Sensitive ma więcej tego co nam potrzebne (włókno, tłuszcz), a mniej tego co nam teraz zbędne (białko), niż Convalescent. Dlatego się zastanowiłam... Co do tego RedMillsa orientujesz się jakie jest dawkowanie (pełnoporcjowo)?

Gru, myślisz, że Convalescent bez innych dodatków sprawdzi się (pełnioporcjowo) u konia, któryego baaaardzo ciężko utuczyć (chudnie właściwie od wszystkiego, taki szczupak na długich nogach, skóra i mięśnie 😉) Zapytam Cię jako dodsonowej specjalistki 😉 orientujesz się ile waży taka "klasyczna" miarka? Bo według moich obliczeń (przy dawkowaniu 300 g/100 kg masy ciala) mój Rudy powinien dostawać ok 1,5 kg dziennie? I naprawdę już nic więcej poza objętościówką? Lucerna byłaby OK zamiast sieczki?

Basznia, chciałabym pzostać wierna Dodsonowi jeśli chodzi o paszę podstawową (mam do niego dostęp "od ręki", a poza tym u mojego dobrze się sprawdza- w czasie pracy- i mam do niego zaufanie). Trawokulkami się zainteresuję 😀
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
18 czerwca 2012 08:39
Tu masz dawkowanie: http://paszaredmills.pl/wskazowki-pasza-pelna Jeśli mówisz, że Twój koń słabo wykorzystuje paszę to powinnaś patrzyć na zieloną część tabelki. Myślę, że jakieś 1,5-2kg dziennie załatwiłoby sprawę.
Gru   nic nie dzieje się bez powodu
18 czerwca 2012 09:07
Wendetta myślę że by się sprawdził, jeśli koń ma tendencje do chudnięcia to oblicz jego zapotrzebowanie na 600 nie na 500 kg. Dawkuje się 400 g na 100 kg czyli w tym wypadku 2,4 kg. Standardowa miarka o jakieś 800g. czyli dostawał by 3  miarki dziennie. Lucerna jak najbardziej może być 🙂
Gru, rzeczywiście dawkowanie pomyliłam z Sensitive. Czyli Convalescenta schodziły by jakieś 3 worku z hakiem 😉 miesięcznie... Warte rozpatrzenia.
Tak z ciekawości zapytam jednak, z postawienie pełnoporcjowo na Senstivie to według Ciebie gorszy pomysł?
Czy ktoś może się wypowiedzieć o paszy Epona Performance i Epona Strong+Vital? Interesuje mnie na ile są one energetyczne i jak sprawdzają się w żywieniu koni wyczynowych.
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
18 czerwca 2012 11:30
A ile kg mieści w sobie ta miarka?

Btw, ci co eponę zamówili: stawiacie swoje konie na tym pełnoporcjowo?


1,5l 😉
Kika   introwertyczny burak i aspołeczna psychopatka
18 czerwca 2012 11:32
ja mieszam 1/2 z owsem - daję musli comfort
Sankaritarina - my na razie jednemu chłopcu pełnoporcjowo dajemy Fiber Balance - jeszcze się nie wypowiem co do efektów, bo dajemy od weekendu, ale musli bardzo ładnie wygląda, pachnie i jest chętnie zjadane 😉 Ogólnie planujemy postawić na Eponie kilkanaście koni, z czego jakąś 1/3 delikwentów pełnoporcjowo.
fioukova, aaaaha.
Kurczę, jestem bardzo ciekawa efektów. Mój aktualnie na baileysie i equifirście, ale jeśli na eponie miałby być taki efekt wow jak na dodsonie, a za niższą cenę, to ja z chęcią zmienię... ale w sumie na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać ładnych parę miesięcy.

incognito, ale ja się pytam ile kilogramów, a nie litrów... Tak więc- ile kg (kilogramów) mieści w sobie miarka? 😀iabeł:
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
18 czerwca 2012 14:08
To zależy od paszy, granulat jest dość duży-w sensie granulek i ciężki, więc tego granulat mieści się tam około kilograma-ale nie wiem dokładnie ile, nie ważyłam tego,wetka widziała tą miarkę i powiedziała żeby podawać jedną pełną, więc tak też robię😉
To prawdopodobnie podawałaś za mało i dlatego koń nie przytył. Albo Twój koń działa na besterly basic tak jak mój - nie działa.
szukam porady- aktualnie skończyłam build up dodsona, w międzyczasie koń z trybu 'pół doby na padoku, pół w boksie'  został przestawiony na tryb 24/7 na łące (mając dostęp do siana i trawy). no i chyba pojawiły się jakieś niedobory - załapałyśmy lekką grudę, ranki się gorzej goją, sierść brzydsza itd. morfologia będzie za dwa tygodnie, a co mogłabym kupić do tego czasu?  :kwiatek:
W nocy z soboty na niedzielę złożyłam zamówienie u Julie z Epony a dziś czekała już na mnie paczka 🙂 wiem, że to nie wątek do polecania sprzedawców,ale piszę tu w razie gdyby ktoś miał wątpliwości zamawiając paszę  czy cokolwiek innego  :kwiatek:
Gru   nic nie dzieje się bez powodu
18 czerwca 2012 21:41
Wendetta możesz spróbować oczywiście postawić konia na Equine Sens., po prostu nie miałam do czynienia z karmieniem tą paszą konia, który stoi w boksie, więc nie wiem jakie będą efekty. Widziałam zawsze tylko konie pracujące, lekko bądź mocniej, ale pracujące. A jednak areszt boksowy to dość specyficzna sytuacja,  w której ważne jest też bezpieczeństwo Twoje i konia, a wiem na pewno, że na convalescencie konie są i spokojne i świetnie wyglądają 🙂 Nie wiem może na Equine Sensitive też było by dobrze, ale nigdy nie miałam takiej sytuacji 🙂

Hedonistka poczekaj na wyniki badań i wtedy czegoś poszukaj, teraz to trochę takie podawanie w ciemno.
Czy jest gdzieś dostępny dokładny skład pasz Spillers?
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
19 czerwca 2012 12:55
Działa nie w tą stronę co trzeba niestety, więc rozumieniem, że sugerujesz podawanie większej ilości granulatu i obserwacje póki co?🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się