Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

na trzecim zdjęciu widze, że koń ma jakiś patent ze sznurka na ogonie montowany 😁 czyżby to coś z PNH ❓
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
11 listopada 2011 11:38
Pytanie do znawców jeżeli z 2 siwków wyszła kobyła kara w siwiźnie (siwizy praktycznie nie widac), przy pokryciu izabelem jaka jest szansa na masc izabelowata albo bułaną? 👀
piglet: A, to takie tam... zabawy, a raczej żarty ze sznurkiem były. Wycięłam ze zdjęcia siebie, bo to nie na temat 😉
Nasz nowy nabytek, była już w ZNK ale i tutaj wrzuce  🙂

Klacz 3,5 roku po Bonsun wlkp:



Czysty rodowód wielkopolski a wygląda bardzo szlachetnie.
Ja osobiście jestem nią zauroczona  😡
Świetny charakter, milusińska, szybko się uczy - po niecałym tygodniu od pierwszego lonżowania już na niej siedziałam. Zobaczymy co dalej  🙂

Śliczna!  😍  Kto by pomyślał, że wielkopolanka...
Ale "nasz" to znaczy Twój własny nabytek, czy szefostwa w Twojej pracy?
Śliczna!  😍  Kto by pomyślał, że wielkopolanka...
Ale "nasz" to znaczy Twój własny nabytek, czy szefostwa w Twojej pracy?


Łepek ma niemal jak arabka  😉
Nasz czyli mój i mojej drugiej połówki 🙂 moje spełnione marzenie o izabelku za co jestem Mu bardzo bardzo wdzięczna  🙂
Wszystkie koniska które mam pod sobą są mojej połówki także jakie to szefostwo - wszystko w rodzinie  😀
Ukazała się oferta stanówki kolejnym izabelem:
Can-Can S (Eternal - Carmen S)
Ktoś coś więcej może o nim napisać ?
Ogier stacjonuje i jest dostępny u Pana Romana Stodolnego w Odolanowie.


Jego matka (Carmen) jest półsiostrą mojego Cyrona (od Cyrlicy sp po Dakar han).
Carmen była druga z wynikiem b.dobrym na stacjonarnej próbie wierzchowej klaczy w Białym Borze w 2007 roku.

Posiadam zdjęcia kilku pokoleń wstecz jej przodków
Ale zamieszanie robicie z tymi maściami. Ja problemów z doborem "maścistego" ogiera nie mam bo mam taką oto klacz:



Jak zdecyduję się kryć, to na pewno nie na maść. Tak czy inaczej mamy 50% szansy, że gen przekaże.

Poza tym chciałam wyjaśnić kilka rzeczy bo strasznie gmatwacie:

- cremello to nie jest maść jasna izabelowata, to podwójna kopia (czy homozygota jak genetyka komuś nie straszna) genu "creme" warunkującego obie te maści jak i maść jelenią obrazowaną przez wyżej wklejoną klacz jak i kilka osobników przez was tu wklejonych

- maść bułana warunkowana jest przez zupełnie inny gen "dun".

- moja klacz jest błędnie opisana jaka bułana - może dla tego, że PZHK upiera się, że nie ma maści jeleniej albo może nie pali im się edukować ludzi odpowiedzialnych za maść koni

- pytanie typu "mam siwą klacz, czy kryjąc izabelowatym ogierem uzyskam źrebaka maści izabelowatej?" są kompletnie bez sensu bez udzielenie głębszych informacji, chociażby o maściach rodziców i dziadków klaczy. Jeżeli okaże się, że klacz jest siwą homozygotą to odpowiedź jest prosta - źrebię będzie na 100% siwe. Jeżeli to heterozygota to można bawić się w wyliczanie

- pewny sposób 100% uzyskania źrebięta maści izabelowatej to krycie kasztanowatej klaczy ogierem maści cremello lub vice versa ale nie jest to jedyny sposób. Z resztą, trzeba mieć pewność, że dany osobnik to na pewno cremello a nie perlino - wówczas może czekać nas mała niespodzianka w postacie źrebaka maści jeleniej

- polecam książkę Stachurskiej lub odsyłam o 3-częściowego artykułu o maściach w ŚK (mojego autorstwa   😉 )

Any questions?

Swoją drogą mały  🚫 . Może ktoś poleci przyzwoitego ogiera dla mojej klaczy (o: Lactat - Coloradao - Cor de la Breyer, m: Fobia - Bongo). Dość niska 160?, skoczna, mocno zbudowana, ambitna. Ogier o mocnych kopytach, dobrym ruchu, końskim 😉 zdrowiu i najlepiej sukcesami w sporcie. Dość wysoki i szlachetny (żadnych słoni hanowerskich).
Wiwiana   szaman fanatyk
07 grudnia 2011 22:59
może nie pali im się edukować ludzi odpowiedzialnych za maść koni
Niektórzy ludzie są wyedukowani, ale wpisywać im w paszport maści np.jeleniej nie wolno - bo raz, że nie jest przez PZHK uznana, dwa - że system nie przyjmuje  😂
Wiwiana - możliwe, ale potem wychodzą bzdury typu, że po klaczy bułanej rodzi się izabelowaty źrebak i inne paszportowe kwiatki. A nieraz już usłyszałam od hodowców, weterynarzy, znawców itp. że maść jelenia nie istnieje i to wymysł amerykański. W takim razie, nie wiem jakiej maści mam konia  🤔wirek:
A jak jest z hreczką? Przez co jest warunkowana hreczka?

Jeżeli mój siwy koń (z hreczką występującą aktualnie), ma siwych rodziców, a dziadków po stronie klaczy siwy/gniady i po stronie ogiera siwy/gniady to jest homozygotą i gdyby był ogierem to by przekazywał zawsze siwą maść?

Z ciekawości pytam, mimo że czasem udaje mu się krycie na dziko, bo włamuje się do klaczy i je kryje to i tak nic z tego nie będzie, bo jest tylko seksualnie rozpasanym wałachem  😎
jest tylko seksualnie rozpasanym wałachem  😎

hahahaha w tym momencie, z usmiechem klade sie spac. bardzo ladnie powiedziane  👍  😁
Czyli do krycia nie dojdzie ale z dużym prawdopodobieństwem (wybacz, ale o 12:30 nie będę wyliczać jakim, na pewno nie 100%) jest homozygotą który gdyby nie pozbawiono go jąderek dawałby same trudno do utrzymania w czystości źrebaki. Co do hreczki nie ma zgodnych badań - pozostaje nieznaną (chyba, że w ostatnich 3 latach od pisania mojej pracy magisterskiej coś się zmieniło)
Czyli hreczki nie można nawet przewidzieć?

Swoją drogą ja o 12.30 przeszukiwałam bazę koni pod względem jego rodzeństwa. Jego bracia (ta sama matka i ojciec) - jeden siwy, drugi gniady. Z ciekawości otworzyłam ich rodowody i padłam ze śmiechu z własnej głupoty - Ci sami dziadkowie, pradziadkowie, prapradziadkowie, etc. 😂 nie wiem czego się spodziewałam  😎
falabana a skąd w Twojego konia wzięła się maść jelenia?
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
11 grudnia 2011 13:31
fakt że rozjaśniona grzywa może zmylić.
bułany miałby pręgowanie, a u konia falabany tego nie widać, albo ja jestem ślepa  😁
sama z chęcią dowiem się o co chodzi 🙂

A nieraz już usłyszałam od hodowców, weterynarzy, znawców itp. że maść jelenia nie istnieje i to wymysł amerykański. W takim razie, nie wiem jakiej maści mam konia  🤔wirek:

czyli na genetyce miesiliśmy haluny jak mówili o jelenich koniach  😜
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
11 grudnia 2011 14:48


5 letni Lusitano 😜 - Zorro  😜, nie wiem, ale ten koń ma dla mnie coś w sobie  😜
Pursat   Абсолют чистой крови
11 grudnia 2011 15:16
Wiem coś o błędnym opisie maści. 😎

Posman opisany jako bułany:








Jego ojciec opisany jako ciemno-bułany:





Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
11 grudnia 2011 15:31
cudowne zwierze  😍
nie wiedziałam że PZHK nie wpisuje maści jeleniej do paszportu...
Tłumaczą się że nie ma takiej maści?
Nie wpisują i różne osoby różnie to tłumaczą. Nieraz usłyszałam, że jestem  🤔wirek: i maść sobie wymyśliłam.

"Multikolorowa" grzywa występuje nie tylko u maści bułanej ale nieraz u jeleniej. Skąd u mojej sp maść jelenia? No od mamy oczywiście. Z tej strony ewidentnie prowadzono hodowlę na maść - klacz była maści izabelowato tarantowatej lub jelenio trantowatej chociaż raczej tej drugiej (opisana jako bułano-tarantowata). Była po gn. tarantowatym ogierze Bongo, od izabelowatej wlkp. Tak więc gen "Creme" odziedziczyła od mamy, a podstawową maść gniadą po ojcu - co skutkuje maścią jelenią. Nic w tym dziwnego, bynajmniej dla mnie. Przedstawiciele PZHK twierdzą inaczej i tak mamy spontaniczną mutację w rodowodzie, gdzie  maść izabelowata + gniado tarantowata = maść bułana.Cuda, mówię wam. Zresztą przekopywałam kilka tomów ksiąg stadnych znajdując całkiem sporo takich kwiatków (w ramach pracy magisterskiej).

Jak ktoś znajdzie mi pręgę na grzbiecie mojej klaczy to mogę się zgodzić, że jest bułana (wbrew rodowodowi) 😉
Ha, ha, ha - też miałam "bułanka":

jako 4-latek:


jako 5-latek:


jako 6-latek


Pręgi nie dopatrzyłam się nigdy... 😉
cieciorka   kocioł bałkański
11 grudnia 2011 21:37
epk, uwielbiałam go!!

cieciorka, od czasu jak jest u nowej właścicielki (2 lata) jeszcze ze 2 razy zmieniał maść - bardzo ciemniał a potem jaśniał (niezależnie od pór roku). Jak go widziałam ostatnio na wiosnę tego roku na zawodach to wyglądał tak jak w wieku 5 lat.
Mazia   wolność przede wszystkim
12 grudnia 2011 14:12
TaiMyr widziałam i delikatnie mówiąc nie polecam
Wiecej zdjeć masz tutaj: http://peckiel.pl/inne/gniezno-26-wrzesnia-2011/
A jak dlugo juz Arktos kryje?
Jakie najstarsze konie mozna po nim spotkac?

Arktos ZT ukończył w 2007, ale z tego co rozmawiałam z właścicielem mało krył przez pierwsze lata. Nawet jest szansa, że zostanie wycofany z krycia z powodu małej ilości punktów kategoryzacyjnych - zbyt mało potomstwa, niestety ...
Po nowym roku pojadę chyba obejrzeć tego Can-Cana.
drawa14   Kiedyś wszystko sie kończy....
13 grudnia 2011 15:23
Z tego co mi wiadomo Arktos w tym roku pokrył 40 klaczy...Z tego co wiem nie będzie wycofany z rozrodu.... Bo już niedługo będzie oferta stanówki tylko w innym miejscu niż krył dotychczas .... Poszedł w dzierżawę... Jak by co mogę podać namiary gdzie stoi i numer telefonu... pozdrawiam
To ja poproszę namiary na Arktosa na PW 🙂
Pozdrawiam
Bischa   TAFC Polska :)
20 grudnia 2011 17:29
Ja swoją drogą jestem ciekawa, skąd takie zacietrzewienie się PZHK, że nie ma jeleni, ciekawe co za yntelygent tak postanowił 🤔wirek:
Wiedza na temat "nowych" maści i genetycznych warunkowań jest stosunkowo nowa. Ewidentnie, nikomu specjalnie nie chciało się wiedzy aktualizować. Wiadomo, jak to w Polsce, czasami lepiej iść na łatwiznę co potem skutkuje nieco dziwnymi opisami koni. Szkoda gadać. Mam bułaną (czytaj prymitywną klacz) którą teraz zamierzam kryć ogierem skokowym  🙄 .
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się