Jakie pasze dajecie swoim koniom?

budyń, u mojego i kilku koni ze stajni w zeszłym roku selen ponad 200 i był to błąd labu, który wyszedł dopiero w następnych wynikach, bo nikt od nich nie dał znać.
Sankaritarina, musli „horse and pony mix” Saracena ma 26% cukru i skrobii, owies ok. 55% do tego trawka i jakieś syropy na bazie cukru to… myślę że Twój koń ma dietę bardzo wysokocukrowa i składa się na to wszystko to co żre, nie obarczałabym tym samego musli i nie powinno dziwić, że odbija się to na kopytach.

Generalnie jeśli koń wychodzi na trawę a łąkę ma obfitą to już sama łąka mocno odbija się na kopytach. Zwłaszcza że zwykle to idzie w parze z mniejszym zapotrzebowaniem na siano. Koń żre więcej traw akonto mniejszej ilości siana. Inna sprawa że nie wiem jak u Ciebie ale u nas była susza, teraz nagle deszcze. Kopyta z mega twardych i zasuszonych złapały teraz wilgoć i zaczęły się rozwarstwiać 😅. Ja mojemu ograniczyłam cukry do minimum w paszach treściwych (akonto wyprowadzania Kopyt), głównie cukier czerpie z trawy której na padoku ma aktualnie sporo. Kopyta trzymały się całkiem nieźle (były twarde jak kamień) do czasu deszczowych dni- teraz zauważyłam że jak złapały trochę wody to zaczęły się paskudzić.
Perlica, Przymrozki ostatni raz chyba w maaarcu były.... no i trawa jest w sumie "taka se", niespecjalnie obfita, ale może faktycznie ta "szybko odrastająca trawa" ostatnich dni miała większy wpływ niż mi się wydawało.

ElSalvador, No właśnie te łąki to takie średnio obfite są - ale prawda, trawa jest.
Aczkolwiek jak mówisz o wilgoci, to może to jest to clue.... był susza, potem nagle były obfite deszcze, zrobiło się mocno wilgotno i nam po prostu strzałka podgniła, a teoretycznie nie miałaby "jak", a jedyną rzeczą, która się zmieniła w diecie, była pasza. Miesiąc temu kopyta książkowe, jak u mustanga, a teraz "nagle" strzałka.
Sankaritarina, ło matko to pisz,że strzałka😁
Wysoka temperatura to strzałka się zawsze pogarsza, jak dojdzie wilgoć do tego.
Sankaritarina, ja teraz na fazie Kopyt jestem bo po dwóch stopniach kursu kopytowego 😅 Kopyt swojemu sama nie robię, bo nie ufam sobie na tyle, a mój ziomeczek większość problemów ortopedycznych ma w kopytach. Kursy przydały mi się o tyle że odważyłam się ostatnio otworzyć/oczyscic szkapinie te strzałki i nałożyć glinki 😂

W diecie nic nie zmieniałam, poza trawą i sianem (którego składu cukrowego nie znam) to treściwe utrzymuje mu na granicy 8-10% cukrów/skrobii. Pomimo tego ściany lekko się wykruszyły no i też strzałka nam lekko przygnila po deszczach (mówię lekko bo jak oczyściłam to było już ok, podejrzewam że gdybym poczekała do przyjazdu kowala w normalnym cyklu to pewnie byloby z nią gorzej). Myślę że można to zwalić na deszcz, chociaż mój trawę wcina jak oszołom, na szczęście nad pierścieniami względnie zapanowaliśmy (twu twu) i staram się myśleć że to również dzięki ograniczeniu cukrów chociaż w tej jego paszy treściwej 🙂
Moon   #kulistyzajebisty
06 czerwca 2024 07:25
budyń, ja bym powtórzyła badanie, bo to aż dziw że na takiej diecie i akurat selen wywaliło w kosmos.

A jak już bardzo chcesz zmieniać, to polecam Saracena re-leve, Kulisty aka francuskie podniebienie wylizywał żłób i wyniki krwi były top. Jedyny minus: kieszeń boli 🤡
On zawsze miał selen "pośrodku", także wierzę, że może być teraz już norma krytyczna xD
Ale dzięki za polecajki, przejrzę, żeby właśnie mój portfel wytrzymał 🤡 A na razie i tak trochę dietka, bo tłusty się robi...
Perlica, No strzałka, strzałka xD a miał takie piękne strzały, nooo.... Byłam dumna!
Ogólnie kopyta tak są spoko (jak na tą chemię, którą ten koń zeżał przez ostatni rok, leki etc).

ElSalvador, ja tam raczej ogarniam "kopytowo", ale tak mnie ta strzałka wyrwała z równowagi, że zaczęłam szukać winnego w paszy. :P Jak się poprawi i wróci do stanu "mustang" to porobię zdjęcia.

budyń, Do roboty! :P Tłuszcz zejdzie.

Serio, mój koń się robi jakiś "suchy" i właśnie się zastanawiam czy mu czegoś więcej treściwego nie dołożyć....
czy ktoś karmi Joserą? Przypadkiem natrafiam na ich pasze i mnie zaciekawiły. Akurat JOSERA Kraut & Rüben Struktur dla wrzodka wygląda bardzo ciekawie
https://www.josera.pl/josera-kraut-ruben-struktur.html
szukam jakiegoś koncentratu/paszy wysokozmineralizowanej w formie musli, dla wrzodka, bez soi, w dobrej cenie i w sumie poza Mebio Active Balance, z którego jestem zadowolona powiedzmy umiarkowanie, to nic innego nie widzę za bardzo :/
Katasia, - a mebio grain free balance? Karmię tym swojego teraz i jestem zadowolona, świeci się elegancko. Niby 14kg, ale to jest leciutkie, mocno sieczkowe, więc objętościowo wychodzi sporo. Pi razy oko na full dawce wyjdą dwa worki na miesiąc.
Katasia, firma popularna wśród zawodników za granicą, w Polsce są dopiero od maja. Jeśli skład Ci odpowiada, to myślę, że warto spróbować. Jako, że są nowi na polskim rynku, to można się załapać na promocje (zh_eventing na pewno mają do nich kody)
Figarusowa, właśnie wygląda ok, firma wiem, że ogólnie to duża, tylko do tej pory nie koniowo, przynajmniej u nas, przesyłka za free...

keirashara, niedostępne na stronie, nie pamiętam jak to cenowo wychodziło, bo kiedyś rozważałam, ale 9mj może mi być ciut mało na ten moment
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
15 czerwca 2024 08:06
Szukam polecajki na dobrą paszę lub musli z niskim cukrem i skrobia.

Chodzi tylko o wrzucemie do żłobu symbolicznie, kiedy inne konie jedza owies na śniadanie.
BUCK   buttermilk buckskin
15 czerwca 2024 08:38
JARA ja polecam Agrobs Alpen Grun Musli - sieczko musli, Hippolyt Natur Solo moja wybredna się zajada, więc chyba smaczne 🙂
JARA, Agrobs wyżej albo Equigard.
JARA, Natur Solo
Agrobs Grun muesli
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
15 czerwca 2024 16:27
W tym Agrobsie prawie 10% cukru nie będzie za dużo?
JARA, za dużo w sensie dla kogo?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
15 czerwca 2024 16:50
Dla mojego nieroba. Mam 4 latka, który dopiero idzie do zjeżdżenia. Slazak, więc głębszy oddech w pobliżu paszarni i robi się kluska śląska. Na odchowie byk na sianokiszonce i jeczmieniu z owsem.
JARA, - nie będzie, mój na tym nie tył 😉 a teraz ma mebio grain free balance i to też fajnie wypada.

edit: zarówno to jak i agrobs alpen grun mash są bardzo lekkie, więc tego cukru tam w dawce wypadnie mniej niż w miarce standardowej, cięższej paszy.
JARA, zerknij na Equigard. Ja się przesiadłam z moim z Agrobsa na Equigard i póki co zmiana na plus, bo je aż mu się uszy trzęsą, wciąga wszystkie suplementy bez marudzenia. Equigard ma mniejszą zawartość cukru i skrobii niż Agrobs (9% vs 12,5%), a przy tym dużo większą zawartość mikro, makro, witamin itp. Wychodzi też taniej niż Agrobs (bo worek 20 kg, Agrobs 15 kg).
Gillian   four letter word
17 czerwca 2024 07:52
Tak się kończy cebulactwo i oszczędzanie na żarciu dla konia… z podkulonym ogonkiem wracam posłusznie do Dengie, niestety wychodzi na to, że nie będę wspierać zakupowo polskiego producenta na literkę S (wybaczcie, jestem za biedna na pozew 😅😉
Gillian   four letter word
17 czerwca 2024 07:53
O nie mogę dodać zdjęć. W każdym razie wyciągnęłam z ziemi posklejane plastry ziemii 🤢
Gillian, z jakiej ziemi ?
Zapewne z sieczki, a nie ziemi, skoro pisze, że wraca do dengie.
Gillian, ale jaki pozew? :P znalazłać coś w sieczce? No znalazłaś, tu nie ma co się zasłaniać "pozwem". na S to sukces?

Szczerze to chyba wszędzie da się coś czasem znależć. Znajoma w paszy z Hippovetu miała kawałek puszki 😀
Ja w Dengie też znalazłam sprasowany worek, ale jako, że koń bardzo ją lubi no to po prostu sprawdzam te worki zawsze.
Ja w Hartogu tekturę i folię, ale reklamacja bezproblemowa i natychmiast. Nadal kupuję z tej firmy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się