Wybory 2019/2020 i co dalej ...

Jak Wam się podoba poranek bez wolnych mediów?
👿
kermit   Horses horses everywhere ..
10 lutego 2021 06:38
Sądzę, że akcja z protestem jest znowu słuszna ponieważ w ten sposób myślę, że dotrą do szerszego grona obywateli natomiast nie sądzę by to zmieniło stanowisko rządu  😫
Muszą ściągać haracz żeby na szczujnię było  😤
Jak Wam się podoba poranek bez wolnych mediów?  👿

Ano cisza, spokój, żadnych g...nych reklam, żadnych tanich sensacji... 😀

Gdyby media nie były wolne, nie byłoby takich akcji, jak ta.
Protest jest oczywiście słuszny, ale o tyle źle pomyślany, że działa na zwykłych ludzi, a nie na tych, przeciw którym faktycznie powinien być skierowany.
Masz lepszy pomysł? Uważam, że jako nielicznym - radiowcom wyszło zjednoczenie. Włącz sobie TVP, tam nie ma gównianych reklam.  😉
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
10 lutego 2021 07:08
Przecież brak innych mediów niż tvpis jest rządowi bardzo na rękę.
I o to chodzi.
Nie oglądam tv więc akcja mnie zupełnie zaskoczyła, nie wiedziałam o co chodzi z tymi wszystkimi wpisami na fb. Trochę nie rozumiem, wszędzie jest napisane jak to zniszczy media ale nigdzie nie widzę konkretów co ten rząd dokładnie chce wprowadzić, jakie to będzie obciążenie etc.
vanille, Chodzi o podatek od reklamy.Więcej szczegółów jest np. tutaj: klik
[quote author=espana]Masz lepszy pomysł? Uważam, że jako nielicznym - radiowcom wyszło zjednoczenie. Włącz sobie TVP, tam nie ma gównianych reklam.  😉[/quote]
Gówniane reklamy są we wszystkich mediach. Natomiast przypomnę, że tego typu "mediowe" akcje protestacyjne w ostatnich latach były już przeprowadzane, a ich efekty nie były spektakularne, bynajmniej.

Na braku przekazu stracą zwykli odbiorcy, prenumeratorzy i reklamodawcy. Rządzący nie stracą nic, a strajkujący sami się osłabią (z pewnością znajdą się reklamodawcy, którzy za strajk naliczą mediom kary umowne za niewyemitowanie reklam ich firm).

Zamiast ciszy i czarnych ekraników mogliby właśnie wyemitować serię artykułów, czy audycji poświęconych uświadomieniu ludziom znaczenia wolności słowa. Bardziej twórcze by to było i kto wie, czy nie lepszy efekt społeczny dało.
rollnick, a jednak rozmawiamy o czarnych planszach, a nie o cyklu artykułow z Oko.press na przykład.
Więc co najmniej szersze wrzucenie tematu do rozmów się udało.
rollnick chodzi o to, aby to "zwykli odbiorcy, prenumeratorzy i reklamodawcy" wzięli sprawy w swoje ręce. Sami wydawcy nic nie mogą. Oczywiście żadne protesty nic nie zmienią, chyba że zaprotestuje kler.
[quote author=espana]rollnick chodzi o to, aby to "zwykli odbiorcy, prenumeratorzy i reklamodawcy" wzięli sprawy w swoje ręce. Sami wydawcy nic nie mogą. [/quote]

Znaczy się strajkujące koncerny medialne sądzą, że zachęcą widzów, słuchaczy i czytelników do wyjścia na ulicę ? 😀

Bo sami pracownicy i przedstawiciele koncernów na ulicę wyjść nie mogą ?

A tymczasem na "Wirtualnej" nie ma nic poza czarnym ekranem i linkiem do artykułu z wyjaśnieniem. Który, wszakże, żeby przeczytać, to trzeba najpierw wyłaczyć AddBlocka... I w tym kontekście tak mi się jakoś dziwnie przypomniało:

"(...) O, przy­ja­cie­lu nie­uczo­ny,
Mój bliź­ni z tej czy in­nej zie­mi!
Wiedz, że na trwo­gę biją w dzwo­ny
Kró­le z pa­na­mi brzu­cha­te­mi;
Wiedz, że to buj­da, gran­da zwy­kła,
Gdy ci wo­ła­ją: "Broń na ra­mię!",
Że im gdzieś naf­ta z zie­mi si­kła
I ob­ro­dzi­ła do­la­ra­mi;
Że coś im w ban­kach nie szty­mu­je,
Że gdzieś zwę­szy­li kasy peł­ne
Lub upa­trzy­ły tłu­ste szu­je
Cło ja­kieś grub­sze na ba­weł­nę. (...)" 😉

Money makes the world go round. Protest niewątpliwie ma coś wspólnego z wolnością słowa. Tylko pytanie, czy w tym momencie głównym jego powodem jest owa wolność, czy strata części zysków ?

I tyle w temacie.
ewuś, dzięki. Jak dla mnie "Składka z tytułu reklamy internetowej będzie wynosiła 5 proc. podstawy wymiaru składki, zaś podstawa wymiaru składki będzie wyliczana w oparciu o liczbę odbiorców reklam internetowych danego usługodawcy w Polsce." brzmi dość enigmatycznie i dotyczy tylko internetowych mediów. O mediach tradycyjnych dane są jeszcze mniej konkretne. Rzucane tylko duże milionowe kwoty i jak to nie zabije polskich mediów.

Nie znam się na ekonomii ale światowi giganci chyba całkiem nieźle zarabiają i nie wiem czy to coś dziwnego, że się chce ich opodatkować. Podatków jest dużo i są niemal od wszystkiego, więc czemu nie tutaj. Oni przynajmniej mają z czego płacić. A czy polskie media to jakoś uderzy? Ciężko powiedzieć. Według nich tak, ale wiadomo, że każdy nowy podatek zawsze budzi opór. Nie wiem jak z małymi redakcjami, ale media typu tvn to chyba nie mają powodu do płaczu i chyba całkiem nieźle wiążą koniec z końcem
Światowi giganci na pewno znajdą sposób, żeby się nie załapać.

Media prywatne to oczywiście biznes, ale nie biznes jak każdy. One mają nam dostarczać wiedzy o różnych rzeczach, których nie mamy szans zobaczyć na własne oczy, z naszego kawałka świata. I teraz mamy miliardy, które poszły na, delikatnie mówiąc, prorządową TVP (mimo opozycyjnych propozycji, że może lepiej dofinansować system opieki zdrowotnej). Oraz inne media, nie prorządowe, które zaraz mogą oberwać po głowie bardziej (już teraz mają gorzej, spółki skarbu państwa reklamują się hojniej u "swoich"😉. Przy narracji z TVP, że giganci nie chcą się składać na szpitale, muzea i co tam jeszcze.
😵
No spoko, ja ogólnie jestem za wolnymi mediami ale jak dla mnie to póki co dość niezrozumiała akcja. Tzn nie znalazłam żadnych konkretów (nie mam czasu teraz na dogłębny research ale w najwyżej pozycjonowanych artykułach nie ma takich info) odnośnie kształtu takiego podatku a bardzo dużo katastroficznych wizji do czego on doprowadzi. Na pewno będę się temu przyglądać ale mam jakieś mieszane uczucia


Money makes the world go round. Protest niewątpliwie ma coś wspólnego z wolnością słowa. Tylko pytanie, czy w tym momencie głównym jego powodem jest owa wolność, czy strata części zysków ?

I tyle w temacie.


Poniekąd to powoduje, że ludzie idą na ulicę. Nie każdy żyje ideami. Wolnością brzucha nie napełni. Ale jak takiemu rolnikowi nie zakontraktują zboża lub nie dadzą dopłat to jedzie ciągnikiem na Warszawę, jak góralowi zamykają bacówkę to głośno krzyczy. Ta strata części zysków jest poniekąd być albo nie być dla niektórych podmiotów.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
10 lutego 2021 10:42
vanille, polecam polubienie na fejsie ceiling sejm - kot sejmowy. Tłumaczy z prawnego na nasze.
klik
Strzyga, dzięki. Przeczytałam pobieżnie i też nie znalazłam wysokości tego podatku. Ale dużo jest tam wytłumaczone pobocznych aspektów. Mnie np. dużo bardziej dziwi narzucanie 49% treści pierwotnie polskich. Skoro ktoś sobie tworzy swoje media to nie widzę powodu, dla którego ktoś z zewnątrz miałby mieć wpływ na zawierane tam treści (oczywiście o ile nie są jakieś patologiczne etc). Dużo poważniejsze widze w tym zagrożenie niż ewentualnego obowiązku daniny. Muszę się w to wczytać wieczorem jak będę mieć wiecej czasu

EDIT: Co nie zmienia mojego wrażenia, że 90% ludzi, którzy na fb i innych tego typu stronach wyrażają swoje zbulwersowanie nie rozumieją o czym piszą i popierają z rozpędu.
vanille też mnie to denerwuje, jakbym chciała słuchać polskiej muzyki to bym włączała WAWĘ. Zauważyłam, że stacje, które słucham, rozwiązują to w ten sposób, że gros polskich utworów puszczają w godzinach nocnych, żeby wyrobić limit.
Podatek od reklamy internetowej będzie obowiązywał, jeśli przychody globalne serwisu lub portalu internetowego wyniosą co najmniej 750 mln euro i więcej, a przychody z reklam w Polsce przekroczą 5 mln zł. Wówczas danina wyniesie 5 proc. podstawy jej wymiaru. To oznacza, że podatkiem zostaną objęci najwięksi gracze w internetowej branży z zagranicznym kapitałem, jak Facebook i Google. Nie dotyczy to większości polskich portali i serwisów w sieci, które mają tylko kapitał krajowy.

Natomiast podatek od reklamy konwencjonalnej będzie uzależniony od rodzaju medium oraz przychodów z reklamy. [b]Uprzywilejowana została prasa - jeśli przychody wydawcy nie przekroczą 30 mln zł, to zapłaci 2-procentowy podatek, a jeśli będą wyższe, to stawka wzrośnie do 6 proc. Pozostałe media emitujące reklamy (radio czy telewizja) czeka danina w wysokości 7,5 proc. przy przychodach nieprzekraczających 50 mln zł oraz 10 proc. dla przychodów powyżej tej kwoty. Wyższą stawką zostaną objęte media emitujące reklamy wybranych produktów i usług wskazanych przez ustawodawcę, np. gier hazardowych czy napojów słodzonych.[b]



Źródło z linku Strzygi
macbeth, dzięki, najlepszy artykuł na jaki wpadłam do tej pory :kwiatek: o coś takiego mi chodziło

espana, ja rozumiem, że np. dotyczy to mediów 'rządowych' - na które przynajmniej w teorii trzeba płacić zrzutkę. Polskie media, polskie treści, krzewienie polskości - spoko. Ale prywatne kanały, stacje, etc? To już uważam za zbyt daleko idącą ingerencję, zwłaszcza jak przeczytałam, że to ma wejść w środku roku. Raczej takie rzeczy się zapowiada wcześniej.
vanille żadne parytety do mnie nie przemawiają - zawsze produkt traci na jakości, mniejszość obniża poziom.
Jeżeli dobrze rozumiem, to będzie to kolejny podatek od reklam. Przecież telewizje, radia itp. płacą już VAT, płacą podatek dochodowy CIT od tych przychodów z reklam. Do tego przecież muszą zapłacić za koncesję, czyli w ogóle za możliwość emisji czegokolwiek. A z tych przychodów bardzo często są finansowane regionalne media, które nie są dochodowe.
I nie mogą liczyć na dofinansowanie z abonamentu czy z zapomogi w postaci 2 dużych baniek.
A w Kurwizji w najlepsze trwa nagonka, że "międzynarodowe koncerny medialne nie chcą płacić na służbą zdrowia, kulturę i zabytki" oraz że "nie chcą się dzielić z Polakami swoimi wielomilionowymi zyskami".
Zgodnie z oczekiwaniami protest nie zmienił niczego, za to stał się wzmacniającą pożywką dla rządzących.

P.S. Niech mi ktoś mądry wytłumaczy tę retorykę tak na zdrowy rozum: a niby dlaczego koncerny miałyby tego chcieć ?
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
10 lutego 2021 17:22
Ja bym chciała się zapytac tych co siedzą na tyłku i pobierają pieniążki bądź pracuja na czarno dlaczego nie chca wspierać służby zdrowia, kultury i zabytków płacąc uczciwie podatki 🤣

Jakby nie było twardy elektorat PiS.

A no tak zapomniałam wielkie korporacje niech placo bo zarabiajo bilony i majo z czego. Chyba ludzie zapominają bądź nie wiedza co to jest ten ZŁY kapitalizm i co jest jego antonimem za którym chyba bardzo tęsknią.

PS. Ktokolwiek wymyśla te narracje „reakcyjne” w TVP jest mistrzem tej gry propagandowej bo dokładnie wie co elektorat i widzowie będą chcieli usłyszeć. Niestety muszę to przyznać, i to nie pierwszy raz.

Edit: A patrząc na detale ustawy powyżej to wydaje mi się to bardzo przemyślane. Nie bez powodu Sakiewicz odpalił pożal się Boże polski prawicowy facebook pt Albicla (który został „zhakowany” przez użytkowników pewnego portalu ze śmiesznymi obrazkami. Głównie dlatego ze był napisany na kolanie i jeden użytkownik odtworzył ten portal samemu pisząc go w 48h a Sakiewicz zapłacił grube bilony z podatków za to g...o za przeproszeniem). Teraz tylko nagonić Polaków na te Albicle, poczekać jak FB i inne się wycofają i mamy Chiny 🙂
Jerzy Baczyński ("Polityka"😉 o aktualnej sytuacji.
To jest akcja obliczona nie na duże koncerny (bo te przetrwają). Pomijam finanse. Polsat jakoś sobie poradzi tak jak to robi od 30 lat. TVN jest amerykański, RingierAxelSpringer szwajcarsko-amerykański. Może zapłacą, może nie ale przetrwają.

To jest akcja obliczona na małe, niezależne media czysto polskie. Na przykład TV Puls. SuperExpress. Bo ten podatek zabiera prosto z przychodów, czyli prosto z zysku. Jeśli taki Puls jest tylko trochę na zysku, to zaraz przy tej daninie będzie na stracie. Właściciel w końcu będzie chciał sprzedać. ALE przepisy są takie, że jak masz powyżej 10 mln EUR obrotu rocznie to potrzebujesz zgody UOKIK. Kolejna instytucja sterowana politycznie. No więc wyobraźcie sobie, ze Tv Puls jest na sprzedaż - no kłopocik, bo jak chcesz sprzedać komuś niepoprawnemu politycznie to UOKIK się nie zgodzi. W tydzień za to dostanie zgodę Rydzyk albo bracia Karnowscy i przejmą antenę za bezcen. Przecież dopiero co UOKIK się nie zgodził, żeby Agora kupiła Zetkę ...

W tę stronę idziemy ...
busch   Mad god's blessing.
10 lutego 2021 21:29
Przeraża mnie to, zwłaszcza w kontekście kompletnego braku realnej politycznej kontry. Na kogo my zagłosujemy w 2023? Po tym, co PiS wyprawia, to naprawdę nie mam zbyt dużych wymagań... byle nie byli bardziej pierd**nięci niż kaczka i dali radę wygrać 😤
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się