Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
24 stycznia 2011 09:56
Katka kiedyś się nad tym zastanawiałam jakby to było żeby przejść na pełnoporcjowe karmienie muesli i chyba w naszym kochanym PL to się nie kalkuluje (przy cenach np. 70 zł za worek), za dużo po prostu to kosztuje.

Karmię pełnoporcjowo od blisko roku. I uważam, że to się właśnie kalkuluje, bo nie muszę kupować biotyny, witamin i sryliona innych dodatków, które miesięcznie często potrafią kosztować wiecej niż pełnoporcjowa pasza.

Katka jeżeli będziesz brać duże ilości paszy (np paletę) to chyba każdy dystrybutor da Ci bardzo fajne zniżki  😉
Moje kobyły obecnie dostają Linamix equifirst i musli również tej firmy i naprawdę ładnie wyglądają, sierść błyszcząca a klacz która mi się spalała i traciła na wadze zaczęła się bardzo ładnie zaokrąglać.
Ja daje swojej Besterly Herbic, w sumie jestem z tej paszy zadowolona 😉 Daje ją zamiast owsa raz dziennie bo puchły Jej nóżki i teraz jest ok 😀 Do tego smakuje koniom 🙂
[quote="adriena"]Katka kiedyś się nad tym zastanawiałam jakby to było żeby przejść na pełnoporcjowe karmienie muesli i chyba w naszym kochanym PL to się nie kalkuluje (przy cenach np. 70 zł za worek)[/quote]
Zależy czym się karmi. 🙂 Niektórych pasz, wg opisu producenta, trzeba dać naprawdę dużo, żeby był "pełnoporcjowo" jakiś efekt i to bardzo kopie po kieszeni, a niektóre są tak przyswajalne i hmm, opracowane,  że nie trzeba ich dawać tak dużo [a efekt jest czasem i po mniejszej dawce niż zaleca producent. I racja - nie trzeba już podawać innych specyfików, witamin i tak dalej. Wszystko jest w musli.
No, ale od indywidualności konia też dużo zależy.

milusia, Zazdroszczę 🙂 U mnie nie ma takich perełek [chyba, że po prostu nie wiem]. Za to od ręki w okolicy dostępne są EquiFirst i Hippolyt, więc ewentualnie mogę zaoszczędzić na wysyłce. 😁

Green Grass, z tym, że i coldmixa i herbica pełnoporcjowo teoretycznie powinno podawać się od 3 do 5 kg. Przy karmieniu załóżmy herbicem po 3 kg dziennie potrzeba na miesiąc.... 6 worków. 6 x 58 = 348 zł miesięcznie za jedną paszę dla jednego konia. :/
Sankaritarina w tym co piszesz jest sporo racji, tylko trzeba to dobrze prześledzić, nie za bardzo orientuję się którzy producenci zalecają mniejsze dawki pokrywające to samo zapotrzebowanie, bo jak sobie kiedyś sprawdzałam to w przypadku mojego konia podawanie ok. 6-7 kg muesli wyszłoby maks drogo, a worek 20 kg (najczęściej taki ciężar mają worki) miałabym na 3 dni czyli w skali miesiąca wyszłoby ok. 10 worków czyli licząc średnio za worek 65 zł --> 650 zł na samo żywienie... 😵
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
24 stycznia 2011 12:11
Koń duże zwierze to dużo je - ludzie i tak przejadają więcej w miesiącu :P przynajmniej ja.

Paszę trzeba dopasować do konia, nie zawsze według wskazań producenta. Głupi przykład - Bulid Up'a Dodsona lub Conditioning'a Spillersa trzeba też dawać x kg, ale przecież są konie szybciej i wolniej tyjące - przyswajające paszę. Są też konie które takiej paszy nie mogą dostawać 🙂.
Zresztą np. Herbica lubię stosować u uczuleniowców, RAOwców itd. i ew. u niejadków. Naprawdę potrafi pomóc - ograniczyć kasłanie. U nas raowcowi pomogło 0,5 miarki dziennie, albo ew. dwie garstki na 30 min przed jazdą.
Co do granulatów to zmartwię pewne osoby, które nie wiedzą co w nich jest. Obecnie w nazywanych przez was Musli też jest granulat :P - bo są to mixy.

Np. w Dynamixie jest granulowana Lucerna. W Dodsonach, Spillersach i innych też jest granulat, zrobiony ze zbóż, ew. granulat z włóknem. Co więcej, granulat macie często w sieczkach.
adriena, Nooo, 650 zł to jak miesięczne utrzymanie konia w pensjonacie 😵
Wiesz co, z obserwacji wyszło mi na to, że świetnie przyswajalny jest Dodson oraz Pavo. To pavo było w ogóle hitem nad hity: 1 kg dziennie pozwolił mi w trochę ponad miesiąc utuczyć konia 🤔 a wg producenta powinno się dawać chyba też 2 kg.
Druga sprawa, że istnieją balancery specjalnie do podawania z owsem. Te nie wychodzą tak drogo, o ile dobrze pamiętam. Z tego co zauważyłam, dużo ludzi karmi mniejszymi dawkami niż zaleca producent i, o ile to nie jest garstka dziennie, tylko przynajmniej kilogram, to efekty jakieś tam są. Teraz pytanie czy chcemy mieć Efekt czy jakąś namiastkę efektu i czy ta namiastka też jest opłacalna oraz czy nie lepiej w takim wypadku zainwestować w porządne witaminy po prostu. 😁

Green Grass Ano, ludzie potrafią przejeść więcej  🤣 I racja, że od samego konia też dużo zależy. Niektóre na garści musli będą wyglądać kwitnąco, a inne, choćby zjadły worek na dzień, wszystko "spalą".
I fakt - w musli też jest granulat. Nawet sporo 😁 Ba - w sieczkach też jest granulat.
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
24 stycznia 2011 12:35
No tak, ae jak nie nazywa sie to granulat tylko mix to ludzie chętniej kupują, mimo iż często efekt jest taki sam. Przykład - wiele pasz sporotwych, na tuczenie są w dwóch wersjach Mix i Granulat - tyle, że mix jest droższy.
katka, ja zdecydowanie polecę Equifirst, jeśli chcesz dużo i niedrogo 😉 Besterly też jest fajne, ale tam chyba mniejsza oferta takich pasz wysoko energetycznych, a jeśli konie masz w pracy, to jednak potrzebują i tłuszczyku i białka.
Worki są 25 kilo, co też miło pozwala przeliczyć cenę na kilogram. Znam sporo koni, które mocno chodzą, wyglądają i czują się rewelacyjnie (np. skoczek chodzący MR i DR, konie z Lewady).
Super rekomendacją dla paszy może być też mój Skwarek. Mam takie fotki, chociaż uprzedzę od razu, że zestawienie będzie nie do końca uczciwe - po lewej jest koń w kwietniu, po kastracji, stojący 2 miesiące na trocinach (nasze słynne zimowe infekcje i kaszelki) no i wiosna (a Skwar na wiosnę zawsze czuje się mega macho i mocno spala), więc kondycja nie wynikająca z samego żywienia. Po prawej zdjęcie bodajże w października - solidna dieta 50% Equfirst Omega-3, 50% owies plus codziennie Linamix i sieczka do każdego posiłku.


Teraz, z racji tego, że mam w pensjonacie pasze w pakiecie, przeszliśmy na Pavo. Dodatkowo zostawię pewnie też Linamixa z sieczką - zobaczymy, jak to się będzie sprawować.
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
24 stycznia 2011 13:58
Do granulatow mam najmniejsze zaufanie, nigdy nie wiadomo co tam jest....
nie chodzi tez o mega tanie pasze, bardziej np o jakies "zakupy" hurtowe- znajomy kiedys kupil 2 czy 3 tony doskonalej paszy ale luzem... zaplacil o 1/3 mniej bo wsypali mu na przyczepe luzem i pojechal hehe
nie macie informacji o takich wlasnie "promocjach"? 😉 Wola pasze to tylko granulat niestety... 🙁

wejdź na stronę obiegłego - mają ofertę pasz pakowanych po bodajże 750 kg, cenowo wychodzi dużo przyjemniej
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
24 stycznia 2011 16:41
Jeszcze Muehldorfer ma takie wielkie opakowania http://muehldorfer.pl/catalog/index.php/cPath/36
Big Bagi mają 600kg
Skrzynie- 700kg
nyelle   buntownik z wyboru
24 stycznia 2011 17:26
Ofertę sprzedaży w większych ilościach niż 20/25 kg worek ma także Marstall i Pavo. W big bagach, w big boxach, też około 600 kg i 750 kg.
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
24 stycznia 2011 17:28
doddson też ma chyba przyjemniejsze ceny przy zakupie dużych ilości...
Niestety sam Dodson tani nie jest. Ale już tak ten świat jest skonstruowany, że za jakość płaci się odpowiednio 😉

Ale potwierdzam, że przy większych cenach w D&H można liczyć na rabaty, dobre ceny i ogólnie dobre warunki współpracy. Przynajmniej na razie tak to wygląda. 😉 Obecnie jesteśmy na etapie negocjacji (stajnia=klient, czyli zainteresowani właściciele wspólnymi, większymi zamówieniami za to w atrakcyjnych cenach) i nie wykluczone, że cała "przejdzie" na Dodsona, bo zaproponowano nam zupełnie przyzwoite warunki. Teraz tylko "liczymy siły na zamiary", i pytamy tych bardzo zainteresowanych czy będą zainteresowani również tą marką (D&H), czy chcieli by się z nami przestawić. Do tej pory staliśmy jako stajnia na St.Hippolycie, więc muszą określić, czy przechodzą z nami, czy np. chcą sami sobie załatwiać mniejsze, detaliczne ilości Hippolyta. Równolegle osoba, która do tej pory załatwiała St.H, dogaduje się z D&H.

Tym lepiej zorganizowanym i dogadanym stajniom polecam taki system bardzo. Wszystko, przynajmniej u nas, działa bardzo sprawnie a ceny były i w Hippolycie i podobno będą w Dodsonie więcej niż atrakcyjne.  😀


edit:

W związku z tym, my z Czardaszem przechodzimy z mieszanki La Rosselet (ST.H) + Competition Mix (D&H), na Staypowera, bo za bardzo nami rzuca po bandach i za ostre są te wyścigi na żużlu zamiast... po prostu żużlowania  🙄 i już mamy zakaz podawania Competitiona "do odwołania" 🤣

Jeżeli będzie gorzej (utyje, albo go przymuli za mocno jednak i bedzie czuć tylko "stay" a nie "power"😉, to zamierzamy się na stałe i pełno porcjowo (czyli ów 1-1,5kg) wstawić się na sprawdzony i lubiany Competition Concentrate. Ale na razie, "Staypower" do boju, do boju! 😉
Ja dołacze do grona zadowolonych z paszy Reform G Hipolyta. Koń utrzymuje naprawde dobrą kondycje mimo zmniejszenia ogólnej dawki ze wzgledu na mniejsza ilość pracy. Musli ladnie pachnie, ma różnorodne skladniki naprawde polecam w czasie mniej intensywnej pracy. W sezonie niezmiennie Omega 3 Equifirsta. U moje konia ta pasza jako energetyk sprawdza sie rewelacyjnie. Inne nawet droższe pasze nie działały tak dobrze.
Dziewczyny pamiętam, że część z was robiła zdjęcia paszom, potrzebuję zdjęć sieczek 🙂 Dodsona i Spillersa, ktoś może ma albo mógłby mi cyknąć? 🙂
a znacie moze jakies konkretne ceny za te big bagi? 🙂
Burza Moge ci cyknąć jutro Happy Hoof Spillersa.
branka, będę szczęśliwa, skarmiałam ale nigdy nie robiłam zdjęć 🙂 dziękuję 🙂
voltopiry, aj nid jor help  😉 do kogo mam się zwrócić w sprawie zbilansowania paszy? mam juz koncepcję stworzoną na bazie literatury o żywieniu koni z zootechniki ale potrzebuje kogoś kto sprawdzi czy będzie ok  :kwiatek:
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
27 stycznia 2011 16:51
Escada, uderz do Caroline, to nasz forumowy specu od żywienia. 🙂
dzięki  :kwiatek:
Wojenka   on the desert you can't remember your name
27 stycznia 2011 22:37
A my zaczynamy skarmiać Dynavenę Activ '100. Hrabia je chętnie,więc pierwszy plus.A dalsze mam nadzieję zobaczymy po czasie 🙂
podpowiedziałby mi ktoś ile w końcu w worku granulatu build up D&H ? Na stronie Stefanidisa podane, że 25  🤔
mam pytanko... jaką pasze polecacie ze średniego przedziału cenowego dla konia, który więcej jak na razie sie leni niż pracuje?
cały czas dawałam mu sianko (dobre jakościowo🙂 praktycznie ile chciał i raz dziennie dostawał obrok - śrutę owsianą z magnezem w granulacie i sieczką, raz po raz z marchewką i otrębami. Koń wygląda dobrze, ma błyszczącą sierść, ale zamiast magnezu wolałabym dawać mu jakąś pasze o szerszym spektrum działania...tylko że w kwestii pasz jestem zielona🙁 Co możecie poradzić jako bardziej doświadczeni? 🤔
hugo czemu dajesz magnez ?
podpowiedziałby mi ktoś ile w końcu w worku granulatu build up D&H ? Na stronie Stefanidisa podane, że 25  🤔


A na stronie Dodsona, że 20kg. Może warto jednak odnieść się do informacji na stronie dystrybutora a nie pośrednika? 😉

http://dodsonhorrell.pl/product/index/34/build-up-cubes
miałam nadzieję, że mają super worki z gratisem 😉 dziękuje  :kwiatek:
chciała bym pochwalić dystrybutora Spillersa  - miałam awaryjną sytuację, że do 2 miejsc gdzie kupowałam te pasze albo teraz, albo dawniej, transport sie opóźnił i musiałam na gwałt szukać chociaż worka - zamówiłam więc u dystrybutora kilka worków - zrobiłam to o 18 jednego dnia, prosząc o pilną wysyłkę i następnego dnia były u mnie o 14. I bez żadnych kosztów dostawy 🙂


A jak wy zamawiacie swoje pasze - od dystrybutorów czy pośredników?
hugo czemu dajesz magnez ?


koń był w kiepskiej kondycji nerwowej po przeprowadzce...żle zniósł rozstanie ze stadem🙁 wet zalecił podawanie magnezu bo dobrze wpływa na układ nerwowy,a poza tym na mięśnie i kościec, jak mówił.... ale jego stan już od dłuższego czasu jest jak najbardziej ok, wiec myślałam o zmianie magnezu na coś bardziej wartościowego🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się