Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

Czesc, przychodze po porade do bardziej doświadczonych.
Potrzebuje aparatu, na swoje prywatne potrzeby - zdjecia z koni, wakacje, rodzina itd. Zadnych profesjonalych sesji, zarobkowych celow itd. Zeby conieco odświeżyć sobie wiedzę i dowiedziec się czegoś nowego, zapisałam się na kurs fotografii - właśnie go kończę no i tak. Dlugo rozmawiałam z wykładowcą co mi poleca w tym momencie. Moj budzet to max 5000 tys, ale chętnie mniej - wiadomo. On poleca bezlusterkowce i to mocno konkretnie Sony alpha II. Opcja plus obiektyw (jeden) to dla mnie ponad budzet, ale do przełknięcia. I teraz pytanie do Was, czy warto? Dla amatora jak ja inwestować w taki sprzęt. Wiadomo pełna klatka, większe zdjęcia, więcej miejsca zajmują itd. Z drugiej strony ta puszka brzmi jak coś na naprawdę lata. Bije się z myślami od paru tygodni. Na kursie pracowałam sobie na aparacie Olympus OM-D E-M10 no i jak dla mnie to słaby średniak, więc wiem, że chcę coś więcej. Na pewno bezlusterkowiec, nie dam rady ciągać ze sobą dużych lustrzanek. dziekuje!
flygirl   Ciężkie słowa ciężko mówić.
27 kwietnia 2021 19:44
Powoli (powinnam to zrobić już parę lat temu, ups) dojrzewam do wysłania swojego zestawu na kalibrację i ogólne odświeżenie. Puszka i obiektyw Canon. Gdzie wysyłać? W ogóle się nie orientuję w serwisach.
eloise., myślę, że jeśli ta II jest w budżecie, to bierz i się nie zastanawiaj, ff to ff i tu nie chodzi o większe zdjęcia a o głębię ostrości i ogólnie o magię tła 😉
Obiektyw dokup używany i jakoś nie przekroczysz znacznie swojego limitu 🙂
Canon ma RP jakby co, może też weź pod uwagę. Przez adapter podepniesz wszystkie obiektywy nie tylko RF (ten bez adaptera)
flygirl, w Warszawie polecam serwis przy Żytniej ProClub chyba się nazywa
Facella a jakie masz to szkło 70-200? F4 czy f2,8?
Pamiętaj, że telekonwerter raz, że przyciemnia o x1,4 lub x2,0 a co za tym idzie, też zwiększa głębię ostrości. Poza tym AF chyba działa zazwyczaj do f5,6 a powyżej tej wartości już tylko ostrzenie ręczne przy założonym TC. Czyli jeśli masz 70-200 f4 to przysłona przy telekonwerterze x2 będzie f8 z ręcznym ustawianiem ostrości w większości przypadków.
Lepszym rozwiązaniem jest np jakaś Sigma, czy Tamron 100-400. Ciemniejsze niby, ale i tak będzie jaśniej niż f8 🙂
Ew. 150-600 to chyba najczęściej używane obiektywy w lasach w miarę niskiej cenie 🙂

Ranyyyy... czemu się nie daje edytować poprzedniego posta? Tak za każdym razem trzeba pisać nowe? Ja chcę starą re-voltę, z tym tworem nie da się normalnie żyć 🙁
Facella   Dawna re-volto wróć!
30 kwietnia 2021 01:36
Mam 2,8. Patrzyłam jeszcze na Nikkora 80-400, Sigme 50-500 i Tokine 80-400, bo znalazłam w przyzwoitych cenach. Najbardziej mnie korci ten Nikon, ale boje się czy 400 nie będzie jednak za krótkie. Sigmy się boje bo tak szeroki zakres ogniskowych zwykle nie wróży dobrze (np. muły 18-200, 18-300), a na długim końcu to jest f/6.3, wiec ciemno. 150-600 jest poza budżetem (najtaniej znalazłam za 4 tys. 🙄 )
Dzisiaj jednak mój laptop odmówił obsługiwania LR, za miesiąc są MP w Baborowku a ja jestem bez podstawowego programu do pracy, wiec poki co zmieniają mi się priorytety i zakup obiektywu muszę odłożyć.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się