Jakie pasze dajecie swoim koniom?

vampiria, pytałaś niedawno o pasze dla młodego konia. Sama takiej jakiś czas temu szukałam i wybrałam EquiFirst Junior, tu masz linka:
BREEDING JUNIOR 25kg
Moje wymagania to było:
- musli (nie granulat),
- pasza dla konia ok 2 lat - nie uniwersalna dla klaczy karmiącej, sysaka, odsadka i trochę starszego źrebaka; mi zależało na paszy dla młodego konia, który jednak jeszcze nie pracuje, a wciąż intensywnie rośnie),
- nie bijąca za bardzo po kieszeni - innych firm też znalazłam podobne pasze, ale np. w cenie ok. 100zł na 20 kg

Ta spełnia wszystkie wymagania. Podaję ok. 4 m-cy i jestem z niej bardzo zadowolona.
Ada   harder. better. faster. stronger.
28 lipca 2009 19:32
vampiria, u mnie w stajni kilka osób podawało i mnie osobiście te pasze nie podobały się.
Swojemu zwierzakowi bym takie nie zaserwowała.
Jaka pasza (a jakiej sie wystrzegac) dla konia, ktory musi schudnac a na razie nie moze sie za wiele ruszac?? A zanim wejdzie w faze rozruchu musi byc juz szczuplejszy o ladnych pare kilogramow.
Co radzicie??
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
28 lipca 2009 22:59
Klami, postawic na torf i dawkowac siano
szafirowa, od czwartku stoi na trotach (jutro maja przyjechac), wiec to juz sie stalo. Troche sie boje, ze na przyklad zacznie tkac stojac wlasciwie 23 i wiecej w boksie. No, ale juz postanowione.
Siano niestety jest tu bardzo marne i nie dostarczy mu wszystkiego co trzeba. W tej chwili stoi na 0,5 owsa i 0,5 musli. Dlatego musze mu raczej cos dawac. Tylko co??
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
28 lipca 2009 23:23
Klami, ja bym obciela owies zupelnie, na rzecz paszy i dobrych witamin- i to najlepiej cos z duza iloscia wlokna (np.  http://sklep.stajniasmardzow.pl/product_info.php/cPath/8_10/products_id/319 albo musli+sieczka spillers cool fibre z magnezem) - zeby duzo zul i mial wrazenie sytosci. troszeczke(plasterek) slomy do pogryzania i siano w ograniczonych ilosciach.

Agita, Ada dzieki za odpowiedzi🙂 Zastanowie sie nad ta pasza co Agita pisala. Mam dokladnie takie same wymagania co ty 😉
Ja swoje koniki karmię paszą spirells (dla koników mało pracujących i osobna dla klaczy karmiącej bo mam takową)
dodaje odrobine owsa + witaminki Pavo. Oprócz tego moje konie maja codziennie ok 2 do 4 kg marchewki dziennie.
Teraz gdy całymi dnami przebywaja na pastwisku dostaja paszę i marchew 2 razy dziennie, zima 3 x dziennie.
I.... wetka krzyczy na mnie ,że moje koniki za dobrze wyglądają (czytaj są za grube) nie zamierzam jednak obcinac im porcji tylko zwiesze im ruch.Teraz tylko 2 razy w tygodniu wyjezdzamy w terenik ale od przyszłego tygodnia (przyjezdza moja trener) będa chodziły częsciej i będą codziennie lonżowane. Powinny schudnąc. 🤣
Klami sieczkę polecam zdecydowanie. Skarmiłam 2 wory w czasie ostatniego postoju, koń zachwycony, zajęty przy żłobie znacznie dłużej niż jak miał tylko garstkę owsa do zjedzenia. No i go nie rozniosło o dziwo. Tylko, że mój na tym nie schudł za specjalnie...
Ada   harder. better. faster. stronger.
29 lipca 2009 14:32
A właśnie co do sieczki to zastanawiam się jak dawkować.
Na razie dawałam po garstce, codziennie coraz więcej żeby zwierzol się przyzwyczaił ale teraz chcę już dawać dawkę docelową.

I teraz pytanie, ile podawać sieczki Spillers Conditioning Fibre żeby rzeczywiście miało to jakiś efekt poprawy kondycji ?
Koń dostaje obecie posiłki 2x dziennie po 2 miarki owsa (te miarki Pavo) [docelowo dostaje po 3 miarki czyli pełne wiaderko jednak teraz wraca do formy po kontuzji i stopniowo zwiększam dawke owsa)
I teraz ile dawać sieczki ? po 1 miarce na posiłek ? (czyli wychodziłoby 2 miarki owsa + 1 sieczki)
szafirowa, Lena, dzieki. 😉
Decyzja zapadla. Kon dostaje sieczke Hartoga i musli ziolowe z duza iloscia wlokna. Zobaczymy. 😉
Co polecacie podawać 4-letniemu koniowi, który od ponad miesiąca jest w systematycznej pracy?

Aktualnie dostaje ok 1,5 klasycznej miarki dziennie musli eggersmanna (struktur equichamp) - rozłożone na 3 karmienia, granulat high energy eggersmanna 1 miarka - rozłożona na 3 karmienia  + witaminy tej samej firmy, biotyne i eggersmannowski aminoral.
do każdego posiłku miarka owsa.

Póki co nie widać, żeby cierpiał z powodu takich dawek i rodzaju paszy, ale chciałabym mieć pewność, że nie jest za mało, ani za dużo...

dodam, że na każde karmienie musi być porównywalna ilość dodatków i owsa, ponieważ księciunio owies je niechętnie...
Czy ktos podaje pasze HippoStar? albo może słyszał cos o tej holenderskiej paszy? bede wdzieczna za opinie.
Czy ktos podaje pasze HippoStar? albo może słyszał cos o tej holenderskiej paszy? bede wdzieczna za opinie.


ja podaję
jako uzupełnienie normalnego żywienia,
daję musli raz dziennie zamiast owsa
nie wiem co chcesz wiedzieć?
koń wygląda jak wyglądał, nic sie z nim nie dzieje, je chętnie, nie chcę niczego osiągnąć dawaniem tej paszy, więc nie wiem czego powinnam się spodziewać...

co do samego musli - bardzo aromatyczne, pachnące, dużo w nim różnosci, dobra konsystencja, wygląda super KOŃ je... (a niektórych nie chciał jejść)
Jaką smaczną paszę polecacie dla konia w lekkiej pracy? Nic energetycznego. Do tej pory dostawał energetycznego equi firsta, ale teraz będzie się rehabilitował i leciutko chodził, a chciałabym mu zaserwować coś "pycha". Tak do 70 zł za worek najlepiej.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
31 lipca 2009 23:09
Mi osobiście bardzo się podoba Hartog Balance (z tego co obserwuje to konie podzielają to zdanie 😉 ) http://www.sklep.animavet.pl/produkty.php?cat=&id=45 Pachnie przepięknie bo jest z dodatkiem ziół i ma naprawdę zróżnicowany skład. No i cena bardzo pro ludzka. Ludzie sobie jeszcze chwalą Baileysa Meadow Sweet: http://www.sklep.animavet.pl/produkty.php?cat=&id=1030 ale on zdecydowanie mniej mnie rzuca na kolana 😉
Wow, jaka szalenie niska cena tego Hartoga  😲 Kiedyś jechałam z tą paszą w jednym samochodzie i powiem szczerze, że mnie zaczarowała zapachem nawet przez worek  😁 Chyba wypróbuję, dzięki Koniczka  :kwiatek:
maleństwo   I'll love you till the end of time...
01 sierpnia 2009 07:23
Ja się podpisuję pod tą opinią, moje jedzą właśnie Balance'a i nie marudzą, wyglądają jak pączki (Ruda aż za bardzo ;/), energii mają w normie, a i mój portfel nie narzeka 😉
Dodofon, ja sie zastanawiam nad Reform musli  i Sport Granulat, czyli te bardziej energetyczne.
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
06 sierpnia 2009 14:28
Chciałabym zdać relację z żywienia starszego konia paszą Spillers Senior Conditioning Mix - R E W E L A C J A

Koń zjada trzeci wór paszy - przybrał na masie, tryska energią,. Jak dla mnie na razie number one.
Gniadoszka   Przyjaciel to mało ... to członek rodziny ...
06 sierpnia 2009 14:32
To i ja mam tutaj pytanie:

Jakie pasze, witaminy, suplementy dla mojego Gniadego po powrocie z kliniki do domu?
Będzie przechodził rekonwalescencję po wyleczonych ranach na nogach.
Co najlepiej mu podawać i w jakich porcjach, żeby jak najszybciej stanął na nogi i wrócił do formy?

Z góry dziękuję za podpowiedzi 🙂
Gniadoszka
Słuchajcie, czy któraś z was podawała jednocześnie paszę jako dodatek do owsa + gotowy mesz powiedzmy raz w tygodniu zamiast owsa? Nie będzie za dużo "tego dobrego"? Bo się zastanawiałam nad zakupieniem cerevita [nie kopie po kieszeni jak natures best] + mesz hartoga, albo hatrog balance + mesz tejże firmy... i się zastanawiam czy aby na pewno ten pomysł jest dobry.  😁
Gniadoszka czy koń będzie stał w boksie czy normalnie wychodził i bedzie jeżdżony?
Ja swojej w okresie rekonwalescencji obcięłam o połowę owies, dodałam granulat niskoenergetyczny (zawierał witaminy, mikro i makroelementy). Koń w tym czasie wychodził tylko na spacerki w ręku. Siano, słoma do woli.
Gniadoszka, siano, niskoenergetyczne musli, witaminy. Nie granulat.
Zreszta, zapytaj doktora, na pewno da Ci wskazowki jak konia dalej prowadzic.


Granulat pecznieje. Ogolnie raczej odchodzi sie od podawania pasz granulowanych na rzecz musli.
A koniom, ktore stoja wrecz nie powinno sie takowej paszy podawac, poniewaz latwo o kolke.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
08 sierpnia 2009 22:19
Myśmy przeszły przez:

1. Hoveler Original Relax - zjadana bardzo chętnie, bez marudzenia i efekty w postaci uspokojenia się nerwusa były widoczne
2. Baileys Economic Mix - za pierwszym razem kobyła popatrzyła na mnie z miną "co ty mi podajesz"?, ale później jadła bez wybrzydzania
3. teraz testujemy Baileys Meadow Sweet - jest bardzo chętnie zjadane, aczkolwiek mnie nie powaliło, po opisie spodziewałam się czegoś więcej.

Czeka nas jeszcze Hartog Balance.
Zu   You`ll ride my rainbow in the sky
09 sierpnia 2009 09:09
a my przechodziliśmy przez:
Eggersmann'a EquiDeLuxe (chyba tak się pisze 🙂 ) - całym sercem polecam dla koni chudych.
Eggersmann'a Frucht Musli- nie powalała na kolana jak ww 😉
Pavo Sportsfit- b. fajna, koń wreszcie zaczął mieć energię, jednak dla koni ze skłonnością do chudnięcia takie pasze są mało trafione  🙁
HAVENS Sport Musli- też bardzo przyjemna (w czasie "świetności" rudego, to była najlepsza pasza. będąc w mocnym treningu miał cały czas chęcii energię), jednak nie kupuję z takiego samego powodu jak Pavo
teraz jesteśmy na Hartog'u Balance i Eggersmann'ie Vital Senior + sieczka D&H i nie wybrzydzamy, a waga utrzymuje się na dobrym poziomie 🙂 
b]Agita[/b]
a ile dajesz tego musli ? podajesz samodzielnie czy mieszasz z owsem ?

Ja takim młodziakom podawałam zazwyczaj Havensa Foal Cubes(granulat) i byłam bardzo zadowolona, ale teraz młodego (5-miesięcy) po zjedzeniu 2 worków Pavo Podo, pzrerzuciłam na Equifirsta i tak mu smakuje, że chyba pomyslę, o kontynuuacji rownież EF


Dramka
a tej paszy była cala dyskusja, żwyione  nią były  na pewno klacze w ZT Bogusławice, wygladały jak pączki w maśle, ja z ciekawości kupiłam jeden worek, mi pasowała ta pasza - ma fajny delikatny aromat, trochę cukierków Irysów, dla mojej kwadratowej rekreantki była w sam raz 😉

Czy w Warszawie można gdzieś dostać produkty Eggersmanna ?
Sankarita, oczywiście!

Mój młody na każdy posiłek dostaje musli z owsem, a raz w tygodniu na kolację mesz z owsem i musli (oczywiście proporcje meszu, owa i musli zachowane tak, żeby nagle nie było dysproporcji między innymi posiłkami)
Musli do meszu dosypuję raczej do smaku, ponieważ młodzian nie chciał nic innego jeść, co nie pachniało jego ulubionym musli ;-)

Meszem raz w tygodniu na pewno nie przedobrzysz🙂😉)
Proti   małymi kroczkami...
09 sierpnia 2009 20:36
My zaczeliśmy worek musli hoveler Original EF. Zostało nam polecone jako wspomagające tycie, zobaczymy, czy będą efekty 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się