Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

Chciałabym zasięgnąć waszej opinii. " lata temu została szczęśliwa posiadaczka 50 arowej działki, która przekształciliśmy na budowlana. Działka jest długa 220 m i wąska 28 metrów szerokości przy ulicy zwężające sie systematycznie do 21 na końcu działki. obecnie postawiliśmy fundamenty domu. rysunek 1
w planach jest hala 18 na 50. ze względu ze działka jest wąska i dość mala chciałabym zagospodarować ja jak najlepiej poprzez postawienie boksów wzdłuż hali (  kolor niebieski na rysunku 1 ). hala będzie 18 m szerokości, na jej początku działka będzie mieć szerokość 28 m a na końcu hali jakieś 25. z przepisom wynika ze odległość od granicy
działki musi być 3 m bez otworów i 4 metry z otworami. Przyjmując ze po stronie bez stajni będę miała odległość 3 m to po drugiej stronie zostaje mi 7 metrów do zagospodarowania.  jednakże przy odliczeniu 3 metrów odległości od granicy działki zostaje mi tylko 4 metry co jest wystarczajace na boksy angielskie ale miałam inny pomyśl.
chciałam skorzystać z udoskonalonych - wzmocnionych boksów modulowych http://www.cartrans.pl/galeria.html  z tego co sie orientuje nie potrzebuja one pozwolenia są stabilne - oczywiście myślałam o innym zadaszeniu, nie plandekowym
moje pytanie do was kochani:
JESLI NA TE BOKSY NIE POTRZEBA POZWOLENIA NA BUDOWE BO SA NIE ZWIAZANE Z ZIEMA, CZY MOGLABYM JE UMIESCIC NA MOJEJ DZIALCE POMIEDZY HALA A GRANICA DZIALKI ?  R YSUNEK 3
,
Ja właśnie ostatnio dowiadywałam się o o tego typu stajnie .Niestety wszystkie budynki inwentarskie wymagają pozwolenia na budowe czy to z cegły czy też będzie to stajnia modułowa. Możesz sobie postawić budynek gospodarczy do 35metrów kwadratowych na zgłoszenie tylko że według prawa nie możesz trzymać tam zwierząt. A i jeszcze żeby postawić nawet budynek na zgłoszenie trzeba na działkę mieć zrobiony plan zagospodarowania przestrzennego, rozumiem masz.
rubyboy, te boksy mają być całoroczne? Ile boksów planujesz? Działka dość mała jak na więcej niż 1-2 konie. Wg mnie te boksy nie bardzo nadają się na stałe. Co z podłogą?
,
Tomek_J dowiem sie i odpisze co mi powiedzieli. ludzilam sie tym ze jeśli stajnia jest nie związana z gruntem i będę mogła postawić na takiej samej zasadzie jak angielskie field ,  które nie są związane z ziemia i są stawiane bez pozwolenia.

Bera_7 w wątku opisałam i naszkicowałam pół hektarowa działkę budowlana, w jakim celu miałam rysować 10 hektarów pastwisk jeśli nie maja statusu budowlanego ???
Eee... żeby budynki inwentarskie i gosdpodarcze umiejscowić na pastwiskach? czyli na ziemi rolnej? a nie w ogródku pod domem?
pół hektara budowlanego bezpośrednio przylega do pastwisk. chodzi o to ze ten teren jest udostępniony do zabudowy. Ciekawe jak postawisz stajnie na pastwisku jeśli nie jest przekształcony na działkę budowlana. Pol hektara nie jest ogródkiem !  zaznaczam ze pół hektara to obszar przeznaczony jedynie na budynek hali i stajni - oprucz nich mam 10 h pastwisk do wypasania koni.
To już przestaję rozumieć: działka budowlana, czy teren udostępniony do zabudowy?
Bo domu, owszem, nie da się zbudować na nie-budowlanej. Ale budynki rolnicze to, zdaje się, inna bajka?
Nie złość się - takie usytuowanie to niewygodna ciasnota i może obrzydzić życie. Jeśli jest jakakolwiek szansa, żeby tego uniknąć - to trzeba próbować.
Budynki rolnicze może na rolnej ziemi stawiać tylko rolnik, bo nierolnik już musi mieć odrolnioną ziemię, nawet jak to będzie budynek inwentarski. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo nie wiem jak dokładnie w przepisach jest.
Hmm... możliwe też że hala nie rolnicza tylko - wielofunkcyjna albo coś. Tak opisana. To kłopot faktycznie, bo to potężna inwestycja i komfort w rezultacie by się przydał, a z końmi będzie niewygodnie. No, ale w NY stajnie są piętrowe 🙂 - znaczy - wszystko można.
Zawsze można boksy dać na krótkiej ścianie, ale to wszystko jakieś dziwne...
Nie ma przepisów o odległości budynków inwentarskich od domu, od granicy? Od domu, to chyba nie - bo mieszkania są nad stajniami.
A może mnie się już wszystko myli, bo wszystkie ośrodki jeździeckie "zżerają" tyyyle przestrzeni? A może da się i wygodnie i kompaktowo?
A! już wiem, co mnie tak uderzyło - niechcący "koniem" wszystko mierzę, doliczam miejsce na zawrócenie, na woltę. Jeśli boks ma mieć 3 m, to wewnętrzny? korytarz 1m nie ma racji bytu.
No i tak widzi mi się (tylko widzi), żeby dookoła hali było przynajmniej po 10/12 m "wolnego"...
No w sumie "trakty komunikacyjne" na tym rysunku nijak mi nie pasują. Dla koni i jeźdźców - znaczy.
Odnosnie wykorzystywania przestrzeni pod zabudowę , to w Austrii widziałam gdzie stajania była na dole a na pietrze czyli nad stajnią była hala pełnowymiarowa.Zrobiło to na mnie wrazenie  👀 Tam było normalne to że na kazdą stajnię wjeżdżały traktory np. z sianem.
rubyboy, nigdzie nie było napisane, że jest jeszcze inna ziemia na wybiegi, ale to zmienia postać rzeczy i stajnię odsunęłabym od domu. Zapach niestety zawsze towarzyszy sprzątaniu stajni. Wolałabym w kuchni jednak czuć zapach kawy a nie obornika.
Czy ktos z was swtosuje tzw. klepowisko - czyli tak naprawde brak wylanej posadzki ?  Takie rozwiazanie szeroko stosowane w uk  pod maty. czyli przy budowie stajni zamiast betownowej posadzki wyklada sie tylko boks mata gumowa- jak to ma sie do  polskich przepisow  ? 
,
majek   zwykle sobie żartuję
04 lutego 2011 10:20
pierwsze słyszę, żeby kłaść matę na ubitej ziemi. Po ch?
Ja tez spotkalam sie z takim sposobem w uk
w końcu i na mnie przyszła pora, szukam dobrych niedrogich przegród i fasad na boksy. Drzwi mogą być rozsuwane albo otwierane. Myślicie,że lepiej kupić gotowe, czy zatrudnić kogoś, kto to zrobi?
Budynki rolnicze może na rolnej ziemi stawiać tylko rolnik, bo nierolnik już musi mieć odrolnioną ziemię, nawet jak to będzie budynek inwentarski. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo nie wiem jak dokładnie w przepisach jest.

To nie jest tak jak piszesz.Na ziemi rolnej może budować każdy pod warunkiem że na daną działkę jest miejscowy palan zagospodarowania terenu. Jeśli takiego nie ma to trzeba wystąpić o decyzje o warunkach zabudowy. W decyzji będzie między innymi określone czy daną działkę trzeba od rolnić.Występując o decyzje o warunkach zabudowy musisz określić jaki budynek chcesz budować dom,stajnie,garaż czy jakiś inny budynek. Może się zdażyć że na przykład kupimy taką działkę z decyzją o warunkach zabudowy na przykład na dom niestety na podstawie tej decyzji nie możemy wystąpić o pozwolenie na budowe stajni. Żeby móc to zrobić musimy wystąpić o decyzje o warunkach zabudowy na stajnie. Mam nadzieje że zrozumiale wytłumaczyłam. 😀
Ruffian, jak zdecydujesz się na skorzystanie z firmy to polecam http://www.karuzeledlakoni.com. Widziałam kilka ich dzieł i wyglądają solidnie, a ceny mają konkurencyjne.
,
[quote author=repka link=topic=841.msg875719#msg875719 date=1296331782]
Budynki rolnicze może na rolnej ziemi stawiać tylko rolnik, bo nierolnik już musi mieć odrolnioną ziemię, nawet jak to będzie budynek inwentarski. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo nie wiem jak dokładnie w przepisach jest.

To nie jest tak jak piszesz.Na ziemi rolnej może budować każdy pod warunkiem że na daną działkę jest miejscowy palan zagospodarowania terenu. Jeśli takiego nie ma to trzeba wystąpić o decyzje o warunkach zabudowy. W decyzji będzie między innymi określone czy daną działkę trzeba od rolnić.Występując o decyzje o warunkach zabudowy musisz określić jaki budynek chcesz budować dom,stajnie,garaż czy jakiś inny budynek. Może się zdażyć że na przykład kupimy taką działkę z decyzją o warunkach zabudowy na przykład na dom niestety na podstawie tej decyzji nie możemy wystąpić o pozwolenie na budowe stajni. Żeby móc to zrobić musimy wystąpić o decyzje o warunkach zabudowy na stajnie. Mam nadzieje że zrozumiale wytłumaczyłam. 😀
[/quote]

No raz, ze musi być miejscowy plan zagospodarowania, a dwa, ze musisz zmienić przeznaczenie ziemi. Nie postawisz nic na polu ornym nie będąc rolnikiem i plan zagospodarowania nie ma tu nic do rzeczy. Musisz to przekwalifikować na działkę budowlaną lub przemysłową.
Nie wiem jak do końca jest z budową budynków inwentarskich, ale pewnie też nie jest tak prosto.
Rolnik może stawiać siedlisko (dom, stajnię, oborę, czy co tam potrzebuje) na swojej ziemi niezależnie czy obejmuje to miiejscowy plan zagospodarowania.
Decyzja o warunkach zabudowy nie jest żadną podstawą do stawiania żadnego budynku. Do tego uprawnia dopiero pozwolnienie na budowę.
"Rolnik może stawiać siedlisko (dom, stajnię, oborę, czy co tam potrzebuje) na swojej ziemi niezależnie czy obejmuje to miiejscowy plan zagospodarowania."

Nie do końca. Też tak myśleliśmy i kosztowało nas to prawie trzy lata załatwiania papierów i czekania na zmianę w MPZP. Jeżeli dla danego obszaru istnieje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to można budować na tych działkach, na których plan na to zezwala (czyli np. na mieszkaniowych, usługowo - przemysłowych, siedliskowych czy zagrodowych). Zawsze trzeba dokładnie przeczytać w planie co na danej działce nam wolno, a czego nie.
My kupiliśmy dom na działce mieszkaniowej i przylegające 4 ha ziemi rolnej. W planie było napisane, że na działkach oznaczonych symbolem R (czyli rolnych) jest zakaz zabudowy kubaturowej. Nie pomogły żadne tłumaczenia w urzędach, że jesteśmy rolnikami, że chcemy tylko powiększyć już posiadane gospodarstwo. Wolno nam było buować tylko na dziłce mieszkaniowej, pod oknami naszego domu. Jedynym wyjściem było złożenie wniosku o zmianę w MPZP i wydzielenie z części roli nowej działki zagrodowej. Więc nie jest prawdą, że rolnik zawsze może budować na swojej ziemi. Może jeśli plan na to zezwala.
Inaczej jest gdy nie ma MPZP, jest np. tylko studium. Wtedy sprawa jest prostsza, bo uzyskanie pozwolenia na wybudowanie czegokolwiek trwa o wieleee krócej. Dokładnej procedury nie znam, bo niestety z autopsji poznałam tą gorszą wersję.
Juz mi sie niechce tłumaczyć jak z tymi decyzjami jest i pozwoleniami bo widze że są tu mądrzejsi ludzie i lepiej wiedzą.
Napisze więc tak ja na wiosnę rozpoczynam budowe stajni, mam pozolenie na budowe więc przechodziłam całą tą biurokracie i wiem jak jest . Mam działkę ok 2 ha która widniała i widnieje jako ziemia rolna. Około rok temu wystąpiłam na nią o decyzje o warunkach zabudowy na dom oraz budynek gospodarczy( bez decyzji nikt ci nie wystawi pozolenia na budowe czy jesteś rolnikiem czy nie) .Moje plany po jakimś czasie się zmieniły i postanowiłam że postawie na tej działce najpierw stajnie,okazało sie jednak że na podstawie tej decyzji o warunkach zabudowy nie mogę wystąpić o pozwolenie na budowę stajni. Musiałam więc wystąpić o koleją decyzje o warunkach zabudowy tym razem na stajnie czyli budynek inwentarski.Po jakimś czasie otrzymałam taką decyzje i  dopiero na jej podstawie złożyłam wniosek o pozwolenie na budowe stajni .
Decyzja o warunkach zabudowy jest bardzo ważna ponieważ bez niej nie możesz postawić nawet budynku na zgłoszenie czy jesteś rolnikiem czy nie .
Ziemie rolna przekwalifikowuje się tylko wtedy kiedy na działce jest 1-3 klasa ziemi pozostałych się nie przekwalifikowuje. Ja na tej działce mam 4 klasę ziemi i nie musze tego robić zresztą w decyzji jet to napisane.
Nikt by mi nie wydał pozwolenia na budowe gdybym musiała przekwalifikować działkę a tego nie zrobiłam.
O decyzje o warunkach zabudowy występuje sie tylko kiedy na daną działkę nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.A czy ty wiesz po co jest decyzja o warunkach zabudowy lub plan zagospodarowania terenu ,co w nich jest napisane ,do czego one służą i tak dalej.
Przed zakupem swojej działki dowiadywałam się o możliwości postawienia budynków typu: stajnia, hala, itp. Dostałam odpowiedź, że wg miescowego planu zagospodarowania w danym obszarze jest siedlisko do 150m wgłąb działki od drogi. I na to dostanę pozwolenie na budowę.
Więc nie wiem, czy rolnik może sobie tak budować gdzie co chce. Może łatwiej tam gdzie nie ma planu, bo wtedy decyzję podejmuje wójt.
Może łatwiej tam gdzie nie ma planu, bo wtedy decyzję podejmuje wójt.
Tam gdzie nie ma planu zagosodarowania trenu trzeba zrobić decyzje o warunkach zabudowy.
,
[quote author=Tomek_J link=topic=841.msg896761#msg896761 date=1297612952]
[quote author=bera7]Więc nie wiem, czy rolnik może sobie tak budować gdzie co chce. [/quote]
Nie, podobnie jak tego nie może jakikolwiek przedstawiciel dowolnego innego zawodu. Rolnik nie stoi ani ponad prawem ani ponad planami miejscowymi.
[/quote]

Tylko potwierdziłeś moje wątpliwości. Dlatego zamiast czeprania wiedzy z forum polecam wizytę w UG, gdzie urzędnik wypowie się w odniesieniu do konkretnej nieruchomości co można a czego nie da rady.
Dokładnie, tak jak piszesz najelpiej wwybrać się do UG i zapytać, wystąpić o wypis z miejscowego planu tam będzie dokładnie napisane co i jak można. Co do rolników i siedliska, jeśli w planie jest napisane że zakaz zabudowy kubaturowej to się tego nie przekroczy, mam wykształcenie rolnicze, które guzik mi daje w tym przypadku. Sama jestem obecnie w takiej sytaucji, mam ziemię 2ha rolną, w około zabudowania a moja ziemia oznaczona R i zakaz zabudowy, próbuję przekształcić na teren zabudowy zagrodwej i generalnie w moim wypadku nie powino być problemu bo działka obok, zabudowana zresztą jest MR, z drugiej strony działka mieszkaniowa a ja się budować nie mogę. Dzialki też mi nie chcą przekształcić, nawet na mój koszt bo gmina przyjąła uchwałę że przekształci, na usługi i zabudowę gospodarczą, mniej więcej dzieląc działkę pół na pół, ale dopiero w 2013r, ja bym jednak wolała wcześniej i próbuję coś z tym zrobić. Podsumowując czy jesteś rolnikiem czy nie, jak zapisane ze zakaz to nic się nie wybudujesz bez przekształcenia ziemi, a to nie zawsze, albo raczej nigdy nie jest proste 🤔
mam pytanie, niedługo będziemy murować ścianki boksów,będą z pustaka i zastanawiam się czy wytrzyma ścianka z połówki pustaka pianowego wymiary : 12x24x60 ? 
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się