wrzody żołądka

Mi nie chodzi o 100 procent lucerny tylko że ta sieczka jest taka czysta bardzo. Kompletnie bezpyłowa. Ładnie zielona i taka sztywniejsza ciut.
Gaga mam resztkę sieczki Nuby Belly Favour, mogę ci podrzucić w tygodniu jesli chcesz.
Ja polecam Hartogi, akurat miałam Lucerne Mix i teraz Grass, zajada. 🙂 I korzystne cenowo.
flygirl, byłabym mega wdzięczna 🙂

Melanie, dostanę gdzieś próbki? Serio mam już kilka "niejadalnych" sieczek, które rozdaję w stajni (bo co zrobić z otwartą...?) 🙁

epk, Dengie lucerna bezpyłowa, Sukces sztywniejsza... więc nie wiem, czy przejdzie 🙁

U mnie generalnie pomysł na wrzody zaczął się od "innego" spięcia pod siodłem (koń z pobudliwych, ale inaczej się zachowywał) i właśnie ze strajku na sieczkę.
Mam zwierza od dnia poczęcia (syn Byśki), wypiął mi się dotychczas ze 2 razy na mesz z jakimś lekiem. Poza tym był totalnie i kompletnie wszystkożerny. Dodam, że niedawno skończył 18 lat, więc się trochę znamy.
Jak mi jutro nic nie wypadnie, to podjadę do Płocho po nią i mogę wtedy e wtorek ci przywieźć, do Smogolic mam teraz blisko.😀
_Gaga, spróbuj napisać do Egge, czasami producenci idą na rękę i przesyłają próbki. Może któraś z firm się "zlituje".
_Gaga, ja brałam próbki z Eggersmanna dzwoniąc do nich do biura po prostu. Pani mnie zapytała czego potrzebuje i dostałam próbki za darmo, musiałam tylko przesyłkę opłacić. Ale mówiła, ze nie wszystko mają w formie próbek właśnie.
_Gaga, mogę Ci wysłać próbkę Grass Mixa Hartoga jeśli byś chciała na próbę 🙂 jak coś to wal na pw 🙂
flygirl, Kayraa, już piszę PW do Was. Dzięki. Napiszę też do kilku producentów, może ktoś się zlituje i odsprzeda z kilogram sieczki...
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
17 kwietnia 2023 06:29
_Gaga, moja jak miała bunt na sieczkę to tarłam marchewkę do niej, tylko wtedy była jadalna przed robotą 😐. Albo dokup jakiś susz owocowy żeby bardziej zachęcająco pachniało?
Przed robotą daję siano, efekt ten sam 🙂
Problemem jest niejedzenie sieczki z treściwym... szukam sieczki, którą zaakceptuje z paszą przy każdym posiłku.
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
17 kwietnia 2023 07:00
To Polski żłób ma z dodatkami, ale ekonomicznie kiepsko, bo 12,5 kg. Nie wiem czy mają próbki.
helcia, jest wiele sieczek z dodatkami. Jak pisałam - wiele mam nawet w paszarni 😉
_Gaga, ja przetestowałam prawie wszystko, dzięki temu ze mam dwa ogony i jeden odkurza to nie bolało jak koniszcze przestało jeść.
Najdłużej wchodziła Dengie Performance. Teraz od kilku miesięcy dostaje Hartog Digest i nie jest źle, ale jak dadza za duzo to coś potrafi zostawic.
Equimm to totalny szał ale to takie sieczko musli jest.
Jak coś chcesz to daj znać, mogę ci w woreczki wpakować i wysłać właśnie equimm sweety lub hartog Digest. Mam jeszcze chyba z hartoga jakas z traw nie otwarta, ale pewnie będę w tym miesiącu testować
Mój też niespecjalnie żarł sieczki, póki co jedyne co zjada to prealpin aspero z agrobsa. Z eggersmanna mam jakąś alfalfa z lucerny 22kg (bo się pomylili w zamówieniu 😑😉, ale taki miał i pył widoczny przez opakowanie, że nawet nie otwierałam tego tylko odsyłam.
Mój koń - hejter sieczek zjada Hartog Digest. Pojęcia nie mam dlaczego akurat ta ale zjada nawet miarkę przed ruchem, żadnej innej nie żarł.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 kwietnia 2023 08:35

Serio mam już kilka "niejadalnych" sieczek, które rozdaję w stajni (bo co zrobić z otwartą...?) 🙁

_Gaga, Zaklej szczelnie szarą taśmą, połóż w suchym i ciemnym miejscu i spokojnie poczeka, aż koń się odkorkuje z apetytem po leczeniu.
Mój je Pre Alpin Aspero, albo Grass Mix Hartog. Jak ta pierwsza nie wchodzi, to mieszam z Glyx Wesie https://sklep.hippovet.pl/produkty/palatin-glyx-wiese-musli-15-kg/ i wchodzi wtedy super, to pięknie pachnie i chyba jest bardzo smaczne. Z Hartogiem mam mieszane uczucia, bo sieczka sama w sobie mu smakuje, ale omija i wybiera ten granulat, jest gruby i bardzo twardy i go nie lubi.

Ja poproszę o kciukasy! Jutro wieczorem mamy gastroskopię, zobaczymy co tam siedzi w brzuchu i czy znajdzie się przyczyna niedawnego problemu z apetytem. Już mi niedobrze jest... 🙄
zembria, już tak kilka worków leży, część przesypana do beczki. Resztę rozdałam...
xxagaxx, już piszę PW. Dodam, że koń był przed wrzodami totalnie wszystkożerny. A jadł wiele pasz, sieczek, supli, itp. w zależności od potrzeb i dostępności... wczoraj jak połowę meszu zostawił, bo dorzuciłam garść Helthy Tummy (którą wciągał zawsze jak odkurzacz), to mi już wszystko opadło.
Ze swojej strony mogę oddać drożdżowit - worek 5 kg nie ruszony mogę wysłać. Drugi, przesypany - wolałabym stacjonarnie. On tego nie je, a ja durna kupiłam 10 kg...
Szczęściem gastrobalsam i Ulsoothe gel łaskawie zjada 😉 (TFU TFU)
Edit. On ma niby względnie wygojone wrzody... tj dostaje jeszcze equinor ale w małej dawce.
_Gaga, ja też przerobiłam pierdyliardy sieczek 😂 początkowo jadalne później stawały się niejadalne. Ostatnio miałam Palatin Glyx wiese musli - wypięła się po jakimś czasie i Agrobs alpen grun musli - tak samo.
Mój koń nawet suszem jabłkowym gardził - a jabłka wciągała kilogramami. Nie wiem czy to kwestia samego zapachu, bo jak jej wpakowałam do pyska z ręki to o dziwo później już jadła, ale jak podtykałam wiaderko, to nie 😅
Po tych wszystkich przebojach stwierdzam, że nie chce mi się więcej cudować. Zamiast sieczki daję suszoną babkę lancetowatą albo mniszka lekarskiego. Koń wciąga uszami.
Gaga jak mi podasz paczkomat to ci jutro puszczę ze 2 miarki Nuby pure lucern (dziś nie bo mi się skończyła, jutro przyjdzie nowy worek. Ta Nuba jest kompletnie inna niż sieczki olejowane. Ja nie umiem tego opisać. Bezpyłowość wynika z tego, że cała frakcja sypka jest zgranulowana a nie że jest przyklejona olejem. To sypkie, ok. 1.5cm kawałki łodyg kompletnie bez pyłu + granulki z liści. Wg mnie żadna inna tak nie wygląda. Serio podeślę, zobaczysz bo nie wiem czy oni mają próbki a nawet jak mają to są pewnie niewielkie a przydałoby ci się ze 2-3 miarki.
Gaga- u mnie księżniczka nie mogła lucerny, a reszty nie żarła... i skończyło się tym, że przez pewien okres cięłam siano nożyczkami 🙂....
Upierdliwe ale się sprawdziło.
Ja też kiedyś pisałam do firm w sprawie próbek. Te co mi wysłali to optifeed, polski żłob, horsefood, egersmann(kontakt mailowy ciężki ale się udało), marshall(tylko telefonicznie). Lepiej weź sobie próbki i zobacz co wcina koń. Mój np wypiął się na equimm chociaż sieczka absolutnie fanastyczna i tak jak słyszę sporo wrzodów wypina się na ich sieczki bo zawierają jabłka. Za to moja wcina eggersmanna, chociaż mi nie pasuje bo twarda
Ossesmayer, mojemu ewidentnie nie pasują miękkie sieczki choć też wolałabym, żeby jadł takie przy wrzodach. No ale co zrobić...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 kwietnia 2023 10:52
Ale dla wrzoda lepsze będą sieczki twardsze właśnie. Kon je dłużej będzie żuł i zdecydowanie więcej śliny produkował, a to właśnie po to się sieczki do posiłku dodaje. Co innego jak przed ruchem, bo tu dodatkowo chodzi o zapełnienie nieco żołądka, żeby nie chlapało, ale nadal lepsza taka przy której koń się bardziej zaślini.
zembria, wiesz co ja już nie wiem co jest lepsze - zawsze się mówiło, żeby dla wrzodków były mięciutkie żeby nie drażnić mechanicznie. Ale szczerze - jakby nie było to mój je tą jedną i tyle. Przed jazdą też musi taką mieć 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 kwietnia 2023 11:15
epk, No to też racja, że nie każdy koń będzie taką sztywniejszą tolerował, bo faktycznie może podrażniać, ale warto w głowie mieć to po co się tą sieczkę daje i jednak dawać w miarę końskiej tolerancji jak najbardziej "ślinogenną" 😉
zembria, trzymam kciuki �
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 kwietnia 2023 11:31
Fokusowa, Dziękuję! Przydadzą się, bo ja tu już świruję 😕
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
17 kwietnia 2023 11:35
zembria, ja też trzymam kciuki !!!!
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 kwietnia 2023 11:40
Aleks, Dzięki 🌷
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się