ZAKŁADY TRENINGOWE I LICENCJA HODOWLANA OGIERÓW

karla158, jeden telefon do OZHK i wszystko będziesz mieć wyjaśnione. Oni nie gryzą.
[quote author=karla158 link=topic=14564.msg2270905#msg2270905 date=1421679694]
to ja się tu wetne z pytaniem, lenistwo mnie powala i nie umiem szukać, więc prosze o wyrozumiałość i odpowiedź 🙂
mam ogierka (w paszporcie chyba kuc)  rasy konik biłgorajski,  chciałabym mu wyrobić licencje,  jak to leci po kolei ? jakieś próby dzielności musi przejść czy co ?? ja siapetka w tych sprawach (hodowli) .


ponawiam ??🙂
[/quote]

Zadzwoń do swojego OZHK, tak będzie najpewniej 😉
[quote author=zielonaroza link=topic=14564.msg2287541#msg2287541 date=1423421710]
o ile po ZT wszystko jest jasne o tyle nie wiem czy dobrze rozumiem zasady przyznawania licencji po MPMK

W programie hodowlanym napisano, że w skokach miejsca 1-8, w ujeżdżeniu 1-5 i wkkw 1-6 (bez płyty)
(http://pzhk.pl/wp-content/uploads/pr_hodow_sp.pdf strona 44)

jednak potem wprowadzono zmiany (http://pzhk.pl/selekcja/mpmk/wymagania-stawiane-ogierom-do-wpisu-do-ksiegi-stadnej-na-podstawie-wynikow-mpmk/)
z których wynika, ze koń musi mieć:

4 latki w skokach muszą mieć 16, a 5 latki 24 pkt bez oceny na płycie


z tego wynika, że ANI JEDEN czterolatek nie kwalifikuje się do wpisu po MPMK-B   😲

naprawdę dobrze zrozumiałam?
(wyniki http://pzhk.pl/wp-content/uploads/MPMK_2014-B-4L-wyniki_koncowe.pdf)



Dowiadywałam się u ,,źródeł " , o powód takiej decyzji i dostałam taką odpowiedź:  ,, .... mamy za dużo uznawanych młodych ogierów, i jesteśmy za kryciem ogierami sprawdzonymi w dużym sporcie..."    i cóż na to odpowiedzieć, .... efekt będzie taki, że będziemy kryli starymi trupami i odpadami z zachodów, bo większości hodowców, nie będzie stać na utrzymanie ogiera w wysokim sporcie. Będzie tak jak ostatnio widać,   młode obiecujące ogiery wyjadą sobie gładziutko za granicę :/

[/quote]

no właśnie, a stare śrupy, które przez 10 czy 15 lat nic nie pokazały w sporcie i zostały wycofane z hodowli z powodu braku pkt za potomstwo, teraz raptem przywracają do licencji
ABSURD  🤔


[quote author=karla158 link=topic=14564.msg2270905#msg2270905 date=1421679694]
to ja się tu wetne z pytaniem, lenistwo mnie powala i nie umiem szukać, więc prosze o wyrozumiałość i odpowiedź 🙂
mam ogierka (w paszporcie chyba kuc)  rasy konik biłgorajski,  chciałabym mu wyrobić licencje,  jak to leci po kolei ? jakieś próby dzielności musi przejść czy co ?? ja siapetka w tych sprawach (hodowli) .


ponawiam ??🙂
[/quote]


http://pzhk.pl/wp-content/uploads/pr_hodow_kucow-rejestr.pdf


Zgłaszasz ogiera do OZHK, przyjeżdża ktoś, mierzy go i bonituje, a następnie poddaje próbie i ocenia.
zielonaroza dzięki,a jest jakiś limit wiekowy ?? do ilu lat ? u kuców ?
no właśnie, a stare śrupy, które przez 10 czy 15 lat nic nie pokazały w sporcie i zostały wycofane z hodowli z powodu braku pkt za potomstwo, teraz raptem przywracają do licencji
ABSURD  🤔


Niezupełnie tak jest. Bardzo trudno u nas ocenić karierę sportową ogiera, bo wiele z nich startuje pod nienajlepszymi, albo wręcz słabymi jeźdźcami.
Absurdem  w naszych warunkach jest to, że np. ogier który nie ma żadnej kariery sportowej, dał 100 ładnych źrebaków z których żaden nawet nie widział drągów ma mnóstwo punktów i kategorię A. Natomiast ogier który chodzi w sporcie, ale nie zrobił wielkiej kariery, za to dał np. 10 sztuk potomstwa, z czego połowa startowała w finałach MPMK (za co nie dostaje żadnych punktów) może stracić licencje.
To jest największy absurd - ogier dostaje punkty za ładne źrebaki, ale nie dostaje ich za potomstwo chodzące w sporcie.


Kto się wybiera 28 lutego na pokaz ogierów licencjonowanych na Partynicach?
Póki co najwięcej ślązaków. 
http://www.bazakoni.pl/events,op-details,id-3866.html
amazonka* - jest zgłoszonych 36 ogierów, w tym też szlachetne. Może jeszcze podadzą jakie to ogiery będą, bo faktycznie wymienili tylko w większości ślązaki.
Ja się wybieram na Partynice.
[quote author=zielonaroza link=topic=14564.msg2293609#msg2293609 date=1424029682]
no właśnie, a stare śrupy, które przez 10 czy 15 lat nic nie pokazały w sporcie i zostały wycofane z hodowli z powodu braku pkt za potomstwo, teraz raptem przywracają do licencji
ABSURD  🤔


Niezupełnie tak jest. Bardzo trudno u nas ocenić karierę sportową ogiera, bo wiele z nich startuje pod nienajlepszymi, albo wręcz słabymi jeźdźcami.
Absurdem  w naszych warunkach jest to, że np. ogier który nie ma żadnej kariery sportowej, dał 100 ładnych źrebaków z których żaden nawet nie widział drągów ma mnóstwo punktów i kategorię A. Natomiast ogier który chodzi w sporcie, ale nie zrobił wielkiej kariery, za to dał np. 10 sztuk potomstwa, z czego połowa startowała w finałach MPMK (za co nie dostaje żadnych punktów) może stracić licencje.
To jest największy absurd - ogier dostaje punkty za ładne źrebaki, ale nie dostaje ich za potomstwo chodzące w sporcie.



[/quote]

Oto to właśnie ! Z ust mi wyjęte,  trafione w  deseczkę 😉
mam pytanko: czy jesli w paszporcie ma wpisane ślązak a w rzeczywistości w papierach ma baaardzo dużo xx od str matki to prawidłowo można go wysłac tylko do zakładu zaprzęgowego?? Jak to jest?? 2 latek, nie wygląda śląsko, taki nowy typ, lekki szczupłe nóżki, mała główka... trzeba przemyśleć jego przyszłość🙂 dzięki z góry za info  :kwiatek:
Mozna zrobic alternatywnie przez sport niekoniecznie zaprzegowy.
Aktualnie przez sport gdzie moge sprawdzić ile i na jakim poziomie w skokach a na jakim w ujeżdżeniu można dostać? bonitowanie wczesniej czy "po"? No i kwestia tego ,że cholercia, teraz trudno dostać przez sport..🙁 ale może w przyszłym roku obniżą te kryteria, z tym że jest tyyle ambitnych koni w bardziej skokowo/ujeżdżeniowych rasach że to chyba graniczy z niemożliwością  😲
http://pzhk.pl/wp-content/uploads/pr_hodow_slas-2014_05_01.pdf

Tu jest program hodowlany najnowszy ślązaków. Strona 24 wyniki MPMK kwalifikujące do hodowli, wyniki w sporcie jeździeckim, m.in. w rajdach konnych (strona 25).
Jeśli ma dużo xx w rodowodzie to możesz mieć problem z chętnymi na krycie klaczy w rasie, bo klaczy w programie ochrony rasy już taki ogier nie pokryje.
Bardzo BARDZO dziękuję!  :kwiatek:
Czy ktoś zorientowany w temacie wpisu do ksiąg (wstępnej i głównej) mógłby pomóc mi rozszyfrować jedną rzecz przez PW? Będę pytać pracownika OZHK przy opisie źrebaków ale chciałabym wcześniej skonsultować z kimś zorientowanym.
Kto oprócz titiny wybiera się do Bielic?
Kto oprócz titiny wybiera się do Bielic?


Skąd wiesz ,że jadę 😉
Dobrze, już wszystko wiem , dziękuję 😉  🙂 😀
Przypuszczenie na podstawie bazakoni.pl
😀 To do zobaczenia za parę dni .
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
17 czerwca 2015 14:17
Można gdzieś znaleźć listę hodowców/włascicieli ogierów zgłoszonych do Bielic?
Skoro w katalogu PZHK nie ma, to chyba nigdzie 🤔
Kiedy Bielice? 🙂
:kwiatek:Można gdzieś znaleźć listę hodowców/włascicieli ogierów zgłoszonych do Bielic?


TOP SECRET 😉

Dramuta12, Bielice są od 21-23 czerwca.
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
18 czerwca 2015 15:01
nie lubić takich sekretów!!  🙄
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
20 sierpnia 2015 12:05
Zdjęcia z kwalifikacji ogierów ras szlachetnych do zaprzęgowego zakładu treningowego tutaj
Ogólnie 8 ogierów, zakwalifikowano 3, z czego dla mnie małopolak powinien wylecieć za masakryczne pukanie się w ruchu luzem. Jeden dobry ogier- Regiment-PP, ciekawa jestem, dlaczego nie poszedł na "zwykły" zakład i jak by wypadł na tle "normalnej" stawki, bo tutaj to się wyróżniał- i ruchem i eksterierem. Osobiście podobał mi się jeszcze izabel, ale szedł dziwnie spięty na tył i chyba za to wyleciał.
No i po ZT w Książu, ktoś był?
Znalazłam wyniki i z 3 szlachetnych tarant dostał licencję, a ciekawe czemu Regiment PP w próbie szybkości w kłusie tak słabo wypadł (i przez to licencja przeszła mu koło nosa)? Co się stało?
http://pzhk.pl/wp-content/uploads/ZT_2015_ogiery-Ksiaz-szlach.pdf
Skoro wszyscy tylko teoretyzują o "Kupnie konia" to nie ciągnijmy OT 😉
http://equista.pl/editorial/1090/dwa-polskie-trakeny-uznane-w-niemczech
Coś tam jednak w tych Zakładach Karnych wybierają
ogurek, akurat w przypadku tego konia to i bez ZT byłby uznany w Niemczech, wystarczy popatrzeć na ostatnie zawody w uj pod Olą Szulc, a to dopiero początek.
Poza tym jak już Heykowski napisał ZT to ocena tu i teraz, w wielu przypadkach nie mająca nic wspólnego z właściwą wartością konia. To tylko taki wstęp. Kwestia tylko czy potrzebny i komu.
Nie chodzi o konia, tylko o ZT. Że kolesiostwo, zakłady karne itp
Zt to nie tylko kolesiostwo to również cyrk gdzie są zwierzęta i klauny co pajacują. Dziś już chyba wszyscy wiemy  ze nie używa się ogierów po Zt w hodowli ponieważ jest to droga do nikąd.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się