Nasza twórczośc fotograficzna ;) Każdy może, jeden lepiej..

okwiat   Я знаю точно – невозможноe возможно!
18 lutego 2009 23:34
Coś tam z dzisiejszego koncertu.

1.

2.

3.

Czytałam dziś sporo na temat przysłony i ustawiania czasu naświetlania, ale wciąż się gubię. Z lampą zdjęcia na koncercie wychodziły tragicznie. Fakt że wyraźne i ostre, ale zero kolorów. Z kolei bez lampy raz się uda, a za innym razem rozmazane. Robiłam na programie TV, ponieważ na innym była porażka. Może ktoś mógłby mi łopatologicznie podpowiedzieć co mam poprzekręcać, żeby w pomieszczeniach i w ruchu zdjęcia wychodziły porządnie?
wątek zamknięty
Monny   bez odbioru .
19 lutego 2009 12:13
m.indira, abre, dziękuje ślicznie  :kwiatek:
wątek zamknięty
Okwiat, jak dla mnie drugie klasa  👍

Może ktoś mógłby mi łopatologicznie podpowiedzieć co mam poprzekręcać, żeby w pomieszczeniach i w ruchu zdjęcia wychodziły porządnie?
Jeśli chodzi o to, żeby nie wychodziły poruszone, to najlepiej mieć statyw (ew. monopod).
Nie zawsze jest to możliwe. Wtedy największą rolę gra czas naświetlania. Czas, dla którego z ręki zdjęcie nie wyjdzie poruszone, jest w przybliżeniu mniejszy bądź równy odwrotności ogniskowej, czyli dla ogniskowej 50mm będzie to 1/50s.

W przypadku kompaktu o innej wielkości matrycy niż w lustrzance i tak naprawdę przy robieniu zdjęcia braku informacji o ogniskowej, musisz sobie wypróbować, dla jakich czasów jesteś w stanie zrobić nieporuszone zdjęcie. Ja zaczynałam od dolnej granicy 1/20s, czasem udaje się zrobić nieruszone przy 1/10s. Przy dłuższym czasie na bank poruszę. Jeśli robisz zdjęcia przy taki długich czasach naświetlania, włącz w aparacie stabilizację obrazu. I pamiętaj, że im większy zoom włączony, tym większa szansa na poruszenie.

Jeśli już dochodzisz do tak długich czasów naświetlania, to ustaw minimalną przysłonę. Czasem warto podkręcić ISO - wg mnie lepsze zdjęcie trochę gorszej jakości, które potem można nieco uratować, niż zdjęcie poruszone, z którym prawie nic się już nie zrobi.


Jaki masz problem ze zdjęciami w ruchu? Albo inaczej: robisz zdjęcie podążając aparatem za fotografowanym obiektem czy czekasz, aż obiekt "wjedzie" w kadr i wtedy naciskasz spust migawki?
wątek zamknięty
Moona, nie wprowadzaj w błąd. Nie sądzisz, że okwiat pyta o zdjęcia ludzi w pomieszczeniach a nie o zdjęcia krzeseł?

okwiat, najważniejszy jest czas bo to on decyduje o zamrożeniu ruchu. W zależności od tego jaki obiekt chcesz fotografować taki czas ustawiasz. Jeśli to człowiek na koncercie to jest nadzieja, że 1/60 starczy (chyba że trafisz na ruchliwych muzyków). Rozmazana ręka przy ostrej twarzy nie jest traktowana jako błąd, czasem wręcz nadaje dynamizmu scenie.
Aby móc uzyskać odpowiedni czas naświetlania musisz do niego dobrać odpowiednią przysłonę i ISO. Używa się wtedy dużych otworów przysłony (np. f/2.8) dzięki którym można zastosować krótsze czasy i wydobyć główny obiekt z tła poprzez zmniejszenie głębi ostrości.
ISO podnosi się wg potrzeb. Sprawdzasz jakiej jakości jest dla Ciebie akceptowalne (dla mnie w d80 to 800-1000 a w D700 4000 więc nie powinnaś się trzymać schematów i kierować cudzym zdaniem) i ustawiasz najniższe, na które pozwoli Ci przysłona (nie wiem jaki masz obiektyw) a które da Ci zadowalający czas.

Zdjęcia z lampą wbudowaną to jedna wielka porażka. Radzę nie używać i zapomnieć że tam jest 😉 Opanowanie tego dziadostwa jest trudniejsze niż lampy zewnętrznej. Ewentualnie możesz spróbować poszukać informacji o dyfuzorach na lampy wbudowane oraz kompensacji błysku.



Wracając do kwestii poruszonej przez Moonę. Owszem, statyw Ci się przyda jeśli będziesz chciała robić zdjęcie mebli we wnętrzu na najniższym możliwym ISO lub zainteresujesz się np. portretami. Model może być miły i wytrzymać nieco dłużej w nieruchomej pozycji.

Inną rzeczą jeszcze jest utrzymanie sprzętu w ręce w przypadku zdjęć obiektywami o większych ogniskowych niż 50 czy 30 mm.

Zasada, o której już niejednokrotnie pisałam: czas naświetlania powinien stanowić odwrotność ogniskowej użytej do wykonania zdjęcia (analogi).
Czyli jeśli używasz obiektywu o ogniskowej 85 mm to czas nie powinien przekroczyć 1/85 sekundy (w zaokrągleniu 1/100 sek. chyba że fotograf ma pewną rękę - może mu starczyć 1/80 sek).
Niektórzy uważają, że w przypadku cropa czyli matrycy mniejszej niż klatka filmu małoobrazkowego należy go wziąć pod uwagę. Ja nie biorę 😉

W przypadku obiektywu o dużej ogniskowej na koncercie przydaje się statyw lub monopod - statyw pozwala na niezależność aparatu od ręki (dopóki go ktoś nie kopnie 😉 ) a monopod na małe wydłużenie czasu (ręka uzyskując na nim oparcie mniej drży).
wątek zamknięty
abre, alleluja ze to napisalas, bo moony tlumaczenie mi sie nie podobalo totalnie, a sama lepiej tego bym nie zrobila niz ty na pewno 😉
co do fot okwiat koncertowych:
1 przepałki niestety
2 brak ostrosci
3 szkoda ucietej reki i troche ciemnawo, ale z tej trojki najlepsze sie wydaje..
wątek zamknięty
cieciorka   kocioł bałkański
20 lutego 2009 17:50
okwiat, fakt na pierwszym przepały, ale poza tym podoba mi się. umiesz ustawiac pomiar światła niecentralny?
bardzo podoba mi się też ostatnie. drugie- niet.

Czyli jeśli używasz obiektywu o ogniskowej 85 mm to czas nie powinien przekroczyć 1/85 sekundy (w zaokrągleniu 1/100 sek. chyba że fotograf ma pewną rękę - może mu starczyć 1/80 sek).
Niektórzy uważają, że w przypadku cropa czyli matrycy mniejszej niż klatka filmu małoobrazkowego należy go wziąć pod uwagę. Ja nie biorę 😉

nie rozumiem- co należy wziąć p-od uwagę? czas? poprostu zdania nie rozumiem...
wątek zamknięty
nie wiem gdzie zadać pytanie, myślę, że tu więcej doświadczonych osób, i uzyskam fachową odpowiedź...
jakieś 2 lata temu wsadziłam do lodówki (czy to na serio dobry sposób przechowywania) film cz-b, ilford pan 400, jeśli komuś to w ogóle coś mówi 😉 czy on nadaje się jeszcze do użytku? jest wyjęty z pudełeczka, tylko w tej plastikowej tubce... 
wątek zamknięty
galopada_   małoPolskie ;)
20 lutego 2009 19:23
co myslicie?  👀



i tutaj w wiekszym rozmiarze:

http://www.digart.pl/praca/3211896/Johnnie__Walker__mlp.html
wątek zamknięty
cieciorka   kocioł bałkański
20 lutego 2009 19:36
galopada_, wow, podoba mi się bardzo! dupka jako tło i te odcienie sa super.mogło by nie być ogonka- trzeba bylo cyknac kilka pod rzad 😉

szepcik, ja wprawdzie niezbyt doświadczona, ale i tak- w zasadzie powinno nic mu nie być.
podobno dobrze jest przechowywać filmy w lodówce, ale ja tak nie robię ale póki co wszystko gra.
wątek zamknięty
Pursat   Абсолют чистой крови
20 lutego 2009 19:37
Gwiazdka prześwietlona i przydałoby się trochę więcej ostrości na oku 😉
wątek zamknięty
cieciorka, przecież to nic trudnego.

Jeśli masz ogniskową (czyli "długość" obiektywu) równą 100 mm to zdjęcie możesz robić na czasach krótszych niż odwrotność tej ogniskowej: 1/100, 1/125, 1/200 itd. Inaczej mogą wyjść poruszone (z powodu drżenia Twoich rąk).

Jeśli ogniskowa to 250 mm to czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 1/250 sek.

Jeśli ogniskowa to 300 mm to czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 1/300 sek.

Proste jak budowa cepa.
wątek zamknięty
galopada_   małoPolskie ;)
20 lutego 2009 20:01
dziekuje  :kwiatek:
wątek zamknięty
cieciorka   kocioł bałkański
20 lutego 2009 20:08
abre, to wiem, ale:
Czyli jeśli używasz obiektywu o ogniskowej 85 mm to czas nie powinien przekroczyć 1/85 sekundy (w zaokrągleniu 1/100 sek. chyba że fotograf ma pewną rękę - może mu starczyć 1/80 sek).
Niektórzy uważają, że w przypadku cropa czyli matrycy mniejszej niż klatka filmu małoobrazkowego należy go wziąć pod uwagę. Ja nie biorę 😉

nie rozumiem zdania- nie pominęłaś czegoś?

nieznałam słowa crop- ale rozumiem, ze to matryca mniejsza niż klatka filmu, a to już potrafię sobie wyobrazić. więc: w przypadku że taką właśnie mam- a mam to powinnam wiąć COŚ pod uwagę. ty nie bierzesz. tylko czym jest to tajemnicze coś. czas o którym piszesz wcześniej? nie czaje 😲
wątek zamknięty
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
20 lutego 2009 20:28
cieciorka, Abre niczego nie pominęła. Należy pod uwagę wziąć właśnie cropa.

Trochę o przeliczniku ogniskowej:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=3950

A tu na dole strony zaczyna się o o nieporuszonych zdjęciach i cropie:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=17663&page=3
wątek zamknięty
abre, alleluja ze to napisalas, bo moony tlumaczenie mi sie nie podobalo totalnie, a sama lepiej tego bym nie zrobila niz ty na pewno 😉
No wybacz, zapomniałam, że tu mogą się wypowiadać tylko fachowcy i "fachowcy", a zdanie innych jest traktowane jako czepianie się lub mieszane z błotem.
Bo wygodniej tym, którzy się za fachowców uważają, coś skrytykować niż od siebie coś konstruktywnego napisać.

Obiecuję, że już będę o tym pamiętać.
wątek zamknięty
Moona, do kogo pijesz?
Piszesz odpowiedź nieadekwatną do pytania i masz pretensje do kogoś, kto to widzi? Zapewniam Cię że na takie pytania niełatwo jest odpowiadać.
wątek zamknięty
cieciorka   kocioł bałkański
20 lutego 2009 20:40
Strzyga, dzięki strzyga, już wiem o co chodzi. nie znałam słowa crop.
wątek zamknięty
no comments
wątek zamknięty
okwiat   Я знаю точно – невозможноe возможно!
21 lutego 2009 15:50
abre co do rozmazanej ręki przy ostrej twarzy, to dobra wiadomość, zrobiłam na koncercie kilka takich zdjęć, ale byłam pewna, że są do niczego.

ISO nastawiałam na 80, kombinowałam z większym, ale były szumy. Zdjęcia które wychodziły jako tako nastawiałam na czas 1/4, przy krótszym czy dłuższym była tragedia i zdjęcia albo wcale nie chciało się zrobić albo wychodziło całe białe.
Jest tylko jedno pokrętło na tv jest to czas naświetlania, w każdym razie ustawić go mogę od 15 do 1/3200. Na tv nie mogę ustawić przysłony, a na av nie mogę ustawić czasu naświetlania. Na av przyłonę mogę ustawić od 2.8 do 8.0.

Lampa faktycznie przeszkadza, szczególnie osobom i zwierzakom którym zdjęcia chciałabym robić. Nie radzę sobie ani z nią ani bez niej...

Mój aparat to kompakt Canon PowerShot SX10 IS.
Ogniskowa obiektywu 5-100 mm (ekwiwalent: 28 - 560 mm dla filmu 35 mm)

Bardzo dziękuję wszystkim za komentarze i rady  :kwiatek:
wątek zamknięty
cieciorka   kocioł bałkański
21 lutego 2009 16:31
okwiat, ale możesz ustawić jedno, wscisnąc guzik zapamietania ekspozycji i ustawic drugie 😉
wątek zamknięty
okwiat   Я знаю точно – невозможноe возможно!
21 lutego 2009 17:00
gdybym tylko wiedziała gdzie ten guzik jest...  😉
wątek zamknięty
Lov   all my life is changin' every day.
21 lutego 2009 21:24
A co o tych? Nie za ciemne?


wątek zamknięty
tak na szybko lov...




jesli chcesz foty b/w to najlepiej rob w kolorze i w PSie poprobuj kolory sobie dopasowac przechodzac na b/w (nie wiem jak to inaczej okreslic..)
wątek zamknięty
Lov   all my life is changin' every day.
21 lutego 2009 21:47
No tak właśnie zrobiłam 🙂 znaczy nie w PSie, tylko w Ifranviewie 😉 dzięki za rozjaśnienie "kwiatek: a coś o kadrze itp.? 😉
wątek zamknięty
No wlasnie. Przylaczajac sie do Magdy- foty rob w kolorze, lub ustaw w aparacie filtr do b/w, zeby wydostac to, co cie najbardziej ciekawi. 🙂

Pierwszy kadr nawet mi pasi. Na drugim troche ciasno z prawej i cos mi z nogami nie pasuje, ale sama nie wiem, co.

Edit: wywalilam zdjecia, jak sa za duze. 😀
wątek zamknięty
gniady ma ciut za duzo przestrzeni przed soba, siwy sredni. nie rozjasnilam, tylko krzywymi kontrast podciagnelam 😉

anka, pierwsze jakies takie centralne mocno. w drugim ja widze 'ramke' i nic pozatym -odciaga uwage mocno.
wątek zamknięty
Pursat   Абсолют чистой крови
22 lutego 2009 16:14
Po tym rozjaśnieniu dość wyraźnie widać już ziarno... Ja wolę ciemniejsze, ale lepszej jakości.

Anka, zdjęcia są za duże - max wymiary to 800x800.
wątek zamknięty


Irlandia

Co myślicie?
wątek zamknięty
Presja,  a co Ty uważasz?
wątek zamknięty
Moim zamysłem robiąc to zdjęcie było uchwycenie wszystkiego po trochu... głownie skupiając się na płotku który ciągnie się gdzieś w dal wskazując na kawałek potężnych gór.
Mnie się nieskromnie mówiąc to zdjęcie akurat podoba ale wiadomo jak to jest z ocenianiem własnej twórczości , czekam na opinie ekspertów  😎
wątek zamknięty
Ten wątek jest zamknięty Nie można w nim odpowiedzieć.