Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Kasija, a ile tego wszystkiego dostaje?
I jakim budżetem operujesz? 🙂
Ciężko mi zmierzyć, bo nasza miarka jest dość nietypowa 😉 jutro sprawdzę ile tam się mieści. A nie chciałabym skłamać.
Budżet nie gra znaczącej roli, bo pasze akurat mam bardzo tanio 😉
Wracając do rozważań na temat stosunku wapń - fosfor, to właśnie odebrałam wyniki moich ogonów (sztuk 3) i nie mają niedoboru fosforu  😅 (a byłam na 100% pewna, że będą miały 😉 bo sieczka z lucerny i wysłodki to podstawa ich żywienia) z uzupełniaczy fosforu dawałam w zimie słonecznik + otręby pszenne, teraz dostają otręby pszenne i ryżowe i powoli zmieniam sieczkę z lucerny na wersję mix traw + trochę zboża (Fibre P Dodson), zobaczymy jak nasze wyniki po sezonie pastwiskowym 😉
Kasija spróbuj Structur Energeticum z Hippolyta  🙂
Co polecacie na biegunkę u konia?
Diarri Stop z Over Horse albo drożdże Yarrowia Equinox. Te drugie chyba lepsze, przynajmniej o tyle, że Over Horse jest kompletnie niezjadliwe, wszystkożerny koń, który do tej pory jedyny problem miał z fenylbutazonem (ale ze strzykawy z posłodzonym kubusiem zjadał i nawet nie pluł za bardzo), nijak tego tknąć nie chciał... Normalnie jak mu coś nie do końca pasuje, to z ręki zje, a to memlał, memlał i zostawił... Mimo, że było wymieszane z soczkiem i cukrem, po domieszaniu paszy też nie chciał.
A, no i EM-y też zwykle dają radę i są z tego wszystkiego najbardziej ekonomiczne.
Jeśli biegunka to taka trochę luźniejsza, śmierdząca kupa po trawie, to po ok. tygodniu powinno przejść tak czy siak.
Hej! Jestem tutaj nowa, i mam pytanie odnośnie paszy. Kupiłam niedawno konia (to mój pierwszy). Koń do użytku rekreacyjnego, 13 lat. Obecnie dostaje owies (na moje oko sporo, 2 takie "rondle", oraz siano no i trawa na wypasie. Jest konikiem dosyć okrągłym 😉 ale ciężko go zmusić do ruchu. Co byście polecili, żeby może trochę mu dawało energii (po pół godzinie jazdy nie wiem jak się nazywam tak się wymęczę żeby szedł do przodu) ale nie tuczyło (bo ten brzuszek duży)? przeglądam ten wątek ale tu jest bardzo dużo wpisów i wszystko już mi się miesza, która karma na co i ile tego podawać.... czy ten Structur Energeticum byłby dobry? W ogóle czy koń może stać tylko na owsie i sianie?  Pozdrawiam.
Hej! Jestem tutaj nowa, i mam pytanie odnośnie paszy. Kupiłam niedawno konia (to mój pierwszy). Koń do użytku rekreacyjnego, 13 lat. Obecnie dostaje owies (na moje oko sporo, 2 takie "rondle", oraz siano no i trawa na wypasie. Jest konikiem dosyć okrągłym 😉 ale ciężko go zmusić do ruchu. Co byście polecili, żeby może trochę mu dawało energii (po pół godzinie jazdy nie wiem jak się nazywam tak się wymęczę żeby szedł do przodu) ale nie tuczyło (bo ten brzuszek duży)? przeglądam ten wątek ale tu jest bardzo dużo wpisów i wszystko już mi się miesza, która karma na co i ile tego podawać.... czy ten Structur Energeticum byłby dobry? W ogóle czy koń może stać tylko na owsie i sianie?  Pozdrawiam.

Proponuje poczytać o koniach ,ich karmieniu itp...
Konie rekreacyjne często sa "leniwe"i problem nie tkwi w karmieniu a raczej w umiejętnościach ich jeźdźców  😂
Zależy ,np.w innych krajach ,w sportowych stajniach odchodzi sie juz od owsa...Mało który kon tam miał go kiedykolwiek w pysku
wilann przede wszytskim gratulacje zakupu konika! 😅
tak jak pisze Miśka123 Twoje trudności podczas jazdy mogą mieć wiele wspólnego z umiejętnościami konia i Twoimi, ale też to jak jest karmiony koń ma duże znaczenie.
Bez wiedzy ile dokładne koń dostaje i jaki to koń trudno coś doradzić (czy to mix fiorda z fryzem czy traken o wzroście 170, jaka kondycja, czy kon w treningu itp).
Musisz też określić dokładnie (w kg) ile koń dostaje paszy.
A odpowiadając na ostatnie pytanie - na samym owsie i sianie koń stać nie powinien.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
27 maja 2016 14:56
k2rola a dlaczego nie powinien koń stać na owsie i sianie? Pytam niezłośliwie.
Miśka123 ja tam na zawodach widzę, że zagraniczni też karmią zbożami lub paszami je zawierającymi.
Koń może stać nawet na samym sianie / trawie. Wszystko zależy od tego co robi, jak wykorzystuje pasze oraz jaki jest jego stan zdrowia.
Czy jęczmieniem da sie uzupełnić fosfor? Kon dostaje wysłodki z otrębami. Teraz w nowej stajni jest owies zmieszany z jęczmieniem i powiedziano mi, ze łącząc otręby i jęczmień moge przedobrzyć..  👀
Sonkowa, tak, możesz uzupełnić fosfor jęczmieniem. Jest go mniej, niż w otrębach, ale jednak zbóż podaje się zwykle więcej niż otrębów, więc faktycznie można przedobrzyć... Stosunek Ca:P w otrębach pszennych to 1:10-13 (10,2 g fosforu w 1 kg, 1,1 g wapnia), w owsie 0,7:3,7, w jęczmieniu 0,4:3,7. Jeszcze w drożdżach paszowych jest więcej fosforu (stosunek 1:3), choć niektóre (nie wiem, czy wszystkie) typowo końskie mają dodatek węglanu wapnia i ten stosunek jest zbilansowany.
Znalezione w sieczce dzisiaj 🙁 




więc nie ma co robić jak zmienić firmę - polecacie sieczki z jar-pasza? ja jestem zachwycona wysłodkami, ale sieczek jeszcze nie próbowałam, najlepiej w cenie do 60 zł za 15/20 kg
Drabcio ??
Czyjej to firmy te patyki?
a nie ma w składzie? niektóre sieczki mają dodatek gałązek.
a nie ma w składzie? niektóre sieczki mają dodatek gałązek.


faktycznie - wzięłam "relaks" zamiast kupowanego wcześniej "senior"  🤬

ale to są patyki, a nie gałązki, najszersza ma średnice 2 cm, a wcale tego długo nie szukałam..

ktoś mi powie po co właściwie to jest i jak koń ma to jeść? Bo konisko też najwyraźniej nie wie skoro niedojada 🙁 (a korę sobie czasami wciąga chętnie..)
zmarnowany hajs  🙄
wiosną konie lubią poskubać gałązki sosnowe czy brzozowe, ale wybierają sobie miękkie i delikatne części. A na zdjęciu same zdrewniałe, pewnie twarde. Zapytaj producenta .
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
29 maja 2016 21:27
Obstawiam, że pod sieczkarnię trafiły obok małych gałązek również ich grubsze końcówki- myślę, że jeśli już rozważamy tańsze sieczki lepiej poszukać na wsi chłopa z sieczkarnią i dobrym sianem/słomą owsianą - koszt nieporównywalnie niższy, a przynajmniej wiadomo, co tniemy zwierzakowi.
wiosną konie lubią poskubać gałązki sosnowe czy brzozowe, ale wybierają sobie miękkie i delikatne części. A na zdjęciu same zdrewniałe, pewnie twarde. Zapytaj producenta .


juz wysłałam maila, a sieczke wywaliłam z paszarni  🙄
tak jak mówie ten to uwielbia gałązki wciągać, korę czy inne dziwne rzeczy, ale jak dla mnie te są po prostu niebezpieczne

myślę, że jeśli już rozważamy tańsze sieczki lepiej poszukać na wsi chłopa z sieczkarnią i dobrym sianem/słomą owsianą

kurcze no ale zeby 65 zł + wysyłka to było tanio? słabo mi się robi.., ktoś z jar-pasza brał? Bo wychodzi ok 40 zł + wysyłka, albo podjadę jak będę na Śląsku, jak dobre to biorę.
WIesz nawet już tak miałam zrobić ostatnim razem, ale jeszcze chciałam z lucerną spróbować, a teraz po prostu na hasło 'robię zamówienie, chcesz coś?' rozum się zrestartował i wziął to co 'sprawdzone'  🙄

Edit: dostałam odpowiedz - w skrócie jest tak jak miało być.. sorry ale ja konia na stół nie będę wiozla z powodu sieczki :/
olciiik   `Dzień dobry, kocham Cię`
29 maja 2016 23:21
drabcio, ja od dawna daję sieczki z jar-paszu i ja i koń jesteśmy z nich zadowoleni 😉 podaję mu ostatnio najprostszą wersję i żadnych niespodzianek nie znajduję 🙂
Drabcio, a reklamowałaś w sklepie lub u producenta?
Takich rzeczy nie powinno być w sieczce...
Pisalam wyzej ze napisalam i wczoraj dostałam odpowiedź ze to specjalnie zeby kon sobie obgryzal. Ok rozumiem. Ale to mialy byc gałązki a nie gałęzie. .
drabcio ja też daję sieczkę z jar-pasza i koń z niej zadowolony, skarmiłam wieloowocową a teraz mam drugi worek uspokajającej. Cena przyjemna, koń wcina i jest zadowolony  🙂
Koń może i jakąś gałąź obgryźć... ale jak ją np. znajdzie na padoku tudzież złowi prosto z drzewa. Takiej "niespodzianki" chyba jednak nie chciałabym koniowi fundować.

[quote="Miśka123"]Zależy ,np.w innych krajach ,w sportowych stajniach odchodzi sie juz od owsa...Mało który kon tam miał go kiedykolwiek w pysku[/quote]
Bo jest drogi. W takich Niemczech taniej jest dać koniowi worek paszy "gotowej", niż karmić owsem. Ale i tak nikt nie twierdzi, że owies to zło. Też owsem karmią.
k2rola a dlaczego nie powinien koń stać na owsie i sianie? Pytam niezłośliwie.
Miśka123 ja tam na zawodach widzę, że zagraniczni też karmią zbożami lub paszami je zawierającymi.


lusia722 Sam owies i siano nie dadzą w pełni dobrze zbilansowanego posiłku. Tym bardziej, że siano zależnie od czasu i miejsca zbiorów jest bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych. Jeśli nie jest badane, tak na prawdę nie wiadomo co koń z paszą pobiera. Takie żywienie może prowadzić do niedoborów.  🙁
Jeśli dodamy do samego owsa i siana wypas na dobrze utrzymanych pastwiskach to co innego. Trawa jest dużo bardziej pożywna i bogata. Ponadto konie, jeśli mają możliwość skubią różności uzupełniające ewentualne braki w organizmie - na przykład wyżej wspomniane gałązki brzozowe, kora, odchody itp

tulipan ma rację, że zależy co koń robi. Konie nie pracujące (ale te zwykle są wypasane) nie mają tak dużych zapotrzebowań jak konie pracujące i niedobory nie będą się tak prędko pojawiały i tak bardzo doskwierały. Sportowe i hodowlane, a też starsze konie, wg mnie kategorycznie powinny być co najmniej suplementowane, a najlepiej karmione paszami o składzie skomponowanym dla konkretnej grupy koni.

Z kolei owies sam w sobie jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o ziarno podawane koniom. Nie bez przyczyny króluje w tylu żłobach. 🏇
Drabcio mój dziadek też wcina sieczke z jar-paszu. Ogólnie jest bardzo dużym niejadkiem ale przy tej kompletnie nie wybrzydza 🙂 dostaje konkretnie seniora
Producent poszedł w zaparte, na drugiego maila nie odpowiedział, skonsultowałam z lekarzem wet, potwierdził moje obawy. Ta sprawa mi śmierdzi..

Dzięki dziewczyny więc jak będę jechała tam to sobie zgarnę od razu, ewentualnie wysyłką 🙂  :kwiatek:

edit: mam odesłać, a następnym razem nie zamawiać bo też taka będzie  🤔wirek:
drabcio, to z Podkowy? (tak wnioskuję po cenie i nazwach sieczek...) 😲
Tak  😤
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się