Ogrody, działki- czyli prace pozadomowe

jamjesttys dżdżownice fajna sprawa ale i też trzeba się nimi zajmować by nie wymarły. Pilnować temp kompostu, dostarczać im witamin i co najważniejsze w zimie zapewnić im ochronę 😉
ovca   Per aspera donikąd
25 lipca 2014 16:32
a ja z takim pytankiem, czy ktoś może polecić jakieś sprawdzone nożyce do trawy akumulatorowe.
mam takie zwykłe ręczne gardeny ale to robota zakonnika wycinać nimi wkoło drzewek 🙁


ja mam bosha- nie wiem jaki model dokładnie, bo dawno ich nie używałam. Polecam bardzo 😉
madmaddie   Życie to jednak strata jest
04 września 2014 20:13
mogę się tu wbić z tematem warzywniaka czy nie bardzo?  👀 planuję na wiosnę założyć swój i szukam sensownego kalendarza z rozpiską co mam kiedy robić i jak dokładnie, czy ktoś może coś polecić? albo jakieś strony dla początkujących?  :kwiatek:
ovca   Per aspera donikąd
05 września 2014 21:55
maddie ja w tym roku też debiutowałam z ogródkiem warzywnym 🙂 wiedzę o roślinach mam dużą ale zupełnie nie o ogródkach użytkowych, więc radziłam się przede wszystkim sąsiadek. Dopiero po majówce siałam nasiona, wcześniej w kwietniu solidnie przekopałam ziemię i nawiozłam ziemi urodzajnej.
Plony przerosły moje oczekiwania 😉 miałam fasolkę, kalarepę, pora, paprykę, kabaczek, pietruszkę naciową i mnóstwo ziół. Prawie wszystko siałam wprost do gruntu ( robiłam próby z wysiewaniem najpierw w domu do donicy, ale jak dla mnie to bez sensu), tylko pora, paprykę i kabaczka miałam w siewek. Najważniejsze to podlewać, podlewać, podlewać i podlewać, o dziwo przez cały sezon ani razu (!) nie musiałam odchwaszczać.
Jeżeli masz mały ogródek, unikaj dyni i kabaczka- mój kabaczek z maleńkiej sadzonki z pojemnika wielkości kubeczka od jogurtu rozrósł się to szerokości 150 i wysokości 60 cm, więc trochę stłamsił inne rośliny i na przyszły rok ląduje pod płotem 😉
na jesień jak będzie po wszystkim znowu zryję teren glebogryzarką, nawiozę obornikiem od sąsiada i zostawię do kwietnia. Jeżeli zależy Ci na obfitych plonach przy minimalnym nakładzie sił to polecam fasolkę szparagową (tylko trzeba zastosować podpory), kabaczek w rozsądnym miejscu i pora, wszystkie warzywa korzeniowe i inne 'okrągłe' jak np rzepka czy kalarepa przy braku wody robią się włókniste i suche.

Ogródek warzywny to straszna radocha, naprawdę  🏇
madmaddie   Życie to jednak strata jest
06 września 2014 16:05
ovca, dzięki 🙂 ja się na tę dynię skuszę, bo lubię, będzie idealna na późniejsze przetwory. mam dużo miejsca, ale nikt z domowników nie raczy się tym zająć. a co będę kupować, jak biedny student jestem 😉
no i koniecznie spróbuję szpinaku i pomidorów, bo kocham  😍
pochwalę się o ile coś mi urośnie  😁
Szpinak jak chwast i ogólnie dobry bo rośnie szybko i chwasty tłumi. Ale jak nie zerwiesz w porę to może ci szybko w  kwitnienie pójść (jak w tym roku bo taka była pogoda).
Dynia lubi ciepło 0 ma być osłonięte ale ciepełko- słońce. Warto ziemię pod dynię czarną folią wyłożyć.

Polecam działkowca - tą gazetkę. To jest imho najlepsze pismo ogrodnicze (i o uprawach i o ozdobnych roślinach) na rynku.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
06 września 2014 22:12
dziękuję  :kwiatek:
taką folię zwykłą, czy geowłókninę?
ZWykła czarna gruba. Robisz spore dziury na sadzonki, kamieniami przytykasz, żeby wiatr nie zdmuchnął i już. Dynię  (sadzonki) sobie sama w domu w doniczce wyhodujesz. Ważne= max 1 nasionko do doniczki bo dynia akurat na początku sadzonki takie wrażliwe są, łamliwe i potem jak się przesadza to łatwo pouszkadzać rozdzielając.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
07 września 2014 10:21
dziękuję bardzo  :kwiatek:
ovca   Per aspera donikąd
07 września 2014 11:21
Ja w przyszłym roku dokładam do kolekcji właśnie szpinak i rukolę 🙂 trochę się martwię co zrobić z ziołami na zimę ( mam ogromne zioła, i szkoda mi trochę je likwidować na zimę- chyba przeniosę do domu, a np rozmaryn czy wawrzyn na pewno nie przetrwają zimy).
madmaddie   Życie to jednak strata jest
07 września 2014 11:27
do czego używasz wawrzynu? 👀
wpadła mi w oko oberżyna, też spróbuję, chociaż nie wygląda na "dla początkujących" 😁
http://florexpol.eu/nasiona-warzyw/1974-oberzyna-black-beauty.html
i papryczka
http://florexpol.eu/nasiona-warzyw/1972-papryka-polostra-rokita-.html

nie mogę się doczekać  💃
ovca   Per aspera donikąd
07 września 2014 11:59
maddie wawrzyn to przecież liść laurowy 🙂 do zupy, leczo, jednogarnkowców.

papryczkę miałam, i bardzo się z niej cieszyłam- ale więcej z niej radości niż plonów, moje papryczki były malutkie i miały bardzo cienką jadalną cześć, za to ogroooomne gniazda nasienne 😉
Madmaddie, ja w tym roku też zaliczyłam debiut ogrodniczy 😉 Myślałam, że trudniej, ciężej, więcej pracy, tym bardziej, że w ogródku jestem dwa razy w tygodniu, bo nie mam go pod domem, a w dodatku wszystko prawie robiłam mając na oku dwulatka 🙂 Niestety w maju/czerwcu była powódź i zabrała mi rośliny z ogrodu w tym przepiękne brokuły, które sama wysiewałam w lutym. Żadnych sadzonek nie kupowałam, wszystko z nasion. Jak na pierwszy raz obawiałam się, że będzie tego za dużo, ale dałam radę. Mam paprykę 3 odmiany ostrej, żółtą, zieloną, białą, fioletową słodkie, okrę (polecam), bakłażany, dwie odmiany pomidorków koktajlowych- to wszystko w folii, sporej. Poza tym zbierałam w tym roku szpinak, koper, cukinię żółtą i zieloną, dynie, fasolkę szparagową, marchew, pietruszkę, sałaty, rzodkiewkę, buraki, kalafior się nie udał. Brokuły i kalafior trzeba przykrywać jak się pojawią róże, żeby nie zakwitły. Mam też ziołową spiralę, którą sobie zbudowałam z granitowej kostki- mało miejsca, dużo ziół, fajna sprawa. Wspaniała zabawa z ogródkiem, w przyszłym roku na pewno będzie tego więcej. Powodzenia Tobie, zaplanuj sobie dokładnie co chcesz mieć i gdzie, poczytaj którą roślinę kiedy wysiać i ułóż sobie sama plan działania. Dobrze uwzględnić fazy księżyca-polecam ten biały kalendarz dla rolników, ogrodników i wędkarzy.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
07 września 2014 14:57
shagyaaa, dziękuję  :kwiatek:
właśnie muszę sobie poukładać kalendarz i wszystko rozpisać bo zginę. dodatkowo, ciągle wpada mi nowa roślina do głowy, więc dużo tego.  🙂
Nie ma za co. Jak masz jakieś pytania to pisz, chociaż w gruncie rzeczy to wcale nie takie trudne jak się wydaje. Na początku ściśle się trzymałam zaleceń itd. ale później już samemu się nieco wie i się tak człowiek nie przejmuje. Chociaż te moje utopione brokuły mi się śnią po nocach, mogłam spróbować je wykopać i przenieść na górkę jak pomidory i papryki wysiane w skrzynkach, a liczyłam, że woda tak wysoko nie podejdzie. Następnym razem będę mądrzejsza 😉
Chwal się na przyszły rok i jeszce zerknij sobie czy którąś z roślin nie trzeba wysiać w najbliższym czasie, bo bywają i takie. Ja mam jakąś ozdobną, dzwonki, stokrotki, chyba roszpunkę czy coś takiego do najbliższego oporządzenia.
Kiedy najlepiej wsadzic drzewo sliwki wegierki..? Cos moja babcia zle robi z tym drzewem, zawsze akurat ten gatunek jej usycha 🙁 a ma reke do takich prac..
madmaddie   Życie to jednak strata jest
07 września 2014 21:03
shagyaaa, będę się chwalić, jeśli coś urośnie 😉
czytam że truskawki sadzić jesienią, tylko tak sobie myślę, czy mi potrzebne 😉
ovca   Per aspera donikąd
07 września 2014 21:05
Kiedy najlepiej wsadzic drzewo sliwki wegierki..? Cos moja babcia zle robi z tym drzewem, zawsze akurat ten gatunek jej usycha 🙁 a ma reke do takich prac..

wiosną po ostatnich przymrozkach.
Mam ogromna prosbę  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Potrzebuje na cito informacji jak zasadowic ziemie. Mam to robić dzis, jutro, w kazdym razie do poniedziałku. W necie informacje liche i zagmatwane. Musze na zimę przesadzić z donic do ziemi spore  lawendy, żeby nie zmarzły. Troche tego mam do posadzenia, a ziemia w ogrodzie o odczynie kwaśnym. Do lawend potrzebuje o odczynie zasadowym, a nie kupię takiej w ogrodniczym bo przy takiej ilości pójdę z torbami . Chce zrobić taką gigant donice w ogrodzie.Wykopać dół 4x3 m2, położyć na dole folie i zasypać ta ziemia tylko żeby ją zasadowić czymś. Wapnem ?
Pytanie czym? Pytanie gdzie kupić i jak zrobić ? Jak długo taka ziemia będzie się zasadowić ? Kilka dni czy całą zimę ? Jeżeli dopiero na wiosne ta ziemia bedzie miała odczyn zasadowy to nie mogę teraz przesadzić lawend. Tak ? Więc czy zakopać je teraz w tej ziemi z wapnem w donicach?
YYYYYYYYYYY Mam mega zamęt i mało czasu na zakupy. Pomoże ktoś ? :kwiatek: Ovca ? :kwiatek:
demon, mieszankę z dolomitem kup - miesza się to z ziemią (proporcje chyba 1:10). W ogrodniczych powinni mieć 😉
Thymos dziękuje za odpowiedz  :kwiatek:
ovca   Per aspera donikąd
30 września 2014 18:31
demon przepraszam za ciszę ale byłam na wakacjach 🙂
ziemię można "zasadowić" przez wapnowanie (ale tu ostrożnie, łatwo przesadzić) albo wymieszać ze zwykłą pokruszoną kredą.
Dziewczyny ma może któraś z was takie cudo? Podoba mi się i ludzie piszą że w miarę szybko się owoców można spodziewać 🙂

http://www.domisad.pl/brzoskwinia-kolumnowa.html

w jakiej firmy narzędzia ogrodowe warto zainwestować?  🤔

a może znacie jakieś fajne forum dla działkowców? 😉
ovca   Per aspera donikąd
21 października 2014 16:44
w jakiej firmy narzędzia ogrodowe warto zainwestować?  🤔


a jakie narzędzia? jeżeli drobne typu łopaty, sekatory etc- to zdecydowanie polecam Fiskarsa.
Mogę się pochwalić ogrodem moich rodziców? 😉
Zdjęcia robione we wrześniu.













[quote author=Martuha link=topic=5930.msg2206237#msg2206237 date=1413904054]
w jakiej firmy narzędzia ogrodowe warto zainwestować?  🤔


a jakie narzędzia? jeżeli drobne typu łopaty, sekatory etc- to zdecydowanie polecam Fiskarsa.
[/quote]

Ja również. Jeśli chcesz inwestować w dobre narzędzia to Fiskars jest świetnym wyborem. Praca mojego ojca opiera się tylko na ich produktach (jeśli chodzi własnie o rzeczy typu sekatory, nożyce itp), a jest ogrodnikiem i na co dzień zajmuje się zakładaniem, pielęgnacją ogrodów, więc informacje sprawdzone w ekstremalnych warunkach  😀iabeł:
My z mamą uwielbiamy ich edycje limitowane, czasami wypuszczają rzeczy w takich innych kolorystykach jak fioletowe w kwiatki łopatki i grabki  💘 także każdy znajdzie coś dla siebie. A produkty naprawdę godne polecenia. Nie tylko ogrodnicze, w kuchni też Fiskars się świetnie sprawdza 😉

Presja Kolumnowego żadnego drzewka nie miałam jeszcze, ale brzoskwinkę już tak. Kupiona była w szkółce wiosną (była dobrze rozkorzeniona, taka koło 1,5m) i na drugi rok miała kilka małych owocków. Niestety nie przeżyła dłużej bo kolejnej zimy korzenie pogryzły jakieś gryzonie, a my wcześniej nie zabezpieczyliśmy jej.
Na pewno w przyszłym sezonie będzie kolejna brzoskwinka, naprawdę sympatyczne drzewka pod każdą postacią.

moim głównym typem był fiskars, ale wolałam się upewnić, że to dobry wybór. dzięki dziewczyny  :kwiatek:
a chodzi mi właśnie o drobne narzędzia, chociaż jeszcze nie jestem pewna jakie bo dopiero zaczynam przygodę z działką 😉
mam winorośle, bluszcz, róże (krzaki), pigwę, wielką, cudną brzozę i dużo jeszcze niezidentyfikowanych roślin, które od dłuższego czasu rosły jak chciały i stworzyły małą dżunglę, którą mam w planie ujarzmić 🙂
ovca   Per aspera donikąd
22 października 2014 18:41
a chodzi mi właśnie o drobne narzędzia, chociaż jeszcze nie jestem pewna jakie bo dopiero zaczynam przygodę z działką 😉
mam winorośle, bluszcz, róże (krzaki), pigwę, wielką, cudną brzozę i dużo jeszcze niezidentyfikowanych roślin, które od dłuższego czasu rosły jak chciały i stworzyły małą dżunglę, którą mam w planie ujarzmić 🙂


jakbyś miała jakiekolwiek pytania- pytaj śmiało 🙂 szczerze mówiąc ja o wieeeele bardziej wolę ujarzmiać istniejące dżungle niż projektować i realizować ogródek na którym jest tylko gruz i nic więcej,  takie wpasowywanie się w istniejącą przestrzeń jest o wieeeele ciekawsze 🙂
wiecie co to za dziadostwo?


dzisiaj z tym walczyłam i miałam pokrwawione dłonie i twarz  😵
jeszcze trochę tego mam do usunięcia. chyba następnym razem założę rękawice do spawania  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się