Kącik instruktora

Ale deregulacja nie weszła jeszcze w życie.
już tak,  ok. 2 tyg temu czytałam liste, zawodów, które zostaly zniesione lub zmienione. Długi wątek na ten temat jest na forum ŚK.
Poczytałam dziś cały ten wątek i pozwolę sobie też się troszkę udzielić 🙂
Uprawnienia mam już parę lat, od pół roku pracuję stale w ośrodku jako instruktor. Uwielbiam moją pracę, chociaż początki były ciężkie, tak czasem bywa jak "młody idealista przychodzi do pracy".
Pamiętam jak ja się uczyłam, i często tamte, nie tak przecież odległe lata, wydają mi się jakąś minioną epoką. Teraz dzieci są jakieś takie wydelikacone, niby ma piątkę z wuefu, normalne, szczupłe dziewczę, jeździ już jakiś czas, a na konia bez pomocy nie potrafi się wdrapać. Każdy by chciał jeździć super, ale broń Boże żadnego spadania, żadnego niekontrolowane ruchu konia, choćby głową. A tłumaczenie że koń to nie pluszowy miś, i że nie spada tylko ten, kto nie jeździ, nic nie wnosi. Ludzie chcą jeździć, ale nie chcą się uczyć jeździć. Zwykle jakieś moje bardziej ambitne próby są albo duszone w zarodku, albo zaraz umierają, bo jeźdźca tu boli, tam strzyka, już nie może, a w ogóle to nie bardzo ma ochotę i determinację. Ale dziewczynki konie chcą "ganaszować", i skakać i co jeszcze, a pierdnie taki, i spada. Albo ulubione tuptusie zajęte,lub już wyczerpały dzienny limit i trzeba wsiąść na któregoś "bardziej ambitnego" konia, i już entuzjazm opada, bo się samo nie zrobi.
Zresztą z dziewczynkami stajennymi to inna bajka, sama sobie nawarzyłam piwa, bo za bardzo wyszłam do nich z sercem na dłoni, a gówniarstwo dzisiaj tak rozpieszczone, że weszło mi na głowę, mało chcą pomagać, postawa roszczeniowa, a żeby był porządek w pokoiku klubowym, (który zresztą wyłącznie one użytkują i po sobie nie umieją posprzątać) nie mogę się doprosić.
Cóż, uczę się 😉
instruktor sportu    http://deregulacjazawodow.pl/instruktor-sportu/


36-39. Instruktor sportu oraz trenerzy klasy I, II oraz mistrzowskiej

Dotychczasowe wymagania


Postulowane zmiany


Korzyść dla osoby chcącej uzyskać dostęp do wykonywania zawodu i inne korzyści społeczne

Instruktor sportu:

- wykształcenie wyższe na kierunku wychowanie fizyczne ze specjalizacją instruktorską w danym sporcie lub kierunek sport ze specjalizacją trenerską w danym sporcie w wymiarze co najmniej 250 godzin lub

- co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończenie specjalistycznego kursu instruktorów w danym sporcie i zdanie egzaminu końcowego (kurs powinien trwać co najmniej 250 godzin)


Do wykonywania tego zawodu wystarczy pełnoletniość oraz wykształcenie średnie. Wprowadzona niekaralność za przestępstwo

przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej i obyczajności, rodzinie i opiece i przestępstwo korupcji w sporcie, a także wymóg posiadania wiedzy w zakresie działalności instruktorskiej (niesprawdzanej formalnie).


Praktycznie całkowita deregulacja dostępu do zawodu.

Trener klasy mistrzowskiej:

- ukończone 18 lat

- wykształcenie wyższe,

- udokumentowany dorobek w pracy szkoleniowej,

- zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy,

- posiadanie co najmniej dwuletni staż pracy trenerskiej ze stopniem trenera klasy
pierwszej,

- konieczne jest odbycie specjalistycznego kursu na stopień trenera klasy mistrzowskiej oraz pozytywny wynik z egzaminu końcowego.



Do wykonywania tego zawodu wystarczy pełnoletniość oraz wykształcenie średnie. Wprowadzona niekaralność za przestępstwo

przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej i obyczajności, rodzinie i opiece i przestępstwo korupcji w sporcie, a także wymóg posiadania wiedzy w zakresie działalności instruktorskiej (niesprawdzanej formalnie).


Praktycznie całkowita deregulacja dostępu do zawodu.

Trener klasy II:

- studia wyższe w ramach kształcenia umożliwiającego uzyskanie specjalistycznej
wiedzy i umiejętności trenerskich

- zaświadczenie o niekaralność za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy

- posiadanie, przez okres co najmniej 2 lat, tytułu instruktora sportu ze specjalizacją
w danym sporcie i ukończenie studiów podyplomowych w zakresie kształcenia umożliwiającym uzyskanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności trenerskich,
lub posiadanie, przez okres co najmniej 2 lat, tytułu instruktora sportu ze specjalizacją w danym sporcie, posiadanie co najmniej świadectwa dojrzałości oraz ukończenie specjalistycznego kursu na stopień trenera klasy drugiej i zdanie egzaminu końcowego


Uchyla się stopnie trenerskie i wymagane do uzyskania ich kursy i staż pracy. Do wykonywania tego zawodu wystarczy pełnoletniość oraz wykształcenie średnie. Wprowadzona niekaralność za przestępstwo

przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej i obyczajności, rodzinie i opiece i przestępstwo korupcji w sporcie, a także wymóg posiadania wiedzy w zakresie działalności instruktorskiej (niesprawdzanej formalnie).


Praktycznie całkowita deregulacja dostępu do zawodu.

Trener klasy I:

- ukończone 18 lat,

- wykształcenie co najmniej średnie,

- udokumentowany dorobek w pracy szkoleniowej,

- zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy,

- posiadanie co najmniej trzyletniego stażu pracy trenerskiej ze stopniem trenera klasy drugiej,

- konieczne jest odbycie specjalistycznego kursu na stopień trenera klasy pierwszej oraz pozytywny wynik z egzaminu końcowego.


Uchyla się stopnie trenerskie i wymagane do uzyskania ich kursy i staż pracy. Do wykonywania tego zawodu wystarczy pełnoletniość oraz wykształcenie średnie. Wprowadzona niekaralność za przestępstwo

przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej i obyczajności, rodzinie i opiece i przestępstwo korupcji w sporcie, a także wymóg posiadania wiedzy w zakresie działalności instruktorskiej (niesprawdzanej formalnie).

W życie ma wejść także ustawa, w rzecz której kazdy ośrodek może wydać nam papierek, że zrobiliśmy kurs, jednakże taki papierek jest stemplowany  pieczątką stajni, czyli ja Zel mam stajnie i wydam świstek 3 koleżankom, że odbyły kurs i są instruktorami. Czyli kolejny bezsens państwa polskiego.





CO do dziewczynek musisz być stanowcza, bo niedługo ty będziesz robic wszystko sama a dziewczynki będą przychodzić tylko na darmowe jazdy na swoim koniu...








Deregulacja jeszcze nie weszła w życie (ale jakie ma to znaczenie? zna ktoś kogoś, kto został pociągnięty do odpowiedzialności za prowadzenie zajęć sportowych bez uprawnień?). Ale ustawa zapewne zostanie przegłosowana 18.11.2012. Prawie wszystkie proponowane poprawki ze strony środowisk sportowych zostały odrzucone. No, może wejdzie wymóg niekaralności za przestępstwa seksualne. Jeśli nie, to pedofil spokojnie będzie mógł prowadzić zajęcia (mrau, taka gimnastyka artystyczna  :emoty327🙂.
Mamy do czynienia nie tyle z deregulacją co z dereglamentacją zawodu. Oznacza to, że nasze państwo nie uważa już zajęć sportowych za dziedzinę wymagającą jakiejkolwiek ochrony. Obywatele se będą pilnować sami, żeby oszołom im dziecka nie zabił. No jaka to szkodliwość - że się parę dzieciaków zabije? Statystycznie (we wszystkich sportach) nie stwierdzono istotnie większej ilości wypadków (nie wyjaśniono, czy po deregulacji czy po dereglamentacji). Najbardziej ubawił mnie zawarty w ustawie bubel. Otóż, pewne uprawnienia wodniackie zostawiono w gestii instruktorów i trenerów sportu, odwołując się do ich kwalifikacji i sprawdzanych umiejętności. Nie szkodzi, że ta sama ustawa znosi te tytuły zawodowe i znosi formalne sprawdzanie kwalifikacji. Zakład, że przejdzie w tej formie? Z wzajemną sprzecznością?

Bardzo poproszę  🙇 o dereglamentację zawodu farmaceuty, bardzo, bardzo. Tyle mnie będą przy koniach widzieli.
Albo wiem! U nas jest galanta hala sportowa: założę własną szkołę walki i klub sportowy rzecz jasna, przyznam sobie 10 DAN i będę tłukła kasiorkę  💃 Jeszcze jakiś sympatyczny projekcik unijny... Ba! niepełnosprawni mile widziani (w końcu trzeba sparing-partnerów, nie? najlepiej słabo komunikujący się z otoczeniem). Bardzo brakuje zajęć "samoobrony" dla dzieciaków, najlepiej takich niezobowiązujących. A co? Przecież mam wymagane umiejętności  🏇 (nikt mnie nie sprawdzi  :hurra🙂
dokładnie pan X (piekarz) dorobił sie w życiu sprzedając chleb i bułki, wiec postanowił zbudować stajnie, co bylo jego marzeniem od dzieciństwa. Przeczytał jedną książkę, pooglądał obrazki z konikami i ma juz jakąś wiedzę. Kupił 10 koników ma ladną stajenkę, więc czas żeby to też przynosiło zyski, także pan X w wolnym czasie od ugniatania chleba i byłeczek biegnie do stajni i prowadzi jazdy...
I weź tu puść dziecko na obóz, czy na jazdy...
opolanka   psychologiem przez przeszkody
20 października 2012 18:43
Temat deregulacji jest w innym wątku, niemniej jednak mnie deregulacja dotyczy zarówno w pracy instruktorskiej, jak i głownej pracy zawodowej i cóż... Uczucia mam mieszane.

A moje dzieci dziś pierwszy raz startowały na Hubertusie, spodziewałam się nieco lepszych rezultatów, ale i tak jak na pierwszy raz to było pięknie 🙂
Papiery o niczym nie świadczą.
Zbulwersowałam się :
!!!!
filmik powyżej powinien mieć nazwę
'jak znarowić konia, i uszkodzic kręgosłup młodemu adeptowi jeżdziectwa-podrecznik dla pseudoinstruktorów' 🙇
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
21 października 2012 08:20
Rany, co za głupoty! Więc teraz, zamiast jako instruktor rekreacji ruchowej mogę przedstawiać się jako trener klasy mistrzowskiej, kto chce na olimpiadę?  🏇


A film przerażający. I jeszcze podpis "Hubert do czasu nagrania filmu jeździł już 2 tygodnie".
Matko święta. Jestem przerażona tym filmikiem. I ja się dziwię ,że później ktoś taki przychodzi do mnie na jazdę, mówi ,że galopuje i jeździ na "brykających" koniach. Bo może faktycznie to robi  😲 . Żal konia i żal dzieciaka.

Ktoś wie co to za stajnia i kim jest "instruktorka" ?
OMG, poza tym całym faktem, to pani instruktor odważna, bo ja bym się bała, że ten koń zabije tego dzieciaczka. Z resztą nie wiem czemu ale jeśli u mnie koń bardzo zwozi dzieciaki, albo coś kombinuje, zawsze wsiadam na pol minutki i pokazuje, że koń nie jest zły, tylko zamiast np mocno szarpac wystarczy delikatnie (tylko przyklad. u mnie konie nie są szarpane ani kopane- grozi za to zganienie 🙂 ). POza tym chyba żadno z moich dzieci po 2 tyg nie galopowało, a ten dzieciaczek anglezowac jeszcze nie potrafi.
Co za żenada... Aż komentarz napisałam, tak się zbulwersowałam  👿
Najgorsze jest to, że jak ktoś zielony trafia na taką pseudonaukę u pseudoinstruktora, to myśli że tak ma być  😵
moja kolezanka ma niedaleko nich stajnie i podesłała mi linka, nie znam dokładnej nawy, ale stajnia jest pod Słupskiem, nazywa się RANCZO  🤔
http://www.ranczowdolinie.tp1.pl/modules.php?name=eGallery&file=index&op=showgall&gid=22  Znalazlam stronkę tej stajni.  Wiemy już, którą omijać z daleka.
Czytam na bieżąco ten wątek jako instruktor...
Podany link do filmiku mnie powalił po prostu... POWALIŁ!
Nawet nie wiem jak to skomentować...  🤔
Na to nie ma komentarza. Ale papiery instruktorskie są, jakby ktoś pytał, a o to tu sa największe spory !
Tu chyba pokutuje sam sposób, w jaki ta dziewczyna była szkolona - ktoś ją przecież tego nauczył, w taki, a nie inny sposób
No i problem się pogłębia
Albo poszła za namową dzieci "ja chcę galopowac" bo to też możliwe, no cóż uczmy się na błędach, najlepiej innych osób. Każdy ma swój rozum, lub go nie ma jak w tym przypadku. I chyba tyle na ten temat 🙂
Porażająca bezmyślność.
Pani pseudoinstruktor należałoby za karę włożyć do buzi wędzidło i mocno nim przez kilkanaście minut poszarpać.
Lonża, lonża i jeszcze raz lonża.
Tlko koni żal.

Nie wyobrażam sobie takiego prowadzenia jazdy.
Na moich koniach nikt nie miał prawa brac wodzy do rąk, dopóki nie zapanował nad własnym ciałem.

szemrana bo Tobie zależy, żeby nauczyć ludzi jeździć konno, a Ranczo Mustang z Dzikiej Doliny dla ludzi na wakacjach chce zarobić dając ludziom złudne poczucie, że mają jakieś umiejętności ("Ja JUŻ galopuję samodzielnie"😉
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 października 2012 17:09
whisperer13, ja tam nie uważam, że papiery są niezbędne, bo znam kilka osób, które papierów nie mają, a uczą bardzo dobrze. Ale są to czynni zawodnicy, z mistrzowska, I i II klasą sportową, więc nie są to teoretycy.
Każdy wg własnego uznania powinien oceniać i wybierać, kto ma ich uczyć.
Ale żyjemy w kraju z taką 'tradycją'/przeszłością, w którym papier czyni cuda.

opolanka dokładnie. Mnie przeraża, że ludzie na WSZYSTKO chcą wydawać papier. O ile dobrze pamiętam to w Holandii jest 6 zawodów regulowanych, a u nas?

Żeby nie było deregulacja obejmuje dwa wykonywane przeze mnie zawody. W obu nie boję się wzrostu konkurencji i w obu uważam, że klienci zweryfikują rynek.
Z jednej strony racja, na wszystko potrzebny papier, a nie każdego stać ( ja zapieprzalam prawie 3 miesiące jako pomoc kuchenna, żeby zarobić na papierek instruktora i dojazdy na miejsce kursu), z drugiej jednak strony ktoś powinien weryfikować wiedzę i umiejętności. A wiadomo początkujący klient się nie zna i pojdzie tam gdzie taniej, bliżej, poźniej to co innego ale początkujących, którym wystarczy naprawdę rekreacja na poziomie umiem czyscic konia, troche pogalopuje i pojade w teren jest sporo, nie mówiąc o pracy na wakacje, gdzie tlumy przewijają się codziennie na pojedynczą jazdę. Pracodawca chce jak najtaniej zatrudnić, a ci co coś potrafią się cenią, więc do pracy pójdą Ci, którzy wiedzę mają taką sobie.
Film zniknął z ogólnodostępnej opcji. Został mu nadany status filmu prywatnego 🙂
Wygląda na to, że ktoś przeczytał nie to co chciał przeczytać.
Zamiast ochów dostał profesjonalną krytykę jeździeckich poczynań.
Mam tylko nadzieję, że we łbie coś z tego czytania zostanie.

I bardzo mi się podobały Wasze komentarze. Nie na zasadzie - co ty gupku robisz temu koniu ?


I bardzo mi się podobały Wasze komentarze. Nie na zasadzie - co ty gupku robisz temu koniu ?


... Może dlatego komentarze nie były na takiej zasadzie, bo to kącik instruktora, bardzo mało tu osób poniżej 16 roku zycia, o ile takie są.

...a jeżeli są, to chyba już wiedzą, że nie mogą się ujawnić  😉
Elbus racja racja 😀 🙇
http://www.ranczowdolinie.tp1.pl/modules.php?name=eGallery&file=index&op=showgall&gid=22  Znalazlam stronkę tej stajni.  Wiemy już, którą omijać z daleka.


My wiemy, ale przecież nie wybieramy się na naukę jazdy konnej 😉
Początkujący nie wiedzą i się nie dowiedzą, bo tu nie zaglądają.
Julie  ale może mamy znajomych, którzy szukają, więc tą jedną odradzić można 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się