kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Klacz nie jest zrebna, długo była na wypasie i roztyla się bo nie chodziła wcale, wsiadlam tylko na step bo gdy długo nie chodzi odzwyczaja sie i nie reaguje nawet na łydki. O podogoniu już też myslalam, muszę sprawdzić czy właściciel ma jakieś.
Nie wiem gdzie zadać te pytanie, więc jeśli źle trafiłam i jest specjalny wątek - którego nie znalazłam - to proszę o poprawienie 🙂
Od dwóch tygodniu udostępnił mi znajomy konia, na którym jeździ tylko w tereny, ponieważ nie mam własnego konia, więc każdy koń, z którym mogę pracować za darmo jest dla mnie straszną frajdą. Jak już mówiłam jeździ tylko w tereny, więc nie widział ten koń ujeżdżalni od x lat. Koń ma problemy z równowagą, dlatego chciałabym się spytać czy znacie jakieś ćwiczenia na lonży na równowagę, a później w siodle?
Behemotowa, to teraz napiszę coś obrazoburczego. Na problemy z równowagą nie ma jak kompetentny jeździec, który "dobierze się koniowi do zadu" = uruchomi mózg, żeby sprawniej zarządzał ciałem. Ćwiczenia to rzecz wtórna. Doszłam do tej odkrywczej obserwacji po ... dziestu latach 😀
Ile ludzkich tabletek witaminy C należy podać koniowi żeby działała? 😉
cieciorka   kocioł bałkański
26 września 2012 08:06
Jak się podaje koniom ludzkie witaminy? Same zjadają z ręki?
Ile ludzkich tabletek witaminy C należy podać koniowi żeby działała? 😉


Dostałam zalecenie od weta, że 10 witamin na konia 🙂 przynajmniej na mojego, ale Ty Alice też masz arabka chyba? Także dawka ta sama.

cieciorka
ja dodaję po prostu do żarcia na mokro, np do wysłodków


Dostałam zalecenie od weta, że 10 witamin na konia 🙂 przynajmniej na mojego, ale Ty Alice też masz arabka chyba? Także dawka ta sama.



Ok, dzięki wielkie😉
cieciorka, najlepiej rozkruszyć i podac do paszy😉
[quote author=Alice link=topic=1412.msg1534664#msg1534664 date=1348642716]
Ile ludzkich tabletek witaminy C należy podać koniowi żeby działała? 😉


Dostałam zalecenie od weta, że 10 witamin na konia 🙂 przynajmniej na mojego, ale Ty Alice też masz arabka chyba? Także dawka ta sama.
[b]

[/quote]

🤔 🤔wirek:

sory, ale co za wet dał takie zalecenie?  🤦


przecież nie istotne jest ile damy tabletek, a ile witaminy!!!
jedna tabletka C1000 zawiera tyle samo wit C co 10 tabletek C100!
Ano właśnie. U mnie w aptece są takie tabletki musujące, rozpuszczane w wodzie vit.C 1000 i chciałam kupić, bo wygodne do podawania, ale nie wiem ile tego podać :P
Ja jak podawałam dla konia tabletki, to po prostu wciskałam w ćwiartkę jabłka np. po 5 sztuk.
🤔 a nie prościej po prostu przeczytać dawkowanie na opakowaniu i przyjąć, że dotyczy ono dorosłego  człowieka o masie 80 kg i na tej podstawie dobrać ilość tabletek proporcjonalnie do masy konia?
Zna ktoś jakąś dobrą wcierkę chłodzącą?
Jest mi dość pilnie potrzebna.  :kwiatek:
ja chłodziłam zawsze Leovetem
Nawet nie wiem co piszę.. O glinkę chłodząca mi chodzi.
dobra i niedroga glina to eclipse.
Behemotowa, Na to pytanie nikt Ci nie odpowie w kilku zdaniach w tym wątku.
Chociaż, w sumie to można odpowiedzieć:
"Tak, znamy ćwiczenia!" 😀
Ta wiedza jest ogólnie dostępna w książkach o lonżowaniu i treningu koni. Ale nawet jeśli się je przeczyta, to nie wystarczy. Potrzebne są umiejętności praktyczne.
Może ktoś by się pokusił o doradzenie Ci, gdyby wiedział jak jeździsz...?
A radzenie Ci w momencie gdy nie wiadomo jakie są Twoje umiejętności nie ma sensu.
Szukaj informacji w istniejących wątkach na temat pracy z młodym koniem (bo tak należy takiego konia traktować), na temat lonżowania...
halo i Julie - rozumiem, bardzo dziękuję  :kwiatek: .
W sumie mam zamiar niedługo zrobić na nim filmik i wkleję do interpretacji i zobaczycie co w trawie piszczy i u mnie i u konia 🙂


Teraz chciałabym się jeszcze spytać co do lonżowania, ponieważ oczywiście jest zasada trójkąta, ale czy jeśli koń dobrze pracuje zadem i uważam, że ciągłe pilnowanie zadu już nie jest potrzebne, ale czy na pewno? Czy mogę zrezygnować z tego pilnowania i stanąć i po prostu żeby koń mnie okrążał? Generalnie rzecz biorąc kiedyś tak robiłam, ale zaczęłam stawiać sobie wyższe cele, a nie tylko dreptanie w kółku o nierównomiernym tempie. Teraz jest wszystko ok (za co jestem z siebie bardzo dumna i ciesze się, że zaczęłam takie rzeczy robić na lonży, bo koń w końcu po siodłem robi coś więcej niż poruszanie się w koślawych chodach 🙂😉, ale czy zrezygnowanie z pilnowania nie zepsuje pracy? Pytanie typowo żółtodziobów  🏇

I pytanie dotyczące jeszcze konia o jeleniej szyi - czy takie konie mają możliwości by się zebrać (tak, tak, napisałam to po chłopsku, ale za pewne wiecie o co mi chodzi, przynajmniej nie chodzi mi o zad, a obniżenie głowy i tzw. jego zebranie)
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
27 września 2012 19:48
Hm, nie wiem czy pisać w wątku o bryczesach czy DIY czy jeszcze innym więc zapytam tu: Czy da się jakoś uratować bryczesy w których przetarł się lej na kolanie (tak od strony siodła) czy muszę wymienić cały lej/ wyrzucić? 👀
Mam pytanie odnośnie kosztów transportu, bo nie wiem czy dobrze liczę. Jeśli cena za transport wynosi 1,50zł a z miejsca X do miejsca Y jest 100km to jeśli chce przewieźć konia w ten sposób, że jedziemy z X do Y, zabieramy konia wracamy do X to mnożę 1,5*100*2, tak 👀?
Siss   Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?
28 września 2012 18:23

Teraz chciałabym się jeszcze spytać co do lonżowania, ponieważ oczywiście jest zasada trójkąta, ale czy jeśli koń dobrze pracuje zadem i uważam, że ciągłe pilnowanie zadu już nie jest potrzebne, ale czy na pewno? Czy mogę zrezygnować z tego pilnowania i stanąć i po prostu żeby koń mnie okrążał? Generalnie rzecz biorąc kiedyś tak robiłam, ale zaczęłam stawiać sobie wyższe cele, a nie tylko dreptanie w kółku o nierównomiernym tempie. Teraz jest wszystko ok (za co jestem z siebie bardzo dumna i ciesze się, że zaczęłam takie rzeczy robić na lonży, bo koń w końcu po siodłem robi coś więcej niż poruszanie się w koślawych chodach 🙂😉, ale czy zrezygnowanie z pilnowania nie zepsuje pracy? Pytanie typowo żółtodziobów  🏇

I pytanie dotyczące jeszcze konia o jeleniej szyi - czy takie konie mają możliwości by się zebrać (tak, tak, napisałam to po chłopsku, ale za pewne wiecie o co mi chodzi, przynajmniej nie chodzi mi o zad, a obniżenie głowy i tzw. jego zebranie)



jeśli chcesz, pracować z koniem na lonży a nie tylko ganiać go dookoła to wydaje mi się, że powinnaś mieć bat i nawet jeśli go nie używasz to jest to pewnego rodzaju motywacja dla konia. Bat zastępuje na lonży Twoje łydki i dosiad, pomoce aktywizujące!
Odnośnie drugiego pytania (podkreślone przeze mnie "przynajmniej" powinno być raczej słowem "bynajmniej", to dobre miejsce i kontekst żeby użyć to lubiane na rv słowo :]). Obniżenie głowy to nie zebranie, czy w takim razie pytasz może o rozluźnienie grzbietu, szyi i zaangażowany zad? Są konie których budowa ułatwia osiągnięcie rozluźnienia i gimnastykę w niskim ustawieniu i są konie zbudowane niepoprawnie, które mają utrudnione zadanie. Ale myślę, że każdy koń odpowiednio przepracowany osiągnie jakiś tam swój stopień rozluźnienia grzbietu, obniżenia i wyciągnięcia szyi, zgięcia stawów.
BASZNIA   mleczna i deserowa
28 września 2012 19:18
basia16816, tak 🙂
BASZNIA Dziękuję :kwiatek:
Behemotowa, Ja nie do końca rozumiem co masz na myśli z tym zrezygnowaniem z pilnowania zadu.
W jaki sposób do tej pory pilnowałaś?
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
28 września 2012 19:37
Wskazując batem zad? Ja tak zrozumiałam bo pisała o trójkącie jaki tworzy koń, lonża i bat 👀
Trzeba dokładnie sprecyzować co koleżanka Behemotowa miała na myśli.
Czy musi trzymać uniesiony bat, czy w ogóle musi go trzymać, czy co? 😉
czym sie objawia borelioza u koni?
Dokładnie tak, a przynajmniej tak zostałam nauczona i ten sposób w naszym wypadku działa.
Czy muszę trzymać uniesiony być i czy w ogóle jest mi on potrzebny? 🙂
🤬 moje pytanie chyba powinny być omawiane na polskim "co autor miał na myśli"  😡
Chodzi o zebranie konia, a dokładniej jego głowy, może inaczej,

powiedzmy, że chodzi mi o taką pozycje, czy jest wtedy taka możliwa?
Potrzebuję małej pomocy 😉

Czy ktoś mi może, (najlepiej w paintcie narysować) powiedzieć jak wygląda serpentyna w galopie? W programie N6 jest "serpantyna od A do C" i mam lekki problem z wizualizacją 😉 Dresiarz ze mnie żaden, więc liczę na wszą pomoc 😉 :kwiatek:
xxagaxx, normalnie 🙂 Tu masz tę serpentynę mniej więcej w 2.20 minucie
w zaleznosci od tego ile ma mieć łuków ta serpentyna, to dzielisz sobie czworobok np na 4 częsci i jedziesz od bandy do bandy po tych liniach 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się