Kącik Ujeżdżenia

Facella   Dawna re-volto wróć!
24 lipca 2024 10:22
KaNie, nie, ale zakaz jeździectwa nie zlikwiduje znęcania. Zresztą są o wiele gorsze sytuacje o których się nie mówi, bo nie dotyczą ludzi z topki. A na Służewcu dalej biegają dwulatki. I nawet nie zaczynam tematu TWH i big lick w Ameryce.
KaNie, psów, kotów nie uzytkujemy w więszosci przypadków a co rusz akcje ze znęcaniem się, to mamy te wszystkie zwierzęta uśpić, zakazać hodwoli, żeby ludzie w ogóle ich nie posiadali, co za tym idzie nie będą się znęcali?

Oceniać teraz łatwo, Charlotte przez 4 lata mogła zwyczjanie się zmienić, i też zgadzam się z resztą, wypłynął tylko dlatego, żeby zaszkodzić zawodniczce teraz. WTEDY mogło to wpłynąć na jej podejśćie do szkoelnia, teraz już mogła sama się poprawić wiec udostępnianie tego teraz, tylko jest celowane w nią.

Filmik okropny, nie rozumiem po co i na co to było robione.

Sama kiedyś mialam inne podejście do koni. Pamiętam ze pakowanie konia do przyczepy na bata i miotłe było normalne. Nikt się nie dziwił. Teraz jednak zdecydowanie więcej osób ma świadomość, jak można przepracować problemy behawioralne, wcale nie mówię tu o mrchewce, bo kantar sznurkowy czy bacik to wciąż są normalne pomoce jeździeckie, ale zdecydowanie wygląda to inaczej niż wpychanie konia do przyczepy czy koniowozu na siłe.
KaNie, jest cała masa ludzi, którzy dbają o konie na których jeżdżą. Problem z ujeżdżeniem to problem sędziowania tak naprawdę, promowane jest "overriding", bardzo spektakularna motoryka przy braku rozluźnienia czyli jednego z filarów skali treningowej. Skoro tylko tak można mieć 7, 8 czy 9 to nic dziwnego, że ludzie to robią. Koń pracowany wg skali poprawi chody do jakiegoś stopnia, jak chcemy nogi na uszy to już trzeba koniki nakłaniać żeby je podnosiły - prosta droga do tego video z Charlotte
Dokladnie tak jak karolina mowi, zeby rozwiazac problem przemocy i szkodliwego dla zdrowia koni treningu nalezaloby premiowac inne rzeczy na zawodach, a nie zakazac uzytkowania koni w ogole. Przewrocic caly system sedziowania moim zdaniem, tak zeby wymusic zmiane kierunku treningu i hodowli brakiem premiowania nienaturalnych czy tez niezdrowych wzorcow, zeby sie po prostu nie oplacalo. Gdyby to mialo isc w tym kierunku, to ja jestem jak najbardziej na tak.
Dłuższy filmik.Więcej na początku.
Ja myślę, że sport wyczynowy w ogóle powinien zostać zakazany. Jak nie doping, to molestowanie czy inna przemoc …
O ile filmik Kobiernik byłam w stanie zrozumieć
, to tutaj wtf 🙁 czemu to ma służyć ?
Misiu, wymuszeniu ruchu na przód, którego koń odmawia i przez to skacze równo zadami w podejściu do piruetu. Smutny jest ten śmiech w tle.
Wiecie, ja nie wiem jakie macie rozeznanie w tym co sie serio dzieje w sporcie. Ile z Was faktycznie widzialo co robia jeźdźcy, co robia trenerzy, co robia weci. Jak wyglada masowa hodowla. Jak trenowane sa ogiery ktore tak chetnie wybieracie dla swoich klaczy. Wiele tych ogierów znam osobiście, część z nich wyszla spod mojego tylka. Wiem co sie z nimi dzieje, kto i jak je jeździ i jaki jest sposob na to zeby skakały spektakularnie i lub zakladały nogi za uszy. I uwierzcie mi ze to co widzicie u Charlotte, Helgstranda czy w innych aferkowych filmikach, to jest cienki ch...j.
I tym swiatku, na pewnym poziomie reka ręke myje. Nic sie nie zmieni bo oni się wszyscy znaja, chodzi o gruba kase i nigdy nie chodzi o dobro konia. Nie wiem w jakiej bańce żyjecie, ale nie zmieni się nic, nawet jesli wymyslimy inny sposob sedziowania itp.
2 sprawa. Porownujecie konie do hodowli psow. Ale tak calkiem powaznie , nie uwazacie że procent psow nad ktorymi sie znecano , jest o wiele mniejszy niż procent koni? Ja nie mowie tylko o sporcie. Mowie o wszechobecnym dostepie do patentow, wedzideł i innych ustrojstw uzywanych brutalnie przez amatorow bez pojecia. Konia łatwo jest lać i dreczyć bo nie piszczy, nie krzyczy i nie walczy z nami.
Jestem np ciekawa ile z Was wie jak skonczyl np najslawniejszy ogier ujeżdzeniowy? Ile z Was mysli ze reszta jego zycia to byly zielone pastiwiska. Ile z Was wie ze byl w tak tragicznym stanie, ze chowano go przed odwiedzajacymi stacje?
Jedyne co wiecie to fotki w necie, pieknych blyszczacych konikow.
Jestem ciekawa ile z Was się zachwyca tym ze kon skacze bez nachrapnika i na wedzidle gąbce. A w rzeczywistosci ma złamanego zęba i inaczej nie ogarnia.
Ile z Was widzialo faktyczny trening mlodych koni w ujeżdżeniowej stajni GP? Myślicie że 3 latki chodzą takie okragłe i machajace lapami bo takie sie urodzily? Nie. Zajeżdza sie je w rolkurze i cisnie do przodu batem z ziemi i siodła. A i jak juz hejtujemy służewiec, to ogiery na licencje bywa ze zajeżdża sie przed 3r.ż.
Myslicie ze nie ma barowania? Jest wszedzie.
Myslicie ze czarna tylko do korekcji? Nie. Sciaga sie ja tylko jak ktos patrzy.
Myslicie ze jak kon ma kolke, ale za tydzień ma iść mistrzostwa europy to podaje mu sie leki? Nie. Czeka sie aż samo przejdzie, bo leki to doping.
Uwazacie ze tylko zdrowe konie przechodzą vet check? Nie. Przechodza rowniez permanentnie kulawe, które magik okoliczny ostrzyka tak, zeby to nie byl doping i zeby w klusie koń nie kulał.
O rozjebanych pyskach, polamanych zebach, zlamanych wedzidlem kosciach , nieleczonych wrzodach, ostrzykanych trzeszczkach nie wspomnę.



Wiec serio... ja mam wrazenie ze plasacie po teczy. Owszem brak rywalizacji sportowej spowoduje utrate pracy dla wielu osób. Ale te osoby w wiekszości same sobie na to zapracowały. I nie widze powodu do tego, zeby ich jakkolwiek chronić. Wrecz przeciwnie... .
KaNie, z tego co pisałaś to pracowałas x lat w znanej fabryce, z której osoby, które ja znam i wiem jak traktują konie spierd*alaly po paru miesiącach. Po tych latach Cię sumienie dopadło i teraz chcesz sportu zakazać a nie zmienić promowany w nim obraz? Może trzeba było zacząć od dołu i swojego podwórka.

Nie używam ogierów z HD, z Schocko te, które widziałam na żywo i jak wyglądają. Znam osoby startujące w kilku krajach na poziomie krajowym wysokie konkursy i bardzo dobrze traktujące konie. Takze można, tylko trzeba chcieć.
Kanie , dobrze , że o tym piszesz , ja po
Ostatnim CSIO w Sopocie doszłam do
Podobnych wniosków , że sport związany z końmi powinien być zabroniony , bo to jak meczenie kiedyś zwierząt w cyrku 🙁
karolina_,
Pracowalam tam rok lub 1,5 roku i w miedzy czasie zmienilam stajnie z zajazdkowej gdzie warunki byly nie do przyjecia, do 1 skoków, gdzie bylo lepiej, ale rownie kijowo. Potem zaszlam w ciąże. I to bylo 10 lat temu.
2 sprawa że 10 lat temu mialam slabe pojecie jak to wygląda dalej. I wtedy nie wydawalo mi sie to az tak brutalne.
A kolejna to to ze Twoja wypowiedż jest chamska. Ja sie nad konmi nie znęcam. I to jak traktujesz swoja liste koni w PS to jest Twoja sprawa. Nikt tego nie kontroluje. Ale oceniasz chociaz gowno wiesz.

Uzywasz rownież innych ogierow które zycie mają przesrane. Ale tego nie wiesz.
KaNie, bo brakuje mi opcji ignoruj. W każdym wątki to samo, ciągle jęki i narzekanie jak to konie w sporcie mają źle i jak Cię to dołuje. Idź, znajdź stajnie gdzie mają dobrze, albo inna pracę. Zgłoś dotychczasowego pracodawcę do FN. Zrób coś, skoro masz tak skrajną opinie (i jest uzasadniona) bo inaczej to wygląda na poszukiwanie uwagi. Każdy wątek sportowy czy hodowlany, KaNie wyskakuje z lodówki ze swoimi pretensjami do świata...

Słucham jakich to ogierów używam, które mają przesrane, chętnie się dowiem, bo oglądam na żywo, też na rozprezalni.
Karolina a Ty jakbyś miała klapki na oczach , bardzo dobrze , że KaNie o tym pisze i uświadamia .
Ludzie , którzy z tego żyją i nie potrafią inaczej zawsze będą to usprawiedliwić i szukać jasnej strony , że nie jest tak źle .Patologie można w każdej stajni spotkać ! Pamiętam top trenera z pomorskiego , który kazał
Zakładac czarna wodze na syndrom HS bo to
Maniera . Jak ludzie co widzieli takie rzeczy będą o tym pisać może choć jakiś procent osób pójdzie po refleksje .
KaNie, psy też są hodowane masowo, w pseudohodowlach. Kryte wsobnie, co cieczkę. Nie leczone, nie odrobaczane, nie socjalizowane... także wg mnie porównanie jest jak najbardziej trafne. Czy to oznacza, że należy zakazać utrzymania psów?
I nie zgodzę kompletnie się z tym, że każdy sportowiec / hodowca / weterynarz znęca się nad końmi. Nadużyć jest sporo, ale o niebo mniej niż lata temu. W czasie, gdy każdy człowiek ma w kieszeni kamerę trudniej ukryć nieprawidłowości... poza tym na samych zawodach wprowadza się sporo nakazów, zakazów, ograniczeń...
O Totim wielokrotnie było głośno. Taka motoryka ruchu wymuszona czy nie - musiała się zemścić.
karolina_,
Generalnie ciezko jest zglosic ( bylego juz zreszta) pracodawce skoro sam jest w FN, a w stajni ma zakaz nagrywania 😅
I sorry ale dyskutujecie tu o dobrostanie koni, jeczycie jaki to Helgstrand zly, jaka to Charlotte zła i jakie gowno, a nie macie zielonego pojecia jak to faktycznie wygląda.
I bede sobie tu o tym jęczeć, narzekać , wyskakiwac z lodowki, aż zaczniecie błagać Quante o zbanowanie mnie. Bo moze to chociaz paru osobom uzmysłowi jak to wyglada.
A Ty sie rzucasz bo z tego zyjesz i po czesci rowniez nakrecasz ten biznes.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
24 lipca 2024 13:07
Po tych latach Cię sumienie dopadło i teraz chcesz sportu zakazać a nie zmienić promowany w nim obraz? Może trzeba było zacząć od dołu i swojego podwórka.
Nie rozumiem tego. Nawet jeśliby postępowała skrajnie źle i sumienie ją dopadło, to... dobrze. W sensie nikomu takich przeżyć nie życzę, ale na tym polega życie, że wyciągamy wnioski i staramy się to naprawić. I to jest bardzo zdrowe postępowanie i nie rozumiem jak można mieć o to pretensje.
To, że mówi wprost o tym to dobrze! Może chociaż jedna osoba się zastanowi. Tak właśnie działają zmiany, ktorych brak wcześniej zarzucasz KaNie.
Jeszcze dodam bo nie mogę edytować. To nie jest tak, że za dobrostan koni z którymi mamy styczność na codzien odpowiada pan Ziutek z PZJ, pracodawca, czy ktoś inny i możemy siedzieć, użalać się nad sobą i czekać aż ktoś wprowadzi magiczne prawo, dzięki któremu koniki będą miały życie usłane różami bo bez sportu. Każdy z nas kto się tymi końmi zajmuje odpowiada za ich dobrostan, więc dla mnie temat jest prosty - dbaj, a jak masz przesłanki to zgłaszaj zaniedbania.
karolina_, lubię to 🙂
Najlepiej narzekać i płakać zza monitora...
karolina_,
Nie przepracowalaś ani jednego dnia w stajni sportowej i Twoje zycie nie zalezalo od tego czy prace masz czy nie, więc uważasz ze to jest bardzo prosta sprawa.
Zaznaczam tylko ze, jak zglosisz topowego jeźdźca to masz pewne ze, jedyna prace jaką mozesz podjac przy koniach, to obsługa karuzeli w wesolym miasteczku.

Gaga
Serio jak ktos pisze prawdę co sie faktyczbie dzieje w tym swiatku to że narzekanie i plakanie?
Z waszej strony to jedynie hipokryzja, bo na pokaz na re volcie pojeczeć ze takie zachowania są be i fuj , ale jak przychodzi co do czego to Ty dalej sedziujesz to gowno, a karolina nadal kryje ogierami ktore są trenowane gorzej niz to co na filmach. Wiec sorry, ale ja bym sie zastanowiła nad tym.
KaNie, teraz mamy takie czasy, że możesz zgłosić anonimowo. Możesz, mało tego, udostępnić nagranie do mediów anonimowo, już oni to rozdmuchaja.

I oczywiście, ja nigdy nie widziałam konia sportowego z bliska 😅 tylko kurcze córka mojego niegdysiejszego szefa była potem wicemistrzynia Europy MJ. Ale to nie sportowa stajnia przecież.
Popracuj w stajni gdzie sa stacje i gdzie trzeba pokazac ogiera, na pokazach na ktore jeździsz. Chetnie wtedy podyskutuję.

A wysylanie filmow anonimowo... hahah. To jest smieszne, szczegolnie jak pracują z Tobą 4 osoby. Na 100% zostałabym anonimowa do końca zycia. I na 100% byloby mnie stać na prawnika do walki z milionerami. To jest wlasnie to pląsanie po teczy. Wiekszość rzeczy nie jest zglaszana wlasnie z tego powodu, bo luzacy i jezdzcy sie boją, bo wiedza ze to ich pogrąży. Jak sie z nimi rozmawia na codzien, to masa tych ludzi mowi o znecaniu się i o tym ze jest ciezko cokolwiek zrobic.
A najwiecej mowią luzacy olimpijscy.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 lipca 2024 13:22
Jak się jeździectwo nie chce samo zmienić, to zmienią je z zewnątrz. I revolta może zaklinać rzeczywistość. Ale rzeczywistość nie liczy się z revoltą.
KaNie, raczej już marne szanse, bo mam inną pracę zawodową. Swoją drogą w branży, która swoje kontrowersje (grubsze niż filmiki z batem i gałęzią) ogarnęła przez bardzo silną wewnętrzną i zewnętrzną szczegółowa kontrolę, wielomilionowe kary i odpowiedzialność karną osób na kluczowych stanowiskach. Także da się.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 lipca 2024 13:31
Swoją drogą, na pewno jakby revoltowiczki miały treningi z Charlotte Dujardin to by po pierwsze na nią nakrzyczały za te baty, a po drugie, od razu upubliczniły nagrania i napisały do FEI 🤡
Strzyga, raz wzięłam trening z 4* sędzia, który znacznie przegiał z oceną możliwości konia na tamten moment i chciał cisnąc coś co było mało realne. Przerwałam i podziękowałam, wymawiając się, że chyba koń jest trochę kulawy. Więcej do tak osoby nie wróciłam na treningi, bo to ja odpowiadam za to, jak są trenowane konie, trener świadczy usługi, ja wybieram usługodawcę. Obecnie współpracuje kilka lat z osobą, której podejście do koni uważam za bardzo fair a nie mieszkam w zaglebiu jeździeckiej zajebistosci typu Wrocław czy Wawa, wiec i trochę szukałam i trochę muszę znosić niedogodności żeby tą współpracę utrzymać. Każdy z nas ma możliwości "głosowania nogami" czyli swoimi pieniędzmi i wybierania do współpracy osób, których metody nam odpowiadają.
Strzyga,
O własnie o tym mowa. Że latwo sie pisze jak sie w tym nie siedzi. Ze dla kazdego to jest takie proste żeby zgłosic. Że można wrzucić na SM i samo sie zrobi.
Nikt w takiej sytuacji nie pozostaje anonimowy. I tak jak tutaj karolina daje "fajny" przyklad. Czlowiek otwiera buzie, chce zeby ludzie mieli swiadomośc, to sie od razu wywleka ze 10 lat temu sie pracowalo w Schockomohle i ze samemu sie jest beznadziejnym i tylko sie narzeka i szuka uwagi. To jest taka nasza mentalność niesteyy.
Facella   Dawna re-volto wróć!
24 lipca 2024 13:39
KaNie, trafiłaś na patologię ale patologia nie jest normą. Jeździłam u zawodnika GP dwóch dyscyplin, nie było ani barowania, ani lania batem bez sensu (ani z sensem, w ogóle nie było lania), ani łamania szczęk munsztukiem, ani rollkuru, ani nawet durnej czarnej wodzy. Młode konie nie były zajeżdżanie na łapu capu w wieku 2,5 roku. Stare konie grzały sobie dupy na łące. Jak trzeba było podać leki to były podawane. Jak trzeba było konie odstawić na x czasu od startów to były odstawiane. Błyszczące piękne konie widywałam codziennie na żywo, nie na Instagramie. I to nie jest tak, że patola się działa jak nie widziałam, bo byłam tam codziennie od porannego do wieczornego karmienia.

Ale jeśli samo wędzidło uważamy za znęcanie się no to nie mam o czym dalej dyskutować.
Strzyga, - może jestem głupia, biedna i nieznacząca, ale nikomu bym nie pozwoliła traktować mojego konia niezgodnie z moimi przekonaniami. Po to właśnie mam własnego, żeby nie musieć się gryźć w język i tolerować zachowań, których nie akceptuję.
I w dupie mam jak bardzo byłoby to słynne nazwisko.

Nigdy też nie podejmowałam treningu z osobami, których metody mi nie odpowiadały lub dziękowałam po jednym razie.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 lipca 2024 13:44
karolina_, a zgłosiłaś go do FEI?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się