Klub zepsutych kolan. Zerwane więzadła i inne urazy.

Farifelia   Farys 21.05.2008
20 maja 2013 10:16
zduśka mi tak samo! Najpierw małe, lekkie ukłucie, lajtowo. Ale nie powiedzieli mi, że potem będą mnie dźgać 12cm grubą igłą... I nie dość, że dźgali mnie chyba ze 4 razy, to jeszcze gdzieś mi tak najeżdżał, że mnie cała prawa strona ciała bolała, od szyi po stopę... I mówiłam anestezjologowi o tym a on tylko mi kazał się nie spinać i nie ruszać... A ciekawe jak miałam to robić jak mnie przeokropnie bolało...
Potem jeszcze, przy 4 kłuciu rzucił pielęgniarce hasłem, że chyba będzie potrzebna dłuższa igła  😵
Na szczęście zaraz po tym stwierdził, że jednak nie, bo się udało ale trwało to wieki :/
zduśka, Zakładałam ortezę pod bryczesy. Głupio to wyglądało, ale trudno. Wtedy jeździłam wyłącznie w szkole w Irlandii, to były zamknięte treningi, więc "sami swoi".
Ale po zerwaniu więzadła najpierw miałam przez 8 tygodni nogę w gipsie (całą, od pachwiny do kostki), potem chyba 2-3 tygodnie kuśtykałam o kulach... nie pamiętam już. Potem dopiero bez kul i powoli wsiadanie.
A po rekonstrukcji - pisałam kilkukrotnie w tym wątku jak było. Wystarczy spojrzeć na moje wpisy od pierwszej strony. Nie jest tego dużo.

Wiesz co jeszcze sobie pomyślałam? To dobrze, że jesteś filigranowa, ryzyko dalszych uszkodzeń jest u Ciebie mniejsze i pewnie regeneracja szybsza. A ja - sama widziałaś, kawał baby i trochę ciężaru kolano dźwigać musiało, przez co może goiło się wolniej.
Muszę zakupić jakiś stabilizator na kolano, coś polecacie? Do 250zł, znalazłam taki:
http://www.orteo.pl/ortezy-kolana/zawiasowy-stabilizator-kolana-id-3333

Mam 6tyg w nim chodzić, do czasu wchłonięcia krwiaka na LCL - wynik upadku z konia. Cieszę się, ze tylko tyle, a nie długie przeboje z zerwanymi więzadłami  🙄
No fajowy. Na pewno spełni swoją funkcję.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
22 maja 2013 20:24
kolebka ja mam taki co wkleiła Julie i chyba spełnia swoje funkcje.

Julie  :kwiatek: dzięki za wszystkie informacje. I jednak nie zdecyduje się na rekonstrukcję teraz, bo na samą myśl siedzenia w chacie tyle czasu robi mi się słabo  😉 więc przy najbliższej kontroli podpytam się lekarza czy mogę z tą ortezą wsiadać na konia ( na początku oczywiście na kilka minut ) i zobaczę po prostu co będzie się dalej działo z moim kolanem  🙂

Farifelia współczuje, ale u mnie też tak podobnie było  🤣 ( może mówimy o tym samym anestozjologu haha ) Mi wbili się dopiero po podaniu czegoś ogłupiającego i w sumie już mało pamiętam... ogarnęłam się tak konkretnie na sam koniec zabiegu 🤣 więc cała przyjeność mnie ominęła no  😉
Farifelia   Farys 21.05.2008
22 maja 2013 20:46
zduśka to musiałyśmy mieć na pewno tego samego 😉 Też dopiero się wkłuł jak mi pielęgniarka do wenflonu dwa zastrzyki ogłupiające dała 😁 Po tych zastrzykach pamiętałam jeszcze tylko tyle, że się położyłam, założyli mi te elektrody, i widziałam że mam nogę w górze i smarowali mi ją na żółto. Po tym odpłynęłam 😉 Obudziłam się na 5 minut przed końcem zabiegu.
zduśka, Julie - dzięki  🙂  faktycznie najważniejsze, żeby boki były usztywnione. Jutro jadę do sklepu i wybiorę jakiegoś robocopa  😁

A przy okazji USG wyszła mi chondromalacja II stopnia - już wiem, czemu mnie wcześniej kolano bolało  🙄  I też dostałam Structum. Ech, mama dobrze mówi, że nie zdaze nawet renty wypracować... 😉
Wróciłam od ortopedy, stwierdził że mam 11 mm krótszą jedną nogę od drugiej, w efekcie skolioza i zepsute lewe kolano. Uciskał mi 2 kolana  tak samo - lewe okropnie bolało, prawe nie. Zalecił mi zastrzyki Flexus Fluid do kolana. Mógłby ktoś się na ten temat wypowiedzieć? - jak efekty, jak zabieg? Mam jeszcze łykać tabletki Flexus Booster + zrobić wkładki ortopedyczne + mówił coś jeszcze o jakichś zabiegach rehabilit.  😕
Tak z ciekawości: ile masz lat?
Julie 24 lata  😕
I nie wiedziałaś nic wcześniej o tej dysproporcji i skoliozie?
Nie martw się! To przecież niewielka różnica i po zastrzykach będzie lepiej. 🙂
🙂
Double Smail- zastrzyki z kwasem hialuronowym różnie ludzie oceniają. Jedni mówią, ze coś dają, inni, że to tylko naciąganie kasy. Ja dzieki nim chodzę i funkcjonuję (prawy staw skokowy po upadku, zawale stawu, mam zniszczony bardzo). Brałam różne- MonoVisk, Arthrum, Durolane... ale najlepiej funkcjonuję po DUROLANE. Może zapytaj lekarza o niego?
Flexus chyba się podaje 3 razy. Durolane podaje się raz, jest go wiecej, ale w postaci zelu i pozostaje dłuzej i dłużej działa. Ja Ci mogę go polecić. Poproś proszę lekarza, który będzie Ci robił zabieg (pamiętaj, że to jakby mała operacja w stawie haha), zeby znieczulił psikaczem zamrazaczem. Bo bez tego boli wkłucie... a sam zastrzyk potem to takie rozpychanie w stawie będziesz czuła.
trzymam kciuki, może napisz jak Ty to zniosłaś?
Cyga, I tak to wszystko powinno wyglądać, super że tak fajnie trafiłaś. 😀
Cyga ja poproszę taką tabelkę! jsiwiec91@interia.pl 🙂 z góry dziękuję
🙂
Mił ktoś z Was płyn w kolanie?
Rechabilitant wysłał mnie na usg kolana (i dodatkowo barku) snując mi 'straszne' diagnozy jak zerwane więzadła, cysty itp😉
Na usg wyszło 'tylko', że mam trochę płynu w kolanie.
Jeszcze nie doatrłam z wynikiem usg do rechabilitanta bo się nie mogę z nim skontaktować a zastanawiam się co się z tym robi??
Czy przy niewielkiej ilości płynu też się go odciąga?
.
ja kiedyś miałam i powiedziano mi w szpitalu, że jak jest go niewiele to sam sie powinien "rozejść" i tak tez się stało
Farifelia   Farys 21.05.2008
07 sierpnia 2013 23:30
Julita, jak jest mało, to sam się wchłonie. Jak więcej to muszą ściągnąć. Ja miałam raz ściąganą, zaraz po operacji. Potem lekarz powiedział że coś się znowu utworzyło, ale mało i samo się powinno wchłonąć. Punkcja nie jest niczym przyjemnym, ale do przeżycia 🙂
🙂
Ja nie miałam żadnego płynu po operacji.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
19 września 2013 07:25
Może znacie jakiegoś godnego polecenia ortopedę od kolan w Warszawie, który przyjmuje na NFZ? Chodziłam do świetnego ortopedy prywatnie ale niestety z finansami kiepsko  🙄
smarcik ja w Warszawie byłam u trzech ortopedów i dostałam trzy skrajnie sprzeczne informacje, także dla mnie sformułowanie "godny polecenia" traci na wartości, bo każdy z nich uchodził za lekarza z górnej półki i był polecanym specjalistą...  Więcej! Podczas opisywania dwu badań usg zrobionych w niewielkim odstępie czasu jeden stwierdził masę zwyrodnień, drugi, że generalnie wszystko jest w porządku 🙄
Może znacie jakieś godne polecenia ćwiczenia (zestaw ćwiczeń, sport...), które zbytnio nie obciążają kolan? Przez jakiś czas biegałam, ale niestety kolano dało o sobie znać (mimo odpowiedniego obuwia i doboru względnie przyjaznego podłoża) 🙁 Szukam jakiegoś sposobu na aktywny relaks, poza tym chciałabym nie tyle schudnąć, co trochę uruchomić swoje mięśnie...  :kwiatek:
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
02 października 2013 15:37
Tym razem dostałam skierowanie od internisty bezpośrednio na rehabilitację, zobaczymy co powie lekarz rehabilitant  😉

A co do sportu to oczywiście basen!  🙂 Tylko bez żabki, żabka jest niezdrowa dla kolan i kręgosłupa  😉
Rower stacjonarny  🏇 - bardzo pomaga kolanom się wzmocnić
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
03 października 2013 12:35
Cyga a normalny rower? Pomaga czy szkodzi?
🙂
widzę, że dużo tutaj osób z chondromalacją. niestety dzisiaj oficjalnie dołączyłam do tego grona 😉 jak na razie mam zapisane tabletki structurum i krioterapię i kolejną wizytę za miesiąc... kiedy spytałam ortopedę o to jak się to ma do jeżdżenia to powiedział, że nijak... Chociaż po jazdach lewe kolano chce mi rozerwać... Jak sobie dawać radę i nie zwariować? Stabilizator? Środki przeciwbólowe, maści?  🏇
ktoś z was pisał kiedyś podanie do NFZ o przyspieszenie operacji?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się