Kącik Ujeżdżenia

Ciekawostka
FEI to Discuss Moscow CDI3* Olympic Qualifying Results, Photo Emerges of Judge Fouarge Instructing Inessa Merkulova & Mister X 4 Months Ago
http://www.dressage-news.com/?p=34923
Facella   Dawna re-volto wróć!
29 lutego 2016 18:01
PZJ złożył wniosek do FEI: [[a]]http://pzj.pl/node/wniosek-pzj-do-fei-o-nie-zaliczanie-wynik%C3%B3w-pary-marina-aframeeva-vosk-uzyskanych-na-zawodach[[a]]
Może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tą rosyjską zawodniczką, bo nie do końca łapie o co jest burza?
Ja też nie a strasznie długi ten artykuł  😀iabeł: Chyba jest podejrzenie o kolesiostwo?
Generalnie chodzi o to, że na zawodach zaliczanych do rankingu Olimpijskiego w Rosji rosyjskie zawodniczki robią po kilka, a może nawet kilkanaście % więcej, niż zrobiłyby na zawodach gdziekolwiek indziej. Ewidentnie komisje sędziowskie grają z nimi do jednej bramki, pomagając im zająć obie możliwe kwalifikacje w grupie C. FEI wysłało swojego delegata do oceny, ale okazało się, że obie zawodniczki, które na tym najbardziej skorzystały, jakiś czas temu (krótszy, niż to obejmują przepisy) uczestniczyły w płatnych konsultacjach z tym człowiekiem, więc są podejrzenia o ustawienie wyników.
No ogólnie to przejazd Aframeevy w Moskwie był po prostu paskudny.Koń sztywny kij,pasaż w miejscu a nie piaff...
pasaż w miejscu a nie piaff...

Tak z ciekawości, czy mogłabyś rozwiniesz tę myśl? Co należałoby poprawić?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
29 lutego 2016 21:18
No ogólnie to przejazd Aframeevy w Moskwie był po prostu paskudny.Koń sztywny kij,pasaż w miejscu a nie piaff...


Akurat piaff był bardzo dobry, z podstawieniem zadu i wykonywany w miejscu.
dobry czy nie dobry,to już jest ocena indywidualna,bo taka też jest ocena czy powinno się pasażować w miejscu czy piaffować.Zasada jest prosta,piaff pochodzi ze stępa a pasaż z kłusa.
To co robi Aframeeva nie jest piaffem zgodnie z klasyką.
Ja nie jestem zwolennikiem pasażu w miejscu,ale to bardzo dyskusyjna kwestia.
Pasaż w miejscu też może mieć podstawiony zad ;-)
Przerwe dyskusje - z gory przepraszam  :kwiatek:  Jestem na etapie poszukiwania konia i jest opcja zakupu konia po ogierze chodzacym kiedys ujezdzenie - Leadman Corda. Internet wyplul mi tylko rodowod i tyle🙁 kon do kupienia troche w ciemno i moze ktos cos slyszal o ogierze ? Jakies foto - bo tego nie udalo sie wyszukac nigdzie:/
Ale to ma być koń do hodowli? Bo jeśli nie,to naprawdę nie ma co mocno sugerować się ojcem konia.Koń jest albo dobry,albo nie 🙂 Co do wspomnianego ogiera- jeżeli już chcesz się tym sugerować, to zainteresuj się wynikami potomstwa i samym potomstwem.
Ale nie sugeruj się samym ojcem, ponieważ i po Sandro Hicie czy Donnerhallu trafiają się konie trzepnięte w dekiel albo chodzące jak knurek zza stodoły.

Koniem po Leadman Corda był Werner W, swojego czasu w treningu u Prasków,z tym że on chodził skoki.
Fafel popieram DressageLife w całej rozciągłości- nie kupuj konia w ciemno, ze względu na rodowód. Moja znajoma dała się namówić swojej trenerce na krycie swojej klaczy (baaardzo przeciętnej) Leadmanem bo przecież to będzie takie ujeżdżeniowe potomstwo 😉 Urodziła się mała, długa klaczka na krótkich nogach. Bardzo miła, ale jak to się ma do celów przyświecających właścicielce 😉
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
01 marca 2016 12:35
dobry czy nie dobry,to już jest ocena indywidualna,bo taka też jest ocena czy powinno się pasażować w miejscu czy piaffować.Zasada jest prosta,piaff pochodzi ze stępa a pasaż z kłusa.
To co robi Aframeeva nie jest piaffem zgodnie z klasyką.
Ja nie jestem zwolennikiem pasażu w miejscu,ale to bardzo dyskusyjna kwestia.
Pasaż w miejscu też może mieć podstawiony zad ;-)


To co robi zawodniczka Aframeeva to JEST piaff i to dość dobry. Piaff to kłus w miejscu a nie stęp w miejscu. To czy piaff uczy się ze stępa czy z kłusa zależy od konia i od tego jakie ma preferencje ten kto uczy.
Naprawdę,myśl sobie co chcesz ale pamiętam że na klinice Anky mocno naciskała na ten aspekt,że prawdziwy piaff pochodzi ze stępa.Zresztą bez dobrego stępa zebranego nie zrobisz przejścia stęp zebrany-piaff,a takie przejście masz w GP Special.

I u Aframeevy nie można mówić o tym że podstawienie zadu jest jakieś szczególne.Jest przeciętne.
Piękne podstawienie to jest u Rubicona...
Jeśli dobrze pamiętam Isabell Werth uczy piaffu z zebranego kłusa.
edit: nie mogę nigdzie znaleźć artykułu, w którym to było wspomniane niestety.
Ciekawi mnie uzasadnienie tych dwoch metod i ich wady i zalety 🙂
DressageLife, piaff można wyprowadzać ze stępa, ale na litość - wzorzec ruchu nijak ma się do stępa. Koń podnosi i stawia obie nogi po przekątnej. Owszem, piaff motorycznie nie jest też kłusem, bliżej mu do cofania. Ale stępem nie jest na pewno. Zanim koń dojdzie do GP Special, to ho ho ho. To już będzie na etapie, że nie ma różnicy, czy ze stępa, czy z kłusa, bo musi dobrze robić i tak i tak.

A co to jest "pasaż w miejscu"? Bo jako żywo się nie zetknęłam.
na litość boską, nie napisalam że piaff to stęp.Ale ze stępa pochodzi.
Kilka lat temu była cała dyskusja chyba na eurodressage na ten temat.Bo komuś dali za pasaż w miejscu cztery,a drugi sędzia osiem.
To jest duża kontrowersja,bo za przykład pasażu in place podawano totilasa.
DressageLife możesz rozwinąć? Co oznacza, że "ze stępa pochodzi"? Jakoś nie ogarniam tego. Kłus jest chodem dwutaktowym, tak samo piaff, jak może pochodzić z czterotaktowego stępa? 🤔
Znaczy po prostu,że piaffu uczy się ze stępa (a przynajmniej przykładowo Anky stawiała na to nacisk). Tłumaczyła to w ten sposób,że koń ma z kłusa uczyć się pasażu,ponieważ musi wyraźnie rozumieć pomoce do pasażu,a piaffu ze stępa z po pierwsze tego samego powodu (wyraźne pomoce,kiedy piaff a kiedy pasaż) a po drugie wytłumaczyła to także w ten sposób,że to dla konia jest bardziej klarowne ze stępa,ponieważ łatwiej jest mu pojąć,że ma przenieść jeszcze więcej ciężaru na zad,niż w pasażu.
I po oglądnięciu filmiku stwierdzasz że piaff nie był uczony ze stępa i w związku z tym jest słaby? Usiłuje znaleźć powiązanie..
Wlasnie ja tez 😀 Wiec w takim razie majac to na uwadze czym sie rozni efekt koncowy (doszlifowany element) na czworoboku, w sensie - piaff ze stepa kontra pasaz w miejscu? 🙂 Tak klarownie, pod katem motorycznym.
Skoro w jednym I drugim widac wyraznie podstawienie zadu.
A mi się wydaje, że rozumiem, w czym rzecz. Takim sztandarowym przykładem pasażu w miejscu zamiast piaffu wydawała mi się być Blue Horse Matine, która dosłownie skakała jak małpa. Klasyczny piaff nie ma aż tak zaznaczonej fazy zawieszenia - o ile w ogóle ją ma.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
01 marca 2016 22:04
W jednej z mądrych książek dot. ujeżdżenia autorstwa niejakiego Larsa Lithandera (dawny mistrz jeździecki ze Szwecji, jego książka pt. "Zajeżdżanie, ujeżdżenie, skoki" była wielokrotnie wznawiana i traktowana jako podręcznik jeździectwa również w Danii. Przedmowa do wydania duńskiego napisana została przez legendarnego ujeżdżeniowca duńskiego Gunnara Andersena) jest napisane:

"Kiedy koń umie już poruszać się prawidłowym pasażem w zadanym tempie, można wtedy powoli próbować zmniejszać tempo, zachowując takt i energię przestawiania nóg, aż do momentu kiedy koń będzie poruszał się ok. 10 cm do przodu za każdym krokiem. Na koniec tempo zmniejszamy tak bardzo, by koń wykonywał pasaż w miejscu, czyli piaff."
DressageLife, na moje, to żadne dyskusje nie mogą kreować norm. Bo gdyby mogły, to mogłabym sobie napisać, że x to "stawanie dęba inaczej", ktoś by to zrozumiał/podchwycił, i już by było "rozmawiano". Normy tworzą przepisy. W tym instrukcje/wytyczne FEI dla sędziów jak oceniać. Akurat w temacie piaffu/pasażu są dość konkretne. Czy sędziowie liczą się z przepisami, i dlaczego nie - to inna sprawa. Ale w tych wytycznych próżno szukać "pasażu w miejscu". Wiele osób nazywa piaff pasażem w miejscu. U Totilasa chodziło o to, zdaje się, że on nie robi wszystkich kroków w miejscu. Robi kilka, przesuwa się, znowu kilka w miejscu. I jak to ocenić, skoro kroków powinno być kilkanaście w miejscu? To nie jest przypadek rosyjskiego konia. Rosyjski piaffuje. Jedną wadą tego piaffu jest to, że zadnie kopyta rzadko odrywają się od podłoża. Drugą (obecną też w pasażu, nawet wyraźniej), że przednie nogi jakby "więdną" w ruchu, zamiast rytmicznie unosić się i opadać. Trzecią, że samo przejście do piaffu jest przez półkroki, rzecz dopuszczalna na 3*.

lillid, to się zgadza. W piaffie nie ma impulsu. W stępie też nie ma. Może o to chodziło DressageLife. Ale to z pewnością nie jest przypadek rosyjskiego konia (że niby nieprawidłowo występuje impuls).
Dzieki za glos rozsadku 🙂 kon do jazdy terenowej, moze cos wiecej bo moja siostrzenica cos zaczyna wepominac ze chcialaby ambitniej  jezdzic w ciagu roku- stad zainteresowal mnie rodowod konia.
a gdzie ten filmik bo chyba znowu oślepłam!
Magda Pawlowicz przy którymś artykule był 😉
znalazłam, dzięki
evescool   Konia nie możesz do niczego zmusić...
02 marca 2016 21:46
Dress 🏇age Life ma rację,piaff pochodzi ze stępa.Mamy brak fazy zawieszenia z przesunięciem ok 10-15cm, i tak też piaffu uczy się ze stępa. Wielu trenerów u których jeździłam zawsze piaff rozpoczynali ze stępa,gdyby koń zaczynał w kłusie nastąpiłoby nieprawidłowe przesunięcie ciężaru jeźdźca i konia (podskakiwanie),a to duży błąd stąd mowa o piaffie pasażowatym,do którego można dojść poprzez niewłaściwe skrócenie chodu i tempa.

pozdrawiam,
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się